Προς το περιεχόμενο

"Έξυπνη γλάστρα" click and grow 3


dimitrisdim14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, unforgiven είπε

Αγόρασα χθες το μικρό, περισσότερο για να δω αν μου αρέσει να ασχοληθώ, και μετά, βλέπουμε...

Κ εγώ έτσι ξεκίνησα και τελικά Μ αρέσε. 

Τα βότανα αξίζουν 100% ειδικά κάτι τσάγια κλπ η κάτι βασιλικοί και μαϊντανό που έχει . Επίσης πιπεριές τσίλι και ντοματινια μια χαρά πολύ καλά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/1/2024 στις 2:53 ΜΜ, dimitrisdim14 είπε

Εάν το χώμα είναι υγρό , δεν θέλουν αλλαγή . Σημαίνει ότι ανεβάζει κανονικα το νερό .

Όποτε να δοκιμάσω άλλο φυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2024 στις 12:59 ΜΜ, SpectralQ είπε

Πολύ ωραίο δείχνει αν και τσιμπημένη η τιμή για το 9αρι αλλά όπως φαίνεται δεν αξίζει τόσο να πάρεις το μικρό. Οι άγριες φράουλες και τα ντοματίνια τι λένε από γεύση;

Φράουλες είχα βγάλει λίγες . Και ήταν πολύ μικρές .

Γευστικές αλλά ελάχιστες . Δεν άξιζαν τόσο .

Ντοματινια βγήκαν αρκετά και ήταν καλά .

Άριστες οι τσίλι πιπεριές και πολύ ανθεκτικές , είχα τα φυτα τσίλι μεσα σχεδόν 8-9 μήνες. Και μετά τα φύτεψα σε γλάστρα με χώμα έξω σκέψου για να αδειάσω χώρο να βαλο καινούρια .

Βότανα στυλ βασιλικό , μαϊντανό , και διάφορα λαχανικά , αποδίδουν άριστα επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

 

Άριστες οι τσίλι πιπεριές και πολύ ανθεκτικές , είχα τα φυτα τσίλι μεσα σχεδόν 8-9 μήνες. Και μετά τα φύτεψα σε γλάστρα με χώμα έξω σκέψου για να αδειάσω χώρο να βαλο καινούρια .

Βότανα στυλ βασιλικό , μαϊντανό , και διάφορα λαχανικά , αποδίδουν άριστα επίσης.

Η γλάστρα με τις πιπερίτσες τσίλι έφτασε ηδη στον τρίτο χρόνο και ανανεώνεται συνεχώς με τους ίδιους τους σπόρους της! 3 χρόνια τώρα όλες οι πιπερίτσες για τα φαγητά και τα ποτά προέρχονται από αυτή! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αγόρασα πριν 2.5 μήνες την 3ρα με τον βασιλικό.
Στην αρχή άργησε να σκάσει, πιθανότατα λόγω του κρύου, αλλά μετά άρχισε να αναπτύσσεται γρήγορα. Τώρα, έχω βάλη την πρώτη επέκταση και τα φυτά έχουν φτάσει στη μισή απόσταση από τη λάμπα. Έχω μερικές ερωτήσεις για τους πιο έμπειρους:
- Έφτασε η εποχή για μεταφύτευση ή να τα αφήσω ακόμα να φτάσουν τη λάμπα στην πρώτη επέκταση;
- Μετά τη μεταφύτευση, να βγάλω τις γλάστρες έξω ή μέσα στο σπίτι;
Απόψε θα κλαδέψω τα φυτά και θα βάλω τα πρώτα φύλλα για αποξήρανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω θα περίμενα λιγακι ακομα πριν τα μεταφυτευσω.

Συνήθως τις εχω εξω τις γλαστρες μετά την μεταφύτευση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, unforgiven είπε

Αγόρασα πριν 2.5 μήνες την 3ρα με τον βασιλικό.
Στην αρχή άργησε να σκάσει, πιθανότατα λόγω του κρύου, αλλά μετά άρχισε να αναπτύσσεται γρήγορα. Τώρα, έχω βάλη την πρώτη επέκταση και τα φυτά έχουν φτάσει στη μισή απόσταση από τη λάμπα. Έχω μερικές ερωτήσεις για τους πιο έμπειρους:
- Έφτασε η εποχή για μεταφύτευση ή να τα αφήσω ακόμα να φτάσουν τη λάμπα στην πρώτη επέκταση;
- Μετά τη μεταφύτευση, να βγάλω τις γλάστρες έξω ή μέσα στο σπίτι;
Απόψε θα κλαδέψω τα φυτά και θα βάλω τα πρώτα φύλλα για αποξήρανση.

Μεταφυτεψε τα σε γλάστρα , είναι η εποχή τώρα ναι . Επίσης αν τα μεταφυτεψεις άνοιξε λίγο τις ρίζες κάτω για να μπορούν να επεκταθούν μέσα στο νέο χώμα . Τις γλάστρες τις βγάζεις έξω κανονικά , γιατί μέσα δεν θα έχουν πλέον το φως της λάμπας .  Έχω βασιλικό και μαϊντανό  του click and grow σε γλάστρα  σχεδόν 1 χρόνο τώρα , όλο τον χειμώνα έξω μια χΑρα την έβγαλε . Όταν τα μεταφυτευσεις , μπορείς να πάρεις λίγο λίπασμα για πράσινα φυτά και να ρίχνεις μια φορά την εβδομάδα .

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Μεταφυτεψε τα σε γλάστρα , είναι η εποχή τώρα ναι . Επίσης αν τα μεταφυτεψεις άνοιξε λίγο τις ρίζες κάτω για να μπορούν να επεκταθούν μέσα στο νέο χώμα . Τις γλάστρες τις βγάζεις έξω κανονικά , γιατί μέσα δεν θα έχουν πλέον το φως της λάμπας .  Έχω βασιλικό και μαϊντανό  του click and grow σε γλάστρα  σχεδόν 1 χρόνο τώρα , όλο τον χειμώνα έξω μια χΑρα την έβγαλε . Όταν τα μεταφυτευσεις , μπορείς να πάρεις λίγο λίπασμα για πράσινα φυτά και να ρίχνεις μια φορά την εβδομάδα .

Όντας άσχετος, τι μέγεθος γλάστρας να βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 10:34 ΠΜ, unforgiven είπε

Όντας άσχετος, τι μέγεθος γλάστρας να βάλω;

Μικρό προς μεσαιο γλαστρακι θέλει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...