Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από Eos 100d


Natha
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Natha,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Natha είπε

Ναι έχεις δίκιο. Απλά σήμερα που έκαναν αυτή την αντιπρόταση και έγραψα κατευθείαν εδώ. Θα δω comparisons στο yt, τι παίζει με φακούς κι αν χρειαστεί θα επανέλθω. Και πάλι όμως, ευχαριστώ για το χρόνο.

Και πολύ καλά έκανες και εννοείται ρώτα για οτιδήποτε. Όπως και να 'χει σκέψου ότι πρόκεται για 2 συστήματα και σώματα που χρησιμοποιούνται επαγγελματικά οπότε αποκλείεται να μη σε καλύψει τεχνολογικά κάποιο. Είναι κυρίως ζήτημα εργονομικό - πρακτικό και χρηματικό.

14 λεπτά πριν, Natha είπε

Με την 100d που είναι aps-c  είχα κυρίως τον 50αρη prime με τον οποίο ήμουν σούπερ ευχαριστημένος και μάλλον πάλι με κάτι αντίστοιχο θα ξεκινήσω.

Οκ άρα θες μάλλον κάτι σε 70-85mm. Υποθέτω δεν έχεις πρόβλημα αν οι φακοί είναι από τρίτους κατασκευαστές έτσι ; Γιατί π.χ. οι Viltrox υπάρχουν και για τις 2 εταιρείες (δεν είμαι υπέρ του να έχεις μόνο φθηνούς φακούς σε ακριβότερα σώματα αλλά αυτά είναι υποκειμενικά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Οκ άρα θες μάλλον κάτι σε 70-85mm. Υποθέτω δεν έχεις πρόβλημα αν οι φακοί είναι από τρίτους κατασκευαστές έτσι ; Γιατί π.χ. οι Viltrox υπάρχουν και για τις 2 εταιρείες (δεν είμαι υπέρ του να έχεις μόνο φθηνούς φακούς σε ακριβότερα σώματα αλλά αυτά είναι υποκειμενικά). 

Φαντάζομαι πως ναι, αν και ειχα χρησιμοποιήσει και εναν 35mm, o οποίος μου ειχε φανεί πιο πρακτικός για τα τοπία που κυρίως ενδιαφέρουν εμένα. Θα κοιτάξω πάλι για να βρω από αλλού τη z5 με τον κιτ για να δοκιμάσω και να ξέρω πιο σιγουρα και τι θέλω.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι προτιμώ να δώσω περισσότερα χρήματα για έναν πιο πρακτικό και ποιοτικό φακό από το να κουβαλάω 2-3 και να πρέπει να τους αλλάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Natha είπε

Φαντάζομαι πως ναι, αν και ειχα χρησιμοποιήσει και εναν 35mm, o οποίος μου ειχε φανεί πιο πρακτικός για τα τοπία που κυρίως ενδιαφέρουν εμένα. Θα κοιτάξω πάλι για να βρω από αλλού τη z5 με τον κιτ για να δοκιμάσω και να ξέρω πιο σιγουρα και τι θέλω.

Χμμμ οκ. Είναι και θέμα προτίμησης. Ωραίοι οι σταθεροί αλλά για τοπία τουλάχιστον θα προτιμήσω έναν ζουμ και συγκεκριμένα ευρυγώνιο. Δηλαδή αν πρέπει να μείνω με έναν φακό ντε και καλά αυτός θα είναι κάτι σε 15-35mm σε FF. Αν σε βολεύει ο σταθερός μια χαρά. Παρεμπιπτόντως έχεις πιάσει τα 2 σώματα στο χέρι να δεις πως κάθονται σε αυτό ; Η Nikon για μένα είναι μπροστά σε αυτό το πεδίο. 

13 λεπτά πριν, Natha είπε

Πάντως το σίγουρο είναι ότι προτιμώ να δώσω περισσότερα χρήματα για έναν πιο πρακτικό και ποιοτικό φακό από το να κουβαλάω 2-3 και να πρέπει να τους αλλάζω.

