Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα μας έχουν ζαλίσει με τη δυνατότητα να το νοικιάσουν επειδή είναι τόσο πιθανό να αλλάξουν νομό/χώρα.

Δηλαδή πάνω απ' τη μισή Ελλάδα εργάζεται στην Αττική, πόσοι μένουν σε άλλο νομό;

Αλλά μάλλον κάποιοι σκέφτονται να δίνουν δόση 450€ και να παίρνουν μίσθωμα 700€.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sakis697 είπε

Σε αυτό που λες, κανένας όρος δεν σου απαγορεύει να μην το νοικιάζεις. 
Πραγματικά αν το είδες κάπου θα ήθελα να το δω. Κ δεν το λέω με ύφος, το λέω από καθαρή ενημέρωση. 

Ομοίως λέει να μην το μεταβιβάσεις. Αυτός ναι, είναι ένας όρος απαράβατος κ τον αναφέρει ξεκάθαρα.. 
 

Εγώ ρώτησα στο 1555 και μου είπαν ότι δεν γίνεται να το νοικιάσω. Μήπως επειδή δηλώνεται αναγκαστικά 1η κατοικία? Δεν ξέρω και δεν το έψαξα ποιο πολύ γιατί δεν με ενδιαφέρει και πολύ ,το πρόβλημα μου ήταν για κάτι λίγους μήνες που υπολείπονται από αυτούς που ήδη το νοικιάζουν.

1 ώρα πριν, JDimi είπε

 

@ALIEN-3-

κοίταξες την μονοκατοικία που έχεις βρει αν έχει διαφορετικά ΑΤΑΚ;

Όχι φίλε θα πρέπει να το δω τις επόμενες μέρες και θα ενημερώσω. Οι ιδιοκτήτες μένουν εξωτερικό και εδώ το διαχειρίζονται κάτι ηλικιωμένοι συγγενείς και δεν γνωρίζουν και πολλά οι άνθρωποι. Θα το κοιτάξω όμως τις επόμενες μέρες .

Εμένα πάντως από ΔΥΠΑ δεν μου τα είπαν έτσι ακριβώς . Ελπίζω να μην έχω θέμα γιατί γυρνάω στο 0 . Θα αναγκαστώ να ξανά πάρω τηλέφωνο αν δεν είναι διαφορετικά τα ΑΤΑΚ . Πάντως στην φορολογική είδα ότι τα έχουν δηλωμένα ξεχωριστά 120 η κυρία και 70 οι βοηθητικοί χώροι ,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό γιατί δεν γνωρίζω από αυτά 

Επεξ/σία από ALIEN-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακίνητο που θα αγοραστεί μέσω του προγράμματος αυτού δεν θα πρέπει να δηλωθεί υποχρεωτικά ως πρώτη κατοικιά; Αυτός δεν είναι ο σκοπός του προγράμματος; Πως θα γίνει νόμιμο ενοικιαστήριο επομένως σε πρώτη κατοικία για να νοικιαστεί; Με παράτυπους τρόπους φυσικά αλλά νόμιμα λογικά όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JDimi είπε

με πήραν σήμερα από το δευτεροβάθμιο της ΔΥΠΑ.

Ισχύει ότι μου είπαν και από την Τράπεζα επιδοτείται ΑΤΑΚ μέχρι 150τμ.

Του λέω ότι σε μονοκατοικία αν είναι διαφορετικά τα ΑΤΑΚ των βοηθητικών χώρων αλλά ένα το συμβόλαιο τι γίνεται; και μου απάντησε ότι γίνεται κανονικά απλά επιδοτείτε μόνο για το ΑΤΑΚ που αφορά τον κύριο χώρο μέχρι 150τμ.

