Προς το περιεχόμενο

Πετρέλαιο πάλι ή βενζίνη;


dimitrissot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Η απαντηση ειναι απλη.

Η δαπανη για τα καυσιμα των μετακινησεων σου ειναι κατι εντελώς προσωπικο. Υπολογισε τα χλμ που θα κανεις καθε μηνα και δες τι θα πληρωνεις σε βενζινη και τι σε πετρέλαιο και αν το όφελος εχει καποια ουσιαστικη επιπτωση στον προυπολογισμο σου.

Αν πχ κερδιζεις 30-40 ευρω το μηνα, εγω δεν θα ρισκαρω να παω σε πετρελαιο λογω της ειδικης μεταχειρισης που χρειαζεται. Φυσικα σε καποιον που τα λεφτα του ειναι μετρημενα κουκια, αυτα τα 30-40 ευρω ειναι σημαντικα. Αλλα αμα ειναι τοσο σημαντικα, ισως θα πρεπει να σκεφτει αλλες επιλογες μετακινησης

Γενικοτερα ομως θα σου ελεγα στην επιλογη ενος αυτοκινητου να κοιταξεις πρωτιστως αλλα πραγματα (αν σου αρεσει, αν σε βολευει) και δευτερευοντως την καταναλωση

Μολις εκανα προχειρους υπολογισμους με 7lt/100 για βενζινη και 5lt/100 για diesel και βγαινει 40$ διαφορα στο πρατηριο που θα πηγαινω. Για 40$ νομιζω αξιζει να παω σε αυτο που θελω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά φίλου SKODA Kamiq με την ίδια χρήση που αναφέρεις παραπάνω σε αέριο, παραπάνω από ευχαριστημένος, βέβαια το κέρδος θα το έχεις μακροχρόνια 

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GiorgosT είπε

Ε, είναι τα ντιζελάκια μας κάπως πιο ευαίσθητα και κυρίως οι ζημιές στο σύστημα τροφοδοσίας κοστίζουν αρκετά. Κατά τα άλλα, αν κάποιος κάνει πολλά χιλιόμετρα σε ανοιχτό δρόμο, δεν το συζητάμε, είναι ιδανικό.

 

6 χρονια με 3 diesel αυτοκινητα, δεν ειχα ποτε προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2022 στις 3:21 ΜΜ, tsaltinho είπε

Καταλαβαινω οτι οσοι ειναι υπερμαχοι της βενζινης, δεν ειχαν ποτε diesel, οπως ημουν κι εγω.

Εχοντας εδω και 3 χρονια diesel, δεν προκειται να ξαναγυρισω σε βενζινη. Πιστευω οτι την ιδια άποψη εχουν ολοι οσοι πηγαν απο βενζινη σε diesel

Η αποψή σου ειναι απόλυτα σεβαστή αλλά πιστεψέ με  δεν την συμμεριζονται όλοι.  Εγω ειχα βενζίνη, πήγα σε πετρέλαιο για πέντε χρόνια και ξαναπάω σε βενζίνη. Απλά το πετρέλαιο δεν ειναι για οσους κανουν λίγα χιλιόμετρα ή όσους το δουλεύουν στην Αθήνα. Ρωτήστε εαν εχετε κανένα σοβαρό και εμπιστο μηχανικό και θα καταλαβετε..  Ιστορίες φρίκης. Ουτε η αφαίρεση του DPF ειναι λύση και εαν ειχαμε σοβαρό κράτος θα έπρεπε να γινονταν έλεγχοι και όσοι βρεθούν να το εχουν αφαιρέσει  (ειναι πάρα πολλοί δυστυχώς) να έτρωγαν ενα σεβαστό  (τσουχτερό) προστιμο για τον καρκίνο που μας προσφέρουν απλόχερα...

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2022 στις 10:02 ΠΜ, DjTony είπε

Μιλαω για Αθήνα Κορώνη συγκεκριμένα που είναι κοντά 300 χλμ και το έβαλα με 9 λίτρα επιεικώς... Με φορτωμένο αμάξι, με κλιματιστικό να καίει και στις ανηφόρες που έχει η διαδρομή μπορείς να δεις εύκολα κάτω από 9-10 λίτρα θεωρείς; δεν έχουν αμάξι του 2021. Που ούτε εκεί θεωρώ είναι εφικτό κάτι πολύ λιγότερο. Ford puma ένας φίλος το υβριδικό με τα 150 άλογα Αθήνα Καλαμάτα το κάνει με 8 κατανάλωση. Οπότε ναι δεν έχει σχέση με τη βενζίνη το πετρέλαιο. 

 

Αθήνα - Κρέστενα  (σε χωριό σε υψόμετρο κάπου στα 380m) - Καλαμάτα. Γύρω στα 380 χιλιόμετρα. Skoda Kamiq 1000αρι, κλιμά ανοιχτό, μπαγκαζιέρα 400 lt, πορτ παγκάζ φορτωμένο μέχρι τα μπούνια, καμπίνα 2 ενήλικες 2 παιδιά φορτωμένο όπου δύναται....5,2 κατανάλωση. Μέση ταχύτητα οχήματος 91km/h (cc στα 110 και ηχητική ειδοποίηση στα 130 λόγω μπαγκαζιέρας).

Ούτε από φίλο, ούτε  από γνωστό από μένα 😛. Με ένα γέμισμα έβγαλα λίγο λιγότερο από 900km!!! Οδηγώ συντηρητικά προφανώς λόγω τιμής βενζίνας και φορτωμένου αμαξώματος.

