Προς το περιεχόμενο

Τροχαίο και κάλυψη ζημιών


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Hk2004gr είπε

Θα ταλαιπωρηθείς, αλλά όπως είπαν και άλλοι, να φροντίσεις να είσαι εκεί όταν έρθει ο πραγματογνώμονας. Αυτό που ίσχυε ήταν ότι έως 5ετία σου πληρώνουν καινούργια ανταλλακτικά, μετά την 5ετία πας για μεταχειρισμένα. Αν δεν υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό σαν μεταχειρισμένο πάνε σε imitation. Νομίζω (τσέκαρε το γιατί δεν θυμάμαι καλά) ότι την 5ετία πριν μερικά χρόνια την μείωσαν σε 3ετία. Σε κάθε περίπτωση το αυτοκίνητο σου έχει ξεπεράσει το ηλικιακό όριο. Επομένως, πας σε μεταχειρισμένα. Το mito είχε πουλήσει αρκετά στην Ελλάδα, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, θα τα βρουν όλα.

Οι ασφαλιστικές είναι μεγάλοι απατεώνες. Φίλος πριν αρκετά χρόνια, είχε μπλέξει μετά από ατύχημα διότι ένα μικρό μέρος των ανταλλακτικών, αλλά με μεγάλη αξία, υπήρχε ΜΟΝΟ σε καινούργια. Αυτός είχε μια γνήσια Alfa Romeo 75 turbo (για όσους τις θυμούνται με τους προφυλακτήρες america με τα αμορτισέρ, τρομερό αυτοκίνητο), οι οποίες ακόμα και στην εποχή τους ήταν ένα ακριβό αυτοκίνητο που δεν θα έβλεπες καθημερινά. Παρότι η Alfa Romeo, έχει κακή πολιτική με τα ανταλλακτικά της και τα σταματά λίγα χρόνια μετά το τέλος παραγωγής μοντέλου, ήταν τυχερός μετά από μεγάλο αγώνα βρήκε τα πάντα καινούργια αλλά από Ιταλία. Η ασφαλιστική λόγω παλαιότητας 20 ετών (τότε) δεν δεχόταν να του πληρώσει καινούργια ανταλλακτικά, τα οποία ήταν και πανάκριβα (σύνολο κάπου στα 3000€ με τα μεταφορικά). Επειδή το αυτοκίνητο το είχε μπιμπελό, αποφάσισε να τα πληρώσει και πήγε δικαστικώς. Το δικαστήριο το κέρδισε και πήρε σχεδόν τα 2πλάσια χρήματα πίσω απ όσο κόστισαν τα ανταλλακτικά. Η ιστορία όμως κράτησε 5 χρόνια μέχρι να δικαστεί & να βγει η απόφαση!

το έχω κάνει και εγώ, ζημιά 3500 ευρώ όλα καινούργια σε αυτοκίνητο 12ετιας, τα πλήρωσα απο την τσέπη μου, επισκευή σε δικό μου συνεργείο και δικαστήριο. ενα μηνα πριν το δικαστήριο (πηρε 3 χρονια) με παρακαλούσε η ασφαλιστική να μου δώσει 3500, αρνήθηκα και στο τέλος πήρα κάπου στα 4500 + έξοδα δικηγόρου.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, cyberguy είπε

το έχω κάνει και εγώ, ζημιά 3500 ευρώ όλα καινούργια σε αυτοκίνητο 12ετιας, τα πλήρωσα απο την τσέπη μου, επισκευή σε δικό μου συνεργείο και δικαστήριο. ενα μηνα πριν το δικαστήριο (πηρε 3 χρονια) με παρακαλούσε η ασφαλιστική να μου δώσει 3500, αρνήθηκα και στο τέλος πήρα κάπου στα 4500 + έξοδα δικηγόρου.

Και ενας γνωστός μου το έκανε επίσης. Και σε αυτόν 3 χρόνια, αλλά δικαιώθηκε (7000+). Τον χτύπησε ταξιτζής ενώ ήταν παρκαρισμένος μπροστά από περίπτερο και η ασφαλιστική ήθελε να του κόψει περί τα 4000 ευρώ για ολίκή καταστροφή (civic του 96 πολύ πολύ περιποιημένο), δεν του αναγνώριζαν τίποτα από μηχανικά και εμφανισιακά μέρη που είχε βάλει αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, bkran said:

Σύμφωνα με τις ασφαλιστικές πάνω απο 5ετια πληρώνεις κι εσύ συμμετοχή στα καινούργια γνήσια ανταλλακτικά. Ανά 5ετια μετά ανεβαίνει και το ποσοστό συμμετοχής.

