Προς το περιεχόμενο

Το γαλλικό κράτος εντοπίζει κρυφές πισίνες με χρήση τεχνητής νοημοσύνης και τις φορολογεί


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, dum83 είπε

Ναι μεν γίνονται και στο εξωτερικό, αλλά εκεί λειτουργεί το Κράτος.

Αν ήξερες τι ανακαλύπτουν κάθε μέρα στην ΑΑΔΕ και στη ΣΔΟΕ δεν θα το έλεγες. Έχω ιδία πείρα γι αυτό το λέω.

Εκτός από τις πισίνες που ισχύει ήδη στην Ελλάδα, μάθε (αν μπορείς) να δεις τι έγινε με το δασικό και πόσα αυθαίρετα αποκαλύφθηκαν. 

Η επόμενη θύελλα έρχεται μ αυτό . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως , το να θεωρείται η πισίνα έως 20 τμ είδος πολυτελείας το λές και εντελώς αναχρονιστικό......το κόστος σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι μικρότερο απο ενα pc με RTX 3090 και ένα αντίστοιχο configuration........και ξέρω πολλούς που έχουν τετοια συστήματα και ΔΕΝ φορολογούνται αλλα ξέρω και ανθρώπους που χρειάζονται για λόγους υγείας μια πισίνα 20τμ και δεν την αποκτούν για λόγους (οχι φορολογικούς καθώς δεν ειναι τεκμήριο η πισίνα κατω απο 60τμ) φαίνεσθαι και τι θα πούν οι γείτονες......

3 ώρες πριν, quintus είπε

Πραγματικά... σε εμάς μια πισίνα 30 τμ δίνει πρόσθετο τεκμήριο 4.800 ευρώ (εντάξει το θεωρώ παράλογο προσωπικώς, σιγά πόσο μεγάλη είναι), που εάν δεν καλύπτεται μεταφράζεται σε φόρο πολλαπλάσιο εκείνου που πληρώνει ο Γάλλος.

Είμαι σίγουρος οτι κάτι γινεται λάθος, η δική μου είναι ακριβως 60 τμ για να μην θεωρείτε τεκμήριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dasimo είπε

Είμαι σίγουρος οτι κάτι γινεται λάθος, η δική μου είναι ακριβως 60 τμ για να μην θεωρείτε τεκμήριο....

Όχι απλά έχεις τεκμήριο (=άλλο τουρκαλβανικό σύστημα), έχεις και 25 ευρώ/τ.μ. φόρο "πολυτελούς" διαβίωσης. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά ότι νάναι.. Και όπως ειπώθηκε και με τα σκάφη σε μια χώρα σαν την Ελλάδα να θεωρούνται είδη πολυτελείας... Πχ όμως κάτι αυτοκίνητα 1300κε που κάνουν 35. 000 και πάνω όμως όλα καλά ε? Ενώ πισίνα αξίας 15.000 η σκάφος αξίας 25.000 είναι είδος πολυτελείας... Να καταργηθούν όλοι τα τεκμήρια για όλα.. Αυτοκίνητα, πισίνες, σκάφη και όπου υπάρχουν.. Από την χρήση ή την κατασκευή/αγορά τους πιο πολλά χρήματα θα αφήσει στο κράτος. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλάβατε: σε λίγο θα μπουν και drones στην υπηρεσία της εφορίας. Διάβαζα σχετικό ποστ σε φόρουμ για drones ξένου χρήστη που ήδη εργαζοταν σε κρατικη υπηρεσία που κατεγραφε απο ψηλά πολεοδομικές ατασθαλίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Γιατί υποτίθεται ότι για τους έξυπνους πολιτικούς είναι τεκμήριο πολυτελείας.. 

Οτι νάναι.. 

 

Ήταν το 80 οχι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στη Ελλαδα εχουμε πιο εξελιγμενη μεθοδο AI λεγεται μητσος + τακης κ σε παρακολουθει μολις παραγγελνεις πλακακια στο μαστορα κ του ζητας να στην κανει Ολυμπιακων διαστασεων.😁😁😁😁😁

Επεξ/σία από ramshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hyperspaced είπε

Όχι απλά έχεις τεκμήριο (=άλλο τουρκαλβανικό σύστημα), έχεις και 25 ευρώ/τ.μ. φόρο "πολυτελούς" διαβίωσης. 
 

