Προς το περιεχόμενο

Μου εκοψαν κληση για παρανομο παρκαρισμα μεσα στην πιλοτη της πολυκατοικιας μου


Randroyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

Πιο πιθανό σενάριο θεωρώ αυτό που είπε ένας σε προηγούμενη σελίδα: ο γέρος κάπως είναι καλυμμένος, έπρηξε την τροχαία και ο αστυνομικός επίτηδες έγραψε ό,τι να ναι για να την σβήσει ο TS

Ναι αλλά ο TS το χειρίζεται ψιλοάμπαλα το θέμα, παρόλες τις πολύ σωστές και αναλυτικές συμβουλές που έχει λάβει από εδώ.
Σήμερα ήταν και η τελευταία μέρα προθεσμίας για την ένσταση.

Πόσο χρονών είναι; 17; 18; 19;

Όπως και να'χει, θα βγει λίγο πιο σοφός και έμπειρος σχετικά με το πως λειτουργούν τα πράγματα στην πραγματική ζωή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 426
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Randroyl είπε

Λοιπον παιδια μιλησε ο πατερας μου με δικηγορο επςιδη ηταν να παει σε εναν γνωστο του και για κατι αλλες υποθέσεις. Του εδειξε το κειμενο που σας εγραψα πιο πριν, και του ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση αυτη η κληση να ειναι δικαιολογημενη και δεν στηριζεταο πουθενα. Μου ειπε να παω αυριο να κανω ενσταση με το κειμενο αυτο, και μετα θα παρει και ο ιδιος τον διοικητη. Θελει λεει πολυ να δει τι γραφει αυτη η αποφαση. Μετα θα τον συναντησω εγω απο δευτερα για να δουμε τι παραπανω μπορει να γινει. Ο συγκεκριμενος δικηγορος ειναι απο τους πιο γνωστούς στην πολη και πιστευω οτι ξερει τι του γίνεται. Οποτε θα κανω αυτο που ειπε αυριο, και εννοειται οτι θα σας ενημερώνω για ο, τι νεο

Να επισημάνεις στον δικηγόρο να βρει την απόφαση, είτε από τον διοικητή εκεί είτε μέσω του πρωτοδικείου. Θετικό για εσένα ότι είναι γνωστός εκεί, είστε μικρη κοινωνία και γνωρίζεστε πανω κάτω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Apareglitos123 είπε

Εαν όντως κάποιος από εμας μπορεί να διαπιστώσει εαν η κληση έχει ισχύη ή οχι λόγ λάθους, τότε ίσως και να ισχύει αυτό που λες, αλλά μην αποκλείουμε απ την άλλη ανθρώπινο λα΄θος από πλευρας αστυνομικου, το οποίο μπορεί να γυρίσει υπέρ του φίλου μας και στις 2 περιπτωσεις...

Απο οτι ειπε ο δικηγορος, το κύριο ειναι αυτο που ειπαν οι προηγουμενοι. Η τροχαια δεν εχει αρμοδιότητα σε ιδιωτικους χωρους εκτος αν εμποδιζουν εισοδο/εξοδο πεζοδρόμια. Απο εκει και περα παιζουν και πολλα αλλα πραγματα

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Να επισημάνεις στον δικηγόρο να βρει την απόφαση, είτε από τον διοικητή εκεί είτε μέσω του πρωτοδικείου. Θετικό για εσένα ότι είναι γνωστός εκεί, είστε μικρη κοινωνία και γνωρίζεστε πανω κάτω. 

Ναι θα την βρει το ειπε. Ειναι και ο ιδιος περιεργος να δει τι γραφει μεσα

8 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Ναι αλλά ο TS το χειρίζεται ψιλοάμπαλα το θέμα, παρόλες τις πολύ σωστές και αναλυτικές συμβουλές που έχει λάβει από εδώ.
Σήμερα ήταν και η τελευταία μέρα προθεσμίας για την ένσταση.

