Προς το περιεχόμενο

OBD κόλπα


qwertyuiop2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thodoris20s είπε

Θα τα checkarw και αυτά αν και νομίζω ότι σαν το OBD eleven και το VCDS δεν είναι κανένα.

Εάν θες για λεπτομέρειες για vw group δες το vcds . Είναι αντίστοιχο του Opcom για Opel μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εάν θες για λεπτομέρειες για vw group δες το vcds . Είναι αντίστοιχο του Opcom για Opel μόνο.

Έχω την εντύπωση ότι τα vw από το 21 και μετά έχουν κλειδωμένο εγκέφαλο. Λίγα πράγματα θα μπορεί να κάνει.

 

Στις 26/4/2024 στις 10:32 ΜΜ, thodoris20s είπε

Παιδιά υπάρχει κανείς Θεσσαλονίκη που να έχει OBD Eleven ή VCDS έτσι ώστε να ξεκλειδώσω ένα δύο πραγματάκια στο αυτοκίνητο μου; Έχω GOLF MK8 και θέλω να ξεκλειδώσω το high beam assistant, το traffic sign assist και ίσως τα 30 χρώματα που έχει το style. Επειδή δεν θα το χρησιμοποιήσω ξανά θεωρώ υπερβολικά πολλά τα 100€ για να αγοράσω την συσκευή μαζί με το VAG plan ή τα credits που χρειάζεται, γι αυτό είπα να ρωτήσω εδώ μπας και έχω κανένα τυχερό. Κερνάω καφέ!

Αν σου βγει καμία εκδρομή στην Καστορία κερνάω εγώ καφέ και δοκιμάζεις να δεις αν αλλάζουν. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Έχω την εντύπωση ότι τα vw από το 21 και μετά έχουν κλειδωμένο εγκέφαλο. Λίγα πράγματα θα μπορεί να κάνει.

 

 

Μέχρι χρονολογίας 2012 ήξερε γίνεται . 

Για τα πιο καινούργια δε ξέρω .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Έχω την εντύπωση ότι τα vw από το 21 και μετά έχουν κλειδωμένο εγκέφαλο. Λίγα πράγματα θα μπορεί να κάνει.

 

Αν σου βγει καμία εκδρομή στην Καστορία κερνάω εγώ καφέ και δοκιμάζεις να δεις αν αλλάζουν. :)

Ξεκλειδωμένος είναι ο εγκέφαλος. Βασικά για να το θέσω πιο σωστά το έχουν ξεκλειδώσει, είναι το λεγόμενο SFD Unlock.

Σε ευχαριστώ φίλε μου θα το έχω υπόψιν!

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Ξεκλειδωμένος είναι ο εγκέφαλος. Βασικά για να το θέσω πιο σωστά το έχουν ξεκλειδώσει, είναι το λεγόμενο SFD Unlock.

Σε ευχαριστώ φίλε μου θα το έχω υπόψιν!

Δεν σου δίνει όλες τις δυνατότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Δεν σου δίνει όλες τις δυνατότητες. 

Όλες όχι, σου δίνει κάποια πραγματάκια όμως. 

https://obdeleven.com/supported-vehicles?Volkswagen/Golf/2020

Σου δίνει αυτά σίγουρα, με τα one click apps, αλλά με long coding θεωρώ ότι θα μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στα forums. Απλά τα one click apps σου δίνουν την ευκολία και την ασφάλεια να μην πειράξεις κάτι που δεν πρέπει, αλλά είναι πανάκριβα. Τα 100 credits π.χ αν τα αγοράσεις χώρια και όχι σε μέρος κάποιας προσφοράς έχουν 17-18€.

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε φορά που βλεπω ζηλεύω και ο χάρος μου ειναι όσο κλειδωμένος ειναι ποτέ (colt 2012 ) ο μόνος τρόπος να επέμβεις σε διάφορες λειτουργίες ειναι με μαμά πρόγραμμα (το οποίο απαιτεί και ανάλογο hardware) μια σχετικά φτηνή λυση υπάρχει με το openport adapter (35 euro) και usb emulator passthrough που το πουλάνε σε κατι ρωσικά sites κάνα 100 ευρω)
και ολο αυτο επειδι ήθελα να ρυθμίσω να ανοίγουν τα παράθυρα πατώντας παρατεταμένα το ξεκλείδωμα στο τηλεχειριστήριο (Ασχετα που αργοτερα εκανα και update τον εγκέφαλο και το την πεταλούδα και το abs και ρύθμισα στο θέλω μου το start and stop και cruise controll και το κλήμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Όλες όχι, σου δίνει κάποια πραγματάκια όμως. 

https://obdeleven.com/supported-vehicles?Volkswagen/Golf/2020

Σου δίνει αυτά σίγουρα, με τα one click apps, αλλά με long coding θεωρώ ότι θα μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στα forums. Απλά τα one click apps σου δίνουν την ευκολία και την ασφάλεια να μην πειράξεις κάτι που δεν πρέπει, αλλά είναι πανάκριβα. Τα 100 credits π.χ αν τα αγοράσεις χώρια και όχι σε μέρος κάποιας προσφοράς έχουν 17-18€.

Τα έτοιμα apps είναι αυτά που δημιουργούν πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Τα έτοιμα apps είναι αυτά που δημιουργούν πρόβλημα. 

Αυτό έχω δει και άλλους να το λένε αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, thodoris20s said:

Αυτό έχω δει και άλλους να το λένε αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί.

το καθε οχημα ειναι και διαφορετικό για αυτο....... και πρέπει πολυ καλα να ξερει καποιος οταν αλλάζει μια τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Αυτό έχω δει και άλλους να το λένε αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί.

 

4 ώρες πριν, Black Demis είπε

το καθε οχημα ειναι και διαφορετικό για αυτο....... και πρέπει πολυ καλα να ξερει καποιος οταν αλλάζει μια τιμή

Στα έτοιμα δεν ξέρεις τι αλλάζει, αν πάει κάτι στραβά δεν θα μπορέσεις να το διορθώσεις. Όταν αλλάζεις ο ίδιος κάτι μπορείς να το επαναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...