Αυτό φαντάζομαι όταν έχεις κάνει μικτή και πληρώνει η δικιά σου ασφαλιστική ζημιά στο αμάξι σου λόγω δικού σου λάθους.

Αν όμως σε έχει τρακάρει άλλος και φταίει, γιατί να συμμετέχεις εσύ στην ζημιά που θα πληρώσει η ασφαλιστική του άλλου? Συνέταιροι από το πουθενά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10ρια χρονια θυμαμαι ενας μεθυσμενος ( και ρομα) περασε το στοπ και με χτυπησε και η ασφαλιστικη του επειδη ηταν μεθυσμενος δεν πληρωσε τιποτα... δεν ξερω αν αλλαξαν τα πραγματα απο τοτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Πριν 10ρια χρονια θυμαμαι ενας μεθυσμενος ( και ρομα) περασε το στοπ και με χτυπησε και η ασφαλιστικη του επειδη ηταν μεθυσμενος δεν πληρωσε τιποτα... δεν ξερω αν αλλαξαν τα πραγματα απο τοτε 

Σε έπιασαν κορόιδο.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Αυτό φαντάζομαι όταν έχεις κάνει μικτή και πληρώνει η δικιά σου ασφαλιστική ζημιά στο αμάξι σου λόγω δικού σου λάθους.

Αν όμως σε έχει τρακάρει άλλος και φταίει, γιατί να συμμετέχεις εσύ στην ζημιά που θα πληρώσει η ασφαλιστική του άλλου? Συνέταιροι από το πουθενά?

Απο οτι κατάλαβα πατάνε σε κάποιον νόμο(??) που λέει αν το αμάξι σου είναι πάνω απο 5ετια δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σου βάλουμε καινούργια γνήσια ανταλλακτικά οπότε αν ντε και καλά θες γνήσια Πλήρωσε ΕΣΥ την διαφορά μεταξύ μεταχειρισμένου-Γνησιου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Απο οτι κατάλαβα πατάνε σε κάποιον νόμο(??) που λέει αν το αμάξι σου είναι πάνω απο 5ετια δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σου βάλουμε καινούργια γνήσια ανταλλακτικά οπότε αν ντε και καλά θες γνήσια Πλήρωσε ΕΣΥ την διαφορά μεταξύ μεταχειρισμένου-Γνησιου

 

Σε κανεναν νομο δεν πατανε, παπατζηδες ειναι που κανουν μια ζωη παζαρια εις βαρος του ασφαλισμενου. Πατανε στο γεγονος οτι οι περισσοτεροι δεν εχουν το κουραγιο η τις γνωσεις να τους πανε γα....ωντας.

παραδειγμα. πριν 1 βδομαδα πηραμε 208 gt line του 19 πραγματικα πιπιλα ελληνικο με ολα του τα σερβις αντιπροσωπεια κτλ κτλ... η interasco ηθελε να το ασφαλισει για 11000 με το επιχειρημα οτι αυτη ειναι η μεση αξια του στο καρ..... προσεξε εκεινοι το επικαλεστηκαν..... ελα μου ομως που στο καρ gt line σε αυτη τη κατασταση με αυτα τα χιλιομετρα και ελληνικο απλα ...δεν υπαρχει και αυτα που υπαρχουν ειναι ειτε παλιοτερα ειτε εισαγωγης με οχι λιγοτερα απο 13000.... η μονη εκδοση που υπαρχει ειναι η αλουρ που ειναι μια εκδοση κατω  του 18 με διπλασια χιλιομετρα και 14000 .  στειλανε πραγματογνωμονα ανεξαρτητο ( και καλα ) και αφου τους ειπα οτι αν δεν ασφαλιστει το αμαξι στην τιμη αγορας περνω τα 2 που εχω σε εκεινους και μαζι και το σπιτι και παω αλλου. υποψην ο πραγματογνωμονας το μονο που ρωτησε ηταν με τι ποσο θα ημουν ευχαριστημενος....ωραια πραγματογνωμοσυνη ε :)

Στα σεμιναρια παραμυθιαζουν τους ασφαλιστες να ασφαλιζουν με 20% κατω απο την ελαχιστη του καρ γτ θεωρουν οτι πεφτει παζαρι.... δηλαδη ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ασφαλιζομενο κεφαλαιο με βαση α[πλα μια θεωρια. εχουν μεινει ακομα στην εποχη που καινουριο αμαξι στη 2ετια εχανε το 20% της αξιας του με βαση την αγορα. τοτε τους συνεφερε αυτο. τωρα που η αγορα παει προς τα πανω κανουν πως την ξεχνανε. εδω και 2 χρονια εχουν τελειωσει αυτα.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, baspav είπε