Πόσο χρονών είναι; 17; 18; 19;

Όπως και να'χει, θα βγει λίγο πιο σοφός και έμπειρος σχετικά με το πως λειτουργούν τα πράγματα στην πραγματική ζωή.

Πηγα πριν λιγο και εκανα την συμπληρωματικη ενσταση, το δεχομαι οτι το χειριζομαι αμπαλα αλλα δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρόμοιο και γιαυτο εκανα και το ποστ εδω. 28 ειμαι

8 ώρες πριν, Apareglitos123 είπε

Εαν όντως κάποιος από εμας μπορεί να διαπιστώσει εαν η κληση έχει ισχύη ή οχι λόγ λάθους, τότε ίσως και να ισχύει αυτό που λες, αλλά μην αποκλείουμε απ την άλλη ανθρώπινο λα΄θος από πλευρας αστυνομικου, το οποίο μπορεί να γυρίσει υπέρ του φίλου μας και στις 2 περιπτωσεις...

Δεν ειναι ανθρωπινο λαθος επειδη εχουν ξαναγραψει στο ιδιο σημειο και οταν οηγα εκει για αυτους ηταν δεδομενο οτι οποιος παρκαρει τρωει κληση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Πηγα πριν λιγο και εκανα την συμπληρωματικη ενσταση, το δεχομαι οτι το χειριζομαι αμπαλα αλλα δεν μου εχει ξανατυχει κατι παρόμοιο και γιαυτο εκανα και το ποστ εδω. 28 ειμαι

Dont worry. Αυτά είναι εμπειρίες ζωής, που σε ψήνουν για να χειρίζεσαι καλύτερα, πιο σοβαρά πράγματα που μπορεί να σου συμβούν στο μέλλον. Κανονικά έπρεπε να ευχαριστείς τον παππού :)
Εμείς τον ευχαριστούμε πάντως, μας χάρισε ημέρες σασπένς, διαπληκτισμών, διδακτικού περιεχομένου, και μια δροσιά ψυχολογικης ανακούφισης όταν βλέπουμε εσένα που για 100€ δεν έκλεισες μάτι ενώ κάποιοι που έχουμε εκρεμείς υποθέσεις με πενταψήφια νούμερα, μπορούμε και κοιμόμαστε :) (ελπίζω να τα βλέπεις πιο cool τώρα και να κοιμάσαι τις τελευταίες ημέρες, καλύτερα!)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Dont worry. Αυτά είναι εμπειρίες ζωής, που σε ψήνουν για να χειρίζεσαι καλύτερα, πιο σοβαρά πράγματα που μπορεί να σου συμβούν στο μέλλον. Κανονικά έπρεπε να ευχαριστείς τον παππού :)
Εμείς τον ευχαριστούμε πάντως, μας χάρισε ημέρες σασπένς, διαπληκτισμών, διδακτικού περιεχομένου, και μια δροσιά ψυχολογικης ανακούφισης όταν βλέπουμε εσένα που για 100€ δεν έκλεισες μάτι ενώ κάποιοι που έχουμε εκρεμείς υποθέσεις με πενταψήφια νούμερα, μπορούμε και κοιμόμαστε :) (ελπίζω να τα βλέπεις πιο cool τώρα και να κοιμάσαι τις τελευταίες ημέρες, καλύτερα!)

Χαχαχ ευχαριστώ και η λαηθεια ειναι οτι και εγω το βλεπω σαν μαθημα ολο αυτο για μενα. Νομιζω οτι ο κυριος λογος που αισθανομουν τοσο ασχημα ειναι επειδη αισθανομουν οτι σαν να κατερεε η οραγματικοτητα που ειχα στο μυαλο μου αν καταλαβαινεις τι εννοω. Για κενα δεν περνουσε ποτε απο το μυαλο μου οτι θα μπορουσα να φαω κληση σε εκεινο το σημειο, και οταν εφαγα δεν ηξερα τι να σκεφτω. Και αισθανομουν οτι ειναι αδικο αλλα σκεφτομουν επισης οτι ίσως εκανα μαλακια και δεν ηξερα οως να το χειριστώ. Σιγουρα τα 100 ευρω δημιουργουσαν προβλημα γιατι εχω λιγα χρηματα και θα ξαναπλωρωθω τελος του αλλου μήνα, αλλα αν ειχα παρκαρει καπου που ηξερα οτι απαγορευεται και ετρωγα κληση, δεν θα με επηρεαζε τοσο. Θα ελεγα πηρες το ρισκο τωρα πληρωνε. 

