Προς το περιεχόμενο

OBD κόλπα


qwertyuiop2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι τελείως άσχετος με τα αυτοκίνητα , αλλά πρόσφατα πήρα ένα bluetooth OBD από το Αλί. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο πέραν του να βλέπω στατιστικά οδήγησης, να κάνω ρισετ εγκέφαλο αυτοκινήτου κλπ κλπ ήδη γνωστά;  Πχ, να αλλάξω "προφίλ" οδήγησης και να κάνω πιο γκαζιάρικο ή πιο οικονομικό σε κατανάλωση ένα αυτοκίνητο;

Υπάρχουν άλλα πράγματα , πιο ψαγμενέ, να γίνουν μέσω ΟΒΔ; Ό,τι και να ψάξω στο γουγλ, λέει ή τα τετριμμένα που ξέρω ήδη, ή είναι κάποια ΚΙΤ που και καλά αυξάνουν επιδόσεις , ροπές κλπ κλπ που δεν πολυπιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό από το Ali νομίζω είναι μόνο για να σου δίνει κάποιες μετρήσεις και ούτε πρέπει να πειραματιστείς.
 

Αν είχες το obd eleven η κάποιο παρόμοιο ακριβότερο θα μπορούσες να κάνεις διάφορα που τα έχει έτοιμα. Κάποια πακέτα  είναι δωρεάν και κάποια τα αγοράζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ronnie79 είπε

Αυτό από το Ali νομίζω είναι μόνο για να σου δίνει κάποιες μετρήσεις και ούτε πρέπει να πειραματιστείς.
 

Αν είχες το obd eleven η κάποιο παρόμοιο ακριβότερο θα μπορούσες να κάνεις διάφορα που τα έχει έτοιμα. Κάποια πακέτα  είναι δωρεάν και κάποια τα αγοράζεις 

και αυτο οχι σε ολα τα αυτοκίνητα πχ  mitsubishi με τπτ στο vag ολα ελεύθερα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Είμαι τελείως άσχετος με τα αυτοκίνητα , αλλά πρόσφατα πήρα ένα bluetooth OBD από το Αλί. Μπορώ να κάνω κάτι άλλο πέραν του να βλέπω στατιστικά οδήγησης, να κάνω ρισετ εγκέφαλο αυτοκινήτου κλπ κλπ ήδη γνωστά;  Πχ, να αλλάξω "προφίλ" οδήγησης και να κάνω πιο γκαζιάρικο ή πιο οικονομικό σε κατανάλωση ένα αυτοκίνητο;

Υπάρχουν άλλα πράγματα , πιο ψαγμενέ, να γίνουν μέσω ΟΒΔ; Ό,τι και να ψάξω στο γουγλ, λέει ή τα τετριμμένα που ξέρω ήδη, ή είναι κάποια ΚΙΤ που και καλά αυξάνουν επιδόσεις , ροπές κλπ κλπ που δεν πολυπιστεύω.

Εγώ λέω ότι δεν είναι πολύ συνετό να πειράξεις firmware/λογισμικό (με third party patch/updates/unlocks) σε ECU εάν δεν ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις.
Πολύ ακριβό σπορ και εν δυνάμει πολύ επικίνδυνο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Black Demis είπε

και αυτο οχι σε ολα τα αυτοκίνητα πχ  mitsubishi με τπτ στο vag ολα ελεύθερα κλπ

Ναι, ξέχασα να ρωτήσω σε ποιο αυτοκίνητο θέλει να το χρησιμοποιήσει

 

Για vag το obd eleven είναι πολύ καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά υπάρχει κανείς Θεσσαλονίκη που να έχει OBD Eleven ή VCDS έτσι ώστε να ξεκλειδώσω ένα δύο πραγματάκια στο αυτοκίνητο μου; Έχω GOLF MK8 και θέλω να ξεκλειδώσω το high beam assistant, το traffic sign assist και ίσως τα 30 χρώματα που έχει το style. Επειδή δεν θα το χρησιμοποιήσω ξανά θεωρώ υπερβολικά πολλά τα 100€ για να αγοράσω την συσκευή μαζί με το VAG plan ή τα credits που χρειάζεται, γι αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μπας και έχω κανένα τυχερό. Κερνάω καφέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Παιδιά υπάρχει κανείς Θεσσαλονίκη που να έχει OBD Eleven ή VCDS έτσι ώστε να ξεκλειδώσω ένα δύο πραγματάκια στο αυτοκίνητο μου; Έχω GOLF MK8 και θέλω να ξεκλειδώσω το high beam assistant, το traffic sign assist και ίσως τα 30 χρώματα που έχει το style. Επειδή δεν θα το χρησιμοποιήσω ξανά θεωρώ υπερβολικά πολλά τα 100€ για να αγοράσω την συσκευή μαζί με το VAG plan ή τα credits που χρειάζεται, γι αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μπας και έχω κανένα τυχερό. Κερνάω καφέ!

Αρχικά, όπως αναφέρθηκε ήδη, μην κάνεις τίποτα όσο είσαι στην εγγύηση (τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα). Όλες οι εταιρίες, για όλα τα προϊόντα (δεν μιλάω μόνο για αυτοκίνητα), όταν έρθει η ώρα να καλύψουν κάτι στην εγγύηση κοιτάνε να την γλυτώσουν με την όποια δικαιολογία. Μπορεί να σου προκύψει άσχετο θέμα με τον εγκέφαλο και να επικαλεστούν unauthorised παρέμβαση.

Εφόσον τώρα αποφασίσεις να κάνεις την παρέμβαση (τώρα ή στο μέλλον) θα σου έλεγα να πάρεις το "μαραφέτι". Τα 100€ που λες δεν είναι πολλά αν αναλογιστείς πόσο θα σου στοίχιζε το ξεκλείδωμα γι' αυτά τα "πραγματάκια" που θες τώρα. Με δεδομένο δε ότι στην vag μπορείς να κάνεις αρκετές παρεμβάσεις, είναι σίγουρο ότι θα ζηλέψεις και άλλα ξεκλειδώματα που ήδη υπάρχουν ή θα βγουν μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σε εγγύηση, του 21 είναι το αυτοκίνητο. Θα το σκεφτώ ίσως το πάρω εν τέλει. Μπορεί να περιμένω να βγάλουν καμία προσφορά να δίνουν δώρο και credits για τα one click apps, γιατί είναι πανάκριβα τα αναθεματισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Δεν είμαι σε εγγύηση, του 21 είναι το αυτοκίνητο. Θα το σκεφτώ ίσως το πάρω εν τέλει. Μπορεί να περιμένω να βγάλουν καμία προσφορά να δίνουν δώρο και credits για τα one click apps, γιατί είναι πανάκριβα τα αναθεματισμένα.

Ψαξε στα φόρα τι χρησιμοποιούν άλλοι για τέτοια κόλπα.Αν ειναι και διαγνωστικό ταυτόχρονα εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα δικό σου.

 Κοίτα και το carly ή της autel τι προσφέρουν και πόσο έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ψαξε στα φόρα τι χρησιμοποιούν άλλοι για τέτοια κόλπα.Αν ειναι και διαγνωστικό ταυτόχρονα εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα δικό σου.

 Κοίτα και το carly ή της autel τι προσφέρουν και πόσο έχουν.

Θα τα checkarw και αυτά αν και νομίζω ότι σαν το OBD eleven και το VCDS δεν είναι κανένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...