@ALIEN-3-

κοίταξες την μονοκατοικία που έχεις βρει αν έχει διαφορετικά ΑΤΑΚ;

 

 

Επιβεβαιώνω το ίδιο και από alphabank

Για να έχουν διαφορετικό ατακ θα πρέπει να είναι διαφορετικά κτίρια ,π.χ. μονοκατοικία και δίπλα μια αποθήκη ,αλλιώς υπάρχει η λύση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας η οποία μπορεί να εφαρμοσθεί σε κτίρια με υπόγεια ή ισόγεια σχετικά εύκολα αλλά πάλι δεν νομίζω ότι φτάνει ο χρόνος και φυσικά εκεί η εκτίμηση της αξίας του ακινήτου που θα πας να αγοράσεις θα είναι μειωμένη... Και πως θα βάλεις τον τωρινό ιδιοκτήτη σε αυτή την διαδικασία με την  υπόσχεση ότι πιθανόν θα εγκριθούν όλα και θα πάρεις το δάνειο ?

Επεξ/σία από solton57010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, solton57010 είπε

Για να έχουν διαφορετικό ατακ θα πρέπει να είναι διαφορετικά κτίρια ,π.χ. μονοκατοικία και δίπλα μια αποθήκη ,αλλιώς υπάρχει η λύση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας η οποία μπορεί να εφαρμοσθεί σε κτίρια με υπόγεια ή ισόγεια σχετικά εύκολα αλλά πάλι δεν νομίζω ότι φτάνει ο χρόνος και φυσικά εκεί η εκτίμηση της αξίας του ακινήτου που θα πας να αγοράσεις θα είναι μειωμένη... Και πως θα βάλεις τον τωρινό ιδιοκτήτη σε αυτή την διαδικασία με την  υπόσχεση ότι πιθανόν θα εγκριθούν όλα και θα πάρεις το δάνειο ?

Πολύ μπέρδεμα το πράγμα . Εγώ τους εξήγησα όταν με πήραν τηλέφωνο από την δευτεροβάθμια της ΔΥΠΑ πως είναι το σπίτι δηλαδή 120 ο πρώτος όροφος και 70 το υπόγειο πάρκινγκ της μονοκατοικίας και μου είπαν ότι μπορώ να το δηλώσω γιατί μετράνε μόνο τα τετραγωνικά της κύριας κατοικίας και όχι οι βοηθητικοί χώροι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που σκέφτονται να το νοικιάσουν μαύρα να έχετε κατά νου ότι θα πρέπει να έχετε και το ρεύμα στο όνομα σας και το αεριο. όποτε πολύ πιθανόν να σαν τραβήξει μια πιστόλια αυτός που μένει μέσα και να πληρώσετε ρεύμα νερό αέριο από την τσέπη σας και να μην μπορείτε να τον βγάλετε .

μετα μας φταίνε οι κυβερνήσεις υποτίθεται πάει να κάνει ένα πρόγραμμα να βοηθήσει και εμείς σκεφτόμαστε πως θα κοροϊδέψουμε το σύστημα να κανονίσουμε 

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fakiris31 είπε

μετα μας φταίνε οι κυβερνήσεις υποτίθεται πάει να κάνει ένα πρόγραμμα να βοηθήσει και εμείς σκεφτόμαστε πως θα κοροϊδέψουμε το σύστημα να κανονίσουμε

και όταν δεν κάνουν αυτό, κλαίγονται που δεν εμπίπτουν στο πρόγραμμα, που δεν δίνει ακόμα παραπάνω! το πρόγραμμα, που δεν καλύπτει το σπίτι που ονειρεύτηκαν! το πρόγραμμα, που άμα άμα άμα δεν θα τους καλύψει το πρόγραμμα κλπ. 

Και βέβαια καταλήγει όλο αυτό στο πολύ πολύ ελληνικό συμπέρασμα ότι υπάρχει σκευωρία πίσω από το πρόγραμμα για να:

1) Το πάρουν μέλη του κόμματος

και το κορυφαίο 

2) Πάρουν οι τράπεζες τα σπίτια όσων δεν θα μπορούν να πληρώσουν την δόση! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα  από την τράπεζα μου έριξαν άκυρο για μονοκατοικία 120 με υπόγειο 60τμ. Μου είπαν με σιγουριά ότι δεν μπορεί να μπει στο πρόγραμμα λόγω τετραγωνικών. Προστίθενται όπως μου είπαν τα κύρια με τα βοηθητικά. Προφορικά μόνο φυσικά.

Διαβάζοντας όσα γράφετε ελπίζω μήπως και δεν τα ξέρουν καλά και αλλάξει κάτι αν βγει επίσημη διευκρίνηση.