Και το μαλο ειναι οτι ο δικηγορος δεν μου πηρε λεφτα για αυτο με την κληση, επειδη ο πατερας μου του συζήτησε για αλλα θέματα που ειχε αυτος και απλα τον ρωτησε στο τέλος συμπληρωματικά. 

Επεξ/σία από Randroyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Randroyl είπε

Χαχαχ ευχαριστώ και η λαηθεια ειναι οτι και εγω το βλεπω σαν μαθημα ολο αυτο για μενα. Νομιζω οτι ο κυριος λογος που αισθανομουν τοσο ασχημα ειναι επειδη αισθανομουν οτι σαν να κατερεε η οραγματικοτητα που ειχα στο μυαλο μου αν καταλαβαινεις τι εννοω. Για κενα δεν περνουσε ποτε απο το μυαλο μου οτι θα μπορουσα να φαω κληση σε εκεινο το σημειο, και οταν εφαγα δεν ηξερα τι να σκεφτω. Και αισθανομουν οτι ειναι αδικο αλλα σκεφτομουν επισης οτι ίσως εκανα μαλακια και δεν ηξερα οως να το χειριστώ. Σιγουρα τα 100 ευρω δημιουργουσαν προβλημα γιατι εχω λιγα χρηματα και θα ξαναπλωρωθω τελος του αλλου μήνα, αλλα αν ειχα παρκαρει καπου που ηξερα οτι απαγορευεται και ετρωγα κληση, δεν θα με επηρεαζε τοσο. Θα ελεγα πηρες το ρισκο τωρα πληρωνε. 

Και το μαλο ειναι οτι ο δικηγορος δεν μου πηρε λεφτα για αυτο με την κληση, επειδη ο πατερας μου του συζήτησε για αλλα θέματα που ειχε αυτος και απλα τον ρωτησε στο τέλος συμπληρωματικά. 

Ναι είδες...Και επιπλέον, διεύρυνες και τον κοινωνικό σου κύκλο, γνωρίστηκες με τους τροχαίους, με τον διοικητή, τον υποδιοικητή, τώρα θα πάρει ο γνωστός δικηγόρος τον διοικητή τηλέφωνο να σου σβήσει την κλήση, και την επόμενη φορά που θα σε σταματήσει τροχαίος στο δρόμο και έχεις ξεχάσει πχ το κράνος στο μηχανάκι, μπορεί να σκεφτεί ρε τον @Randroyl θα γράψω, αυτός έβαλε δικηγόρο και του την έσβησε ο διοικητής, είναι και καλό παιδί, ας του την χαρίσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/8/2022 στις 9:07 ΜΜ, dimitrisgeorgo είπε

σε ποιον θα κανει αγωγη ρε τυπε, σε ολους τους ενοικους της  πολυκατοικιας της οποιας πηγε και παρκαρε αυθαιρετα μεσα στην πυλωτη επειδη ετσι γουσταρε ? 

Σε φθορά ξένης περιουσίας ΡΕ ΤΥΠΕ , καλείς αστυνομία και διεξάγει έρευνα, δεν καλείς την τροχαία να κόψει κλήση

Το ίδιο θα κάνεις και όταν βρεις το αμάξι σου σπασμένο στον δρόμο...

