Προς το περιεχόμενο

Η ΕΕ θέλει να επιβάλει 5 χρόνια ασφάλειας και 3 χρόνια ενημερώσεων λειτουργικού συστήματος για όλα τα smartphones


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συσκευές επικοινωνίας με ανάγκη την συνεχή ενημέρωση, γιατι υπάρχει το ενδεχόμενο να δεχθείς επίθεση απο εναν άγνωστο, απο την Ασια για παράδειγμα.

Να αναγκάζεσε να αλλάζεις συσκευές εκει που μόλις έχεις μάθει.

Ενημερώσεις που σου αλλάζουν το περιβάλον εργασίας σου σε βαθμό που καθε φορά να νιώθεις πρωτάκι.. στην πρωτη δημοτικου.

Η κοινωνία μας αναπτύσεται τόσο πολύπλοκα αντί πιο απλά που αν δεν ακολουθείς απλα το χάνεις.

Μια τεχνολογία που απέτυχε να διευκολίνει την ζωή του ανθρώπου παρα αυτου την εκανε δυσκολότερη.

Εφαρμογές που υπόσχονται ευκολία, ευημερία και κοινωνική αλληλεγγύη, και αργότερα αποδεικνύονται ότι ολα είναι για το κέρδος.


Χάσαμε τα αυγά και τα πασχάλια μας κυριε Μπάμπη, και τα υπόλοιπα άστα στην άκρη.

 

Επεξ/σία από lbit
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, soconium είπε

Fair enough για τους Ινδούς devs και το open source. Έχω εμπειρία πανω σε custom Roms όπως προ είπα. Θα δω τι θα κανω.

Αλλα για να μην είμαστε off topic. Αυτο ειναι το πρόβλημα, πως στον κοσμο του android πρεπει να γίνεις χάκερ για να εχεις support πανω απο 3 χρόνια. Η απλα μένεις χωρίς.

Μετα απο 10+ χρόνια android user αυτο με κανει να σκέφτομαι σοβαρά για iphone παρα τα χίλια στραβά του.

Κατά κανόνα οι περισσότεροι καταναλωτές δεν κρατάνε κινητό τόσα χρόνια. Οι αναβαθμίσεις λειτουργικού περισσότερο αυξάνουν την αξία μεταπώλησης μιας συσκευής, παρά την πραγματική της χρησιμότητα.

Η Apple όντως είναι η κορυφή στις αναβαθμίσεις λειτουργικού και ασφαλείας, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Κάθε κινητό είναι hardware και software. Και τα 2 αυτά συντελούν στην εμπειρία χρήσης. Το να έχω ένα κινητό 5ετίας με την τελευταία έκδοση λειτουργικού δεν είναι, από μόνο του, η λύση. Έχει παρωχημένο hardware. Αν το θέλεις απλά για να δουλεύει, τότε και οι αναβαθμίσεις λίγο σε ενδιαφέρουν. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η λύση είναι κάπου στη μέση. Με τις τρέχουσες εξελίξεις στον χώρο των κινητών, η τριετία είναι αρκετό διάστημα για να μην χάνεις πολύ από την εμπειρία χρήσης. Το παραπάνω είναι υπερβολή. 

Φυσικά, αυτή είναι μόνο η γνώμη μου και καταλαβαίνω ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μην έχουν χρήματα να αγοράσουν κινητό, όμως πολλά πράγματα γύρω μας αδηγούν σε αυτό. Πχ ένα κινητό 5ετίας, δεν έχει NFC και κατά συνέπεια πολλά πράγματα που προωθούνται από την κυβέρνηση (πχ βοηθήματα τύπου fuel pass) ή από τράπεζες (τρόποι πληρωμής) δε μπορούν να γίνουν. Άρα χρειάζεται το software και το hardware να μη μένουν πολύ πίσω.

Αν σε κάποιον αρέσει το iOS, ας πάρει iphone. Το ίδιο και ισχύει και για τα android. Δεν το πάω σε vs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Κατά κανόνα οι περισσότεροι καταναλωτές δεν κρατάνε κινητό τόσα χρόνια. Οι αναβαθμίσεις λειτουργικού περισσότερο αυξάνουν την αξία μεταπώλησης μιας συσκευής, παρά την πραγματική της χρησιμότητα.

