Προς το περιεχόμενο

"Έξυπνη γλάστρα" click and grow 3


dimitrisdim14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Κοιτα, υπό κανονικές συνθήκες δεν παιζει, θελω να πω, μια φορα μου εχει συμβεί να εχουν πρόβλημα, αλλα υποτίθεται μιλας με την εταιρεια και σου στελνουν αλλα δωρεαν. Εγω ακομα δεν το έχω κανει, αλλα εχω διαβασει πως γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, dimitrisOS είπε

είχα πάρει το 3, τα φυτά που είχε μέσα η συσκευασία μεγάλωσαν, πήρα από το praktiker κάτι λουλούδια τα τοποθέτησα και μετά από 2 βφομάδες απλά το ένα έσκασε λίγο τα άλλα τίποτα και δεν είχαν τραβήξει σχεδόν καθόλου νερό.

Τα έβαλα με τα ίδια κυπελάκια.

Προσοχή στο νερό , δλδ να μην είναι παραπάνω από ότι πρέπει . Πρέπει το φλοτερ να είναι στο ίδιο ύψος , και όχι να εξέχει παραπάνω , γιατί αν εξέχει σημαίνει ότι έχει πολύ νερό .

Επίσης θέλει προσοχή στις θερμοκρασίες , δλδ γράφουν πάνω τα φυτά τις θερμοκρασίες που θέλουν .  Δεν μπορείς σε δωμάτιο με 15 βαθμούς να βάλεις τομάτες που θέλουν 25-30 βαθμούς . Και τέλος , ότι δεν φυτρώσει μιλάς με click and grow στο επίσημο σάιτ και σου στέλνουν αντικατάσταση δωρεάν .

Επίσης μπορείς ένα θες να ρίξεις μόνος σου ένα σπόρο μέσα στο χωμα αν δεν σκάσει φυτό , και να φυτρωσει.

7 ώρες πριν, stormrain είπε

Κοιτα, υπό κανονικές συνθήκες δεν παιζει, θελω να πω, μια φορα μου εχει συμβεί να εχουν πρόβλημα, αλλα υποτίθεται μιλας με την εταιρεια και σου στελνουν αλλα δωρεαν. Εγω ακομα δεν το έχω κανει, αλλα εχω διαβασει πως γινεται.

Έχω πάρει μια φορά αντικατάσταση για 1 πετούνια που δεν φύτρωσε . 

20231013_001658.jpg.1f57c8f27ccbb1dcbd150e63b95acf27.jpg20231013_001707.jpg.948329286dd257a62480847ecb78b45a.jpg20231013_001717.jpg.676f9bf0395b0575b62caeffa7eec73f.jpg20231013_001723.jpg.895181e45625b5a17439d7825f33d1e9.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα σας. 

 

Είχα αγοράσει το click and glow, το είχα χρησιμοποιήσει μια φορά βγήκαν κάπως τα φυτά τα αφαίρεσα. Μετά δοκίμασα άλλες κάψουλες και βγήκε λίγο ίσα ίσα κάτι λουλούδια και τα πέταξα. 

 

Πριν λίγες μέρες ξανά έβαλα 3 κάψουλες από την ίδια συσκευασία που ήταν ανοιχτή καιρό, το γέμισα νερό και το έβαλα στην πρίζα. Μετά από 4 μέρες ούτε το νερό δεν ήπιαν... Γιατί γίνεται αυτό; 

 

Πιστεύω ότι στα cups είναι το πρόβλημα και δεν τραβάει το νερό. Χρειάζεται να τα αλλάζουμε κάθε φορά μήπως ή κάτω έχουν κάτι σαν βαμβάκι αυτό είναι το πρόβλημα; 

 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε είστε σοβαροί; Πάει η κάρτα.... 😁

Το 3ρι το έχει ο Γερμανός 100€, όσο και το επίσημο site. Αλλού δεν το βρήκα ετοιμοπαράδοτο.
Ερώτηση: Σε τι περιβάλλον είναι καλύτερα να το βάλω; Θα προτιμούσα στο σαλόνι/καθιστικό, αλλά είναι πολύ φωτεινό. Θα επηρεάσει αυτό τον κύκλο με τις λάμπες; Αν τις βάλω να ανάβουν 7 το πρωί, θα κλείνουν 11 το βράδυ. Οπότε θα έχουν τον κύκλο 16/8 που χρειάζονται. Μήπως είναι καλύτερα να μπουν σε μία σκοτεινή αποθήκη που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, unforgiven είπε

