Προς το περιεχόμενο

Τροχαίο και κάλυψη ζημιών


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικα το αμαξι επρεπε να παει για ολικη, φαινεται να εχει αρκετη ζημια.

Καπου 7Κ αξια εχει, δεν επρεπε καν να ασχοληθει η ασφαλιστικη με τα ανταλλακτικα, ολικη και γεια σας σε αμαξι 13 ετων με 150Κ χλμ.

Επεξ/σία από ewssonaht
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Κανονικα το αμαξι επρεπε να παει για ολικη, φαινεται να εχει αρκετη ζημια.

Καπου 7Κ αξια εχει, δεν επρεπε καν να ασχοληθει η ασφαλιστικη με τα ανταλλακτικα, ολικη και γεια σας σε αμαξι 13 ετων με 150Κ χλμ.

Δεν έχει βγάλει το πόρισμα του ο πραγματογνώμονας. Οπότε μην το αποκλείετε να βγει ολική. Στο εξωτερικό θα είχε βγει 100%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ολικές κτλπ .

1) Περιμένω να δω αν έχει πάρει σασί

2) Όσο και αν σας φαίνεται γελιο έφτυσα αίμα να πάρω το πρώτο μου αμάξι και ούτε έναν χρόνο δεν έκλεισα με αυτό δεν θέλω να βγεί ολική ούτε έχω το κουράγιο και το χρόνο να ψάχνω για άλλο.

Αν φτιάχνεται σιγά μην τους πάρω τηλ να μου δώσουν προσφορά για ολική.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλική σημαίνει θα σου δώσουν την τρέχουσα αξία ως μεταχειρισμένο και θα πάρουν αυτοί το αμάξι ως σώστρα (δηλ.θα το πουλήσουν για ανταλλακτικά). Εξαρτάται από το ποσόν που θα σου δώσουν αν σε συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια από κάποιο παλιό ατύχημα δεν ελςνξα ποτέ το σασί. Πάνε χρόνια τώρα, μπορώ να το πάω να το δουν έστω και τωρα;

Στην οδήγηση πως το καταλαβαινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Τι ολικές κτλπ .

1) Περιμένω να δω αν έχει πάρει σασί

2) Όσο και αν σας φαίνεται γελιο έφτυσα αίμα να πάρω το πρώτο μου αμάξι και ούτε έναν χρόνο δεν έκλεισα με αυτό δεν θέλω να βγεί ολική ούτε έχω το κουράγιο και το χρόνο να ψάχνω για άλλο.

Αν φτιάχνεται σιγά μην τους πάρω τηλ να μου δώσουν προσφορά για ολική.

Μην το βλεπεις συναισθηματικα, ειναι ενα αμαξι σαν πολλα αλλα. 


Το προβλημα -μιλω εκ πειρας- ειναι οτι πολλες φορες αυτα τα τρακαρισματα κρυβουν εξτρα προβληματα τα οποια μπορει να μη φτιαχτουν και να τρεχεις μετα. πχ λιγο στραβωμενη ζαντα, λιγο αξονας, φρενα, να εχει παρει λιγο η βαση του φτερου κτλ κτλ. Δεν μπορουμε να κανουμε εκτιμηση απο φωτο, αλλα δεν φαινεται και για γδαρσιματακι,  εχει παρει μπρος, πισω, καπω, φαινεται στο θολο δεξια να εχει παρει λιγο, εφαγε χτυπημα κοντα στην εξατμιση παιζει να εχει στραβωσει και εκει, η μια ζαντα εφαγε χτυπημα, η αλλη καβαλησε πεζοδρομιο (ποιος ξερει ποσο αποτομα) αυτα μπορει να δημιουργησαν προβληματα σε ρουλεμαν, φουσκες, αξονες που ισως δε τα δουνε καν τωρα.

Επεξ/σία από ewssonaht
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Τι ολικές κτλπ .

1) Περιμένω να δω αν έχει πάρει σασί

2) Όσο και αν σας φαίνεται γελιο έφτυσα αίμα να πάρω το πρώτο μου αμάξι και ούτε έναν χρόνο δεν έκλεισα με αυτό δεν θέλω να βγεί ολική ούτε έχω το κουράγιο και το χρόνο να ψάχνω για άλλο.

Αν φτιάχνεται σιγά μην τους πάρω τηλ να μου δώσουν προσφορά για ολική.

Εντελώς άκυρη η απάντηση σου αλλά δικαιολογεισαι λόγω άγνοιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Τι ολικές κτλπ .

1) Περιμένω να δω αν έχει πάρει σασί

2) Όσο και αν σας φαίνεται γελιο έφτυσα αίμα να πάρω το πρώτο μου αμάξι και ούτε έναν χρόνο δεν έκλεισα με αυτό δεν θέλω να βγεί ολική ούτε έχω το κουράγιο και το χρόνο να ψάχνω για άλλο.

Αν φτιάχνεται σιγά μην τους πάρω τηλ να μου δώσουν προσφορά για ολική.

κοιτα μην το βλεπεις ετσι αν οντος πηρε αρκετα στο θεμα αξονα και σασι οσο θα το εχεις θα εχεις προβληματα.....

