Προς το περιεχόμενο

Τροχαίο και κάλυψη ζημιών


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το τιμόνι ήταν κομμένο δεξιά, και οι ρόδες κοιτούσαν πεζοδρόμιο (και χαμηλό κλασσικό ελληνικό), η πρόσκρουση εκτονώθηκε με το να καβαλήσει το αμάξι  μισό μέτρο επάνω.

Σασί λοιπόν μάλλον τη γλίτωσε. Αυτό που δε τη γλίτωσε μαλλον είναι οτιδήποτε σχετίζεται με τον πίσω αριστερά τροχό και την στήριξή του/σύνδεσή του πάνω στο αμάξωμα. καθώς και κομμάτι της εξάτμισης/καζανάκι (στο δέσιμό τους με το αμάξωμα)

Δηλαδή πάμε σίγουρα για έλεγχο σε ψαλίδι, αμορτισέρ, ακρόμπαρα, ζαντα.

Επίσης φαίνεται από τις γρατσουνιές και το πως τσάκισε ο προφυλακτήρας οτι δεν έπεσε κάθετα πάνω στη γωνία πίσω αριστερά αλλά μάλλον τελευταία στιγμή έκοψε ο μεθυσμένος και το τιμόνι του αριστέρα για να διορθώσει τη πορεία προς το δρόμο ξανά.

Θα έλεγα οτι με κάνα 1500άρι το πολύ μαζί με εργασία θα έχει καινούρια τα πάντα. Υπόθεση βέβαια βάση φωτογραφιών

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειαζεται να κρινουμε τις προβλεψεις και να κανουμε αντιλογιες,  ολοι τις ιδεες μας λεμε και ας μη συμφωνει καποιος.

Εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι εχει παρει σασι. Παρολαυτα εγω πιστευω οτι οπως με καθε τρακο, δεν ειναι τοσο μικρο το κοστος οσο δειχνουν οι φωτογραφιες, ΚΥΡΙΩΣ γιατι εφαγε χτυπημα στην πισω αριστερα ροδα που σημαινει κατα πασα πιθανοτητα τα επαιξε ο πισω αξονας. Προσωπικα υποπτευομαι οτι επειδη καβαλησε (βιαια?) πεζοδρομιο πιθανων και ο μπροστα.

Εαν μιλαμε για γνησια ανταλακτικα στην αντιπροσωπεια, απο τη στιγμη που ειναι δεδομενο οτι εχει παρει μπρος και πισω προφυλακτηρα, καπο, φτερα, ζαντες εχουμε φτασει κοντα στο 4χιλιαρο, δηλάδη πανω απο τη μιση αξια του αμαξιου, κανονικα αντι να πληρωνουν πραγματογνωμονες φαναρτζιδες, αντιδικιες με τον ΟΡ,  πιο ευκολη η ολικη.

Ειμαι περιεργος τι θα δουνε οταν το σηκωσουν.

Επεξ/σία από ewssonaht
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, bill999r είπε

Να πήρε σασί από αυτή τη στουκα;;;

Δεν παίζει αυτό το σενάριο....

πλαγινό χτύπημα και αν στρυμοχθηκε και στο πεζοδρομιο ανετα θα μπορουσε

αλλααααα οπως αναφέρει ένα παιδί που σωστά παρατήρησε το τιμόνι λογικά ήταν γυρισμένο με ρόδες προς το πεζοδρόμιο.... ετσι μάλλον την γλίτωσε μονο με ποδιά αφου ολο το χτύπημα εκτονώθηκε στο να μετακινηθεί το αμάξι (εκτός και αν το τιμόνι γυρίσει απο την στωικά τοτε αιωνία του η μνήμη

προφανώς υποθέσεις ειναι ολα αυτά απο της φωτο και μονο  (αλλα το οτι μπορει να γινει μπορει)

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mito είναι δεν είναι SLS... 

