Προς το περιεχόμενο

Ο ιδιοκτήτης δεν αντικαθηστά στο πλυντήριο που χάλασε.


zimdim38

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπάρχει λόγος να τσακωθείς .Πάρε ένα δικό σου και όταν φύγεις ή το παίρνεις μαζί σου ή το κρατά ο ιδιοκτήτης , πάντως μην αλλάξεις σπίτι για αυτό το λόγο (εκτός κιαν γενικά δεν είσαι ευχαριστημένος) γιατί τα ενοίκια έχουν χτυπήσει ταβάνι .Τα υπόλοιπα για φθορές από συνήθη  χρήση ή  όχι , τα εξηγούν  παραπάνω πολύ καλά τα παιδιά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, zimdim38 είπε

Τι κάνω;

Στο σπίτι που νοικιάζω χάλασε το πλυντήριο. Καλώ τον ιδιοκτήτη και έναν μάστορα. Για να μην πολυλογώ, δεν το έκανε ποτέ συντήρηση και τώρα το κόστος επισκευής είναι όσο ένα νέο πλυντήριο. Εδώ και 5 ημέρες με γράφει κανονικά όταν τον παίρνω για να μου πει πότε θα αγοράσει καινούργιο. Συνολικά είμαι 12 μέρες χωρίς πλυντήριο.

Τώρα που τον πήρα και άρχισα να φωνάζω άρχισε να μου λέει ότι βρήκε ένα αλλά αυτό που μου είπε είναι ενεργειακής κλάσης F/4 ΚΙΛΑ και 1000 στροφές. Αυτό που ήταν πριν ήταν ένα LG ενεργειακής κλάσης C για 8 KIΛΑ και1400 στροφές.

Μπορώ να απαιτήσω να μην το αντικαταστήσει με χειρότερο?  Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να το αντικαστήσει?

Έτσι όπως πάει θα κλείσω έναν μηνα χωρίς πλυντήριο.

Εάν στο είχε νοικιάσει επιπλωμένο θα πρέπει να το αντικαταστήσει με κάποιο αντίστοιχο τώρα όσον αφορά την μάρκα εγώ θα έσπερνα κάποιο φτηνό το ίδιο έκανα και στον νοικάρη μου του πήρα ένα ψυγείο Hyundai το οποίο αποδείχτηκε πολύ καλό το πλυντήριο όταν του χάλασε του έδωσα ένα παλιό δικό μου μεταχειρισμένο αφού πρώτα τον ρώτησα και μου είπε ότι τον νοιάζει μόνο να δουλεύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνούμε στο ότι είναι τσιπης. το θέμα είναι αν είναι υποχρεωμένος να το.αλλαξει με ισάξιο που δεν είναι.

μίλα μαζί του καλύτερα, μήπως τον βοηθήσεις να βρει με τα ίδια χρήματα κάτι καλύτερο. υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα από υπολογιστές και τα αγοράζουν από ακριβά καταστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, The_Judas είπε

πολύ πιθανό να βρήκε φθηνό παλιό μεταχειρισμένο. γιατί κλάση f 4 κιλα δεν ξέρω αν υπάρχει 

υπάρχουν τόσο μικρά πλυντήρια αλλά........δεν στίβουν .....:lol:

πρέπει να βγάζεις τα ρούχα και να τα στίβεις εσύ με τα χέρια....💀:ph34r:

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μια συμφωνία να το πάρεις εσυ και να σου κόψει ενοίκιο ή για τους Χ επόμενους μήνες να πληρώνεις λιγότερα και αν φύγεις του το αφήνεις. 2η λύση, αν δεις ότι έρχεται η ώρα να πληρώσεις ενοίκιο και δεν σου έχει πάρει ακόμα πλυντήριο μην του δίνεις τα χρήματα. Γενικά μπορείς να παίξεις μπάλα αλλά εχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι δεν έχει καμια υποχρέωση. Εκτός κι αν κάνατε ειδικό συμφωνητικό με το συμβόλαιο που αμφιβάλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, The_Judas είπε

καλύτερα στο χερι τοτε, με μηδενική κατανάλωση ρεύματος 😁

Ξέρω ότι κάνεις πλάκα αλλά δεν πλένουν και σωστά επίσης. Πάει πακέτο. Είναι εντελώς ανούσια μηχανήματα.

