Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
5 hours ago, mindreader said:

Σημερα εβαλα την πριζα tapo που εχει και energy metering ενσωματωμενο, στο πλυντηριο. 

Σε μια τυπικη πλυση που συνηθιζω. 40 βαθμοι κελσιου, περι τα 45 λεπτα λειτουργιας το συγκεκριμενο προγραμμα, μικτα ρουχα.

Μετρηθηκε καταναλωση 0,5 kwh. 

Οικονομικα δεν ειναι;

Ποιο μοντέλο πλυντηρίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/6/2023 στις 4:36 ΜΜ, Varnavas89 είπε

Λοιπόν παιδιά καλησπέρα, να ρωτήσω απο τον Σεπτέμβριο κάναμε μηνιαίο το ρεύμα και σώθηκε αφενός γτ καλύτερα να τα δίνεις λιγα λίγα, αφετέρου δίνουμε εμείς την μέτρηση οπότε βαδίζουμε σε χαρτιγραφημενα νερά. Καιμε απο 280 το λιγότερο έως 350-360 kwh το μηνα σε σπίτι 110τμ 5μελης οικογένεια. Φαντάζομαι ειναι καλή κατανάλωση έτσι; Να σημειωθεί οτι χρησιμοποιείται και μάτι γκαζιού συχνα πυκνά. Τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά πλυντήριο πιάτων ρούχων συσκευές κλπ  ευχαριστώ 

Πρώτη φορά έπεσα τόσο.

Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 248 kWh Περίοδος Κατανάλωσης 09/05/2023 - 10/06/2023 Ημέρες 33

5 μελής οικογένοια και γω. κάθε μέρα πλυντήριο πιάτων, σχεδόν κάθε μέρα ρούχων 10kg. Οι τετευταίες αλλαγές που έκανα είναι καινούριο πλύντήριο πιάτων και ψησταριά αερίου. και μπήκε ο ryzen 3700x με την rx580 στην άκρη και έχω 24/7 ανοιχτό 5600u mini pc. εννοείαι ηλιακός. Αυτό το μήνα δε χρειάστηκα θέρμανση/ψύξη. νομίζω έχω πέσει 100+ kwh το μήνα, δεν πρέπει να είχα δει κάτω από 380.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, marksk said:

Πρώτη φορά έπεσα τόσο.

Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 248 kWh Περίοδος Κατανάλωσης 09/05/2023 - 10/06/2023 Ημέρες 33

Ελπίζω αυτό να είναι με βάση δικές σου μετρήσεις, και όχι νούμερο κατά προσέγγιση από τον πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον περασμένο μήνα πάντως όλοι σχεδόν είχαμε χαμηλή κατανάλωση, επειδή όπως και εσύ κανένας δεν χρειάστηκε ψύξη/θέρμανση, εγώ ήμουν 50% πιο κάτω από ότι συνήθως (300/μήνα).

image.png.95413b53266b2483109e4651f29d7685.png

Ο τελευταίος που αφορά διάστημα 17/05 έως 16/06 που δεν έχει εκδοθεί ακόμα θα έχει 147KWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, marksk είπε

Πρώτη φορά έπεσα τόσο.

Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 248 kWh Περίοδος Κατανάλωσης 09/05/2023 - 10/06/2023 Ημέρες 33

5 μελής οικογένοια και γω. κάθε μέρα πλυντήριο πιάτων, σχεδόν κάθε μέρα ρούχων 10kg. Οι τετευταίες αλλαγές που έκανα είναι καινούριο πλύντήριο πιάτων και ψησταριά αερίου. και μπήκε ο ryzen 3700x με την rx580 στην άκρη και έχω 24/7 ανοιχτό 5600u mini pc. εννοείαι ηλιακός. Αυτό το μήνα δε χρειάστηκα θέρμανση/ψύξη. νομίζω έχω πέσει 100+ kwh το μήνα, δεν πρέπει να είχα δει κάτω από 380.

Σωραιος. Είπαμε προσαρμοζόμαστε... Εσυ παραησουν καλά, εγω ακομη και στα λιγότερα.νομιζω ειχα 280 καπου ..

Επεξ/σία από Varnavas89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, marksk said:

Πρώτη φορά έπεσα τόσο.

Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας 248 kWh Περίοδος Κατανάλωσης 09/05/2023 - 10/06/2023 Ημέρες 33

5 μελής οικογένοια και γω. κάθε μέρα πλυντήριο πιάτων, σχεδόν κάθε μέρα ρούχων 10kg. Οι τετευταίες αλλαγές που έκανα είναι καινούριο πλύντήριο πιάτων και ψησταριά αερίου. και μπήκε ο ryzen 3700x με την rx580 στην άκρη και έχω 24/7 ανοιχτό 5600u mini pc. εννοείαι ηλιακός. Αυτό το μήνα δε χρειάστηκα θέρμανση/ψύξη. νομίζω έχω πέσει 100+ kwh το μήνα, δεν πρέπει να είχα δει κάτω από 380.

Δηλαδη, το μαγειρεμα του νοικοκυριου, γινεται αποκλειστικα στην ψησταρια αεριου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Δηλαδη, το μαγειρεμα του νοικοκυριου, γινεται αποκλειστικα στην ψησταρια αεριου;

Ε λογικα θα εννοεί αυτα που μπορεί κανείς να κάνει εκεί, κι εγω θέλω πολύ μια θα πάρω προσεχώς, να κάνουμε τη ζωή ευκολότερη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Varnavas89 said:

Ε λογικα θα εννοεί αυτα που μπορεί κανείς να κάνει εκεί, κι εγω θέλω πολύ μια θα πάρω προσεχώς, να κάνουμε τη ζωή ευκολότερη 

Ισως οχι ψησταρια, αλλα τις κλασικες εστιες πετρογκαζ που ειχαν παλια οι γιαγιαδες μας; Εκει, σε κατσαρολες, μαγειρευες πληθος φαγητων σε κατσαρολα.

Η ψησταρια δεν μου φαινεται πολυ πρακτικη, ολη την ωρα ψηστηρι.

Αν γινεται μια αλλαγη, για εξοικονομηση ρευματος, να ειναι λελογισμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/06/2023 at 16:14, mindreader said:

Φετος, στη μεση του φετινου χειμωνα που μας περασε δυστυχως, καταφερα και εβαλα ηλιακο θερμοσιφωνα. Επιπλεον, αγορασα και χρησιμοποιησα και σομπα υγραεριου.

Για τον ενα μηνα που προλαβα να τα χρησιμοποιησω και τα 2, πιστευω οτι ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω  κανει ποτε, που οπως λεει και στο διπλανο νημα, επιτελους 'για να βαρυνει η τσεπη μας'!!!

Απο τις σοφοτερες κινησεις, για σωτηρια, σε χαλεπους καιρους!

Το χειμωνα που ερχεται, θα τα δω στην πραξη ακομη καλυτερα.

λιγο τα φώτα σου για την σομπα. Ενα λινκ να την δουμε;

Μπαινει στη μεση του σαλονιου; Συνδεεται καπου; Πως διαχεεται η ζεστη σε ολο το σπιτι; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ισως οχι ψησταρια, αλλα τις κλασικες εστιες πετρογκαζ που ειχαν παλια οι γιαγιαδες μας; Εκει, σε κατσαρολες, μαγειρευες πληθος φαγητων σε κατσαρολα.

Η ψησταρια δεν μου φαινεται πολυ πρακτικη, ολη την ωρα ψηστηρι.

Αν γινεται μια αλλαγη, για εξοικονομηση ρευματος, να ειναι λελογισμενη.

Ναι κι εγώ ματια υγραερίου εχω..ετσι λοιπόν νεο ρεκόρ 20/5-20/6 195 kwh μολις , βεβαίως παίζει ρολο που καλοκαιριασε..αλλα με πλυντήρια φουλ κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Varnavas89 said:

Ναι κι εγώ ματια υγραερίου εχω..ετσι λοιπόν νεο ρεκόρ 20/5-20/6 195 kwh μολις , βεβαίως παίζει ρολο που καλοκαιριασε..αλλα με πλυντήρια φουλ κλπ

Για δωσε κανενα λινκ αν εχεις.

30 minutes ago, stylish said:

λιγο τα φώτα σου για την σομπα. Ενα λινκ να την δουμε;

Μπαινει στη μεση του σαλονιου; Συνδεεται καπου; Πως διαχεεται η ζεστη σε ολο το σπιτι; Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/37313736/Thermogatz-TG-FLD-Κεραμική-Σόμπα-Υγραερίου-4200W-Μαύρη-42x33x73cm.html

 

Μπαινει παντου, την πας με τα ροδακια της. Δεν συνδεεται πουθενα, αυτονομη. Την πας στο δωματιο που θες να ζεστανεις. Εχω παθει πλακα μαζι της. Απο τη ζεστη που δινει, απο την οικονομια που κανεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...