Προς το περιεχόμενο

Με τιμές έκπληξη τα νέα FTTH πακέτα της Cosmote με ταχύτητες έως 1 Gbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Όχι, εξαντλήθηκαν και τα λεφτά. λογικά.

Μάλλον όχι, αναμένουμε το νέο που θα λέγεται Giga Voucher και θα είναι για ταχύτητες 300, 500 και 1000Mbps μόνο. Επίσης ακούγεται ότι δεν θα το δικαούνται όσοι είχαν επιδοτηθεί από το SFBB.

Ερώτηση, φιλος έχει βγάλει το κουπόνι αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει. 
Αυτο δεσμεύει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 268
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
3 minutes ago, PeggyV said:

Ερώτηση, φιλος έχει βγάλει το κουπόνι αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει. 
Αυτο δεσμεύει ; 

Μάλλον όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος συμφορουμίτης είχε πει πως είχε Triple play FTTH και, λόγω του ότι δεν υπάρχουν triple play 1GBps, του έσπασαν το συμβόλαιο στα δύο και του έκαναν αναβάθμιση στη γραμμή, που πλέον ήταν συμβόλαιο internet.
Το έχει κάνει κανένας άλλος;
Γιατί μου ζητάνε πέναλτι αποχώρησης, άλλος μου λέει πως δεν γίνεται, άλλος μου λέει πως δεν πληρώνω πέναλτι γιατί πάω σε ακριβότερο συμβόλαιο, άλλος μου είπε να περιμένω μία μέρα και θα γίνει χωρίς πρόβλημα και τελικά έχω ένα triple play και ένα συμβόλαιο Cosmote TV,  με δύο δέκτες και χωρίς αναβάθμιση της ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ, μια από τα ίδια. Αιτήθηκα αναβάθμιση από 200αρα triple play σε 1Gbit+TV και τελικά έχω ένα triple play και ένα συμβόλαιο Cosmote TV,  με δύο δέκτες και χωρίς αναβάθμιση της ταχύτητας προς το παρόν. Έκανα πολλά τηλέφωνα στο 13888 και όλοι ήταν καθησυχαστικοί ότι σε 1 ως 12 εργάσιμες θα είμαι ok. Εχτές συναντήθηκα τυχαία με ένα καλό άνθρωπο της cosmote που δεν είναι απλός υπάλληλος και του είπα την ιστορία μου. Αυτός έριξε μια ματιά στο σύστημα και μου είπε ότι το αίτημα είναι σε κατάσταση pending, δηλαδή ένα βήμα πριν την οριστική υποβολή και υλοποίηση. Έκανε ένα τηλεφώνημα στα κεντρικά και του είπαν ότι δεν έχουν παραλάβει υπογεγραμμένη τη σύμβαση τηλεφωνίας (παρόλο που την είχα στείλει μαζί με τη σύμβαση της TV). Τους είπε ότι η σύμβαση τηλεφωνίας έχει ήδη σταλεί υπογεγραμμένη. Αυτοί απάντησαν ότι σε 2-3 εργάσιμες θα γίνει αναβάθμιση της ταχύτητας και θα σταλεί καινούργιος εξοπλισμός. Οπότε λογικά θα πρέπει ως τη Δευτέρα να έχει ολοκληρωθεί η όλη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορείτε να μας διαφωτίσετε γιατί δεν δίνουν 500 Down/500 Up πχ... από τη στιγμή που υπάρχει η υποδομή και φέρνει στον όροφο στο σπίτι στην πρίζα 500 down, γιατί δεν δίνει και 500 up και το αφήνει 50 ?..?..?

 

Επεξ/σία από steelhar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Γιατί θα χάσουν πελάτες, που θέλουν upload, από ακριβότερα πακέτα .

Το καλό το παλικάρι ξέρει και άλλο μονοπάτι. Αφού δεν δίνουν upload στη σταθερή και μας δουλεύουν τελείως. Κόβεις τη σταθερή και πας με απεριόριστα δεδομένα και ησυχάζεις. Γιατί πολύ δούλεμα φάγαμε όλα τα χρόνια με το τραγικό τους upload. 

Screenshot-20230116-171005-Speedtest.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Arkin said:

Το καλό το παλικάρι ξέρει και άλλο μονοπάτι. Αφού δεν δίνουν upload στη σταθερή και μας δουλεύουν τελείως. Κόβεις τη σταθερή και πας με απεριόριστα δεδομένα και ησυχάζεις. Γιατί πολύ δούλεμα φάγαμε όλα τα χρόνια με το τραγικό τους upload. 

Δεν την παλεύω πίσω από CGNAT, άσε που πιάνω με το ζόρι 80Mbps/7Mbps στο σπίτι μου (έξω ή μέσα) με Cosmote 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Δεν την παλεύω πίσω από CGNAT, άσε που πιάνω με το ζόρι 80Mbps/7Mbps στο σπίτι μου (έξω ή μέσα) με Cosmote 5G.

Ναι αν δεν πιάνεις καλά δεδομένα στο σημείο που είσαι με το δίκιο σου οπότε μονόδρομος η σταθερή. Έχω απέναντι κεραία cosmote τερματίζω 4G+ 260 down 120 up και εχω βρει την υγειά μου. Αναμένω μήπως δώσουν 2600 και εκτοξευτεί και το download στο 5G γιατί είναι ακριβώς στα ίδια με το 4G αυτή τη στιγμή. Είναι υπόθεση πάντως το upload θες 1gb για να πάρεις 100mb ενώ με δεδομένα με 26 ευρώ το μήνα έχεις απεριόριστα όλο το μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Arkin said:

Ναι αν δεν πιάνεις καλά δεδομένα στο σημείο που είσαι με το δίκιο σου οπότε μονόδρομος η σταθερή.

Και να έπιανε, σε βγάζει από CGNAT η Cosmote στην κινητή για να μπορείς να κάνεις port forward? Αν όχι, δώρον άδωρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και να έπιανε, σε βγάζει από CGNAT η Cosmote στην κινητή για να μπορείς να κάνεις port forward? Αν όχι, δώρον άδωρον...

Για εξηγησε λιγο παραπανω αυτο. Γιατι 1 μηνα ειμαι ετσι παω στο δευτερο και δεν ειδα καποιο προβλημα πουθενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Arkin said:

Για εξηγησε λιγο παραπανω αυτο. Γιατι 1 μηνα ειμαι ετσι παω στο δευτερο και δεν ειδα καποιο προβλημα πουθενα. 

Στην κινητή είσαι πίσω από NAT (Carrier Grade NAT), δλδ έχουμε private ip αντί για public στη συσκευή μας κι η private ip μας μαζί με άλλων συνδρομητών αντιστοιχεί σε μια public.

Όπως δλδ γίνεται σε ένα τοπικό δίκτυο, ξεχωριστά κάθε συσκευή στο LAN έχει δικιά της IP αλλά όταν βγαίνει στο internet έχει την μια του router. 

Αυτό γίνεται για οικονομία στο ipv4. Το κάνει κι η Wind στη σταθερή, αλλά ζητάς και σε βγάζουν. 

Αν λοιπόν είμαστε πίσω από CGNAT, δεν δουλεύει το port forward.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...