Επίσης ψάχνοντας το φεκ διάβασα ότι το ακίνητο πρέπει να είναι μέχρι 150. Ο ορισμός του ακινήτου περιλαμβάνει και το οικόπεδο απ όσο γνωρίζω και έχω ψάξει. Άρα ή μπέρδεμα μεγάλο ή θέλουν να σπρώξουν μόνο διαμερίσματα.

Επεξ/σία από gizmo78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gizmo78 είπε

Εμένα  από την τράπεζα μου έριξαν άκυρο για μονοκατοικία 120 με υπόγειο 60τμ. Μου είπαν με σιγουριά ότι δεν μπορεί να μπει στο πρόγραμμα λόγω τετραγωνικών. Προστίθενται όπως μου είπαν τα κύρια με τα βοηθητικά. Προφορικά μόνο φυσικά.

Διαβάζοντας όσα γράφετε ελπίζω μήπως και δεν τα ξέρουν καλά οι τράπεζες και αλλάξει κάτι.

Επίσης ψάχνοντας το φεκ διάβασα ότι το ακίνητο πρέπει να είναι μέχρι 150. Ο ορισμός του ακινήτου περιλαμβάνει και το οικόπεδο απ όσο γνωρίζω και έχω ψάξει. Άρα ή μπέρδεμα μεγάλο ή θέλουν να σπρώξουν μόνο διαμερίσματα.

Όταν ξεκινήσουν οι εγκρίσεις των δανείων,ίσως οι τράπεζες να έχουν ποιο ξεκάθαρες ενημερώσεις. Τώρα να δούμε πότε θα ξεκινήσουν αυτές ,πριν η μετά τις εκλογές. Αν δεν ξεχωρίζουν τα τετραγωνικά από τις κύριες κατοικίες δεν μπορεί κανείς με οικογένεια να πάρει σπίτι σε χωριό. Που υποτίθεται θέλουν να κάνουν και αποκέντρωση. Όλες οι μονοκατοικίες έχουν και βοηθητικούς χώρους για να μην μιλήσω για το οικόπεδο που ανέφερες. Αυτά πρέπει να ξεκαθαρίσουν επίσημα πριν από τις εγκρίσεις των δανείων γιατί υπάρχουν και αυστηρά χρονικά περιθώρια και δεν γίνεται να αφήνουν την κάθε τράπεζα να το ερμηνεύει κατά το δοκούν. Αυτό πιστεύω ότι είναι το ποιο σημαντικό θέμα που πρέπει να ξεκαθαριστεί. Γιατί και στα διαμερίσματα θα υπάρξει θέμα σε όσα έχουν αποθήκη και θέση πάρκινγκ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Όταν ξεκινήσουν οι εγκρίσεις των δανείων,ίσως οι τράπεζες να έχουν ποιο ξεκάθαρες ενημερώσεις. Τώρα να δούμε πότε θα ξεκινήσουν αυτές ,πριν η μετά τις εκλογές. Αν δεν ξεχωρίζουν τα τετραγωνικά από τις κύριες κατοικίες δεν μπορεί κανείς με οικογένεια να πάρει σπίτι σε χωριό. Που υποτίθεται θέλουν να κάνουν και αποκέντρωση. Όλες οι μονοκατοικίες έχουν και βοηθητικούς χώρους για να μην μιλήσω για το οικόπεδο που ανέφερες. Αυτά πρέπει να ξεκαθαρίσουν επίσημα πριν από τις εγκρίσεις των δανείων γιατί υπάρχουν και αυστηρά χρονικά περιθώρια και δεν γίνεται να αφήνουν την κάθε τράπεζα να το ερμηνεύει κατά το δοκούν. Αυτό πιστεύω ότι είναι το ποιο σημαντικό θέμα που πρέπει να ξεκαθαριστεί. Γιατί και στα διαμερίσματα θα υπάρξει θέμα σε όσα έχουν αποθήκη και θέση πάρκινγκ 

Ισχύει, αλλά το θέμα είναι πως αν δηλώσεις το ακίνητο παίρνεις "υποτίθεται" πιο γρήγορα την προέγκριση εφόσον είναι οκ. Αν όμως δεν στο επιτρέψουν να το δηλώσεις για τα >150 μικτά τετραγωνικά αλλά τελικά δεν παίζουν ρόλο μπορεί να χάσεις το σπίτι. Σκέφτομαι να τους ζητήσω γραπτώς κι αιτιοληγημένα την απάντησή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στους όρους βρε παιδιά.. Και ορθώς δεν υπάρχει. Εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι..

