Προς το περιεχόμενο

Έρχονται περισσότερες διαφημίσεις στο iPhone


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
42 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Πρέπει να φτιαχτεί 1 κείμενο όπως εκείνο που έβαζαν κάποιοι στο προφίλ τους στο Facebook και σταμάτησε να τους παρακολουθεί.Μετά να σταλεί στην Apple απο όλους τους κατόχους iPhone.

Επιπρόσθετα, δημιουργία ομάδας διαμαρτυρίας στο Facebook και στο instagram του στύλ #stopiphoneadvertisements

#drivewithoutpopups

#mapsclearoadclear

Ταυτόχρονα ακύρωση η αναμονή παραγγελιών κάθε είδους συσκευής και μη ανανέωση κάθε είδους συνδρομητικής υπηρεσίας της Apple.

Δηλαδή τώρα εσύ κατάλαβες πως θα ανοίγεις τους χάρτες και θα σκάνε μπροστά σου άσχετα popups με διαφημίσεις? Τι την πέρασες την Apple, Google? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως δεν σχολιάζω σε τέτοια άρθρα γιατί τελικά καταλήγουν σε προσωπική αντιπαράθεση χωρίς ουσία αλλά θα κάνω μια εξαίρεση. 
Εγώ από το άρθρο καταλαβαίνω (το λέει άλλωστε ξεκάθαρα) ότι θα περιλαμβάνονται προβεβλημένες επι πληρωμή καταχωρίσεις - διαφημίσεις σχετικές με την εφαρμογή που χρησιμοποιείς για παράδειγμα κάποιον συγκεκριμένο δημιουργό podcast όταν ανοίγεις την συγκεκριμένη εφαρμογή και όχι διαφήμιση για καρέκλες γραφείου που έτυχε να ψάχνεις για να αγοράσεις πριν.
Έχει τεράστια διαφορά κάτι τέτοιο και εμένα προσωπικά το πρώτο δεν με ενοχλεί. Το δεύτερο από την άλλη είναι κουραστικό και μου δίνει την αίσθηση ότι παρακολουθούν κάθε μου κίνηση στο διαδύκτιο.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://fossbytes.com/apple-data-collection-explained/#:~:text=Turns out the answer is,sold to any other advertisers.

https://themarkup.org/the-breakdown/2022/02/24/who-is-policing-the-location-data-industry

Γιατί κάποιοι προσπαθούν απεγνωσμένα να πείσουν πρώτα απ' όλα τους εαυτούς τους ότι η Apple είναι καλύτερο παιδί από την Google, είναι δικό τους θέμα.

Fact: Google pays Apple up to $12 billion to remain the default search engine on iOS and Safari. That’s because Google collects information about you through Google search, happening on your Apple devices. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Crazygear είπε

Συνήθως δεν σχολιάζω σε τέτοια άρθρα γιατί τελικά καταλήγουν σε προσωπική αντιπαράθεση χωρίς ουσία αλλά θα κάνω μια εξαίρεση. 
Εγώ από το άρθρο καταλαβαίνω (το λέει άλλωστε ξεκάθαρα) ότι θα περιλαμβάνονται προβεβλημένες επι πληρωμή καταχωρίσεις - διαφημίσεις σχετικές με την εφαρμογή που χρησιμοποιείς για παράδειγμα κάποιον συγκεκριμένο δημιουργό podcast όταν ανοίγεις την συγκεκριμένη εφαρμογή και όχι διαφήμιση για καρέκλες γραφείου που έτυχε να ψάχνεις για να αγοράσεις πριν.
Έχει τεράστια διαφορά κάτι τέτοιο και εμένα προσωπικά το πρώτο δεν με ενοχλεί. Το δεύτερο από την άλλη είναι κουραστικό και μου δίνει την αίσθηση ότι παρακολουθούν κάθε μου κίνηση στο διαδύκτιο.  

Περίμενε και στο δρόμο είναι και το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2022 στις 10:24 ΜΜ, adi32 είπε

Με τη φτώχεια που έρχεται οι συνδρομές θα τελειώσουν και όλα με διαφημίσεις θα είναι νετφλιξ ντισνευ απλ νόβα κοσμοτε κλπ. 

