Προς το περιεχόμενο

Τροχαίο και κάλυψη ζημιών


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο περί παλαιότητα, γενικά και αόριστα αυτά γράφουν πάνω κάτω

Περίεργο… μήπως δεν βρήκες την σωστή παράγραφο;;;

Ειδικά στο θέμα παλαιότητα αναγράφουν τα πάντα…

Μετά από πόσα χρόνια ξεκινάει η παλαιότητα (συνήθως 3-5)… πως είναι η κλιμάκωση όσο παλιώνει το αυτοκίνητο και τι ποσοστό καλύπτει…

πχ

image.png.7084e56fb558c8d09d452428318b9a78.png

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, solidsnake222 είπε

Καλησπέρα παιδιά

Προχθές Κυριακή ξημερώματα ενας μεθυσμένος έπεσε πάνω στο παρκαρισμένο Mito μου 

Γιατί το εχω άγχος και ειναι το πρωτο μου τροχαιο δεν ξερω πως να κινηθώ

Για αρχη σκέφτομαι να το παω αντιπροσωπεία να μου βάλουν ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά αλλά φοβάμαι ότι ο πραγματογνώμονας που θα έρθει θα προσπαθήσει να κοψει απο παντού ότι μπορεί

Εχει κάνεις κάποια εμπειρία απο αυτά να μου πουν αν ισχύουν η ειναι ολα στο μυαλο μου;

Παραθέτω και εικόνες να καταλαβεται περίπου την ζημιά 

Εκτός απο αυτά που βλέπεται ειναι και η πισω αριστερά ζάντα χτυπημένη, Λακκούβα στην πορτα του οδηγού( απο την πίεση που δέχτηκε?) και αν εχει πάρει τιποτα απο κάτω γιατί είχε καβαλήσει λίγο κράσπεδο 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

298452580_551587596744288_7263197184305530583_n.jpg298463987_551587260077655_9046170809242623245_n.jpg298551560_551587670077614_8811143652714112906_n.jpg298569175_551587690077612_3158428809940402379_n.jpg298575055_551588103410904_1248272787023949899_n.jpg298434431_551587736744274_2315484909670078774_n.jpg

 

 

Απο την στιγμή που ήταν μεθυσμένος η ασφαλιστική του δεν σου πληρώνει τίποτα και τα βάζει αυτός ολα από την τσέπη του , εκτός και αν εχει αλλάξει κάτι εδω και κάποια χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Eddy_Gordo είπε

Απο την στιγμή που ήταν μεθυσμένος η ασφαλιστική του δεν σου πληρώνει τίποτα και τα βάζει αυτός ολα από την τσέπη του , εκτός και αν εχει αλλάξει κάτι εδω και κάποια χρόνια. 

Μύθος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Περίεργο… μήπως δεν βρήκες την σωστή παράγραφο;;;

Ειδικά στο θέμα παλαιότητα αναγράφουν τα πάντα…

Μετά από πόσα χρόνια ξεκινάει η παλαιότητα (συνήθως 3-5)… πως είναι η κλιμάκωση όσο παλιώνει το αυτοκίνητο και τι ποσοστό καλύπτει…

πχ

image.png.7084e56fb558c8d09d452428318b9a78.png

Νομιζω η φραση κλειδι ειναι η "Ιδίων Ζημιών".

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Πώς τα βλέπεις όλα αυτά από κάποιες φωτογραφίες οι οποίες δεν δείχνουν καν την πλευρά του χτυπήματος;

οτι βάρεσε την ποδιά ειναι 100% με το χτύπημα που εχει πριφιλακτηρας πισω
θελει τον πισω προφιλακτηρα
θέλει τον μπροστά προφιλακτηρα
στραβη ζαντα (το λιγοτερο που θα θελει ειναι ζαντα...... το ποιο σηνηθησμενο να αλλαζουν ολο το σηστημα μαζι με αμορτισερ)