Η Apple όντως είναι η κορυφή στις αναβαθμίσεις λειτουργικού και ασφαλείας, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Κάθε κινητό είναι hardware και software. Και τα 2 αυτά συντελούν στην εμπειρία χρήσης. Το να έχω ένα κινητό 5ετίας με την τελευταία έκδοση λειτουργικού δεν είναι, από μόνο του, η λύση. Έχει παρωχημένο hardware. Αν το θέλεις απλά για να δουλεύει, τότε και οι αναβαθμίσεις λίγο σε ενδιαφέρουν. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η λύση είναι κάπου στη μέση. Με τις τρέχουσες εξελίξεις στον χώρο των κινητών, η τριετία είναι αρκετό διάστημα για να μην χάνεις πολύ από την εμπειρία χρήσης. Το παραπάνω είναι υπερβολή. 

Φυσικά, αυτή είναι μόνο η γνώμη μου και καταλαβαίνω ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μην έχουν χρήματα να αγοράσουν κινητό, όμως πολλά πράγματα γύρω μας αδηγούν σε αυτό. Πχ ένα κινητό 5ετίας, δεν έχει NFC και κατά συνέπεια πολλά πράγματα που προωθούνται από την κυβέρνηση (πχ βοηθήματα τύπου fuel pass) ή από τράπεζες (τρόποι πληρωμής) δε μπορούν να γίνουν. Άρα χρειάζεται το software και το hardware να μη μένουν πολύ πίσω.

Αν σε κάποιον αρέσει το iOS, ας πάρει iphone. Το ίδιο και ισχύει και για τα android. Δεν το πάω σε vs.

Δεν διαφωνώ με όσα λες. Παρ’ όλα αυτά όπως και με το right to repair το θέμα είναι να έχεις την επιλογή. Όποτε ας δώσουν 5 χρόνια support και αν είμαι tech enthusiast θα πάρω άλλο κινητό στα 2-3 χρόνια, αν όχι θα μείνω με το ίδιο 5 χρόνια κι ας μην έχω πχ NFC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atheatos είπε

Backup μέσο iTunes όλο το κινητό σε έναν υπολογιστή. Του κανείς μετά restore και τα επαναφέρει όλα όπως πριν . Δεν δίνεις σε κανένα pin και δεν κανείς παρά μόνο μερικα κλικ. Ψάξε το στο internet.

Αυτο πως θα γινει? Εννοω backup κανω ετσι και αλλιως περιοδικα στο πισι.

Πως θα δωσω ομως το κινητο σε εταιρεια να αλλαξει μπαταρια οταν ολοι ζητανε το pin σου (4 ψηφιο) για να εγκαταστησουν εφαρμογη διαγνωστικου ελεγχου πριν και μετα την εγκατασταση της νεας μπαταριας? Ετσι μου εχουν πει σε 3-4 μαγαζια που εχω ρωτησει.

Εννοεις να παρω backup, μετα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, καθαριζει το κινητο, το δινω και αλλαζει η μπαταρια και μετα επαναφορα του backup?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

εγω και μερικες χιλιαδες ακομα που ψαχναμε στο xda τροπο να περασουμε custom rom να αναστησουμε τα τηλέφωνα/tablet.

Μια φορά, ναι. Δύο φορές, αντε οκ. Πέντε φορές όμως πάει πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετική η ευαισθητοποίηση της αρτηριοσκληρωτικής Ε.Ε. σε τέτοια θέματα. Αναμένω ανάλογη ευαισθησία και δράση σε θέματα πιο κρίσιμα, όπως η αυτάρκεια στην ενέργεια, γιατί όχι και στην τεχνολογία, καθώς στο τέλος δεν θα έχουμε ρεύμα να φορτίζουμε τις συσκευές, (εδώ που τα λέμε σε λίγο ίσως να μην έχουμε καν συσκευές καθώς τα πάντα εισάγονται και κατασκευάζονται εκτός Ευρώπης)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικός του android και εγώ 

Το εγκαταλείπω (πλην Samsung)

Λόγω security 

 

Πάω σε.ios μόνο και μόνο για.λογους ασφαλείας 

 

Είναι παράλογο να έχω κινητό 

Snap855+ 12/256, ufs3.0

Που σπέρνει

 και η εταιρεία έχει να στείλει security  patch 1(!) έτος 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, soconium said:

 

Μια χαρα δουλευει. Δεν έχει πάρει 12 ακομα. Αν και με αυτά που έχω διαβάσει καλύτερα να μην πάρει.