μπρος πισω προφυλακτήρας κάνα 400αρι. Ζάντες περί τα 500 αν τις άλλαζε όλες που δεν. Φτερό δεν το βλέπω να έχει κατεστραφεί θα το επιδιορθώσουν.  Ακρόμπαρα-σινεμπλόκ-ψαλίδια-έδρανα-αναρτήσεις κοντά στα 1000-1200 μπρος πίσω (χωρίς δουλειά). Βάψιμο, ανταλλακτικά δουλειά κανά 3000αρι θα το επιζημιώσουν και ίσως λέω και πολλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2022 στις 12:33 ΠΜ, takoulou είπε

Ναι.. Θεωρείται παλιο... Συνήθως μετά τα  έξι  επτα έτη έτσι λένε.. Δυστυχώς.. Δεν θα βρεις άκρη.. Δεν θα πας δικαστήριο.. Δεν σε συμφέρει.. Απλά θα βάλεις τα καλύτερα.. Ας πει και κάποια κουβέντα ο τεχνικός εκεί.. 

Μετά τα πέντε χρόνια, μετράει σαν παλιότερο και ένα μέρος της ζημιάς οικονομικά, το πληρώνει ο ιδιοκτήτης.  Αυτό ισχύει πολλά χρόνια.  Δεν είναι φρέσκο.  Είναι απόφαση των ασφαλιστικών εταιρειών.  Έχει να κάνει με το κόστος των ανταλλακτικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kalmik είπε

KAΘΕΤΑ ΟΧΙ. Από το νόμο δεσμεύεται η ασφαλιστική να πληρώσει τις ζημίες του μεθυσμένου πελάτη της εφόσον ήταν ο υπαίτιος και μετά στρέφεται με αναγωγή εναντίον του πελάτη της. Επαληθεύεις σε οποιονδήποτε δικηγόρο θελεις.

Οκ, δεν αντιλεγω και ειδα μου το γράψατε πολλοι, Οποτε κάποια πράγματα έχουν αλλάξει ... προχωράμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε καλά τι ζημιά έχει και σκέψου ότι αν είναι μεγάλη και κυρίως στο σασί θα έχεις πρόβλημα στην μεταπώληση.Οι κοπτοραπτικές φαίνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μάθε καλά τι ζημιά έχει και σκέψου ότι αν είναι μεγάλη και κυρίως στο σασί θα έχεις πρόβλημα στην μεταπώληση.Οι κοπτοραπτικές φαίνονται.

και ποδια ειναι κοψε ραψε αν το παμε ετσι οτι αυτκινιτο κοπανανε απο πισω θελει κοψε ραψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα  πριν αρκετα χρονια μου ειπαν η ιμιτανσιον και δεν πληρωνεις τιποτα σε δικο μας συνεργειο

η γνησια και εχεις ποσοστο συμμετοχης επειδη το αμαξι ειχε περασει πανω απο 5ετιας και νομιζω ηταν 20%

οποτε στα 2.000 ευρω ζημια ηταν μια 400αρα χωρις να φταιω  , εδω να σημειωσω οτι οι νομοι ειναι εντελως λαθος  που τους το επιτρεπουν αυτο , τωρα αν σε πανε κοντρα μπορεις να κινηθεις νομικα απεναντι τους αλλα θα παρει χρονο αρκετο ωσπου να βγαλεις ακρη να πληρωσεις τιμολογια και εξοδα επισκευης πραγματογνωμονα για να σου κανει χαρτι για να κανεις αγωγη και τρεχα γυρευε , ειναι μη σου κατσει η στραβη , εγω μαλλον θα πληρωνα και κατι απο την τσεπη μου για γνησια  εφοσον το αμαξι μου ειχε μια αξια , αν ηταν κατι σε στιλ φιατ πουντο που οι τιμες ειναι χωμα στα μεταχειρισμενα θα εβαζα ιμιτανσιον 

παντως γνωστος μου παρομοιο θεμα εβαλε φαναρια ιμιτανσιον και φαινετε καθαρα η διαφορα με τα γνησια , εκεινα κιντρινιζουν συνεχεια τα γνησια οχι

 

προσπαθησε να πιεσεις λιγο τον πραγματογνωμονα να τα βρειτε καπου στην μεση , αυτη ειναι η γνωμη μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Black Demis είπε

και ποδια ειναι κοψε ραψε αν το παμε ετσι οτι αυτκινιτο κοπανανε απο πισω θελει κοψε ραψε

Το θεωρείς πταίσμα το χτύπημα απο πίσω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το θεωρείς πταίσμα το χτύπημα απο πίσω;

 

οχι αλλα ειναι το ποιο συνηθισμένο ατύχημα και 8 στα 10 βαρανε ποδια στα καινούργια αμαξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ας συνοψίσουμε