Και εξηγώ γιατί.
Μπαίνω εγώ στο πρόγραμμα ως εργένης, του χρόνου παντρεύομαι, κάνω κ δύο παιδιά, η γυναίκα μου ας πούμε οτι έχει δικό της σπίτι (μεγαλύτερο) και μετακομίζουμε εκεί, μου μένει δλδ ένα ακίνητο που δεν μπορώ να το κάνω τπτ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gizmo78 είπε

Ισχύει, αλλά το θέμα είναι πως αν δηλώσεις το ακίνητο παίρνεις "υποτίθεται" πιο γρήγορα την προέγκριση εφόσον είναι οκ. Αν όμως δεν στο επιτρέψουν να το δηλώσεις για τα >150 μικτά τετραγωνικά αλλά τελικά δεν παίζουν ρόλο μπορεί να χάσεις το σπίτι. Σκέφτομαι να τους ζητήσω γραπτώς κι αιτιοληγημένα την απάντησή τους.

Εγώ αυτό το υποτίθεται πήγα 3 φορές στην τράπεζα μου, Πειραιώς Σέρρες  και μου λένε ότι δεν ισχύει. Δεν μου αφήνουν να δηλώσω το σπίτι. Είναι απόλυτοι,πρώτα προέγκριση και μετά έχω το δικαίωμα να δηλώσω σπίτι. Πήγα και στο έτερο κατάστημα Πειραιώς στην πόλη μου και μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα. Οπότε προς το παρόν βλέπουμε μια διαφορετική συμπεριφορά από τις τράπεζες για το ίδιο πρόγραμμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, spyros1988 είπε

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στους όρους βρε παιδιά.. Και ορθώς δεν υπάρχει. Εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι..

Και εξηγώ γιατί.
Μπαίνω εγώ στο πρόγραμμα ως εργένης, του χρόνου παντρεύομαι, κάνω κ δύο παιδιά, η γυναίκα μου ας πούμε οτι έχει δικό της σπίτι (μεγαλύτερο) και μετακομίζουμε εκεί, μου μένει δλδ ένα ακίνητο που δεν μπορώ να το κάνω τπτ;;;;

Βέβαια ότι θες θα το κάνεις, αλλά το πρόγραμμα θα σε πετάξει εκτός και θα πληρώνεις πλήρες επιτόκιο.

Δηλαδή να πριμοδοτεί ο κάθε πολίτης το side-hustle του καθενός που νοικιάζει το δεύτερο σπίτι του;

Επεξ/σία από vs_skg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spyros1988 είπε

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στους όρους βρε παιδιά.. Και ορθώς δεν υπάρχει. Εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα κάτι..

Και εξηγώ γιατί.
Μπαίνω εγώ στο πρόγραμμα ως εργένης, του χρόνου παντρεύομαι, κάνω κ δύο παιδιά, η γυναίκα μου ας πούμε οτι έχει δικό της σπίτι (μεγαλύτερο) και μετακομίζουμε εκεί, μου μένει δλδ ένα ακίνητο που δεν μπορώ να το κάνω τπτ;;;;

Μπορείς να το νοικιάσεις αλλά θα χάσεις την επιδότηση επιτοκίου,διότι θα έχεις έξτρα εισόδημα από αυτήν και άλλη κατοικία για 1η. Το ρώτησα και μου απάντησαν έτσι στο 1555.  

Προσωπικά πιστεύω ότι κάποια πράγματα ίσως τα αναθεωρήσουν στην πορεία. Μετά τις εγκρίσεις των δανείων δηλαδή ,η θα διατυπωθούν με καλύτερο και πιο ξεκάθαρο τρόπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...