Προς το περιεχόμενο

Πετρέλαιο πάλι ή βενζίνη;


dimitrissot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Κάνω περίπου 11κ χιλιόμετρα τον χρόνο. Αξίζει να πάρω πάλι πετρέλαιο μιας και η τιμές είναι ίδιες στο καύσιμο πλέον; Τα χιλιόμετρα μου είναι εντός πόλης και μια φορά τον μήνα κάποιο ταξίδι 250-300 χιλιόμετρα. 

Βλέπω όλους τους κινητήρες πλέον να είναι 1.0 κυβικά και μου φαίνονται λίγα. Είναι αξιόπιστοι; 

Μιλάω για αγορά καινούργιου και όχι μεταχειρισμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η καλυτερη λυση ειναι LPG αλλα επειδη ειναι πολυ περιορισμενα τα υπαρχοντα μοντελα παρε βενζινη και οταν τελειωσει η εγγυηση η λιγο νωριτερα κανε μετατροπη. Με αυτον τον σκοπο ψαξε ποιο απο τα μοντελα που θα επιλεξεις ειναι το πιο συμβατο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βλέπεις ίδια τιμή καυσίμου πετρελαίου με βενζίνης;

 

Σχεδόν 0.20-0.30€ διαφορά. 

 

Αν πας σε νέο όχημα θα πάρεις βενζίνη. 

Σε μεταχειρισμένο σίγουρα αξίζει το ντίζελ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrissot είπε

Βλέπω όλους τους κινητήρες πλέον να είναι 1.0 κυβικά και μου φαίνονται λίγα. Είναι αξιόπιστοι; 

10+ χρόνια μετά και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κολλήσει στο θέμα με τα κυβικά;

πλέον όλες οι μάρκες έχουν κάποιον κινητήρα 1000/1200 turbo. θέμα αξιοπιστίας δεν υπάρχει.

Τώρα αν ένας ατμοσφαιρικός αντέξει 500,000χμ κι ένας 1000αρης turbo 300,000, λίγη σημασία έχει διότι ελάχιστοι θα έχουν κρατήσει το αυτοκινητο τους τόσο.

Οπότε ναι, είναι αξιόπιστοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμα η διαφορά στην τιμή , περίπου στα 0,20-0,30 σεντ ανα λίτρο όπως αναφέρεται παραπάνω. 

Για εμένα είναι απλά θέμα άσκησης - σύγκρισης του κόστους χρήσης άρα και της διαρκείας απόσβεσης. Και εδώ η σημαντική παράμετρος είναι η χρήση του (χιλιόμετρα το χρόνο) και η επιθυμία αλλαγής (μεταπωλητική αξία. 
 

ειχα βενζίνη 1.2 τουρμπο , το αμάξι σβέλτο γενικά αλλά φορτωμένο δεν τράβαγε ιδιαίτερα και είχε μεγαλύτερη κατανάλωση (λογικό). 

με πετρέλαιο 1.6 euro 6 , έχω κάνει ήδη απόσβεση από το αντίστοιχο μοντέλο βενζίνης. στη περίπτωση μου κάνω και 30-33.000 χλμ ανα έτος. 
 

κοστος χρήσης (σέρβις τέλη ασφάλεια) δεν είδα κάποια τρομερή διαφορά. για αέριο δεν έχω εικόνα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

Υπάρχει ακόμα η διαφορά στην τιμή , περίπου στα 0,20-0,30 σεντ ανα λίτρο όπως αναφέρεται παραπάνω. 

Για εμένα είναι απλά θέμα άσκησης - σύγκρισης του κόστους χρήσης άρα και της διαρκείας απόσβεσης. Και εδώ η σημαντική παράμετρος είναι η χρήση του (χιλιόμετρα το χρόνο) και η επιθυμία αλλαγής (μεταπωλητική αξία. 
 

ειχα βενζίνη 1.2 τουρμπο , το αμάξι σβέλτο γενικά αλλά φορτωμένο δεν τράβαγε ιδιαίτερα και είχε μεγαλύτερη κατανάλωση (λογικό). 

με πετρέλαιο 1.6 euro 6 , έχω κάνει ήδη απόσβεση από το αντίστοιχο μοντέλο βενζίνης. στη περίπτωση μου κάνω και 30-33.000 χλμ ανα έτος. 
 

κοστος χρήσης (σέρβις τέλη ασφάλεια) δεν είδα κάποια τρομερή διαφορά. για αέριο δεν έχω εικόνα 

Με 30κ το χρονο δεν νομιζω να ειχε κανενας δίλημμα. Μονο πετρέλαιο θα κοίταγε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι εντος πολη ξεχνάς το πετρέλαιο (θα πληρωνεις για service ποιο πολλά από οτι θα γλυτώσεις )

αν εισαι εντός πολης και έχετε φισικο αεριο και πας για καινουργιο αμαξι........ θα ελεγα cng

48 λεπτά πριν, Bitbit είπε

10+ χρόνια μετά και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κολλήσει στο θέμα με τα κυβικά;

πλέον όλες οι μάρκες έχουν κάποιον κινητήρα 1000/1200 turbo. θέμα αξιοπιστίας δεν υπάρχει.

Τώρα αν ένας ατμοσφαιρικός αντέξει 500,000χμ κι ένας 1000αρης turbo 300,000, λίγη σημασία έχει διότι ελάχιστοι θα έχουν κρατήσει το αυτοκινητο τους τόσο.

Οπότε ναι, είναι αξιόπιστοι.

