Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνώμη έχετε για το πρόγραμμα δανειοδότησης σπίτι μου της κυβέρνησης? 

Πιστεύετε αξίζει να πάρει το δανειο μια οικογένεια που ζει στο ενοίκιο?

Ίσως είναι η μόνη ευκαιρία να πάρουμε η γενιά μας ένα σπίτι όπως οι γονείς μας  αλλά....

Από την μία από το να τα δίνεις στο ενοίκιο θα σου μείνει το σπίτι και με τοσο χαμηλό επιτόκιο δεν θα βρεις ξανά αλλά από την άλλη με τα 150.000 Μαξ τα περισσότερα σπίτι είναι η παλιά και σε κακή κατάσταση.

Τι λέτε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σιγουρα ειναι μια καλη ευκαιρία, αν πεφτει σταθερος μισθος καθε μηνα. Είναι τόσο δυσκολες εποχες στα εργασιακα που μπορουν και οι 2 να μεινουν ανεργοι. Και τοτε τι? 

Αλλα οπως ειπα, ναι, αν υπάρχει σταθερος μισθος ειναι καλη ευκαιρία. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα τις μελλοντικές εισροές σε χρήμα, υπολογίζεις μισθό κ δόση κ αν είναι σε ενα εύλογο ποσοστό της τάξης του 10-20% του καθαρού μηνιαίου εισοδήματος προχώρα. Με παραπάνω ποσοστά κ την αβεβαιότητα του σήμερα αυξάνεται το ρίσκο. 

Και προφανώς αν είστε ζευγάρι, υπολόγισε την περίπτωση να στραβώσει κάτι στο μέλλον. άνθρωποι είμαστε. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Πιστεύετε αξίζει να πάρει το δανειο μια οικογένεια που ζει στο ενοίκιο?

Αξιζει προφανως. Αλλιως ειναι να επενδυεις σε δικο σου σπιτι, και αλλιως σε ξενο. Το θεμα ειναι οτι σε περιοριζει. Θελει δηλαδη σταθερη δουλεια, τοσο σε μισθο, οσο και σε τοποθεσια, αν και για το 2ο, απλα το νοικιαζεις και εσυ αν πρεπει να φυγεις μακρια για δουλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Αθηνα με 150k βρισκεις διαμερισματα που θελουν σειρα απο συμβιβασμους.

Εγω προσωπικα λοιπον σε αυτο το ζητημα πολυ δυσκολα θα εκανα σημαντικους συμβιβασμους. Πχ το θεμα ησυχιας, το θεμα παρκινγκ, το θεμα περιοχης, η κατασταση στην οποια θα ειναι το διαμερισμα κλπ, ειναι ζητηματα στα οποια δε θα συμβιβαζομουν εαν επροκειτο να δαπανησω ενα ποσο τετοιου υψους, εστω και υπο μορφη ατοκης δανειοδοτησης.

Θα εκανα υπομονη, να περασουν τα χρονια, να αυξησω τις αποταμιευσεις μου ή το μισθο μου (εξελισσομενος επαγγελματικα) , ενδεχομενως να πεσουν και οι τιμες στις κατοικιες καποια στιγμη και τοτε θα ξανακοιταζα το θεμα.

Μεχρι τοτε, νοικι ως εκει που θα μου επετρεπαν τα οικονομικα μου, χωρις να συμβιβαζομαι στα παραπανω κριτηρια και καποια ακομα.

Αν απο την αλλη ημουν απολυτα βεβαιος οτι δεν εχω προοπτικες επαγγελματικης εξελιξης κι οτι θα βγαλω μια ζωη στον κατωτατο κλπ, τοτε ναι, θα συμβιβαζομουν με τα θεματα στα οποια υστερουν τα διαμερισματα των 150k στο λεκανοπεδιο και μαλλον θα προχωρουσα με την ατοκη δανειοδοτηση, υπο την προυποθεση οτι θα ειχα τη σιγουρια οτι θα μπορεσω να το αποπληρωσω.

Για επαρχια τα πραγματα ειναι μαλλον καλυτερα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

ανάλογα τις μελλοντικές εισροές σε χρήμα, υπολογίζεις μισθό κ δόση κ αν είναι σε ενα εύλογο ποσοστό της τάξης του 10-20% του καθαρού μηνιαίου εισοδήματος προχώρα. Με παραπάνω ποσοστά κ την αβεβαιότητα του σήμερα αυξάνεται το ρίσκο. 

Και προφανώς αν είστε ζευγάρι, υπολόγισε την περίπτωση να στραβώσει κάτι στο μέλλον. άνθρωποι είμαστε. 

10-20% είναι πολύ λίγο. Ακόμα και 30% ίσως αξίζει.