σαν να ειναι στραβή(σαν τσαλακομα)  πόρτα (για να έφτασε μεχρι εκεί η είχε από πριν απλά ένα χτύπημα (καλή περίπτωση) η το χτύπησε τόσο πολύ πίσω που παραμόρφωσε το σαση

αυτά φαίνονται απο τα φώτο........ τώρα πόσο παραπάνω έχει κάνεις δεν ξέρει (ακομη)

όλα αυτά φτιάχνονται....... (εκτός και αν στράβωσε το σαση όντος στην μέση τοτε θα το βγάλουν όντος off)
το θέμα ειναι με όλα αυτά πέφτει δραματικά μετά η άξια του

21 ώρες πριν, solidsnake222 είπε

Κανονικα εχουν γινει τα παντα δηλωσεις στις ασφαλιστικες εγιναν καταγραφη ατυχηματος απο την αστυνομια κτλπ 

Οκευ αυτό με το πραγματογνώμονα δεχτο θα ερθει να δει κτλπ. Αν επιμενει να βαλουμε ιμαντασιον ανταλλακτικα για να κατεβασει το κοστος και εγω επιμενω τα γνησια που θα βρεθει η χρυση τομη;

χρυσή τομή ειναι τα μεταχειρισμένα (πολύ καλύτερη λυση από τα ιμιτασιόν)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, solidsnake222 είπε

Καλησπέρα παιδιά

Προχθές Κυριακή ξημερώματα ενας μεθυσμένος έπεσε πάνω στο παρκαρισμένο Mito μου 

Γιατί το εχω άγχος και ειναι το πρωτο μου τροχαιο δεν ξερω πως να κινηθώ

Για αρχη σκέφτομαι να το παω αντιπροσωπεία να μου βάλουν ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά αλλά φοβάμαι ότι ο πραγματογνώμονας που θα έρθει θα προσπαθήσει να κοψει απο παντού ότι μπορεί

Εχει κάνεις κάποια εμπειρία απο αυτά να μου πουν αν ισχύουν η ειναι ολα στο μυαλο μου;

Παραθέτω και εικόνες να καταλαβεται περίπου την ζημιά 

Εκτός απο αυτά που βλέπεται ειναι και η πισω αριστερά ζάντα χτυπημένη, Λακκούβα στην πορτα του οδηγού( απο την πίεση που δέχτηκε?) και αν εχει πάρει τιποτα απο κάτω γιατί είχε καβαλήσει λίγο κράσπεδο 

 

Σε αντιστοιχη περιπτωση που εφταιγε ο αλλος και εκανε δηλωση, η ασφαλιστικη του αλλου εθεσε παλαιοτητα του οχηματος μου (πανω απο 6 ετων)  και αρνηθηκε να καλυψει την ζημια στο συνολο της καθως το οχημα μου μαρκας BMW 116D ειναι του 2014 και το συμβαν εγινε το 2021 (που ηταν 7 ετων) 

Το αποτελεσμα ? 

Η αντιπροσωπια της BMW εκανε σε ολα 30% εκπτωση για να καλυφθει η ζημια απο την ασφαλιστικη του αλλου και να μην παρουν ουτε ευρω απο εμενα! 

Το φωναζω, μονο αντιπροσωπια! Εχουν το μαχαιρι και το καρπουζι και εαν εισαι πιστος πελατης παντα θα ειναι διπλα σου. Αλλιως παρακαλας τον γερολαδα της γειτονιας για λιγο τηγανελαιο! 

Καλα μην αναφερω περιπτωση χαλαζι με 2,000 λακουβες και σπασμενο φαναρι που μου το εφτιαξαν τσαμπα στα λεφτα της ασφαλιστικης σε 2 ημερες ενω οι αετονυχιδες ηθελαν 5.000 ευρω (2.000 απο ασφαλιστικη και 3.000 απο εμενα) και ενα μηνα το αμαξι συνεργειο.

