Προς το περιεχόμενο

Ο ιδιοκτήτης δεν αντικαθηστά στο πλυντήριο που χάλασε.


zimdim38

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κάνω;

Στο σπίτι που νοικιάζω χάλασε το πλυντήριο. Καλώ τον ιδιοκτήτη και έναν μάστορα. Για να μην πολυλογώ, δεν το έκανε ποτέ συντήρηση και τώρα το κόστος επισκευής είναι όσο ένα νέο πλυντήριο. Εδώ και 5 ημέρες με γράφει κανονικά όταν τον παίρνω για να μου πει πότε θα αγοράσει καινούργιο. Συνολικά είμαι 12 μέρες χωρίς πλυντήριο.

Τώρα που τον πήρα και άρχισα να φωνάζω άρχισε να μου λέει ότι βρήκε ένα αλλά αυτό που μου είπε είναι ενεργειακής κλάσης F/4 ΚΙΛΑ και 1000 στροφές. Αυτό που ήταν πριν ήταν ένα LG ενεργειακής κλάσης C για 8 KIΛΑ και1400 στροφές.

Μπορώ να απαιτήσω να μην το αντικαταστήσει με χειρότερο?  Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να το αντικαστήσει?

Έτσι όπως πάει θα κλείσω έναν μηνα χωρίς πλυντήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, zimdim38 είπε

Τι κάνω;

Στο σπίτι που νοικιάζω χάλασε το πλυντήριο. Καλώ τον ιδιοκτήτη και έναν μάστορα. Για να μην πολυλογώ, δεν το έκανε ποτέ συντήρηση και τώρα το κόστος επισκευής είναι όσο ένα νέο πλυντήριο. Εδώ και 5 ημέρες με γράφει κανονικά όταν τον παίρνω για να μου πει πότε θα αγοράσει καινούργιο. Συνολικά είμαι 12 μέρες χωρίς πλυντήριο.

Τώρα που τον πήρα και άρχισα να φωνάζω άρχισε να μου λέει ότι βρήκε ένα αλλά αυτό που μου είπε είναι ενεργειακής κλάσης F/4 ΚΙΛΑ και 1000 στροφές. Αυτό που ήταν πριν ήταν ένα LG ενεργειακής κλάσης C για 8 KIΛΑ και1400 στροφές.

Μπορώ να απαιτήσω να μην το αντικαταστήσει με χειρότερο?  Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να το αντικαστήσει?

Έτσι όπως πάει θα κλείσω έναν μηνα χωρίς πλυντήριο.

4 κιλά πλυντήριο; Απο πότε είναι; 

Αγόρασε ένα δικο σου και πάρε το μαζί όταν ξενοικιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι μπορείς. Δε γίνεται να βάλει ό,τι θέλει. Μη τον αφήσεις έτσι

Επίσης σύμφωνα με το νόμο είναι υποχρεωμένος να το αντικαταστήσει σε... εύλογο χρονικό διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ιδιοκτήτη σπιτιού μιλάει ... όχι για κατάστημα πωλήσεων.

ο ιδιοκτήτης δεν έχει υποχρέωση να βάλει ισάξιο πλυντήριο, εκτός και αν έχει ειδικό όρο στο συμβόλαιο που δεν νομίζω να έχει.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Εννοείται ότι μπορείς. Δε γίνεται να βάλει ό,τι θέλει. Μη τον αφήσεις έτσι

Επίσης σύμφωνα με το νόμο είναι υποχρεωμένος να το αντικαταστήσει σε... εύλογο χρονικό διάστημα

Σοβαρά τώρα;;;;;;

13 λεπτά πριν, zimdim38 είπε

Τώρα που τον πήρα και άρχισα να φωνάζω άρχισε να μου λέει ότι βρήκε ένα αλλά αυτό που μου είπε είναι ενεργειακής κλάσης F/4 ΚΙΛΑ και 1000 στροφές. Αυτό που ήταν πριν ήταν ένα LG ενεργειακής κλάσης C για 8 KIΛΑ και1400 στροφές.

Μπορώ να απαιτήσω να μην το αντικαταστήσει με χειρότερο?  Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να το αντικαστήσει?

Όχι. Εκτός και αν στο συμβόλαιο που υπέγραψες υπάρχει ρήτρα για πλυντήριο με συγκεκριμένη ενεργειακή κλάση.

Αγόρασε ένα δικό σου πλυντήριο αν βιάζεσαι πολύ και θα το πάρεις μαζί σου όταν φύγεις.