Ρε είστε σοβαροί; Πάει η κάρτα.... 😁

Το 3ρι το έχει ο Γερμανός 100€, όσο και το επίσημο site. Αλλού δεν το βρήκα ετοιμοπαράδοτο.
Ερώτηση: Σε τι περιβάλλον είναι καλύτερα να το βάλω; Θα προτιμούσα στο σαλόνι/καθιστικό, αλλά είναι πολύ φωτεινό. Θα επηρεάσει αυτό τον κύκλο με τις λάμπες; Αν τις βάλω να ανάβουν 7 το πρωί, θα κλείνουν 11 το βράδυ. Οπότε θα έχουν τον κύκλο 16/8 που χρειάζονται. Μήπως είναι καλύτερα να μπουν σε μία σκοτεινή αποθήκη που έχω;

Η καλύτερη επιλογή είναι να βλέπουν και φυσικό φως, για καλύτερη ανάπτυξη , αλλά εγώ στην κουζίνα μου που είναι σκοτεινή , μια χαρά δουλευουν με τις λάμπες της συσκευής . 

Πιο πολύ προσοχή θέλουν οι θερμοκρασίες που λένε τα φυτά πάνω . Δλδ υπάρχουν φυτά για χειμώνα αν έχεις μέσα στο σπίτι 18-22 βαθμούς , και φυτά για καλοκαίρι αν έχεις μέσα 24-32

Στις 17/1/2024 στις 7:34 ΠΜ, dimitrisOS είπε

Καλημέρα σας. 

 

Είχα αγοράσει το click and glow, το είχα χρησιμοποιήσει μια φορά βγήκαν κάπως τα φυτά τα αφαίρεσα. Μετά δοκίμασα άλλες κάψουλες και βγήκε λίγο ίσα ίσα κάτι λουλούδια και τα πέταξα. 

 

Πριν λίγες μέρες ξανά έβαλα 3 κάψουλες από την ίδια συσκευασία που ήταν ανοιχτή καιρό, το γέμισα νερό και το έβαλα στην πρίζα. Μετά από 4 μέρες ούτε το νερό δεν ήπιαν... Γιατί γίνεται αυτό; 

 

Πιστεύω ότι στα cups είναι το πρόβλημα και δεν τραβάει το νερό. Χρειάζεται να τα αλλάζουμε κάθε φορά μήπως ή κάτω έχουν κάτι σαν βαμβάκι αυτό είναι το πρόβλημα; 

 

Ευχαριστώ. 

Νερό τα φυτά τραβανε λίγο τώρα τον χειμώνα . Πρόσεχε όταν γεμίζεις το νερό να μην το παραγεμιζεις γιατί τα σκοτώνεις . Πρέπει το φλοτερ που δείχνει την ένδειξη του νερού να  είναι στο ίδιο  επίπεδο και όχι να ξεπερνάει το ύψος του click and grow 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Νερό τα φυτά τραβανε λίγο τώρα τον χειμώνα . Πρόσεχε όταν γεμίζεις το νερό να μην το παραγεμιζεις γιατί τα σκοτώνεις . Πρέπει το φλοτερ που δείχνει την ένδειξη του νερού να  είναι στο ίδιο  επίπεδο και όχι να ξεπερνάει το ύψος του click and grow 

είναι φυσιολογικο να μην εχουν τραβηξει καθολου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimitrisOS είπε

είναι φυσιολογικο να μην εχουν τραβηξει καθολου ;

Αν το χώμα είναι τελείως στεγνό μετά από 1-2 μέρες τότε δεν είναι φυσιολογικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, unforgiven είπε

Ποιο είναι το κίτρινο φυτό; Εντυπωσιακό!

Το κίτρινο φυτό λέγεται cockscomb . Μπορεί να σου τύχει κίτρινο ή κόκκινο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2024 στις 12:54 ΠΜ, dimitrisdim14 είπε

Αν το χώμα είναι τελείως στεγνό μετά από 1-2 μέρες τότε δεν είναι φυσιολογικό .

Το χώμα έχει υγρασία φουλ. 

https://ibb.co/gMT78c5

Έχουν τραβήξει νερό, αυτά τα pod δεν θέλουν αλλάξει σίγουρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dimitrisOS είπε

Το χώμα έχει υγρασία φουλ. 

https://ibb.co/gMT78c5

Έχουν τραβήξει νερό, αυτά τα pod δεν θέλουν αλλάξει σίγουρα;

Εάν το χώμα είναι υγρό , δεν θέλουν αλλαγή . Σημαίνει ότι ανεβάζει κανονικα το νερό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο δείχνει αν και τσιμπημένη η τιμή για το 9αρι αλλά όπως φαίνεται δεν αξίζει τόσο να πάρεις το μικρό. Οι άγριες φράουλες και τα ντοματίνια τι λένε από γεύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...