Η Oneplus υποστηρίζει τις συσκευές τις για 3 χρόνια, κι αν είμαστε τυχεροί λίγο παραπανω. Αλλα έτσι όπως έχει γίνει η OP δύσκολο το κόβω. Οποτε σύντομα θα ειμαι εκτός support.

Δεν ξέρω αν θέλω να χρησιμοποιώ κινητό χωρίς security updates. Το hardware ακομα πετάει πάντως.

Ναι μείνει με το 11. Αν δεν είχε υποστήριξη root η oneplus είχε φάει πόδι το 8 pro. Πιο πριν είχα το 6. Καλύτερο interface

18 hours ago, Tlykog said:

Κατά κανόνα οι περισσότεροι καταναλωτές δεν κρατάνε κινητό τόσα χρόνια. Οι αναβαθμίσεις λειτουργικού περισσότερο αυξάνουν την αξία μεταπώλησης μιας συσκευής, παρά την πραγματική της χρησιμότητα.

Η Apple όντως είναι η κορυφή στις αναβαθμίσεις λειτουργικού και ασφαλείας, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Κάθε κινητό είναι hardware και software. Και τα 2 αυτά συντελούν στην εμπειρία χρήσης. Το να έχω ένα κινητό 5ετίας με την τελευταία έκδοση λειτουργικού δεν είναι, από μόνο του, η λύση. Έχει παρωχημένο hardware. Αν το θέλεις απλά για να δουλεύει, τότε και οι αναβαθμίσεις λίγο σε ενδιαφέρουν. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η λύση είναι κάπου στη μέση. Με τις τρέχουσες εξελίξεις στον χώρο των κινητών, η τριετία είναι αρκετό διάστημα για να μην χάνεις πολύ από την εμπειρία χρήσης. Το παραπάνω είναι υπερβολή. 

Φυσικά, αυτή είναι μόνο η γνώμη μου και καταλαβαίνω ότι κάποιοι άνθρωποι μπορεί να μην έχουν χρήματα να αγοράσουν κινητό, όμως πολλά πράγματα γύρω μας αδηγούν σε αυτό. Πχ ένα κινητό 5ετίας, δεν έχει NFC και κατά συνέπεια πολλά πράγματα που προωθούνται από την κυβέρνηση (πχ βοηθήματα τύπου fuel pass) ή από τράπεζες (τρόποι πληρωμής) δε μπορούν να γίνουν. Άρα χρειάζεται το software και το hardware να μη μένουν πολύ πίσω.

Αν σε κάποιον αρέσει το iOS, ας πάρει iphone. Το ίδιο και ισχύει και για τα android. Δεν το πάω σε vs.

Το NFC υπάρχει σε κινητά πολλών χρόνων. Πιο πολύ ήταν σε ποια αγορά απευθύνονταν παρά οτιδήποτε άλλο. Μόνο το cpu/ram και η μπαταρία είναι το issue.. Βέβαια το 1ο λίγο δεν το λές. Νομίζω όμως πχ μια ναυαρχίδα 3ετίας ακόμα σπέρνει. Και σκεπτόμενος τριετίας μπορώ να πω και 5 ετίας σιγά σιγά. Αφού το 8 pro Που έχω τώρα νομίζω πλέον είναι 2.5 χρόνων και το 6άρι 4.5. Και ακόμα καλό κινητό είναι

4 hours ago, petran79 said:

θα πρέπει να περιλαμβάνει όμως και τα tablets ποσο μάλλον όταν κάποια από αυτά δέχονται και κάρτα sim