Αλλιώς περιμένεις και αποδέχεσαι ότι σου φέρει.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Εννοείται ότι μπορείς. Δε γίνεται να βάλει ό,τι θέλει. Μη τον αφήσεις έτσι

Επίσης σύμφωνα με το νόμο είναι υποχρεωμένος να το αντικαταστήσει σε... εύλογο χρονικό διάστημα

δηλαδή... σε πόσο εύλογο; έναν μήνα ας πούμε;

επίσης υπάρχει κάποιος νόμος που τα αναφέρει αυτά? ψάχνω και δεν βρίσκω τπτ

Επεξ/σία από zimdim38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, zimdim38 είπε

Τι κάνω;

Στο σπίτι που νοικιάζω χάλασε το πλυντήριο. Καλώ τον ιδιοκτήτη και έναν μάστορα. Για να μην πολυλογώ, δεν το έκανε ποτέ συντήρηση και τώρα το κόστος επισκευής είναι όσο ένα νέο πλυντήριο. Εδώ και 5 ημέρες με γράφει κανονικά όταν τον παίρνω για να μου πει πότε θα αγοράσει καινούργιο. Συνολικά είμαι 12 μέρες χωρίς πλυντήριο.

Τώρα που τον πήρα και άρχισα να φωνάζω άρχισε να μου λέει ότι βρήκε ένα αλλά αυτό που μου είπε είναι ενεργειακής κλάσης F/4 ΚΙΛΑ και 1000 στροφές. Αυτό που ήταν πριν ήταν ένα LG ενεργειακής κλάσης C για 8 KIΛΑ και1400 στροφές.

Μπορώ να απαιτήσω να μην το αντικαταστήσει με χειρότερο?  Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να το αντικαστήσει?

Έτσι όπως πάει θα κλείσω έναν μηνα χωρίς πλυντήριο.

Νοικιάζεις το σπίτι επιπλωμένο; Υπάρχει στο συμβόλαιο όρος που αναγράφει για το πλυντήριο και γενικά για τις συσκευές ποιος είναι υπεύθυνος;
Σίγουρα το να ζητήσεις και όλα αντίστοιχο ή καλύτερο πλυντήριο δεν παίζει.

Επεξ/σία από george1807
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι μπορεις να τον υποχρεωσεις να το αντικαταστησει με πλυντηριο συγκεκριμενων χαρακτηριστικων. Οτι θελει θα παρει για να βαλει μεσα στο σπιτι του, και αν δε σου αρεσει παρε δικο σου. Αν δηλαδη οταν το πρωτονοικιαζες ειχε ενα πλυντηριο 20ετιας, τι θα του λεγες, παρε το και βαλε μου αλλο? Απλα θα επαιρνες το δικο σου και θα το κουβαλουσες μαζι σου στην μετακομιση.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zimdim38 είπε

Τι κάνω;

Στο σπίτι που νοικιάζω χάλασε το πλυντήριο. Καλώ τον ιδιοκτήτη και έναν μάστορα. Για να μην πολυλογώ, δεν το έκανε ποτέ συντήρηση και τώρα το κόστος επισκευής είναι όσο ένα νέο πλυντήριο. Εδώ και 5 ημέρες με γράφει κανονικά όταν τον παίρνω για να μου πει πότε θα αγοράσει καινούργιο. Συνολικά είμαι 12 μέρες χωρίς πλυντήριο.

Τώρα που τον πήρα και άρχισα να φωνάζω άρχισε να μου λέει ότι βρήκε ένα αλλά αυτό που μου είπε είναι ενεργειακής κλάσης F/4 ΚΙΛΑ και 1000 στροφές. Αυτό που ήταν πριν ήταν ένα LG ενεργειακής κλάσης C για 8 KIΛΑ και1400 στροφές.

Μπορώ να απαιτήσω να μην το αντικαταστήσει με χειρότερο?  Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να το αντικαστήσει?

Έτσι όπως πάει θα κλείσω έναν μηνα χωρίς πλυντήριο.

Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Και επιπλωμενο να στο νοικιαζει δε νομιζω οτι μπορεις να τον υποχρεωσεις με τι πραγματα θα αντικαταστησει οτι χαλαει. Π.χ αν σπασει ο καναπες και ειναι γωνιακος , δε θα μπορεσει να βαλει τριθεσιο και διθεσιο? Επισης τι συντηρηση να κανει στο πλυντηριο? Μαστορα φωναζεις οταν βγαλει προβλημα , δεν ειναι ηλιακος για να κανει σερβις.

Να κανεις παραπονα , αν αντι για πλυντηριο σου φερει σκαφη. χαχαχα   

Πλακα κανω , μη παρεξηγηθουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τον πήγαινα νομικά να μου φέρει 1 καινούριο πλυντήριο και μετά θα έβαζα 1 σκάφη πάνω στα 2 πλυντήρια για να πλένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, GrKata είπε

Δε νομιζω οτι μπορεις να τον υποχρεωσεις να το αντικαταστησει με πλυντηριο συγκεκριμενων χαρακτηριστικων. Οτι θελει θα παρει για να βαλει μεσα στο σπιτι του, και αν δε σου αρεσει παρε δικο σου. Αν δηλαδη οταν το πρωτονοικιαζες ειχε ενα πλυντηριο 20ετιας, τι θα του λεγες, παρε το και βαλε μου αλλο? Απλα θα επαιρνες το δικο σου και θα το κουβαλουσες μαζι σου στην μετακομιση.