Εμένα με τράκαραν το 2016, αγορά το 2010 καινούργιο. Αν και με μικρή ταχύτητα μεγάλη ζημιά. Η οδική το μετέφερε στη αντιπροσωπεία (Suzuki) γιατί έτσι τους είπα και εκεί έγινε εκτίμηση. Ολα καινούργια και γνήσια ζήτησα και έτσι έγινε τελικά. Το κόστος 5.600 το κάλυψε η ασφαλιστική αυτής που με τράκαρε. Είχα δήλωση και χαρτί τροχαίας. Δεν έφερε αντίρρηση ο πραγματογνώμων.

Μπορείς πάντα -αν δεν τα βρείτε- να το φτιάξεις μόνος σου και να πας δικαστικά και να αξιώσεις και ψυχική οδύνη.

Τι λέτε για πενταετία και μπερδεύετε τον άνθρωπο. 

Διαβάσατε τη δική μου περίπτωση; Είχαν περάσει 5,5+ χρόνια και μπήκαν ΟΛΑ καινούργια. Μου πλήρωσαν ακόμη και τις μεταβάσεις, τον τεχνικό του υγραερίου να το αποσυνδέσει και να το συνδέσει ξανά (μην γίνει τίποτα) μέχρι και αυτοκίνητο αντικατάστασης δόθηκε.

Το μόνο που είπε ο πραγματογνώμονας ήταν ότι ΑΝ ήταν μεγαλύτερο το πόσο και δεν την συνέφερε (την ασφάλεια) θα το πουλούσαν για ανταλλακτικά και θα μου έδιναν 8.000€. Είχα βεβαία το δικαίωμα να αρνηθώ και να πάω δικαστικά. Τελικά πλήρωσαν 5.600 ΟΛΑ καινούργια και μόνο αντιπροσωπεία όπου πήρα 2 χρόνια επιπλέον εγγύηση! 

Τέλος θα μπορούσα να πάω και απευθείας δικαστικά διεκδικώντας ένα σωρό επιπλέον χρήματα για μένα την συνοδηγό, ψυχική οδύνη για το τρακάρισμα, ψυχική οδύνη για το αυτοκίνητο που πλέον ήταν τρακαρισμένο και ένα σωρό. Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Το χαρτί που υπέγραψα μετά τα έλεγε ότι δεν θα κάνω αγωγή γι αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Πριν 10ρια χρονια θυμαμαι ενας μεθυσμενος ( και ρομα) περασε το στοπ και με χτυπησε και η ασφαλιστικη του επειδη ηταν μεθυσμενος δεν πληρωσε τιποτα... δεν ξερω αν αλλαξαν τα πραγματα απο τοτε 

Έχουν αλλάξει τα πραγματα... Σε πληρωνει η ασφαλιστική του.. Απλά τον κυνηγάει αυτόν μετά  με αγωγές επειδή ήταν μεθυσμένος... Υπάρχουν και ασφαλιστικές που δεν δέχονται αυτό το πραγμα.. 

4 λεπτά πριν, baspav είπε

Τι λέτε για πενταετία και μπερδεύετε τον άνθρωπο. 

Διαβάσατε τη δική μου περίπτωση; Είχαν περάσει 5,5+ χρόνια και μπήκαν ΟΛΑ καινούργια. Μου πλήρωσαν ακόμη και τις μεταβάσεις, τον τεχνικό του υγραερίου να το αποσυνδέσει και να το συνδέσει ξανά (μην γίνει τίποτα) μέχρι και αυτοκίνητο αντικατάστασης δόθηκε.

Το μόνο που είπε ο πραγματογνώμονας ήταν ότι ΑΝ ήταν μεγαλύτερο το πόσο και δεν την συνέφερε (την ασφάλεια) θα το πουλούσαν για ανταλλακτικά και θα μου έδιναν 8.000€. Είχα βεβαία το δικαίωμα να αρνηθώ και να πάω δικαστικά. Τελικά πλήρωσαν 5.600 ΟΛΑ καινούργια και μόνο αντιπροσωπεία όπου πήρα 2 χρόνια επιπλέον εγγύηση! 