αν ειναι 1000 cc και 120+ αλογα με max 1100 κιλα ειναι καλα (αρκει να μην το πιέζεις συνέχεια) αν εισαι καμια 90 95 αλογα θες 6 σασμαν και θα εισαι μονημα με τον επηλογεα στο χερι να αλλαζεις ταχυτητες................

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

αν εισαι εντός πολης και έχετε φισικο αεριο και πας για καινουργιο αμαξι........ θα ελεγα cng

πέρυσι , όχι φέτος . Πλέον είναι στα ίδια με υγραέριο και σε πολύ λίγο θα είναι αρκετά ακριβότερο

3 ώρες πριν, dimitrissot είπε

Μιλάω για αγορά καινούργιου και όχι μεταχειρισμένου.

απο τη στιγμή που πας για καινούριο μόνο Renault , Dacia παίζει υγραέριο ή τουλάχιστον κάποιο υβριδικό της Toyota με πολύ υπομονή να του βάλεις υγραέριο αργότερα όταn λήξει η εγγύηση 

πετρέλαιο όχι απο τη στιγμή που το θες για εντός πόλης

φυσικά όχι βενζίνη (ούτε mild hybrid)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

πέρυσι , όχι φέτος . Πλέον είναι στα ίδια με υγραέριο και σε πολύ λίγο θα είναι αρκετά ακριβότερο

απο τη στιγμή που πας για καινούριο μόνο Renault , Dacia παίζει υγραέριο ή τουλάχιστον κάποιο υβριδικό της Toyota με πολύ υπομονή να του βάλεις υγραέριο αργότερα όταn λήξει η εγγύηση 

πετρέλαιο όχι απο τη στιγμή που το θες για εντός πόλης

φυσικά όχι βενζίνη (ούτε mild hybrid)

για toyota πρέπει να ρωτήσει........... χρόνοι αναμονής μεχρι πολύ πρόσφατα ήταν διαστημικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όχι πετρέλαιο αφού προορίζεται πολύ για εντός πόλης, θα έχεις θέματα. Κάποιο εναλλακτικό καύσιμο (lpg δλδ μόνο πλέον) αλλιώς βενζίνη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Που βλέπεις ίδια τιμή καυσίμου πετρελαίου με βενζίνης;

 

Σχεδόν 0.20-0.30€ διαφορά. 

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν να γράψω και εγώ, το πετρέλαιο με την βενζίνη από τον Μάρτιο 2020 που είχαν πατώσει μέχρι και πριν κανα μήνα που έπιασαν peak η διαφορά μεταξύ τους πάντα ήταν ~0,25€ μια και ο ΕΦΚ από το 2017 είναι σταθερό ποσό και όχι ποσοστό επί της τιμής.

Πάντως αυτό που συμφέρει περισσότερο για κίνηση αποκλειστικά μέσα σε πόλη είναι κάποιο υβριδικό, εκτός και αν υπάρχουν κοντά πρατήρια με CNG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Maurikycli said:

Γιατί;

Φαντάζομαι ότι για αγορά νέου οχήματος με diesel θα πρέπει να δαπανηθεί υψηλότερο ποσό σε αντίθεση με βενζινοκινητήρα. 

Τουλάχιστον πριν λίγα χρόνια ίσχυε αυτό. 

Πχ diesel κόστιζε 2000-3000€ παραπάνω απ' τη βενζίνη (ξέρω παράδειγμα φίλου που πήρε seat ibiza και πλήρωσε 2000+€ διαφορά για το πετρέλαιο και μόνο-ιδια έκδοση οχήματος, μόνο κινητήρας άλλαζε)

 

Άρα για νέο και με 10000-12000 χιλιόμετρα το έτος(σε πόλη)  πηγαίνεις σε βενζίνη. 

 

 

Το δικό μου το πήρα πετρέλαιο (μεταχειρισμένο) γιατί το έβρισκα ίδια τιμή με της βενζίνης.  Έβαλα κάτω κατανάλωση και αγορά καυσίμου και είδα ότι με συμφέρει το ντίζελ και ας κάνω λίγα χιλιόμετρα και εντός πόλης (λόγω covid-οταν το πήρα και για 2 χρόνια έκανα πάνω από 15-17 χιλιάδες το χρόνο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι οτι αν πας από πετρέλαιο σε βενζίνη και κοιτάς τη κατανάλωση θα σου κακοφανεί!

Για μένα δες εναλλακτικές με CNG/LPG (εφόσον σε καλύπτουν) αλλιώς πάλι πετρέλαιο με τα απαραίτητα «ξεμπουκώματα» αν κινείσαι κυρίως εντός πόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν να γράψω και εγώ, το πετρέλαιο με την βενζίνη από τον Μάρτιο 2020 που είχαν πατώσει μέχρι και πριν κανα μήνα που έπιασαν peak η διαφορά μεταξύ τους πάντα ήταν ~0,25€ μια και ο ΕΦΚ από το 2017 είναι σταθερό ποσό και όχι ποσοστό επί της τιμής.

Περίεργο πράγμα, μιας και υποτίθεται το diesel επιδοτείται 0,15€ στην αντλία εδώ και λίγο καιρό 🧐

Κάποιος πιο πονηρός θα μπορούσε να πει ότι η αύξηση στο diesel λίγο πριν την επιδοτηση, που έφτασε να ξεπεράσει τη βενζίνη, ήταν πλασματική για να τσεπώσουν την επιδοτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...