Εντάξει τα tablets συνήθως media consumption και ebook είναι. Σπάνια πιστεύω κάποιος θέλει τρελή ασφάλεια για αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JimGer είπε

Το NFC υπάρχει σε κινητά πολλών χρόνων. Πιο πολύ ήταν σε ποια αγορά απευθύνονταν παρά οτιδήποτε άλλο. Μόνο το cpu/ram και η μπαταρία είναι το issue.. Βέβαια το 1ο λίγο δεν το λές. Νομίζω όμως πχ μια ναυαρχίδα 3ετίας ακόμα σπέρνει. Και σκεπτόμενος τριετίας μπορώ να πω και 5 ετίας σιγά σιγά. Αφού το 8 pro Που έχω τώρα νομίζω πλέον είναι 2.5 χρόνων και το 6άρι 4.5. Και ακόμα καλό κινητό είναι

Όντως υπάρχει σε κινητά παλιότερα, αλλά που ανήκαν, κυρίως, στην ακριβή κατηγορία, όπως πχ το Oneplus 6. Δεν έχουν/διαθέτουν όλοι πολλά χρήματα για κινητό. Τώρα το έχουν και κινητά των 100€. Πχ

https://www.skroutz.gr/s/24622234/Xiaomi-Redmi-9C-NFC-Dual-SIM-2GB-32GB-Midnight-Gray.html

γιατί η τεχνολογία το έκανε πιο προσιτό. Κινητό των 100€ δεν το είχε πχ το 2017.

Το 8 pro που αναφέρεις είναι κινητό σε κατηγορία τιμής που λίγοι άνθρωποι αγοράζουν κινητό. Είναι ένα ακριβό κινητό. Όχι γι αυτά που προσφέρει, αλλά ... είναι ακριβό.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, chris1982 said:

Too good to be true. Μακάρι να περαστεί η νομοθεσία.

κλασσικος ελληνας

σου λεει αν ψηφισει η κυβερνηση να παρουμε λεφτα καλο ειναι

δεν σκεφτεται πως θα γεννηθουν αυτοματα αυτα τα λεφτα ή η ασφαλεια ή η εγγυηση και τι συνεπειες θα εχει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, dieksodo είπε

κλασσικος ελληνας

σου λεει αν ψηφισει η κυβερνηση να παρουμε λεφτα καλο ειναι

δεν σκεφτεται πως θα γεννηθουν αυτοματα αυτα τα λεφτα ή η ασφαλεια ή η εγγυηση και τι συνεπειες θα εχει αυτο

Δηλαδή η Apple τί έπαθε που το κάνει εδώ και χρόνια;

Πόση διαφορά στην τιμή έχει ένα iphone 13 από το Galaxy S22 όταν κυκλοφορεί;

Μετά τα πράγματα αλλάζουν τιμολογιακά, γιατί η ίδια η εταιρεία το θέλει έτσι. Η Samsung πχ βγάζει από την πώληση hardware, ενώ η Apple και από το οικοσύστημα.

Για να γίνει, χωρίς να χάνουν οι εταιρείες, υπάρχουν λύσεις. Μία είναι οι διαφημίσεις στο λειτουργικό (διακριτικές φυσικά) και η άλλη είναι η ανάπτυξη οικοσυστήματος, ώστε να εισπράτουν και από αλλού. Πχ κατάστημα αγοράς μουσικής, βίντεο/ταινιών, συνδρομητικής τηλεόρασης κτλ., ώστε τα κέρδη να συνεχίσουν να έρχονται και μετά την πώληση.

Δεν λέω ότι συμφωνώ με τα παραπάνω, απλά θέλω να παρουσιάσω τη λογική, ωστε να υπάρχει υποστήριξη και οι τιμές να παραμείνουν, όσο γίνεται πιο λογικές. Είναι κρίμα να αγοράζεις νέα συσκευή και να είναι ήδη ξεπερασμένη...

