Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, mindreader είπε

Για δωσε κανενα λινκ αν εχεις.

https://www.skroutz.gr/s/37313736/Thermogatz-TG-FLD-Κεραμική-Σόμπα-Υγραερίου-4200W-Μαύρη-42x33x73cm.html

 

Μπαινει παντου, την πας με τα ροδακια της. Δεν συνδεεται πουθενα, αυτονομη. Την πας στο δωματιο που θες να ζεστανεις. Εχω παθει πλακα μαζι της. Απο τη ζεστη που δινει, απο την οικονομια που κανεις!

Εγώ προτείνω ξυλόσομπα αν υπάρχει υποδομή..εκανα περσι επένδυση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, Varnavas89 said:

Εγώ προτείνω ξυλόσομπα αν υπάρχει υποδομή..εκανα περσι επένδυση..

Το τζερτζελο και το μερεμετι με τα ξυλα, αν μπορω να το γλυτωσω, γιατι οχι;

Δεν ειναι κοστος, μη τρελαθουμε δηλαδη, αν δινω ενα 25ευρω καθε διμηνο για μια μπουκαλα υγραεριου, και εχω ενα δωματιο, φουλ ζεστο.... δεν εχει νοημα να μπλεξω με ξυλα και μπουρια....

Εγω αγορασα μια μπουκαλα μεσα Φλεβαρη, και μεχρι μεσα Απριλη δεν την ειχα τελειωσει....

Πιστευω επομενο χειμωνα, με 2 μπουκαλες, θα βγαλω χειμωνα....25x2=50 ευρω..... να ειναι καλα οσοι ανακαλυψαν το υγραεριο....το κοστος δεν υπαρχει με οτι και να το συγκρινει κανεις και ειναι και ευκολια, πχ αν θελω να κανω μπανιο, παω τη σομπα στο μπανιο, το κανει φουρνο, μια χαρα μπανιο το καταχειμωνο.

Απο τις καλυτερες αγορες, σομπα υγραεριου και ηλιακος θερμοσιφωνας, σωτηρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mindreader said:

Το τζερτζελο και το μερεμετι με τα ξυλα, αν μπορω να το γλυτωσω, γιατι οχι;

Δεν ειναι κοστος, μη τρελαθουμε δηλαδη, αν δινω ενα 25ευρω καθε διμηνο για μια μπουκαλα υγραεριου, και εχω ενα δωματιο, φουλ ζεστο.... δεν εχει νοημα να μπλεξω με ξυλα και μπουρια....

Εγω αγορασα μια μπουκαλα μεσα Φλεβαρη, και μεχρι μεσα Απριλη δεν την ειχα τελειωσει....

Πιστευω επομενο χειμωνα, με 2 μπουκαλες, θα βγαλω χειμωνα....25x2=50 ευρω..... να ειναι καλα οσοι ανακαλυψαν το υγραεριο....το κοστος δεν υπαρχει με οτι και να το συγκρινει κανεις και ειναι και ευκολια, πχ αν θελω να κανω μπανιο, παω τη σομπα στο μπανιο, το κανει φουρνο, μια χαρα μπανιο το καταχειμωνο.

Απο τις καλυτερες αγορες, σομπα υγραεριου και ηλιακος θερμοσιφωνας, σωτηρια!

Αν είναι τόσο απλό και φθηνό, γιατί ο κοσμακις αγοράζει ηλεκτρικά σώματα και πληρώνει 400ρια στη ΔΕΗ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Το τζερτζελο και το μερεμετι με τα ξυλα, αν μπορω να το γλυτωσω, γιατι οχι;

Δεν ειναι κοστος, μη τρελαθουμε δηλαδη, αν δινω ενα 25ευρω καθε διμηνο για μια μπουκαλα υγραεριου, και εχω ενα δωματιο, φουλ ζεστο.... δεν εχει νοημα να μπλεξω με ξυλα και μπουρια....

