Προς το περιεχόμενο

"Έξυπνη γλάστρα" click and grow 3


dimitrisdim14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kormos είπε

Κοίτα να δεις μεσημεριάτικα σε μπελά που μας έβαλες....

Παρομοίως, δεν έχω και πολύ υπομονή και πάνε "κουβά" τα φυτά!

 

Πολύ έξυπνο και πρακτικό δείχνει πέρα του ότι είναι ενδιαφέρον! Απορία όμως, είναι/θεωρούνται υγιεινά αυτά που "φυτεύεις" εκεί όμως;

Είδα έχει σεβαστή ποικιλία...

https://eu.clickandgrow.com/collections/plant-pods

 

Μφχ

Θεωρητικά είναι πολύ υγιεινά γιατί λένε ότι δεν έχει GMOs δλδ δεν έχουν υποστεί μετάλλαξη στο DNA τους τα φυτά (μπόλιασμα όπως λέγεται) και επίσης δεν έχει καθόλου φάρμακα και λιπάσματα . Σύμφωνα με το σάιτ τους πάντα . Γενικά χρήστες σε ξένα review λένε πολύ καλά λόγια . 

Θεωρητικά ειναι αντιγραφή τεχνολογίας της Nada  για να τρώνε λαχανικά οι αστροναύτες στους διαστημικούς σταθμούς απ ότι έχω διαβάσει .

Προσωπικά το πήρα πιο πολύ για την εμφανιση του πράγματος,  αν μείνω ικανοποιημένος ίσως πάρω αργότερα το μεγάλο 🤣🤣.

 

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Εγω παντως το παρήγγειλα, για να δουμε.. :lol:

Ωραίος καλορίζικο  ... Εγώ περίμενα πως και πως . Χαχα σε 4-5 μέρες θα έχει έρθει με acs.

Κάθε φορά που μπαίνω σπίτι τα κοιτάω και έχουν μεγαλώσει . Σήμερα αφαίρεσα τα πλαστικά καπάκια ! 

Περιμένω να μου πεις γνώμη όταν το παραλάβεις και το δοκιμάσεις !

Επίσης αν κάποια κάψουλα δεν βγάλει βλαστάρι , επικοινωνείς μαζί τους και λένε ότι σου κάνουν αντικατάσταση .!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Θεωρητικά είναι πολύ υγιεινά γιατί λένε ότι δεν έχει GMOs δλδ δεν έχουν υποστεί μετάλλαξη στο DNA τους τα φυτά (μπόλιασμα όπως λέγεται) και επίσης δεν έχει καθόλου φάρμακα και λιπάσματα . Σύμφωνα με το σάιτ τους πάντα . Γενικά χρήστες σε ξένα review λένε πολύ καλά λόγια . 

Θεωρητικά ειναι αντιγραφή τεχνολογίας της Nada  για να τρώνε λαχανικά οι αστροναύτες στους διαστημικούς σταθμούς απ ότι έχω διαβάσει .

Προσωπικά το πήρα πιο πολύ για την εμφανιση του πράγματος,  αν μείνω ικανοποιημένος ίσως πάρω αργότερα το μεγάλο 🤣🤣.

 

Θενξ για τις πληροφορίες :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται γαμάτο όντως, και θα παραγγείλω και εγώ !  έχει επίσης και pods χωρίς καρπούς που μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις εσύ ανεξάρτητα απ'αυτα που πουλάνε επίσημα στο site τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου ήρθε κι εμενα! Δεν ειμαι σιγουρος πως κλείνει στο 8ωρο γιατι σημερα που έφυγα για δουλειά το έβγαλα απο την πρίζα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anthonykleis είπε

φαίνεται γαμάτο όντως, και θα παραγγείλω και εγώ !  έχει επίσης και pods χωρίς καρπούς που μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις εσύ ανεξάρτητα απ'αυτα που πουλάνε επίσημα στο site τους. 

Ναι σωστα. Είναι 2 είδη pods plant anything λέγονται η κάπως έτσι  , υπάρχουν  για πρασιναδες και για φυτά χωρίς καρπούς κλπ  , και υπάρχουν και για φυτά με καρπούς . 

55 λεπτά πριν, stormrain είπε

Μου ήρθε κι εμενα! Δεν ειμαι σιγουρος πως κλείνει στο 8ωρο γιατι σημερα που έφυγα για δουλειά το έβγαλα απο την πρίζα. :lol:

16 ώρες  αναμενο είναι και κλειστό 8 ώρες . Εγώ το έβαλα πρίζα 6 το πρωί , και κλείνει 10 το βραδυ μου μόνο του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε ένα μικρό update . 

Ημέρα 22 από το φύτεμα . 

Τα φυτά μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα  χρειάστηκε να προσθέσω την πρώτη προέκταση και να σηκώσω την λάμπα πιο ψηλά . Ο βασιλικός κανονικά  μπορείς να  κόψεις για να φας  στις 5 εβδομάδες   αλλά δεν κρατήθηκαν και έκοψα 2 φορές για μακαρονάδες από τον μεσαίο ... Αν δεν έκοβα θα ήταν αρκετά ψηλότερος .