 

Επεξ/σία από crossmo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Randroyl είπε

Χαχαχ ευχαριστώ και η λαηθεια ειναι οτι και εγω το βλεπω σαν μαθημα ολο αυτο για μενα. Νομιζω οτι ο κυριος λογος που αισθανομουν τοσο ασχημα ειναι επειδη αισθανομουν οτι σαν να κατερεε η οραγματικοτητα που ειχα στο μυαλο μου αν καταλαβαινεις τι εννοω. Για κενα δεν περνουσε ποτε απο το μυαλο μου οτι θα μπορουσα να φαω κληση σε εκεινο το σημειο, και οταν εφαγα δεν ηξερα τι να σκεφτω. Και αισθανομουν οτι ειναι αδικο αλλα σκεφτομουν επισης οτι ίσως εκανα μαλακια και δεν ηξερα οως να το χειριστώ. Σιγουρα τα 100 ευρω δημιουργουσαν προβλημα γιατι εχω λιγα χρηματα και θα ξαναπλωρωθω τελος του αλλου μήνα, αλλα αν ειχα παρκαρει καπου που ηξερα οτι απαγορευεται και ετρωγα κληση, δεν θα με επηρεαζε τοσο. Θα ελεγα πηρες το ρισκο τωρα πληρωνε. 

Και το μαλο ειναι οτι ο δικηγορος δεν μου πηρε λεφτα για αυτο με την κληση, επειδη ο πατερας μου του συζήτησε για αλλα θέματα που ειχε αυτος και απλα τον ρωτησε στο τέλος συμπληρωματικά. 

Τελικά πηγες στην τροχαία;  Τι σου απάντησαν; Έμαθες κάτι άλλο...Με τον δικηγόρο να ξανά μιλήσεις να δεις τι γίνεται... Να παρει την απόφαση στα χέρια του.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τελικά πηγες στην τροχαία;  Τι σου απάντησαν; Έμαθες κάτι άλλο...Με τον δικηγόρο να ξανά μιλήσεις να δεις τι γίνεται... Να παρει την απόφαση στα χέρια του.. 

Ναι αν πας λιγο πιο πισω εγραψα οτι πηγα τροχαια και εκανα συμπληρωματικη ενσταση, ουσιαστικά μου εδωσε η γυναικα απο εκει την προηγουμενη μου ενσταση, προσθεσα τα παράπανω πράγματα και εσβησα με "Χ" αυτο που ειχα γραψει πριν. 

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ναι είδες...Και επιπλέον, διεύρυνες και τον κοινωνικό σου κύκλο, γνωρίστηκες με τους τροχαίους, με τον διοικητή, τον υποδιοικητή, τώρα θα πάρει ο γνωστός δικηγόρος τον διοικητή τηλέφωνο να σου σβήσει την κλήση, και την επόμενη φορά που θα σε σταματήσει τροχαίος στο δρόμο και έχεις ξεχάσει πχ το κράνος στο μηχανάκι, μπορεί να σκεφτεί ρε τον @Randroyl θα γράψω, αυτός έβαλε δικηγόρο και του την έσβησε ο διοικητής, είναι και καλό παιδί, ας του την χαρίσω :)

Μεχρι τωρα δεν με εχουν σταματησει ουτε μια φορα. Μαλλον θα αλλαξει αυτο απο εδω και πέρα αλλα τι να κανουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2022 στις 2:11 ΜΜ, redmamba είπε

Η τροχαία δε μπορεί να βεβαιώσει παράβαση μέσα σε πυλωτη. Το ξέρω από προσωπική εμπειρία γιατί στην πολυκατοικία που έχω το γραφείο μου καποιοι ελληναρες παρκάρουν παράνομα στην πυλωτη, χωρίς να μένουν στην πολυκατοικία, ακριβως επειδή ξέρουν ότι δε μπορει να τους γράψει η τροχαία 

Έχεις και εσύ τέτοιους μαλ@κες ε; Μεγάλο πρόβλημα δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, crossmo είπε

Σε φθορά ξένης περιουσίας ΡΕ ΤΥΠΕ , καλείς αστυνομία και διεξάγει έρευνα, δεν καλείς την τροχαία να κόψει κλήση

Το ίδιο θα κάνεις και όταν βρεις το αμάξι σου σπασμένο στον δρόμο...