Στο Android τουλάχιστον τις κόβουμε με πολύ απλό τρόπο 

Ποιος είναι ο απλούστερος και καλύτερος τρόπος να μην έχεις διαφημίσεις σε Android;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2022 στις 9:55 ΠΜ, b-boy_steve είπε

Και τα δυο σκουπίδια με κατά πολύ χειρότερο το maps… here maps σε iPhone και android χωρίς καν συζήτηση για μένα… 

Τι κάνει το maps??? Χαχαχα δεν παίζει να έχω συναντήσει χειρότερο…πράγμα;;; δεν ξέρω καν πως να το πω γιατί εφαρμογή πλοήγησης δεν είναι με τίποτα!!! 

Έφαγε σβήσιμο το Here όταν μια μέρα χωρίς λόγο αποφάσισαν να αφαιρέσουν τις φωνές. Με το ζόρι Google TTS και στη γλώσσα που είναι η συσκευή/εφαρμογή. Ευχαριστώ δε θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MetroStar είπε

Ποιος είναι ο απλούστερος και καλύτερος τρόπος να μην έχεις διαφημίσεις σε Android;

Μπαίνεις εδώ και σου δίνει τις ρυθμίσεις 

https://nextdns.io/

Για το YouTube βάζεις το new pipe 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, billdanos said:

Δηλαδή τώρα εσύ κατάλαβες πως θα ανοίγεις τους χάρτες και θα σκάνε μπροστά σου άσχετα popups με διαφημίσεις? Τι την πέρασες την Apple, Google? 😛 

Ανοίγεις σε κινητό με λειτουργικό google χάρτες και σου σκάνε pop-ups με διαφημίσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, BadBoy είπε

Έφαγε σβήσιμο το Here όταν μια μέρα χωρίς λόγο αποφάσισαν να αφαιρέσουν τις φωνές. Με το ζόρι Google TTS και στη γλώσσα που είναι η συσκευή/εφαρμογή. Ευχαριστώ δε θα πάρω.

Έχει κανονικά φωνές…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Έχει κανονικά φωνές…

Ναι, αν έχεις εγκατεστημένο το Google TTS, παλιά είχε δικές του ανεξάρτητες, δε χρειαζόταν τα Gapps για να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BadBoy είπε

Ναι, αν έχεις εγκατεστημένο το Google TTS, παλιά είχε δικές του ανεξάρτητες, δε χρειαζόταν τα Gapps για να δουλέψει.

Και σε χαβαι (huawei) χωρίς gapps και σε αιφον μια χαρά φωνές έχει!!!

4 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Και σε χαβαι (huawei) χωρίς gapps και σε αιφον μια χαρά φωνές έχει!!!

 

70F2DF20-B65E-4973-87C3-64958A4BB7A9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εικόνα που ανέβασες δείχνει ξεκάθαρα αυτό που λέω. Το γράφει ότι χρησιμοποιεί τη μετατροπή κειμένου σε ομιλία, παλιά είχε δικές του ηχογραφημένες φωνές που δεν εξαρτώνταν από το σύστημα.

Δεν έχω άλλες πλατφόρμες για να το συγκρίνω, αλλά φαντάζομαι εκεί θα χρησιμοποιεί το δικό τους TTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2022 στις 10:17 ΠΜ, billdanos είπε

Δηλαδή τώρα εσύ κατάλαβες πως θα ανοίγεις τους χάρτες και θα σκάνε μπροστά σου άσχετα popups με διαφημίσεις? Τι την πέρασες την Apple, Google? 😛 

Karma is a bitch :v

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/8/2022 στις 3:00 ΜΜ, MetroStar είπε

Ποιος είναι ο απλούστερος και καλύτερος τρόπος να μην έχεις διαφημίσεις σε Android;

Custom Rom και adblockers παντού. Μπορείς να βάλεις και vpn που να τις κόβει εξαρχής.

Στις 19/8/2022 στις 2:18 ΜΜ, BadBoy είπε

Ναι, αν έχεις εγκατεστημένο το Google TTS, παλιά είχε δικές του ανεξάρτητες, δε χρειαζόταν τα Gapps για να δουλέψει.

Το έχω εγκαταστήσει σε κινητό με sailfish os. Που δεν έχει τίποτα που να θυμίζει Google. Έχει ένα compatibility layer για android και καμία υπηρεσία της Google και από όσο ξέρω δεν έχει καμία εφαρμογή για TTS. Μια χαρά δουλεύει.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...