Είχε κάποτε μία φίλη επειδή είχε μικρό μπάνιο. Ακόμα θυμάμαι που έλεγε καλύτερα να τα έπλενα στη σκάφη.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ τον με το μαλακό όπως είπαν και άλλοι μην γυρίσει να σου πει ότι εσύ το χάλασες, πληρώσεις πλυντήριο και δεν το πάρεις φεύγοντας. 

Και στη τελική που ξέρουμε ότι εσύ δεν έβαζες δύο κουβέρτες μέσα και χάλασε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Ξέρω ότι κάνεις πλάκα αλλά δεν πλένουν και σωστά επίσης. Πάει πακέτο. Είναι εντελώς ανούσια μηχανήματα.

Είχε κάποτε μία φίλη επειδή είχε μικρό μπάνιο. Ακόμα θυμάμαι που έλεγε καλύτερα να τα έπλενα στη σκάφη.😂

η αλήθεια είναι ότι ορισμένοι τοπικοί λεκέδες στα βγαίνουν χωρίς τρίψιμο με το χέρι 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spiroth είπε

Όχι φίλε κάνεις λάθος. Το νοίκιασε με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πλυντήριο, το οποίο εννοείται πως συμμετείχε στην απόφαση να νοικιάσει αυτό τον χώρο.

Αν πάθει κάτι, πρέπει να αντικατασταθεί με καινούριο ισάξιας κατάστασης με το προηγούμενο.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι Ελληνική cheap-ιά.

Αυτό που δεν θέλουν οι Έλληνες ιδιοκτήτες να έχουν πένα τους χώρους τους δεν το καταλαβαίνω.

Όπως και να το νοίκιασε, οι υποχρεώσεις και των δυο είναι αυτές στο συμβόλαιο και τίποτα παραπάνω. Αν το συμβόλαιο δεν γράφει τίποτα και για το πλυντήριο τότε ο ιδιοκτήτης δεν έχει καμιά υποχρέωση αντικατάστασης ή επισκευής. Σημειωτέων πως στο συμβόλαιο αναγράφεται σαφέστατα το τι συμπεριλαμβάνεται στην μίσθωση.

Κι εγώ νοίκιαζα το πατρικό μου. Όταν έφυγε ένας νοικάρης άφησε ένα πλυντήριο (άλλη ελληνική cheap-ια, φεύγουν και ότι έχουν για πέταμα τ' αφήνουν σ' εσένα). Όταν ήρθε ο επόμενος να το δει του είπα πως είναι παλιό και για πέταμα αν και δουλεύει. Μου ζήτησε να μην το πετάξω και του το άφησα. Λίγο πριν τη λήξη της περιόδου μίσθωσης του χάλασε και μου ζητούσε επίμονα (και με μπόλικο τσαμπουκά) να του αγοράσω καινούργιο. Φυσικά δεν του αγόρασα και δεν του ανανέωσα και το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, zimdim38 είπε

Τι κάνω;

Στο σπίτι που νοικιάζω χάλασε το πλυντήριο. Καλώ τον ιδιοκτήτη και έναν μάστορα. Για να μην πολυλογώ, δεν το έκανε ποτέ συντήρηση και τώρα το κόστος επισκευής είναι όσο ένα νέο πλυντήριο. Εδώ και 5 ημέρες με γράφει κανονικά όταν τον παίρνω για να μου πει πότε θα αγοράσει καινούργιο. Συνολικά είμαι 12 μέρες χωρίς πλυντήριο.