Συμφωνώ αν αυτό δε σε περιορίζει ως προς το τι θες να βγάλεις. Μόλις καταλήξεις σε φακό - φακούς θα είναι πιο εύκολη η επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Natha είπε

Πάντως το σίγουρο είναι ότι προτιμώ να δώσω περισσότερα χρήματα για έναν πιο πρακτικό και ποιοτικό φακό από το να κουβαλάω 2-3 και να πρέπει να τους αλλάζω.

Η 100d , δεν είναι άχρηστη μηχανή. Ειδικά σε ποιότητα εικόνας. Δες εδώ βαθμολογία σε imaging σε σχέση με την κορυφαία crop dslr 90D .Δεν μιλάμε για χαωτική διαφορά. Μελέτησέ το πριν κάνεις αγορά. Θα μπορούσες να πάρεις φακούς για αυτή.  Έναν φωτεινό prime όπως ο Canon EF-s 24mm f/2.8 STM . Δες εδώ τι αριστουργήματα βγάζουν ιταλοί με αυτό το φακό , με μηχανές παρόμοιες με τη δική σου ή χειρότερες. Ή έναν φωτεινό ζουμ όπως ο Canon 17-55mm f/2.8 IS που με ψάξιμο σήμερα, μπορεί να βρεθεί μεταχειρισμένος με 300€ . Δες πάλι τι βγάζουν οι ιταλοί με αυτόν εδώ . Να αναφέρω και τον ευρυγώνιο ζουμ Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM δες πάλι δείγματα εδώ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pifilos είπε

Χμμμ οκ. Είναι και θέμα προτίμησης. Ωραίοι οι σταθεροί αλλά για τοπία τουλάχιστον θα προτιμήσω έναν ζουμ και συγκεκριμένα ευρυγώνιο. Δηλαδή αν πρέπει να μείνω με έναν φακό ντε και καλά αυτός θα είναι κάτι σε 15-35mm σε FF. Αν σε βολεύει ο σταθερός μια χαρά.

Δεν ήταν ότι προτιμούσα prime, απλά ήταν οι μόνες μου επιλογές 🤣, δεν είχα κάτι άλλο να δοκιμάσω.

 

1 ώρα πριν, pifilos είπε

 Παρεμπιπτόντως έχεις πιάσει τα 2 σώματα στο χέρι να δεις πως κάθονται σε αυτό ; Η Nikon για μένα είναι μπροστά σε αυτό το πεδίο. 

Όχι δεν έχω πιάσει καμιά στα χέρια μου, αλλά να πω την αλήθεια πιστεύω ότι είναι κάτι που θα το συνηθίσω όπως και να έχει. Μπορεί να κάνω λάθος σ αυτό (?).

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Η 100d , δεν είναι άχρηστη μηχανή. Ειδικά σε ποιότητα εικόνας.

Να πω την αλήθεια δεν έχω άποψη για το πόσο άχρηστη ή όχι ήταν , τουλάχιστον για τα χρήματα που την πήρα. Το σίγουρο είναι ότι την ευχαριστήθηκα πολύ.

Απλά δεν ξέρω πόσο νόημα είχε να συνεχίσω να επενδύω για φακούς ενώ στη φάση που βρίσκομαι μπορώ να κάνω μια νέα αρχή με mirorless. Και όπως και να έχει ήθελα να πάω σε ff.

Επεξ/σία από Natha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έπιασα στα χέρια μου την Ζ5. Πολύ ωραίο κράτημα για τα δικά μου στάνταρ. Ο Κιτ φακός τουλάχιστον για την αρχή υπεραρκετός.

Άμεσα διαθέσιμη με τιμή 1650€ με τον κιτ και 1450€ μόνο σώμα, από αξιόπιστο μαγαζί. Ελλάδα απ' ότι βλέπω τη βρίσκεις 1450€ όλο το πακέτο αλλά τι να κάνεις.

Οπότε πάμε σε αγορά. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την πολύτιμη βοήθεια! Θα επανέλθω αν χρειαστώ βοήθεια με τη χρήση της ή για αγορά φακών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...