Εγώ δεν κατάλαβα αν αφορά συγκεκριμένα ακίνητα και ποια είναι αυτά και που. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως μεχρι τα 150 βρίσκεις λιγα πραγματα πλεον. ειναι ενα καλο προγραμμα αλλα πάει να γινει ανακυκλώνω-αλλαζω συσκευη. οι περιορισμοι που θέτει ως προς την παλαιοτητα (<2007) ανεβάζει τις τιμες σε συγκεκριμένες κατοικίες. Η μέση παλαιοτητα που βρηκα σε αυτα τα χρηματα βεβαια ειναι 1980-85. Ολα αυτα θέλουν ακομα 30-40χιλιαρικα για να γινουν σπιτι που θα μπορει να μεινει ενα νεο ατομο. μένει βεβαια να δουμε κατα ποσο οι τράπεζες θα δεχονται η θα απορριπτουν τις αιτήσεις. πρεπει παντως να ξαναδουνε το άλλο προγραμμα της ανακαίνησης γιατι ειναι σχεδον ανουσιο.

ξερει κανενας αν μπορουν να συνδιαστουν τα 2 προγραμματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Στην Αθηνα με 150k βρισκεις διαμερισματα που θελουν σειρα απο συμβιβασμους.

Εγω προσωπικα λοιπον σε αυτο το ζητημα πολυ δυσκολα θα εκανα σημαντικους συμβιβασμους. Πχ το θεμα ησυχιας, το θεμα παρκινγκ, το θεμα περιοχης, η κατασταση στην οποια θα ειναι το διαμερισμα κλπ, ειναι ζητηματα στα οποια δε θα συμβιβαζομουν εαν επροκειτο να δαπανησω ενα ποσο τετοιου υψους, εστω και υπο μορφη ατοκης δανειοδοτησης.

Θα εκανα υπομονη, να περασουν τα χρονια, να αυξησω τις αποταμιευσεις μου ή το μισθο μου (εξελισσομενος επαγγελματικα) , ενδεχομενως να πεσουν και οι τιμες στις κατοικιες καποια στιγμη και τοτε θα ξανακοιταζα το θεμα.

Μεχρι τοτε, νοικι ως εκει που θα μου επετρεπαν τα οικονομικα μου, χωρις να συμβιβαζομαι στα παραπανω κριτηρια και καποια ακομα.

Αν απο την αλλη ημουν απολυτα βεβαιος οτι δεν εχω επαγγελματικες προοπτικης εξελιξης κι οτι θα βγαλω μια ζωη στον κατωτατο κλπ, τοτε ναι, θα συμβιβαζομουν με τα θεματα στα οποια υστερουν τα διαμερισματα των 150k στο λεκανοπεδιο και μαλλον θα προχωρουσα με την ατοκη δανειοδοτηση, υπο την προυποθεση οτι θα ειχα τη σιγουρια οτι θα μπορεσω να το αποπληρωσω.

 

Πουθενα στο κοσμο δεν αγοραζει καποιος με βασικο 400τμ μονοκατοικια με πισινα στα 30 του. Ολος ο κοσμος αγοραζει, πουλαει, αναβαθμιζει. Ναι και με δανειο. Αναβαθμιζει τη ζωη του, με την επαγγελματικη του εξελιξη. 

 

Για μενα, αν ημουν σε φαση 28-35 σε νοικι χιλιες φορες θα προτιμουσα να αγορασω κατι, παρα να πεταω λεφτα σε νοικια. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

 

Πουθενα στο κοσμο δεν αγοραζει καποιος με βασικο 400τμ μονοκατοικια με πισινα στα 30 του.

Το περιμενα το σχολιο αυτο. Συνεχιζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται ίδια συμμετοχή στο δάνειο ή χρηματοδοτείται το 100% της αξίας του ακινήτου , αν πχ αγοραστεί για 130.000

Πάντως με αφορμή αυτό έριξα μια ματιά σε πωλητήρια κατοικιών και με τέτοια πόσα μόνο σε υποβαθμισμένες περιοχές βρίσκεις και έτος κατασκευής στα 80ς

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αξιζει προφανως. Αλλιως ειναι να επενδυεις σε δικο σου σπιτι, και αλλιως σε ξενο. Το θεμα ειναι οτι σε περιοριζει. Θελει δηλαδη σταθερη δουλεια, τοσο σε μισθο, οσο και σε τοποθεσια, αν και για το 2ο, απλα το νοικιαζεις και εσυ αν πρεπει να φυγεις μακρια για δουλεια.

αυτο βεβαια δεν ξερουμε αν θα επιτρέπεται. υποτίθετε το αγοράζεις για να το δηλωσεις ως πρωτη κατοικια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ξερει κανενας αν μπορουν να συνδιαστουν τα 2 προγραμματα?

μπορουν απλα μετα η δοση ανεβαινει λογικα σαν δυο δανεια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Χρειάζεται ίδια συμμετοχή στο δάνειο ή χρηματοδοτείται το 100% της αξίας του ακινήτου , αν πχ αγοραστεί για 130.000

 

τουλάχιστον 10%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...