Εγω αγορασα μια μπουκαλα μεσα Φλεβαρη, και μεχρι μεσα Απριλη δεν την ειχα τελειωσει....

Πιστευω επομενο χειμωνα, με 2 μπουκαλες, θα βγαλω χειμωνα....25x2=50 ευρω..... να ειναι καλα οσοι ανακαλυψαν το υγραεριο....το κοστος δεν υπαρχει με οτι και να το συγκρινει κανεις και ειναι και ευκολια, πχ αν θελω να κανω μπανιο, παω τη σομπα στο μπανιο, το κανει φουρνο, μια χαρα μπανιο το καταχειμωνο.

Απο τις καλυτερες αγορες, σομπα υγραεριου και ηλιακος θερμοσιφωνας, σωτηρια!

μια μπουκάλα ανα δύο μήνες ούτε σε ιγκλού να έμενες .Δεν ειναι η φυσιολογική κατανάλωση αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Το τζερτζελο και το μερεμετι με τα ξυλα, αν μπορω να το γλυτωσω, γιατι οχι;

Δεν ειναι κοστος, μη τρελαθουμε δηλαδη, αν δινω ενα 25ευρω καθε διμηνο για μια μπουκαλα υγραεριου, και εχω ενα δωματιο, φουλ ζεστο.... δεν εχει νοημα να μπλεξω με ξυλα και μπουρια....

Εγω αγορασα μια μπουκαλα μεσα Φλεβαρη, και μεχρι μεσα Απριλη δεν την ειχα τελειωσει....

Πιστευω επομενο χειμωνα, με 2 μπουκαλες, θα βγαλω χειμωνα....25x2=50 ευρω..... να ειναι καλα οσοι ανακαλυψαν το υγραεριο....το κοστος δεν υπαρχει με οτι και να το συγκρινει κανεις και ειναι και ευκολια, πχ αν θελω να κανω μπανιο, παω τη σομπα στο μπανιο, το κανει φουρνο, μια χαρα μπανιο το καταχειμωνο.

Απο τις καλυτερες αγορες, σομπα υγραεριου και ηλιακος θερμοσιφωνας, σωτηρια!

Οκ εσύ μιλάς για δωμάτιο πασο, καλα έκανες τότε, εγώ μιλάω για ολο το σπίτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Varnavas89 said:

Οκ εσύ μιλάς για δωμάτιο πασο, καλα έκανες τότε, εγώ μιλάω για ολο το σπίτι 

Σιγουρα, αλλα δεδομενα για ολοκληρο σπιτι.

11 hours ago, Ukforthemoment said:

μια μπουκάλα ανα δύο μήνες ούτε σε ιγκλού να έμενες .Δεν ειναι η φυσιολογική κατανάλωση αυτη.

Κανεις λαθος. Αν εχεις εστω και μετρια μονωση, με 2 ωρες θερμανση βγαζεις κανενα 4ωρο, οταν εχει νορμαλ κρυα. Πως να γινει καταναλωση τοτε;

Φυσικα, μιλαμε για οτι εισαι ντυμενος, εγω φορω μαλλινο πουλοβερ. Αν θες...κοντομανικο, προφανως θελεις αλλη θερμανση.

Εγω μιλω με το τι ειδα αυτο το χειμωνα, εστω απο τη μεση του χειμωνα και επειτα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ένα σύγχρονο ψυγείο πόσες kwh το χρόνο καταναλώνει; 

έχω αυτό

https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102081151

πάνω από 12 χρόνια και βλέπω τώρα που χαμήλωσα λίγο τη θερμοκρασία, λίγο κάτω από 2kwh τη μέρα κατανάλωση. μήπως να πάει για αλλαγή ;

 

αν και βλέπω το δικό μου υποτίθεται πως έχει ετήσια κατανάλωση 365kwh και αντίστοιχα καινούρια 300kwh

Επεξ/σία από marksk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, marksk said:

ένα σύγχρονο ψυγείο πόσες kwh το χρόνο καταναλώνει; 