Τέλος θα μπορούσα να πάω και απευθείας δικαστικά διεκδικώντας ένα σωρό επιπλέον χρήματα για μένα την συνοδηγό, ψυχική οδύνη για το τρακάρισμα, ψυχική οδύνη για το αυτοκίνητο που πλέον ήταν τρακαρισμένο και ένα σωρό. Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Το χαρτί που υπέγραψα μετά τα έλεγε ότι δεν θα κάνω αγωγή γι αυτά.

Αυτό ισχύει που λές.. Αλλά θα πρεπει να τραβήξεις μακριά σε χρόνο και δικαστήρια.. Και ανάλογα το δικαστήριο που θα αποφασίσει.. Εσυ είσαι οριακά.. Π.Χ. άλλοι που έχουν αυτοκίνητο δεκατιας και λίγο παραπανω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Απο οτι κατάλαβα πατάνε σε κάποιον νόμο(??) που λέει αν το αμάξι σου είναι πάνω απο 5ετια δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σου βάλουμε καινούργια γνήσια ανταλλακτικά οπότε αν ντε και καλά θες γνήσια Πλήρωσε ΕΣΥ την διαφορά μεταξύ μεταχειρισμένου-Γνησιου

 

Έχεις «υπογράψει» ένα ασφαλιστικό συμβόλαιο.

Δες τι λέει σχετικά με την παλαιότητα των ανταλλακτικών σου…

Γιατί το κάνεις τόσο δύσκολο…;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kazantzidis είπε

Πριν 10ρια χρονια θυμαμαι ενας μεθυσμενος ( και ρομα) περασε το στοπ και με χτυπησε και η ασφαλιστικη του επειδη ηταν μεθυσμενος δεν πληρωσε τιποτα... δεν ξερω αν αλλαξαν τα πραγματα απο τοτε 

Έτσι πάει.

Η ασφαλιστική δεν πληρώνει.

Τα πληρώνει ο ρομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Έχεις «υπογράψει» ένα ασφαλιστικό συμβόλαιο.

Δες τι λέει σχετικά με την παλαιότητα των ανταλλακτικών σου…

Γιατί το κάνεις τόσο δύσκολο…;;;

Ορίστε το συμβόλαιο μου(συγγνώμη για την ποιότητα της εικόνας)

Spoiler

spacer.png

 

Όμως η δικιά μου αφαλιστική που κολλάει;

Απο του οδηγού την ασφάλεια που με τράκαρε δεν θα αποζημιωθω;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

 

Απο του οδηγού την ασφάλεια που με τράκαρε δεν θα αποζημιωθω;

Αν οι δύο ασφαλιστικες ειναι στον φιλικο διακανονισμό τότε θα πληρωθείς από τη δική σου και θα τα βρούν μεταξύ τους αυτοί μετά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Ορίστε το συμβόλαιο μου(συγγνώμη για την ποιότητα της εικόνας)

Αυτό δεν είναι το ασφαλιστικό συμβόλαιο σου…

Το συμβόλαιο είναι σαν μικρό βιβλιαράκι με αρκετές σελίδες και όλες με μικρά γράμματα…

Εκεί αναλύονται όλα με απίστευτη λεπτομέρεια.

Αν δεν το έχεις στα χέρια σου, μπες στην ασφαλιστική σου και λογικά θα μπορείς να το κατεβάσεις σε pdf…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Αυτό δεν είναι το ασφαλιστικό συμβόλαιο σου…

Το συμβόλαιο είναι σαν μικρό βιβλιαράκι με αρκετές σελίδες και όλες με μικρά γράμματα…

Εκεί αναλύονται όλα με απίστευτη λεπτομέρεια.

Αν δεν το έχεις στα χέρια σου, μπες στην ασφαλιστική σου και λογικά θα μπορείς να το κατεβάσεις σε pdf…

οκευ έκατσα και το διάβασα 

Δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο περί παλαιότητα, γενικά και αόριστα αυτά γράφουν πάνω κάτω 

Spoiler

Το ποσό της Αποζημίωσης αντιστοιχεί στην τρέχουσα εμπορική αξία του οχήματος ή την τρέχουσα πραγματική

 

αξία των τμημάτων ή εξαρτημάτων που υπέστησαν ζημιά κατά την ημερομηνία του συμβάντος, με την επιφύλαξη

 

των διατάξεων για υπασφάλιση ή υπερασφάλιση.

 Απο οτι κατάλαβα αυτοί θα κρίνουν το ποσό της αποζημίωσης βάσει την αξία του αυτοκινήτου κτλπ

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...