Προς το περιεχόμενο

Η ΕΕ θέλει να επιβάλει 5 χρόνια ασφάλειας και 3 χρόνια ενημερώσεων λειτουργικού συστήματος για όλα τα smartphones


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εντός διμήνου είναι πολύ ηλίθιο και στην πράξη δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ.

Η αναβάθμιση συσκευής σε major έκδοση είναι πολύ επίπονη διαδικασία και όταν άλλος έχει το μαχαίρι (google) και άλλος το καρπούζι (κατασκευαστής) δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν όλα αυτά σε τόσο μικρό διάστημα, ειδικά όταν θα υπάρχουν και κυριολεκτικά εκατοντάδες συσκευές ανά κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έπρεπε να μπουν κανόνες σε αυτό το κομμάτι νωρίτερα..Δεν γίνεται ο κάθε κατασκευαστής να δίνει updates όποτε θέλει με αποτέλεσμα ενώ το smartphone να λειτουργεί να μην υπάρχει υποστήριξη στο λογισμικό.. Όλα αυτά έχουν όπως πάντα σκοπό το κέρδος όπως γίνεται και με τους φορτιστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα το πολύ σε 15 χρόνια θα εχει γίνει νόμος. σαν το κοινο καλώδιο.

στον νομό μέσα να βαλουν και την επιλογή να μην ειναι υποχρεωτική η ενημέρωση (όχι τα security updates) για να παψουν οι εταιρείες να μας καταστρέφουν τα τηλέφωνα. έχω 5 συσκευες κατεστραμμένες απο επισημη ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soconium είπε

Τα iphone ειναι αντικειμενικά ακριβά. Αλλά και αντίστοιχης ποιότητας android ειναι εξισου ακριβά.

Έχω op7t και η σύζυγος iphone 11. Αγορασμενα την ίδια περίοδο στο ίδιο κοστος. Το δικο μου ειναι για αλλαγή και το iphone έχει αλλα 3 χρόνια updates. Τι να την κανω την oled με 90 hz και την usb3 type-c αφού πρεπει να πάρω νεο κινητό?

Γιατί σταμάτησε να δουλεύει το δικό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, soconium είπε

Τα iphone ειναι αντικειμενικά ακριβά. Αλλά και αντίστοιχης ποιότητας android ειναι εξισου ακριβά.

Έχω op7t και η σύζυγος iphone 11. Αγορασμενα την ίδια περίοδο στο ίδιο κοστος. Το δικο μου ειναι για αλλαγή και το iphone έχει αλλα 3 χρόνια updates. Τι να την κανω την oled με 90 hz και την usb3 type-c αφού πρεπει να πάρω νεο κινητό?

Γιατί είναι για αλλαγή το κινητό; Ρωτάω γιατί φίλος έχει το 6t και ακόμα μια χαρά κρατεί από άποψη hardware, απλά δεν παίρνει updates πλέον

Επεξ/σία από Span88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Span88 είπε

Γιατί είναι για αλλαγή το κινητό; Ρωτάω γιατί φίλος έχει το 6t και ακόμα μια χαρά κρατεί από άποψη hardware, απλά δεν παίρνει updates πλέον (ενώ το 7t απ'ότι βλέπω πήρε και android 12).

 

15 λεπτά πριν, uesugi1989 είπε

Γιατί σταμάτησε να δουλεύει το δικό σου?

Μια χαρα δουλευει. Δεν έχει πάρει 12 ακομα. Αν και με αυτά που έχω διαβάσει καλύτερα να μην πάρει.

Η Oneplus υποστηρίζει τις συσκευές τις για 3 χρόνια, κι αν είμαστε τυχεροί λίγο παραπανω. Αλλα έτσι όπως έχει γίνει η OP δύσκολο το κόβω. Οποτε σύντομα θα ειμαι εκτός support.

Δεν ξέρω αν θέλω να χρησιμοποιώ κινητό χωρίς security updates. Το hardware ακομα πετάει πάντως.

Επεξ/σία από soconium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BadBoy είπε

Θεωρία συνωμοσίας: Ειδικά οι Κινέζοι κατασκευαστές θα βγάζουν στην τριετία μια αναβάθμιση που θα αχρηστεύει τη συσκευή, η οποία θα είναι ούτως ή άλλως εκτός εγγύησης. Ίσως όχι επίτηδες όπως η Apple, αλλά δε θα τους ενδιαφέρει να κάνουν κάποιον έστω τυπικό έλεγχο ποιότητας.

'Αστα να πάνε, τους αλήτες, για να καταλάβεις σε φίλου το 6s πέρυσι, έτρωγε κάτι χαζά κολλήματα και αποφάσισε να αγοράσει iphone 13. Μετά βίας 6 χρόνια τον έβγαλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με iphones καπου εκει γυρω εισαι στην 6ετια.

Εχω iphone 8 plus το οποιο δουλευει ακομα αψεγαδιαστα και λογικα θα παει για υποστηριξη και updates ios μεχρι του χρονου τετοια εποχη.

Αν κανεις τυπικη χρηση δλδ τηλεφωνο, μηνυματα, μουσικη, youtube, ιντερνετ, messaging, mobile shopping και κανα light παιχνιδακι τυπου sudoku ή παζλ games εισαι υπερκαλυμενος και το κινητο ισα που δουλευει στο ρελαντι. Με μπαταρια υγεια στο 75% που κανονικα ειμαι για αλλαγη, με την καθημερινη χρηση που του κανω κλεινει μερα και ειναι 35-40%. Σε σπανιες περιπτωσεις εχει πεσει κατω απο το 20% και μονο στις διακοπες θελει powerbank μαζι για να βγαλει τη μερα.

Και ολο αυτο γιατι για να αλλαξω μπαταρια πρεπει να κανω επαναφορα εργασιακων ρυθμισεων και βαριεμαι να τα ξαναπερναω ολα (δεν θελω να δωσω το pin μου και να αφησω το κινητο στα χερια τριτου προσωπου με προσβαση στα παντα στο κινητο μου για 30-40 λεπτα). Αλλιως θα ειχα αλλαξει και μπαταρια εδω και καιρο και το κινητο θα υπερφυσαγε.

Αρα ολα ειναι ζητημα τι χρηση κανεις και τι απαιτησεις εχεις. Το κινητο ηταν εταιρικο και προφανως δεν θα εδινα μονος 1.000 ευρω για κινητο. Τωρα του χρονου αν σταματησει η υποστηριξη του με νεα ios ισως κοιταξω κατι σε παλαιοτερο iphone λχ 11αρι αν ειναι κατω απο τα 500.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι λετε οτι ειναι καλη κινηση να ξερετε οτι δεν θα ειναι δωρεαν. Αυτη την ασφαλεια θα την πληρωσετε και με το παραπανω. Αν ενα κινητο κοστιζε 600€ τωρα θα κοστιζει 800€. Μην ενθουσιαζεστε ευκολα.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενη ανακοινωση της google

δεν υπαρχει λογος να βγαζουμε android καθε χρονο

και για αυτο για να εξοικονομησουμε πορους και το αποτυπωμα μας στον πλανητη αποφασιζουμε να βγαζουμε νεα android εκδοση καθε 4 ΧΡΟΝΙα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...