 

πηγαινε εσυ να παρκαρεις αυθαιρετα μεσα σε ξενη πολυκατοικια το αμαξι σου και αμα βγαλεις ακρη αν στο χτυπησουν ελα και πες μας, που θα τους κανεις και μυνηση απο πανω... χαχαχαχα .... προφανως εχουμε να κανουμε με ελληναρα, ειμαι ΓΑΪΔΑΡΟΣ παρκαρω οπου γουσταρω...

καλα να παθετε με τα μυαλα που κουβαλατε..

Επεξ/σία από dimitrisgeorgo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimitrisgeorgo είπε

πηγαινε εσυ να παρκαρεις αυθαιρετα μεσα σε ξενη πολυκατοικια το αμαξι σου και αμα βγαλεις ακρη αν στο χτυπησουν ελα και πες μας, που θα τους κανεις και μυνηση απο πανω... χαχαχαχα .... προφανως εχουμε να κανουμε με ελληναρα, ειμαι ΓΑΪΔΑΡΟΣ παρκαρω οπου γουσταρω...

καλα να παθετε με τα μυαλα που κουβαλατε..

Μωρέ όχι απλά θα του το χτυπήσουν, πετώντας θα φύγει πάνω από το μαντρότοιχο (ή ότι άλλο είναι αυτό) και θα καταλήξει στην πρασιά 😁

Screenshot_20220824_133543_com.android.gallery3d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimitrisgeorgo είπε

πηγαινε εσυ να παρκαρεις αυθαιρετα μεσα σε ξενη πολυκατοικια το αμαξι σου και αμα βγαλεις ακρη αν στο χτυπησουν ελα και πες μας, που θα τους κανεις και μυνηση απο πανω... χαχαχαχα .... προφανως εχουμε να κανουμε με ελληναρα, ειμαι ΓΑΪΔΑΡΟΣ παρκαρω οπου γουσταρω...

καλα να παθετε με τα μυαλα που κουβαλατε..

Το οτι εκανε κατι λαθος, δεν σημαινει οτι πρεπει να τιμωρηθει παρανομα.  Οποτε πες μας την αποψη σου για την κληση που ΠΑΡΑΝΟΜΩ΅του επιδοθηκε

Και στην τελικη που ξερεις εσυ οτι αν ο φιλος ζητουσε συγγνωμη για το λαθος του αν ο αλλος εφερνε την αστυνομια (οχι την τροχαια) και κατεθετε μηνυση.

Εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο χαιρεκακος ο αλλος που εφερε την αστυνομια να τον γραψει.

Τι πιο απλο απο το να αφηνε ενα χαρτακι και να του ελεγε οτι ειναι ιδιωτικος χωρος εδω και σε παρακαλω μην ξαναπαρκαρεις. Την 2η φορα να του φερεις την αστυνομια, το καταλαβαινω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Το οτι εκανε κατι λαθος, δεν σημαινει οτι πρεπει να τιμωρηθει παρανομα.  Οποτε πες μας την αποψη σου για την κληση που ΠΑΡΑΝΟΜΩ΅του επιδοθηκε

Και στην τελικη που ξερεις εσυ οτι αν ο φιλος ζητουσε συγγνωμη για το λαθος του αν ο αλλος εφερνε την αστυνομια (οχι την τροχαια) και κατεθετε μηνυση.

Εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο χαιρεκακος ο αλλος που εφερε την αστυνομια να τον γραψει.

Τι πιο απλο απο το να αφηνε ενα χαρτακι και να του ελεγε οτι ειναι ιδιωτικος χωρος εδω και σε παρακαλω μην ξαναπαρκαρεις. Την 2η φορα να του φερεις την αστυνομια, το καταλαβαινω.

Θα συμφωνησω μαζι σου σε αυτα που ειπες, και μπιρω να πω οτι με αυτα που γνωριζα απο πριν και αυτα που εμαθα τωρα για τον χωρλ της πολυκατοικιας, δεν εκανα καν κατι παρανομο στη συγκεκριμένη περίπτωση, και θα παω στον δικηγόρο απο δευτερα να συζητησουμε περαιτέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...