Δεν έχει λογική αυτό που γράφεις. Αν χαλάσει δηλαδή ο θερμοσίφωνας που είναι πολλά λίτρα και ο ιδιοκτήτης βάλει λιγότερα λίτρα και δεν του φτάνουν του άλλου, η αν χαλάσει η κουζίνα και αυτός σου πει θα πάρω φουρνακι κοκ. Αν ο άλλος ειχε οικογένεια δηλαδή με παιδιά τι θα του έλεγε θα σου έπαιρνα 4κιλο πλυντήριο και θα πρέπει ο άλλος να βάζει τα διπλάσια πλυντήρια για να καλύψει τις ποσότητες ρούχων που πλένει; 

Ας σοβαρευτούμε λίγο. Ο ιδιοκτήτης ξεκάθαρα δεν θέλει να πληρώσει και για να γλιτώσει κοιτάει τώρα να πάρει ότι πιο άχρηστο υπάρχει για να δώσει λίγα χρήματα και να ξεμπερδεύει από την υποχρέωση. 

Καλή η συμβουλή να αγοράσει δικό του και να το πάρει μαζί του. 

Αν αυτό χωράει μέσα στο σπίτι και δεν κριθεί αναγκαίο να πετάξει το παλιό όπου εκεί πιθανότατα θα διαφωνήσει ο ιδιοκτήτης. 

Αν το χρειαστεί σε επόμενη μετακόμιση διότι άμα θέλεις επιπλωμένο σπίτι θα έχει ΚΑΙ πλυντήριο μέσα ενώ σε μη επιπλωμένο θα αγοράσει και όλες τις οικοσκευες έπιπλα κτλ. 

Η ουσία εδώ ότι έχουμε γεμίσει με τζαμπατζηδες ιδιοκτήτες που αντί να σε εξυπηρετήσουν σε γεμίσουν με ενα σωρό προβλήματα πάνω από το κεφάλι σου χωρίς λόγο. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Στα λεφτά που κάνει το πλυντήριο που σου πρότεινε δεν μπορείς να βρεις κάτι που να σου ταιριάζει πιο πολύ;

πολύ πιθανό να βρήκε φθηνό παλιό μεταχειρισμένο. γιατί κλάση f 4 κιλα δεν ξέρω αν υπάρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν έχει λογική αυτό που γράφεις. Αν χαλάσει δηλαδή ο θερμοσίφωνας που είναι πολλά λίτρα και ο ιδιοκτήτης βάλει λιγότερα λίτρα και δεν του φτάνουν του άλλου, η αν χαλάσει η κουζίνα και αυτός σου πει θα πάρω φουρνακι κοκ. Αν ο άλλος ειχε οικογένεια δηλαδή με παιδιά τι θα του έλεγε θα σου έπαιρνα 4κιλο πλυντήριο και θα πρέπει ο άλλος να βάζει τα διπλάσια πλυντήρια για να καλύψει τις ποσότητες ρούχων που πλένει; 

Ας σοβαρευτούμε λίγο. Ο ιδιοκτήτης ξεκάθαρα δεν θέλει να πληρώσει και για να γλιτώσει κοιτάει τώρα να πάρει ότι πιο άχρηστο υπάρχει για να δώσει λίγα χρήματα και να ξεμπερδεύει από την υποχρέωση. 

Καλή η συμβουλή να αγοράσει δικό του και να το πάρει μαζί του. 

Αν αυτό χωράει μέσα στο σπίτι και δεν κριθεί αναγκαίο να πετάξει το παλιό όπου εκεί πιθανότατα θα διαφωνήσει ο ιδιοκτήτης. 

Αν το χρειαστεί σε επόμενη μετακόμιση διότι άμα θέλεις επιπλωμένο σπίτι θα έχει ΚΑΙ πλυντήριο μέσα ενώ σε μη επιπλωμένο θα αγοράσει και όλες τις οικοσκευες έπιπλα κτλ. 

Η ουσία εδώ ότι έχουμε γεμίσει με τζαμπατζηδες ιδιοκτήτες που αντί να σε εξυπηρετήσουν σε γεμίσουν με ενα σωρό προβλήματα πάνω από το κεφάλι σου χωρίς λόγο. 

Κάνεις λάθος το νοίκιασε με πλυντήριο, εφόσον χάλασε μπορεί να βάλει ότι πλυντήριο θέλει, η υποχρέωση είναι να υπάρχει πλυντήριο, το ίδιο ισχύει σε ότι συσκευή έπιπλο υπάρχει στο σπίτι, αν δεν σου αρέσουν οι προδιαγραφές του καινούργιου βάζεις το χεράκι στην τσέπη και αγοράζεις ότι θέλεις και το άλλο στην αποθήκη, η κάπου αποθηκευμένο για όταν φύγεις

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...