Χτυπήματα εξωτερικά

Πίσω Προφυλακτήρας, Αριστερό Πίσω Φτερό, Ζάντα, Μπροστά Προφυλακτήρας, Αριστερό Μπροστά Φανάρι και καπό

Χτυπήματα απο κάτω

Ολη η αριστερή πίσω πλευρά θα αλλαχτεί, Αμορτισέρ και ότι άλλο χρειάζεται (μου τα είπαν ακριβώς τα παιδιά απλά δεν τα συγκράτησα)

Και επίσης έχει πάρει και ποδια

Αναμένουμε έλεγχο στο σασί αύριο και ποιο αναλυτικό έλεγχο απο κάτω με παρουσία πραγματογνώμονα

ΥΓ1. Ο Πραγματογνώμονας πέρασε το πρωί αναγνώρισε όλα τα εξωτερικά χτυπήματα αλλά απο κάτω δεν μπόρεσε να το δει διότι είχε κοπεί το ρεύμα και δεν μπορούσαν να το σηκώσουν, βέβαια υποτίθεται θα ερχόταν πάλι το μεσημέρι να το κοιτάξει και από κάτω αλλά δεν εμφανίστηκε ποτέ

ΥΓ2. Ολα τα ανταλλακτικά που θα μπούν θα είναι καινούργια ΓΝΉΣΙΑ και θα κάνει έκπτωση η Αντιπροσωπεία να μην πληρώσω συμμετοχή

ΥΓ3. Το αμάξι θα αργήσει να φτιαχτεί (αν δεν βγεί ολική) ΜΈΧΡΙ τώρα με αυτές τις ζημιές που έχουν βρει πάμε για μετά τις 15 Σεπτέμβρη

Λογικά αύριο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο για τις ζημιες και θα περιμένουμε και την έκθεση του πραγματογνώμονα

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν και βοήθησαν πως να κινηθώ, τι να απαιτήσω  και εύχομαι ποτέ κάποιος να μην βρεθεί ξαφνικά σε αυτήν την θέση 

Επεξ/σία από solidsnake222
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

ΥΓ3. Το αμάξι θα αργήσει να φτιαχει(αν δεν βγεί ολική) ΜΈΧΡΙ τώρα με αυτές τις ζημιές που έχουν βρει πάμε για μετά τις 15 Σεπτέμβρη

 

Δεν οφείλει η ασφαλιστική του άλλου να σου δώσει αμάξι ως τότε; πως θα κινείσαι; Είναι ένας μήνας δεν είναι μια εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, vampira είπε

Δεν οφείλει η ασφαλιστική του άλλου να σου δώσει αμάξι ως τότε; πως θα κινείσαι; Είναι ένας μήνας δεν είναι μια εβδομάδα.

βασικό πακέτο έχω δεν νομίζω να είναι αυτή η δυνατότητα μέσα στις παροχές μου :)

Βέβαια ο ασφαλιστής μου είπε οτι αν  χρειάζεται να πηγαίνω στην δουλειά μου ταξί η αστικά να μαζεύω τις αποδείξεις και να ζητήσουμε να αποζημιωθουμε  απευθείας απο τον μεθυσμένο οδηγό. 

Εγω όμως δεν θέλω να το τραβήξω τόσο, έχω την μηχανή για μετακινήσεις και ούτε θέλω να πιάσει "πάτο" ο άλλος οδηγός 

Επεξ/σία από solidsnake222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

βασικό πακέτο έχω δεν νομίζω να είναι αυτή η δυνατότητα μέσα στις παροχές μου :)

Βέβαια ο ασφαλιστής μου είπε οτι αν  χρειάζεται να πηγαίνω στην δουλειά μου ταξί η αστικά να μαζεύω τις αποδείξεις και να ζητήσουμε να αποζημιωθουμε  απευθείας απο τον μεθυσμένο οδηγό. 

Εγω όμως δεν θέλω να το τραβήξω τόσο, έχω την μηχανή για μετακινήσεις και ούτε θέλω να πιάσει "πάτο" ο άλλος οδηγός 

2022 έχουμε ρε παιδιά... Τι βασικό πακέτο; είναι δυνατόν; αν ήσουν χτύπα ξύλο πεζός όμως και σε σκότωνε θα ήθελες μετά να πιάσει πάτο ο άλλος; σου αξίζουν τα χειρότερα όταν οδηγάς μεθυσμένος 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...