Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε διαμερισμα είναι... Θερμοσίφωνα εχω ναι (ηλιακός δηλαδή που δεν δουλεύουν τα πάνελ πια) αλλα και αυτο χρόνια το εχω, την ιδια χρήση με αλλες χρονιές κανω! Παντα ερχόταν σχετικα φουσκωμένος ο λογαριασμος και το ηξερα αλλα σε βαθος 4μηνου παντα... 

Θα τσεκαρω σημερα το απογευμα τον μετρητή να δω τι γραφει, θα δοκιμάσω και καμιά ωρα να ανοίξω τον θερμοσίφωνα! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 hours ago, jasonas21 said:

Μετρήσεις είναι απο φωτο του ρολογιού σε αιτηδεις

αιτήσεις των παροχών που εκανα! 

 

Αναλογικός είναι ο μετρητής με το νυχτερινό να το έχουμε βαλει απο κοντα 2000

Οι ημερομηνίες που πήρες με φωτό τις ενδείξεις, συμπίπτουν με τις ημερομηνίες στους λογαριασμούς?

Να στο πω πιο απλά, όντως στις 22/01 οι ενδείξεις ήταν 21.312 - 73.686 και στις 07/03 22.962 - 74.092?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ενδείξεις στις 22/1 που δόθηκε η εντολή απο την volton τις ειχα πάρει απο τις 9 του μηνα όταν ειχα κανει την αίτηση σε αυτην... Αυτες στις 7/3 ειναι την ιδια ημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, jasonas21 said:

Τις ενδείξεις στις 22/1 που δόθηκε η εντολή απο την volton τις ειχα πάρει απο τις 9 του μηνα όταν ειχα κανει την αίτηση σε αυτην... Αυτες στις 7/3 ειναι την ιδια ημερα

Άρα στην πραγματικότητα οι 2.056 KWh αφορούσαν περίοδο 58 ημερών (09/01 - 07/03), και όχι 45 όπως έγραψες. Επίσης το συγκεκριμένο διάστημα έκανε τα περισσότερα κρύα, οπότε μέχρι ενός σημείου λογικό ήταν η κατανάλωση σου να ήταν αρκετά πιο πάνω από τον μέσο όρο μια και χρησιμοποιείς θερμοπομπούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Άρα στην πραγματικότητα οι 2.056 KWh αφορούσαν περίοδο 58 ημερών (09/01 - 07/03), και όχι 45 όπως έγραψες. Επίσης το συγκεκριμένο διάστημα έκανε τα περισσότερα κρύα, οπότε μέχρι ενός σημείου λογικό ήταν η κατανάλωση σου να ήταν αρκετά πιο πάνω από τον μέσο όρο μια και χρησιμοποιείς θερμοπομπούς

Το οτι εχω μεγαλες καταναλώσεις αυτή την περίοδο γενικά το ήξερα, απλα τέτοια κατανάλωση μου ερχόταν στον 4μηνο και όχι στο 2μηνο εστω... Φετος κιόλας χρησιμοποίησα και περισσότερο το τζάκι οποτε λιγότερο τους θερμοπομπους... Αυτο είναι που μου κάνει εντύπωση... Αν η ιδια κατανάλωση μου ερχόταν πχ Ιανουαρίο, Φεβρουάριο, Μάρτιο θα μου ηταν πιο λογικό δηλαδή... Οχι 2 μηνες όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, jasonas21 said:

Το οτι εχω μεγαλες καταναλώσεις αυτή την περίοδο γενικά το ήξερα, απλα τέτοια κατανάλωση μου ερχόταν στον 4μηνο και όχι στο 2μηνο εστω... Φετος κιόλας χρησιμοποίησα και περισσότερο το τζάκι οποτε λιγότερο τους θερμοπομπους... Αυτο είναι που μου κάνει εντύπωση... Αν η ιδια κατανάλωση μου ερχόταν πχ Ιανουαρίο, Φεβρουάριο, Μάρτιο θα μου ηταν πιο λογικό δηλαδή... Οχι 2 μηνες όμως

Πάνω σε αυτά δεν έχω να πω κάτι, εσύ μόνο έχεις εικόνα του τι κατανάλωσες. Και αν πράγματι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά τότε ψάξε κάθε ενδεχόμενο, ακόμα και να σου κλέβει ρεύμα κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, jasonas21 said:

Θα τσεκαρω σημερα το απογευμα τον μετρητή να δω τι γραφει

 

Tι γράφει ο μετρητής, πάλι δε μας είπες. Πάλι μας κράτησες σε σασπένς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, jasonas21 said:

Εδω είμαστε 

Είσαι σίγουρος ότι η φωτό αυτή είναι από τον δικό σου μετρητή; Οι τελευταίες ενδείξεις ημέρας και νύχτας στο λογαριασμό που μας είχες δείξει ήταν 22.962 και 74.092 αντίστοιχα, καμία σχέση με αυτό που μας δείχνεις τώρα.

Ή κάτι δεν κατάλαβα καλά εγώ, ή χτύπησες στο κεφάλι με την τούμπα 😜

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...