Επεξ/σία από SeriesX
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Updated 1:

Περασε πραγματογνώμονας και όπως είπε ο φίλος πριν απο πάνω το αμάξι έχει ζημια στα εξης:

Πίσω προφυλακτήρα 

Ζάντα 

Το αριστερά φτερό μπροστά απο το πίσω προφυλακτήρα

Μπροστά προφυλακτήρα 

Αριστερό μπροστινό φανάρι 

Και το καπό έχει πάρει καί αυτό

Από κάτω δεν είχαν ρεύμα να το σηκώσουν οπότε θα περάσω το μεσημέρι να το σηκώσουν να το δουν αναλυτικά και θα ξανα έρθει ο πραγματογνώμονας να το δει και αυτός.

Ανταλλακτικά όπως είπατε παιδιά αν θέλω καινούργια θα χρειαστεί να πληρώσω συμμετοχή η να μου κάνει έκπτωση η Αντιπροσωπεία αλλιώς να κινηθώ δικαστικά αν δεν το δεχτώ.

Σαν πρώτη σκέψη σκέφτομαι να κινηθώ στα μεταχειρισμένα αλλά θέλω να δω αν έχει και τι έχει πάρει από κάτω να αποφασίσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Καλημέρα Updated 1:

Περασε πραγματογνώμονας και όπως είπε ο φίλος πριν απο πάνω το αμάξι έχει ζημια στα εξης:

Πίσω προφυλακτήρα 

Ζάντα 

Το αριστερά φτερό μπροστά απο το πίσω προφυλακτήρα

Μπροστά προφυλακτήρα 

Αριστερό μπροστινό φανάρι 

Και το καπό έχει πάρει καί αυτό

Από κάτω δεν είχαν ρεύμα να το σηκώσουν οπότε θα περάσω το μεσημέρι να το σηκώσουν να το δουν αναλυτικά και θα ξανα έρθει ο πραγματογνώμονας να το δει και αυτός.

Ανταλλακτικά όπως είπατε παιδιά αν θέλω καινούργια θα χρειαστεί να πληρώσω συμμετοχή η να μου κάνει έκπτωση η Αντιπροσωπεία αλλιώς να κινηθώ δικαστικά αν δεν το δεχτώ.

Σαν πρώτη σκέψη σκέφτομαι να κινηθώ στα μεταχειρισμένα αλλά θέλω να δω αν έχει και τι έχει πάρει από κάτω να αποφασίσω.

 

κατσε να δουν απο κατω....... αυτα που περιγραφεις φαινοντουσαν ετσι και αλλιος μας νοιαζει τι παιζει με την ποδια και το σασσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Eddy_Gordo είπε

Απο την στιγμή που ήταν μεθυσμένος η ασφαλιστική του δεν σου πληρώνει τίποτα και τα βάζει αυτός ολα από την τσέπη του , εκτός και αν εχει αλλάξει κάτι εδω και κάποια χρόνια. 

KAΘΕΤΑ ΟΧΙ. Από το νόμο δεσμεύεται η ασφαλιστική να πληρώσει τις ζημίες του μεθυσμένου πελάτη της εφόσον ήταν ο υπαίτιος και μετά στρέφεται με αναγωγή εναντίον του πελάτη της. Επαληθεύεις σε οποιονδήποτε δικηγόρο θελεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/8/2022 στις 11:58 ΜΜ, solidsnake222 είπε

Κάτσε  τι παλαιότητα του 2013 αμαξι με 130.000 χλμ θεωρείται παλιό? Αυτό αν δεν το δεχτώ και απαιτήσω καινούργια και Γνήσια θα χρειαστεί να μπλέξω με δικαστήρια?

