Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/9/2022 στις 9:39 ΠΜ, m3ltd0wn είπε

Απορία που λογικά κανείς δεν θα ξέρει ακόμα να απαντήσει αλλά την πετάω και εγώ.
 

Μόλις πήραμε δάνειο γιατί αγοράσαμε σπίτι. Δόση όχι μακριά από αυτή που λέει αυτό το πρόγραμμα (~350€). Μην ρωτάτε γιατί δεν περιμέναμε... Υπήρχε κεφάλαιο βρήκαμε σπίτι καλό (165k, 100τμ, παρκιν, στο Παγκράτι) και γενικα το ψάχναμε 4 χρόνια το θέμα.
 

Άραγε μπορούμε να μετατρέψουμε το δάνειο μας σε τέτοιο και να μειώσουμε την δόση γλυτώνοντας επιτόκια; καλύπτουμε όλες τις προϋποθέσεις κατά τα άλλα (εισοδήματα ηλικία παιδιά κλπ). Έχει καταλάβει κανείς; 
 

Από την άλλη δεν μας καλύπτει για την ανακαίνιση γιατί το σπίτι είναι ενεργειακή κλάση Β

Δυστυχώς όχι. Ρώτα και στην Τράπεζα σου για επιβεβαίωση.

3 ώρες πριν, music_lover είπε

Με αυτή την λογική και 10.000 ευρώ το μήνα να βγάζεις παθαίνεις ξαφνικά ένα εγκεφαλικό και πάρτον κάτω, θεός σχωρέστον.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, στα στεγαστικά δάνεια μπαίνουν πλεον και ασφάλειες ζωής, φίλε μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Trikala_city είπε

Δυστυχώς όχι. Ρώτα και στην Τράπεζα σου για επιβεβαίωση.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, στα στεγαστικά δάνεια μπαίνουν πλεον και ασφάλειες ζωής, φίλε μου.

Ασφάλεια ζωής, ασφάλεια πυρός, ασφάλεια σεισμού, ασφάλεια πλημμύρας, ασφάλεια τυφώνα, εμένα με καταθέσεις ποιος με διασφαλίζει ότι η τράπεζα δεν θα "βαρέσει" κανόνι όπως είναι και της μόδας τον τελευταίο καιρό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ασφάλεια ζωής, ασφάλεια πυρός, ασφάλεια σεισμού, ασφάλεια πλημμύρας, ασφάλεια τυφώνα, εμένα με καταθέσεις ποιος με διασφαλίζει ότι η τράπεζα δεν θα "βαρέσει" κανόνι όπως είναι και της μόδας τον τελευταίο καιρό?

Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις την ασφάλεια σε αυτούς, απλά θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν. Αν θέλεις να κάνεις σε άλλη ασφαλιστική, προφανώς και μπορείς. Άσε που η ασφάλεια συνήθως είναι σε συνεργαζόμενη ασφαλιστική και όχι δική τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nogoso είπε

Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις την ασφάλεια σε αυτούς, απλά θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν. Αν θέλεις να κάνεις σε άλλη ασφαλιστική, προφανώς και μπορείς. Άσε που η ασφάλεια συνήθως είναι σε συνεργαζόμενη ασφαλιστική και όχι δική τους.

Δεν το κατάλαβες, αυτοί ζητούν να ασφαλιστείς για να είναι εξασφαλισμένοι ακόμα και για 1 ευρώ.

Εσύ αν έχεις καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ, αν "βαρέσει" η τράπεζα κανόνι, "πάπαλα", τα χάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2023 στις 10:06 ΜΜ, ALIEN-3- είπε

Ναι φίλε ,η τράπεζες δεν το γνωρίζουν ακόμη. Εγώ πήρα τηλέφωνο την δική μου μετά το τηλέφωνο της ΔΥΠΑ και δεν το ήξεραν ακόμη. Και με πήραν τηλέφωνο από το δευτεροβάθμιο της ΔΥΠΑ ,δεν μίλησα απλά με μια κοπέλα στο 1555. Ήταν η επίσημη απάντηση τους στο αίτημα μου .

Καλημέρα. Υπάρχει σε έγγραφο η απάντηση της ΔΥΠΑ; Γιατί η τράπεζα επιμένει ότι προσμετρούνται οι βοηθητικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν το κατάλαβες, αυτοί ζητούν να ασφαλιστείς για να είναι εξασφαλισμένοι ακόμα και για 1 ευρώ.

Εσύ αν έχεις καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ, αν "βαρέσει" η τράπεζα κανόνι, "πάπαλα", τα χάνεις.

Δεν υπαρχει ασφαλεια καταθεσεων μεχρι καποιων λεφτων και απο την Ευρωπαικη κεντρικη τραπεζα ή κατι τετοιο?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Δεν υπαρχει ασφαλεια καταθεσεων μεχρι καποιων λεφτων και απο την Ευρωπαικη κεντρικη τραπεζα ή κατι τετοιο?

100.000 ανά λογαριασμό ανά καταθέτη. Τα βάζεις σε πολλές τράπεζες αν έχεις τοσα πολλά. Αλλά αν έχεις τοσα μάλλον δε θες το ατοκο δάνειο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mandos είπε

100.000 ανά λογαριασμό ανά καταθέτη. Τα βάζεις σε πολλές τράπεζες αν έχεις τοσα πολλά. Αλλά αν έχεις τοσα μάλλον δε θες το ατοκο δάνειο.

Δηλαδή θα προτιμούσε κάποιος να δώσει 100.000 μετρητά, από το να αποπληρώσει το ίδιο ποσό άτοκο σε 30 χρόνια και να του μείνουν τα 100.000 και να τα επενδύσει κάπου αλλού ή απλά να τα έχει στην άκρη….; 

🤦🏻‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...