αν πχ σου πουν μόνο ποδιά(οχι οτι ποδια ειναι λιγο θα πέσει πολυ κοψε ραψε... αν και στο συγκεκριμένο κομματι αν ολα καλα γινεται άψογη αλλαγη ) amortiser κλπ ολα τα αλλα άψογα φτιαξτο
σε καθε περίπτωση αξια του αμαξιου (ακομη και αν φτιαχτεί) εχει πέσει δραματικά


πχ πριν κανα χρονο με κοπανισαν απο πισω η ζημια μου ηταν η ποδια και προφιλακτηρας (που για καποιο λογο δεν εσαπσε καν.......... αλλα ειπαμε να αλλαθει )

και επειδι ποδιά ειναι κομμάτι του σασσι ήμουν μια βρομαδα στης σκέψεις να το κάνω η να μην το κάνω (είχα άκρες να μου το βγάλουν άχρηστο το αμάξι αν ήθελα)...... γιατι ότι και να κανουν αν παω να το πουλήσω μπορει να ειναι τέλεια φτιαγμένο αλλά θα φαινεται (από διαφορα στο χρώμα στα σίδερα από κάτω κλπ) ότι πόδια εχει αλλαχθεί και σαν συνέπεια με κοπάνισαν από πίσω)



 

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω εκτός από σασί ποδιές όταν σηκωθεί, έμπειρος μηχανικός να κοιτάξει πολύ καλά για ψαλίδια, σύστημα ανάρτησης και διεύθυνσης! Από την ανάβαση στο κράσπεδο φαίνεται να έχει φάει γερό χτύπημα.
Θα πρέπει σίγουρα να μπει ένα κονδύλι για ευθυγραμμίσεις κλπ που θα χρειαστούν.
Πίεσέ τους μην χαρίζεις ούτε να είσαι ψαρωμένος δεν είναι μόνο λαμαρίνες, το τιμόνι και οι αναρτήσεις είναι πολύ σημαντικό στο αμάξι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικαιο εχετε παιδια αφήνουμε στην ακρη συναισθηματισμούς

Ερωτηση :

Αν ο πραγματογνωμονας βγαλει εκθεση οτι το αμαξι φτιαχνεται κτλπ

Εγω εχω δικαιωμα να παρω τηλ να τους πω να μου δωσουν προσφορα για ολικη;

Επεξ/σία από solidsnake222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, solidsnake222 είπε

Τι ολικές κτλπ .

1) Περιμένω να δω αν έχει πάρει σασί

2) Όσο και αν σας φαίνεται γελιο έφτυσα αίμα να πάρω το πρώτο μου αμάξι και ούτε έναν χρόνο δεν έκλεισα με αυτό δεν θέλω να βγεί ολική ούτε έχω το κουράγιο και το χρόνο να ψάχνω για άλλο.

Αν φτιάχνεται σιγά μην τους πάρω τηλ να μου δώσουν προσφορά για ολική.

Δυστυχώς δεν εξαρτάται από ποσό αίμα, ιδρώτα, κλπ κλπ κλπ…… το γεγονός είναι ότι είναι παλιό οχημα με πολλά χλμ και με τιμή στην αγορά μεταχειρισμένων κάτω από 10,000€. Οι ασφαλίστηκες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, εάν προκύψει η ολική το μόνο που θα μπορούσες να διεκδικήσεις είναι μεγαλύτερη αποζημίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ewssonaht είπε

Κανονικα το αμαξι επρεπε να παει για ολικη, φαινεται να εχει αρκετη ζημια.

Καπου 7Κ αξια εχει, δεν επρεπε καν να ασχοληθει η ασφαλιστικη με τα ανταλλακτικα, ολικη και γεια σας σε αμαξι 13 ετων με 150Κ χλμ.

Ρε συ τι ολική να πάει το αμάξι; 

Επειδή ακριβώς είναι αμάξι με τρέχουσα αξία 7000 μια χαρά θα το φτιάξουν.

Από τις φωτό τουλάχιστον η ζημιά με τίποτα δεν ξερπερναει τα 3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, bill999r είπε

Ρε συ τι ολική να πάει το αμάξι; 

Επειδή ακριβώς είναι αμάξι με τρέχουσα αξία 7000 μια χαρά θα το φτιάξουν.

Από τις φωτό τουλάχιστον η ζημιά με τίποτα δεν ξερπερναει τα 3000.

για αυτό λέμε όλοι αν δεν αρπαξε σασσι εκει ναι μεν μπορει να μην αυξηθεί το κόστος κατά πολύ (απλά θα το ισιώσουν) αλλά το αμάξι ποτε μα ποτε δεν θα ειναι ιδιο (ανάλογα που στράβωσε παντα) εκει πρπει να πιέσει πρωτα την αντιπροσωπεία (να γίνει αμάξι όπως ακριβός ηταν) και αν πει αντιπροσωπεια δεν γινεται να το βγαλει not repairable (ακομη και ποδια ...... ειναι κόψε ράψε σιδερά........ δεν ειναι απλα μια αντικατάσταση )

για αυτο περιμενουμε πορισμα να δουμε τι επαθε απο κατω

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...