ωραια μου έκανες την καρδιά περιβόλι.....θα δηλωθεί το 23 η δική μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nhzt είπε

Αν ήξερες τι ανακαλύπτουν κάθε μέρα στην ΑΑΔΕ και στη ΣΔΟΕ δεν θα το έλεγες. Έχω ιδία πείρα γι αυτό το λέω.

Εκτός από τις πισίνες που ισχύει ήδη στην Ελλάδα, μάθε (αν μπορείς) να δεις τι έγινε με το δασικό και πόσα αυθαίρετα αποκαλύφθηκαν. 

Η επόμενη θύελλα έρχεται μ αυτό . 

 

Ανακαλύφθηκαν η δηλώθηκαν επειδή για 300η φορά είπαν ότι η προθεσμία λήγει πέρσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mercier είπε

Δεν καταλάβατε: σε λίγο θα μπουν και drones στην υπηρεσία της εφορίας. Διάβαζα σχετικό ποστ σε φόρουμ για drones ξένου χρήστη που ήδη εργαζοταν σε κρατικη υπηρεσία που κατεγραφε απο ψηλά πολεοδομικές ατασθαλίες.

 

κατσε να δεις τι εχει να γινει με  αυθαιρετα , αν ποτε πουν θα χτενισουμε χωρια ,εξοχικα, βουλα,εκαλη με το κτηματολογιο

 

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πισίνα, γκρινιάζεις γιατί το κράτος φορολογεί τις πισίνες.
Έχεις μεγάλο αυτοκίνητο, γκρινιάζεις γιατί το κράτος φορολογεί τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού.
Έχεις σκάφος (και όχι αυτό που λέμε βάρκα) γκρινιάζεις γιατί πάνω από κάποια μέτρα φορολογείται σαν είδος πολυτελείας.
Δεν έχεις τίποτα από τα παραπάνω, γκρινιάζεις γιατί δεν σου φτάνουν τα λεφτά...
Είσαι γενικά γκρινιάρης, γκρινιάζεις είτε έχεις κάτι είτε όχι...

Το να μην έχεις να φας ή να ταίσεις την οικογένεια σου, όχι μόνο να γκρινιάξεις, αλλά να το γράφεις με bold κεφαλαία με font size 72 και θα το καταλάβουμε όλοι.
για ολα τα αλλα υπαρχει η mastercard :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβανεστε φανταζομαι οτι μια πισινα στην Ελλαδα (φανταζομαι το ιδιο θα ισχυει και στην Γαλλια) δεν φορολογηται άμεσα αλλά μεσω τεκμηρίου.

Το τεκμηριο πχ για μια εξωτερικη πισινα 40τμ ειναι περιπου 6-7 χιλ ευρω. Ετσι αν ενας πλουσιος εχει αθροισμα τεκμηριων απο πισινα,σπιτι,αυτοκινητο κτλ ,μικροτερο απο τα εσοδα του τοτε δεν πληρωνει μία για την πισινα. Και βεβαια υπαρχουν και οι λογιστες που σου λενε ποιο ειναι το ελαχιστο εισοδημα που πρεπει να δηλωσεις για να μην σε πιασουν τα τεκμηρια. Πρεπει να εισαι πολυ βλακας για να εισαι πλουσιος και να πληρωνεις φορο για την πισινα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mercier είπε

Δεν καταλάβατε: σε λίγο θα μπουν και drones στην υπηρεσία της εφορίας. Διάβαζα σχετικό ποστ σε φόρουμ για drones ξένου χρήστη που ήδη εργαζοταν σε κρατικη υπηρεσία που κατεγραφε απο ψηλά πολεοδομικές ατασθαλίες.

Αν γίνει αυτό στην Ελλάδα το drone θα ανατιναχτεί με την 1η βόλτα του λόγω υπερφόρτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Να σου αυξανει το τεκμηριο διαβιωσης το κατανοω. Ειναι λογικο οτι μια πισινα εχει εξοδα, και καποιος πρεπει να τα πληρωσει αλλα δεν δεχομαι την ανεξαρτητη φορολογηση (αυτοτελη την λενε οι λογιστες;)
Αυξησε το τεκμηριο διαβιωσης με ενα λογικο ποσο που εχει βαση συμφωνα με την αγορα και ολα οκ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...