το πρωτο θετικο ειναι οτι ζεις. Αν δεν ζουσες δεν θα ειχες ανησυχιες :) macabre but truth  
Ναι καλε μου φιλε, παλιο ειναι δεν θεωρειται μονο. Γνησια ανταλακτικα σε παλιο αμαξι ειναι παραδοξο. Αν δεν ειναι μηχανικα τι σε ενοχλει;

δεν νομιζω να τα δικαιουσαι κιολας. Τωρα πιεσε τους εστω τηλεφωνικα κατι μπορεις να αποκομίσεις.Ποια ειναι η αλλη εταιρεια;

Καταρχιν αναγνωρισε το περιστατικο ο αντιπαλος; Πως ξερεις οτι ειναι μεθυσμενος εγινε αλκοτεστ; Προφορικος μεθυσμενος δεν παιζει. Αν ερχοταν η αστυνομια παιρναγε μεχρι και αυτοφορο ο τυπος. Ακομα και μηχανακι να ειχε. Λογικα θα την κοπαναγε…

ΥΓ Μετρια ζημια εχεις. Να το σηκωσουν να δουν τι εχεις απο κατω δεν ειναι δικη σου δουλεια αυτο, πες το απλα.

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vault13 είπε

το πρωτο θετικο ειναι οτι ζεις. Αν δεν ζουσες δεν θα ειχες ανησυχιες :) macabre but truth  
Ναι καλε μου φιλε, παλιο ειναι δεν θεωρειται μονο. Γνησια ανταλακτικα σε παλιο αμαξι ειναι παραδοξο. Αν δεν ειναι μηχανικα τι σε ενοχλει;

δεν νομιζω να τα δικαιουσαι κιολας. Τωρα πιεσε τους εστω τηλεφωνικα κατι μπορεις να αποκομησεις. Ποια ειναι η αλλη εταιρεια;

Καταρχιν αναγνωρισε το περιστατικο ο αντιπαλος; Πως ξερεις οτι ειναι μεθυσμενος εγινε αλκοτεστ; Προφορικος μεθυσμενος δεν παιζει. Αν ερχοταν η αστυνομια παιρναγε μεχρι και αυτοφορο ο τυπος. Ακομα και μηχανακι να ειχε. Λογικα θα την κοπαναγε…

οκευ το δέχομαι παλιό αλλά μια χαρά από ότι κατάλαβα δικαιούμαι γνήσια ανταλλακτικά (διάβασε μήνυμα των παιδιών απο πάνω) απλά πρέπει να έχω την υπομονή και το χρήμα να κινηθώ νομικά.

Στο άλλο κομμάτι φυσικά και ήρθε τροχαία φυσικά και έγινε αλκοτεστ καταγράφηκε με 0.38 mg/l - 0.46 mg/l και του πήραν το δίπλωμα, μέσα δεν τον πήγαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Στο άλλο κομμάτι φυσικά και ήρθε τροχαία φυσικά και έγινε αλκοτεστ καταγράφηκε με 0.38 mg/l - 0.46 mg/l και του πήραν το δίπλωμα, μέσα δεν τον πήγαν.

Eιναι στο σημειο που παιρνουν διπλωμα. Απο 70 και πανω πας πεσα. Η ασφαλεια σου δεν σου παρεχει νομικη καλυψη; Θες να το ρωτησεις; Μαλλον δεν εχεις αλλα ρωτα. Την πληρωνω εγω αυτη την παροχη.

αν και να σου πω την αληθεια μου διναν ιμιτασιον και τα επαιρνα μια ζωη, ισως κακως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

update 2:

ο πραγματογνώμονας δεν ηρθε χδ:

Αλλά η Αντιπροσωπεία το σήκωσε πάνω και το είδε

Όπως είπε ο φίλος @Black Demis εχει πάρει:

Ποδια και θα αλλαχτούν και τα αμορτισέρ και ότι άλλο χρειαζεται απο πισω που έφαγε το χτύπημα (κάπως μου τα είπε δεν τα συγκρατήσα)

Για το σασι θα το πανε για ευθυγραμηση να δουν αν εχει στραβωσει τιποτα απλα πρεπει να ειναι και ο πραγματογνώμονας μπροστά να τα σημειώσει αν χρειαστει.