έχω αυτό

https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102081151

πάνω από 12 χρόνια και βλέπω τώρα που χαμήλωσα λίγο τη θερμοκρασία, λίγο κάτω από 2kwh τη μέρα κατανάλωση. μήπως να πάει για αλλαγή ;

 

αν και βλέπω το δικό μου υποτίθεται πως έχει ετήσια κατανάλωση 365kwh και αντίστοιχα καινούρια 300kwh

Δεν καταναλώνουν όλα τα σύγχρονα ψυγεία το ίδιο, άσε που είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν την κατανάλωση.

Πάντως αν είχες κανένα 30-40 ετών θα έλεγα ότι αξίζει η αλλαγή, με αυτό που έχεις όμως όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδηριτη αναγκη η μειωση της καταναλωσης ρευματος παιδια. Καπου διαβαζα οτι η κομισιον πιεζει, και την Ελλαδα, να παψει καθε μορφη επιδοτησης σε λογαριασμους απο το φθινοπωρο. Καλα, το ξεραμε οτι θα κοπουν αυτα. Σκεψου ομως, τι κρεμεται πανω απο το κεφαλι σου.

Προς το παρον, τα τιμολογια φαινεται οτι παραμενουν περιπου τα ιδια

https://www.naftemporiki.gr/finance/economy/1485439/logariasmoi-reymatos-oi-chreoseis-ton-parochon-gia-ton-ioylio/

Τι να κανουμε. Μπηκαμε στο τρυπακι να ψαχνομαστε απο που θα κοψουμε καταναλωση ρευματος.

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι λενε οτι δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις....θα κανω μια....δεν υπαρχει και αντιστοιχο νημα ανοιχτο δυστυχως.

Υπαρχει κανενα κλιματιστικο, που να μπορεις να το δουλευεις για δροσια/ψυξη πχ ολο το 24ωρο και να καιει 1kwh/μερα; Πειτε εστω οτι πλησιεστερο υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mindreader είπε

Καποιοι λενε οτι δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις....θα κανω μια....δεν υπαρχει και αντιστοιχο νημα ανοιχτο δυστυχως.

Υπαρχει κανενα κλιματιστικο, που να μπορεις να το δουλευεις για δροσια/ψυξη πχ ολο το 24ωρο και να καιει 1kwh/μερα; Πειτε εστω οτι πλησιεστερο υπαρχει.

εξαρτάται απο τη μόνωση , τα τμ του χώρου , τη διαρρύθμιση του χώρου (πχ ανοιγοκλείνει πόρτα, ή είναι σαλονοκουζίνα που γίνεται μαγείρεμα κτλ) ,  τη ρύθμιση θερμοκρασίας που έχεις και τις εξωτερικές θερμοκρασίες

δλδ δεν είναι χαζή ερώτηση , απλά αόριστη χωρίς δυνατότητα απάντησης , αγνόησε τυχών απαντήσεις

δες το νήμα με τα κλιματιστικά αν ξεκινήσανε να ανεβάζουν τα καλοκαιρινά διαγράμματα να πάρεις μια ιδέα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, korakios said:

εξαρτάται απο τη μόνωση , τα τμ του χώρου , τη διαρρύθμιση του χώρου (πχ ανοιγοκλείνει πόρτα, ή είναι σαλονοκουζίνα που γίνεται μαγείρεμα κτλ) ,  τη ρύθμιση θερμοκρασίας που έχεις και τις εξωτερικές θερμοκρασίες

δλδ δεν είναι χαζή ερώτηση , απλά αόριστη χωρίς δυνατότητα απάντησης , αγνόησε τυχών απαντήσεις

δες το νήμα με τα κλιματιστικά αν ξεκινήσανε να ανεβάζουν τα καλοκαιρινά διαγράμματα να πάρεις μια ιδέα

Ειναι κλειστο το νημα με τα κλιματιστικα, εδω και μερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...