Μάντεψε ποιος χάνει από εδώ... H Google. Αν οι εταιρείες βρούνε ένα τρόπο να αυτονομηθούν από τις εφαρμογές της, όπως η Huawei...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Δηλαδή η Apple τί έπαθε που το κάνει εδώ και χρόνια;

Πόση διαφορά στην τιμή έχει ένα iphone 13 από το Galaxy S22 όταν κυκλοφορεί;

Μετά τα πράγματα αλλάζουν τιμολογιακά, γιατί η ίδια η εταιρεία το θέλει έτσι. Η Samsung πχ βγάζει από την πώληση hardware, ενώ η Apple και από το οικοσύστημα.

Για να γίνει, χωρίς να χάνουν οι εταιρείες, υπάρχουν λύσεις. Μία είναι οι διαφημίσεις στο λειτουργικό (διακριτικές φυσικά) και η άλλη είναι η ανάπτυξη οικοσυστήματος, ώστε να εισπράτουν και από αλλού. Πχ κατάστημα αγοράς μουσικής, βίντεο/ταινιών, συνδρομητικής τηλεόρασης κτλ., ώστε τα κέρδη να συνεχίσουν να έρχονται και μετά την πώληση.

Δεν λέω ότι συμφωνώ με τα παραπάνω, απλά θέλω να παρουσιάσω τη λογική, ωστε να υπάρχει υποστήριξη και οι τιμές να παραμείνουν, όσο γίνεται πιο λογικές. Είναι κρίμα να αγοράζεις νέα συσκευή και να είναι ήδη ξεπερασμένη...

Μάντεψε ποιος χάνει από εδώ... H Google. Αν οι εταιρείες βρούνε ένα τρόπο να αυτονομηθούν από τις εφαρμογές της, όπως η Huawei...

Και που ειναι η Huawei τωρα??? Εννοω εχει φαει ή οχι block απο τις ΗΠΑ? Η προσπαθεια αυτονομησης εχει και τα ρισκα της ι ιδιως αν πας να αυτονομηθεις απο το Android/Google/ΗΠΑ.

Ομοιως αυτο που δεν πρεπει να ξεχναμε και ειναι κ η διαχρονικη "επιτυχια" της apple και του iphone ειναι οτι το hardware και το software/λειτουργικο/ios ειναι optimized το ενα για το αλλο αρα γινεται μεγιστοποιηση της αξιοποιησης του hardware.

Στα android εχεις ναυαρχιδες με πολλαπλασια μνημη των iphone που σερνονται λχ. Οσο το Android προσπαθει ως λειτουργικο να καλυψει εκατονταδες ισως και χιλιαδες διαφορετικους πιθανους συνδυασμους hardware σε παγκοσμιο επιπεδο λογω διαφορετικων κατασκευαστων και πληθωρας συσκευων τοσο δεν θα μπορει να γινει optimized και να αξιοποιησει 100% το εκαστοτε hardware.

Οπως σωστα ειπωθηκε η μπιζνα και η αρπαχτη στο android ειναι στο hardware να αλλαζεις καθε 2-3 χρονια συσκευη γιατι σερνεται/δεν τραβαει και δεν γινεται update το λειτουργικο. Στο μηλο ειναι στο οικοσυστημα.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2022 στις 1:48 ΜΜ, nikosgalis είπε

Κάποιοι γκρινιάζουν με την Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά εγώ ξέρω ότι αν ανοίξεις τον χάρτη και ρωτούσες κάποιον ποιο σημείο της γης θα επέλεγες για να ζήσεις, δεν θα είχες πολλές επιλογές. ΗΠΑ, Κίνα, Ρωσία, Ινδία, Αφρική, Λατινική Αμερική, Τουρκία, Μέση Ανατολή; 

Δεν υπάρχει πουθενά αυτό το επίπεδο ελευθερίας, προστασίας προσωπικών δεδομένων και δικαιωμάτων καταναλωτή, προστασίας της υγείας, κλπ, κλπ.

Πάλι καλά που δεν έγινε η ζημιά το 2015, να τρέχουμε και να μην φτάνουμε τώρα.

Κρατάω αυτό το σχόλιο και θα επανέλθω σε λίγους μήνες.

Θα πέσει κλάμα και γέλιο μαζί.

Καλό ξεπάγιασμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...