Για τα ανταλλακτικά ολα ΓΝΗΣΙΑ με έκπτωση απο την αντιπροσωπεία για να μην πληρώσω ποσοστό συμμετοχής 

Επεξ/σία από solidsnake222
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο και η ασφαλιστική για τον τρόπο αντιμετώπισης της κάθε περίπτωσης νομίζω.

Φίλος έτρεχε αρκετούς μήνες για αποζημίωση σε ατύχημα, στο οποίο μάλιστα δεν έφταιγε.

Hellas Direct, αν θυμάμαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, solidsnake222 είπε

οκευ το δέχομαι παλιό αλλά μια χαρά από ότι κατάλαβα δικαιούμαι γνήσια ανταλλακτικά (διάβασε μήνυμα των παιδιών απο πάνω) απλά πρέπει να έχω την υπομονή και το χρήμα να κινηθώ νομικά.

Στο άλλο κομμάτι φυσικά και ήρθε τροχαία φυσικά και έγινε αλκοτεστ καταγράφηκε με 0.38 mg/l - 0.46 mg/l και του πήραν το δίπλωμα, μέσα δεν τον πήγαν.

πως παει στην πράξη αν εχεις παλιό αμάξι (13 χρόνον πλέον σε πολλές χώρες ειναι όχημα για απόσυρση)

σου προτείνουν πρώτα μεταχ (καλή λυση έως πάρα πολύ καλή) αν δεν βρουν ψαχνουν για ιμιτασιόν (κακή λυση ) και δεν βρουν και αυτά πανε σε γνήσια
πάντα μηλαμε για κομμάτια του αμαξώματος προφυλακτήρες κλπ (για ρουλεμάν χαζα κλπ δεν σε καει και ιδιαίτερα αρκει να μπει καλη μάρκα)

βέβαια πάντα μπορείς να βάλεις γνήσια ολα και στην αντιπροσωπεία (και ας πει όχι η ασφαλιστική) να εχεις όλα τα τιμολόγια όλα τα έξοδα ολα τα πληρώνεις ολα αυτά από την τσέπη εσύ ...... πας δικαστικά και σε 4 με 5 χρονια (αν δεν έχουμε καμία καραντίνα κλπ και τραβήξει και άλλο) και θα τα πάρεις όλα μαζί με δικαστικά έξοδα

1 ώρα πριν, solidsnake222 είπε

update 2:

ο πραγματογνώμονας δεν ηρθε χδ:

Αλλά η Αντιπροσωπεία το σήκωσε πάνω και το είδε

Όπως είπε ο φίλος @Black Demis εχει πάρει:

Ποδια και θα αλλαχτούν και τα αμορτισέρ και ότι άλλο χρειαζεται απο πισω που έφαγε το χτύπημα (κάπως μου τα είπε δεν τα συγκρατήσα)

Για το σασι θα το πανε για ευθυγραμηση να δουν αν εχει στραβωσει τιποτα απλα πρεπει να ειναι και ο πραγματογνώμονας μπροστά να τα σημειώσει αν χρειαστει.

Για τα ανταλλακτικά ολα ΓΝΗΣΙΑ με έκπτωση απο την αντιπροσωπεία για να μην πληρώσω ποσοστό συμμετοχής 

σηγα μην ερχόταν τώρα καλοκαίρι... θα σου ελεγα που βολτάρουν....... (δεν υπάρχει θεμα αρκει να υπαρχει έκθεση απο το συνεργειο ειδικα αν ειναι επίσημο)


αν ειναι στραβώσει το σασσι πχ στην μεσοί  (αυτο στην πράξη από την αρχή φοβόμουν) και ειναι σε περίεργο σημείο...... αμάξι ποτέ δεν θα ειναι ιδιο

αφου δινουν και με έκπτωση κλπ ανταλλακτικά και ασφαλιστική θα δεχθει θα ξεμπλέξεις γρήγορα (κάνας μηνας +/-_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...