 

SmartSelect_20221004_102733_Gallery.jpg.1925c64a371db20c4dcb5db93d6218d7.jpg

 

20221004_100925.jpg.3030fc9fd5725bcf42b72ab85c7f06d3.jpg

 

 

ΕΠΙΣΗΣ έκανα πατέντα και έκοψα μόνος μου τα ποτηράκια ... Έτσι ώστε να γίνουν σαν τα pro cups που έχω ανεβάσει σε προηγούμενο ποστ . Πλέον οι ρίζες ξεκινάνε δειλά δειλά να βουτάμε μέσα στο νερό . Θεωρώ ότι από δω και πέρα θα αρχίσει να αναπτύσσεται απομα πιο γρήγορα . Θα ενημερώσω πάλι .

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Τελικά καλη φαση αυτο το μαραφέτι! Μονο που έκανα βλακεια και έβαλα  3 διαφορετικά φυτα που μεγαλώνουν σε διαφορετικους χρονους και τωρα θα πρεπει να ψηλωσω τη λαμπα, με αποτέλεσμα το Painted Nettle (κεντρο) να μην φουντωσει. Καλα το σελινο στα δεξια θα φυτρωσει καλα σε καναν χρονο😅 Μονο ο βασιλικος ειναι τίμιος στο πως μεγαλώνει. 

 

20221014_234634.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

με αποτέλεσμα το Painted Nettle (κεντρο) να μην φουντωσει.

Παιζει να το εχεις κοντα σε παραθυρο? Ή εχει φαει πολυ φως, ή τραβαει πολυ νερο. Το οτι η λαμπα ειναι πιο μακρια θα επρεπε απλα να μειωσει την αναπτυξη, οχι να δημιουργησει τα καφε σημαδια.

Θα το εψηνα, αλλα εχω ηδη 2 μεγαλουτσικες μονστερες, 1 ΖΖ και 1 Σανσιβερια μεσα στο δωματιο (+ κατι μικρα) :P

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Τελικά καλη φαση αυτο το μαραφέτι! Μονο που έκανα βλακεια και έβαλα  3 διαφορετικά φυτα που μεγαλώνουν σε διαφορετικους χρονους

Δεν ξερω αν υπαρχει φορουμ ή reddit (για να ρωτησεις), αλλα συνδιαζε φυτα που εχουν ιδιο ρυθμο αναπτυξης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stormrain είπε

Τελικά καλη φαση αυτο το μαραφέτι! Μονο που έκανα βλακεια και έβαλα  3 διαφορετικά φυτα που μεγαλώνουν σε διαφορετικους χρονους και τωρα θα πρεπει να ψηλωσω τη λαμπα, με αποτέλεσμα το Painted Nettle (κεντρο) να μην φουντωσει. Καλα το σεληνο στα δεξια θα φυτρωσει καλα σε καναν χρονο😅 Μονο ο βασιλικος ειναι τίμιος στο πως μεγαλώνει. 

 

20221014_234634.jpg

Ναι  πρέπει να βάλεις φυτά με παρόμοια ανάπτυξη . Εγγ έκανα μεταφυτεψη στους βασιλικούς που μεγαλώνουν με ταχύτατο ρυθμο , και ήδη κόβω συχνά για το φαι. Φυτεψα πλέον φράουλα 🍓 και η ανάπτυξη είναι αργή σε σχέση με τον βασιλικό .

Ο βασιλικός μεγαλώνει γρήγορα αλλά έχει σύντομη περίοδο ζωής 84 μέρες . Οι φράουλες πχ που έβαλα αργούν αλλά λέει ότι έχει ζωή 6-8 μήνες ! 

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξερω αν υπαρχει φορουμ ή reddit (για να ρωτησεις), αλλα συνδιαζε φυτα που εχουν ιδιο ρυθμο αναπτυξης 

https://www.facebook.com/groups/1513116612329115/?ref=share

 

Επίσημη ομάδα στο FB με 15.000 μέλη 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Παιζει να το εχεις κοντα σε παραθυρο? Ή εχει φαει πολυ φως, ή τραβαει πολυ νερο. Το οτι η λαμπα ειναι πιο μακρια θα επρεπε απλα να μειωσει την αναπτυξη, οχι να δημιουργησει τα καφε σημαδια

Οχι οχι, ακομα δεν αλλαξα τον βραχίονα οπότε η λαμπα ειναι ακομα χαμηλα. Τα καφε σημαδια είναι οκ, ετσι ειναι το φυτό, μετα γίνονται πιο εντονα :D

 

 

Coleus-Painted-Nettle.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stormrain είπε

Τελικά καλη φαση αυτο το μαραφέτι! Μονο που έκανα βλακεια και έβαλα  3 διαφορετικά φυτα που μεγαλώνουν σε διαφορετικους χρονους και τωρα θα πρεπει να ψηλωσω τη λαμπα, με αποτέλεσμα το Painted Nettle (κεντρο) να μην φουντωσει. Καλα το σελινο στα δεξια θα φυτρωσει καλα σε καναν χρονο😅 Μονο ο βασιλικος ειναι τίμιος στο πως μεγαλώνει. 

 

20221014_234634.jpg

Πόσο κόστισε με τα μεταφορικά ;;;
Το κοιτάω για δώρο σε μια φίλη που ασχολείται με φυτά.

(πάντως από μια ματιά στο site τους δεν τα λες και φθηνά 😜 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...