Τώρα που τον πήρα και άρχισα να φωνάζω άρχισε να μου λέει ότι βρήκε ένα αλλά αυτό που μου είπε είναι ενεργειακής κλάσης F/4 ΚΙΛΑ και 1000 στροφές. Αυτό που ήταν πριν ήταν ένα LG ενεργειακής κλάσης C για 8 KIΛΑ και1400 στροφές.

Μπορώ να απαιτήσω να μην το αντικαταστήσει με χειρότερο?  Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να το αντικαστήσει?

Έτσι όπως πάει θα κλείσω έναν μηνα χωρίς πλυντήριο.

Αφού δεν ζητάει να στο χρεώσει ή δεν σου έφερε κανένα χειροκίνητο πάλι καλά να λές!

Γιά μένα πες του να πάω να βρω ένα της προκοπής να κάνω τη δουλειά μου και να τα βρούμε στα ενοίκια (γραπτά εννοείται για να μην κάνει μετά την πάπια).

Αν αρχίσει τα μα-μου και θα σου φέρω εγώ σίγουρα ψάχνει κάποιο μεταχειρισμένο που έχουν για πέταμα...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dstilio είπε

Άλλος κόσμος.

περα από τον υπερτσιπη ιδιοκτήτη, εμένα μου φαίνεται περίεργο που ο μισθωτής δεν ανοίγει το συμβόλαιο να δει τι γράφει.

Εαν υπαρχει συμβολαιο.....

Γιατι με τον COVID ειχαμε το φαινομενο να βρισκεις σπιτι επιπλωμενο να νοικιασεις που ηταν παλια AirBnB.

Επειδη δεν ηξεραν τι θα γινει με τις καραντινες τα εβγαλαν για ενοικιαση.

Οταν ομως τους ελεγες για συμβολαιο εκαναν την παπια.

Περιμεναν να ξανα ανοιξει ο τουρισμος και σε εβγαζαν εξω...

6 Διαμερισματα ειδα το καλοκαιρι του 2020 για την πεθερα στα 5 δεν ηθελαν συμβολαιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Είσαι τελείως λάθος το νοίκιασε με πλυντήριο, δεν υπάρχει κανένας νόμος ούτε να υποχρεώνει συγκεκριμένη ενεργειακή κλάση στο πλυντήριο που θα πάρει, ούτε στο με τι θα το αντικαταστήσει, η υποχρέωση του ιδιοκτήτη (αν το πλυντήριο αναφέρετε στο συνφωνιτικο που υπογράψαν) είναι να σου έχει ένα λειτουργικό πλυντήριο, αν δεν σου κάνει αυτό που θα φέρει, είτε επιλέγεις και φεύγεις από το σπίτι και βρίσκεις άλλο είτε αγοράζεις δικό σου και το περνεις φεύγοντας

Κάνεις λάθος.

Σου αντικαθιστά το αντικείμενο που υπήρχε στα δεδομένα της συμφωνίας, και αν δεν στο αντικαταστήσει καταγγελεις την συμφωνία με δικαιολογία πως δεν έχει την λειτουργικότητα που είχε με την ενοικιαση (έτσι για να μην απαίτησει τα ποσά των υπολοίπων μηνών), και φεύγεις για καλύτερο σπίτι και ιδιοκτήτη.

11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Στα επιπλωμένα εισαι υποχρεωμένος εσυ να επισκευάσεις και να παραδώσεις τις συσκευές οπως τις παρέλαβε

 Διάβασε το συμβόλαιο σου 

Αν κάτι χαλάσει λόγω χρήσης είναι υποχρεωμένος ο Ιδιοκτήτης να το αντικαταστήσει.

 

Αν το χαλάσει ο ενοικιαστής είναι υποχρεωμένος να το πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ προτείνω να του κάνεις μήνυση και με τα λεφτά που θα βγάλεις να αγοράσεις ένα καινούριο πλυντήριο ή πολύ πιθανό και να σου φτάσουν να αγοράσεις και καινούριο διαμέρισμα ώστε να μην χρειάζεται να νοικιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...