.

.

.

.

Ή απλά παίζει να έβαλα μη νοθευμένη βενζίνα για πρώτη φορά. χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chill είπε

 

Αθήνα - Κρέστενα  (σε χωριό σε υψόμετρο κάπου στα 380m) - Καλαμάτα. Γύρω στα 380 χιλιόμετρα. Skoda Kamiq 1000αρι, κλιμά ανοιχτό, μπαγκαζιέρα 400 lt, πορτ παγκάζ φορτωμένο μέχρι τα μπούνια, καμπίνα 2 ενήλικες 2 παιδιά φορτωμένο όπου δύναται....5,2 κατανάλωση. Μέση ταχύτητα οχήματος 91km/h (cc στα 110 και ηχητική ειδοποίηση στα 130 λόγω μπαγκαζιέρας).

Ούτε από φίλο, ούτε  από γνωστό από μένα 😛. Με ένα γέμισμα έβγαλα λίγο λιγότερο από 900km!!! Οδηγώ συντηρητικά προφανώς λόγω τιμής βενζίνας και φορτωμένου αμαξώματος.

.

.

.

.

Ή απλά παίζει να έβαλα μη νοθευμένη βενζίνα για πρώτη φορά. χαχα

Σε καταλαβαίνω, και γω έχω καταφέρει με βενζίνη να κάνω Καβάλα Θεσσαλονίκη με 3.8 λίτρα. Αν όμως οδηγήσω σοβαρά αυτά τα νούμερα απέχουν απ τη πραγματικότητα.  Και τον 1.0 ΤSI τον έχω καταφέρει και σε λίγοτερο από τα δικά σου αλλά με αντίστοιχη μίζερη οδήγηση σε diesel θα είχα 4, για να μην πω λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chill είπε

Ή απλά παίζει να έβαλα μη νοθευμένη βενζίνα για πρώτη φορά. χαχα

Αυτό σας το δείχνει απευθείας η μέση κατανάλωση (5.2lt/100km). Νομίζω ότι με τα όσα περιγράφετε, βάλατε καλή ποιότητα. Σε αντίθετη περίπτωση, θα βλέπατε άλλα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ideal09 είπε

Σε καταλαβαίνω, και γω έχω καταφέρει με βενζίνη να κάνω Καβάλα Θεσσαλονίκη με 3.8 λίτρα. Αν όμως οδηγήσω σοβαρά αυτά τα νούμερα απέχουν απ τη πραγματικότητα.  Και τον 1.0 ΤSI τον έχω καταφέρει και σε λίγοτερο από τα δικά σου αλλά με αντίστοιχη μίζερη οδήγηση σε diesel θα είχα 4, για να μην πω λιγότερο.

Θεωρώ την οδήγηση μου απόλυτα σοβαρή, οδηγώντας πάντα στο όριο των εθνικών. 

Δεν έχω κανένα λόγο να το πατήσω και από θέμα χρημάτων και από θέμα οικογένειας. Πραγματικά σου λέω δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Μίζερο θα χαρακτήρισα ένα ταξίδι που θα με κούραζε. Ε λοιπόν δεν κουράζομαι καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsaltinho είπε

6 χρονια με 3 diesel αυτοκινητα, δεν ειχα ποτε προβλημα.

Βρε μαζί σου. Και εμείς το καινούριο diesel το πήραμε και στη δουλειά είχαμε και το σκυλί δεν καταλάβαινε τίποτα.

Αλλά παραμένει γεγονός ότι αν βγάλει πρόβλημα με αντλία ή μπεκ, ετοιμάζεσαι να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Αλλά αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα, ακόμα και έτσι συμφέρει, εννοείται.

Αν προσέχεις πού βάζεις καύσιμα και δεν κυνηγάς το φθηνότερο πρατήριο, έχεις μειώσει και τις πιθανότητες να σου κάτσει τέτοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chill είπε

 

Αθήνα - Κρέστενα  (σε χωριό σε υψόμετρο κάπου στα 380m) - Καλαμάτα. Γύρω στα 380 χιλιόμετρα. Skoda Kamiq 1000αρι, κλιμά ανοιχτό, μπαγκαζιέρα 400 lt, πορτ παγκάζ φορτωμένο μέχρι τα μπούνια, καμπίνα 2 ενήλικες 2 παιδιά φορτωμένο όπου δύναται....5,2 κατανάλωση. Μέση ταχύτητα οχήματος 91km/h (cc στα 110 και ηχητική ειδοποίηση στα 130 λόγω μπαγκαζιέρας).

Ούτε από φίλο, ούτε  από γνωστό από μένα 😛. Με ένα γέμισμα έβγαλα λίγο λιγότερο από 900km!!! Οδηγώ συντηρητικά προφανώς λόγω τιμής βενζίνας και φορτωμένου αμαξώματος.

.

.

.

.

Ή απλά παίζει να έβαλα μη νοθευμένη βενζίνα για πρώτη φορά. χαχα

Με diesel με αυτήν την οδήγηση θα είχες 4 λίτρα όμως. Μικρή διαφορά βέβαια πλέον. Τα πιο παλιά βενζινοκινητα δεν είναι έτσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, DjTony είπε

Με diesel με αυτήν την οδήγηση θα είχες 4 λίτρα όμως. Μικρή διαφορά βέβαια πλέον. Τα πιο παλιά βενζινοκινητα δεν είναι έτσι. 

Αυτό που λέει ο φίλος. Με παλιό βενζινοκίνητο θα είχες το λιγότερο 6,5-7λ/100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...