Προς το περιεχόμενο

Σπίτι μου , δανειο για νέα ζευγάρια, συζήτηση


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, meleon είπε

Λενε οτι αν έδωσε καποιος τον ατακ στην τραπεζα δε μπορει να κανει αλλος αιτηση για το ιδιο ακινητο. Χαρτια ομως δεν εχω δωσει. Εχουν μονο διευθυνση και ατακ

Πάρε τηλέφωνο στην τράπεζα σου η στο 1555 να ρωτήσεις. Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους 

Έχω λαβει προεγκριση από την τραπεζα. Ψαχνω ήδη σπίτι. Εστω ότι βρίσκω ένα που μου αρέσει και δίνω προκαταβολη για να το προχωρήσω. Υπάρχει περίπτωση μέχρι να γίνει η τελική έγκριση του δανείου και της επιδοτησης να έχουν εξαντληθεί οι πόροι του προγράμματος και τα λεφτά που έχω δώσει ως προκαταβολή να τα χάσω ;

Γενικοτερα ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω έφοσον βρω σπίτι, δεν μου είναι ξεκάθαρο. Οι μεσίτες και οι ιδιοκτήτες ζητάνε προκαταβολή απο την άλλη όμως δεν είμαι ακομα σίγουρος ότι μπω στο πρόγραμμα όπως κανένας άλλωστε. Ή έχω καταλάβει λάθος ;

 

 

 

Επεξ/σία από electronn89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nhn είπε

το δανειο αυτο αφορα για ετοιμη κατοικια η μπορει να το παρει καποιος για να χτισει κανουργιο σε οικοπεδο που εχει ηδη?Ευχαριστω

Για έτοιμη κατοικία,από το 2008 και ποιο παλιά ,και μέχρι 150 τετραγωνικά 

28 λεπτά πριν, electronn89 είπε

Γεια σε όλους 

Έχω λαβει προεγκριση από την τραπεζα. Ψαχνω ήδη σπίτι. Εστω ότι βρίσκω ένα που μου αρέσει και δίνω προκαταβολη για να το προχωρήσω. Υπάρχει περίπτωση μέχρι να γίνει η τελική έγκριση του δανείου και της επιδοτησης να έχουν εξαντληθεί οι πόροι του προγράμματος και τα λεφτά που έχω δώσει ως προκαταβολή να τα χάσω ;

Γενικοτερα ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω έφοσον βρω σπίτι, δεν μου είναι ξεκάθαρο. Οι μεσίτες και οι ιδιοκτήτες ζητάνε προκαταβολή απο την άλλη όμως δεν είμαι ακομα σίγουρος ότι μπω στο πρόγραμμα όπως κανένας άλλωστε. Ή έχω καταλάβει λάθος ;

 

 

 

Φίλε πότε έκανες την αίτηση και σε πια τράπεζα . Εγώ ακόμη περιμένω, εχθές πήρα στην Πειραιώς που έκανα αίτηση και ακόμη λένε δεν έχει πάρει κανείς έγκριση.....

Το θέμα προκαταβολή είναι ρίσκο δυστυχώς,είναι από τα κακά του προγράμματος. Καλό θα ήταν αν μπορούσες να βάλεις έναν όρο ότι σε περίπτωση που φας άκυρο από το πρόγραμμα να σου το επιστρέψουν.γιατι θα δώσεις και 500 ευρώ στην τράπεζα για τον έλεγχο και ρίσκο μεγαλώνει... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα προέγκριση, έδωσα το ακίνητο από την αρχή αλλά ο μεσίτης μου είπε μέχρι να το δει τεχνικός να μη δώσω λεφτά. Μου έδωσε και όλα τα χαρτιά που χρειάζονται για το μηχανικό. Μάλλον είναι που θα πέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, music_lover είπε

Φίλος με 18k φορολογική δήλωση, δημόσιος υπάλληλος με 2 παιδιά, χωρίς κανένα άλλο δάνειο, έφαγε άκυρο από την εθνική τράπεζα με την δικαιολογία ότι δεν επαρκεί το εισόδημα του για ένα δάνειο 90k ευρώ με επιτόκιο 1.5% και δόση γύρω στα 300 ευρώ το μήνα. Τι εισοδήματα θέλουν οι τράπεζες για να δώσουν δάνεια του 25% του συνολικού ποσού? Στις 90k που ζήτησε, η τράπεζα θα του έδινε τις 22k με επιτόκιο 1.5% και του είπε όχι, σιγά το ρίσκο, έλεος. Και δεν μπήκε καν στην διαδικασία να του κάνει μια αντιπρόταση πχ σου δίνω μέχρι τόσα, βάλε εσύ τα υπόλοιπα. Είναι δυνατόν να πιστεύει η τράπεζα πως δεν μπορεί να πληρώνει 300 ευρώ το μήνα με μισθό 1500+? Μιλάμε για μόλις 20% του εισοδήματος του. Και το πιο εξοργιστικό από όλα, τους είπε μήπως φταίει το ποσό? Να ζητήσω λιγότερα? Και του είπαν όχι, δεν είχε σχέση το ποσό, άντε βγάλε άκρη τώρα.

18κ μόνο το εισόδημα του ή το οικογενειακό σύνολο; γιατί αν είναι το οικογενειακό μιλάμε για αστείο πόσο για 4 άτομα και καλά έκανε η τράπεζα που δεν το ενέκρινε ακόμα και δημόσιος να είναι.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MorcyGr είπε

Που είδατε ότι θέλει 6 μήνες για της απαντήσεις? Μην τα λέτε έτσι και πάθουμε εγκεφαλικά

Εδώ είναι τα επίσημα χρονικά όρια του προγράμματος.

Συνοπτική Διαδικασία Συμμετοχής στο Πρόγραμμα

 1.  Προσκόμιση απαιτούμενων δικαιολογητικών από τον δικαιούχο στο Κατάστημα και Υποβολή αίτησης δανείου

 2.  Αξιολόγηση πιστοληπτικής ικανότητας και κριτηρίων επιλεξιμότητας δικαιούχου (εντός εξήντα (60) ημερών από την υποβολή της αίτησης δανειοδότησης)

 3.  Γνωστοποίηση αποτελέσματος αξιολόγησης στον δικαιούχο

 4.   Προσκόμιση εγγράφων νομικού & τεχνικού ελέγχου από τον δικαιούχο, ενημέρωση στοιχείων και τιμής αγοράς ακινήτου (εντός προθεσμίας εξήντα (60) ημερών από την ημερομηνία προέγκρισης του δανείου)

 5.  Αποστολή στοιχείων στην Ε.Α.Τ. από την Τράπεζα, διενέργεια ελέγχων, δέσμευση κονδυλίων και αποστολή ενημέρωσης για το αποτέλεσμα των ελέγχων & την ημερομηνία ένταξης στο Πρόγραμμα (έγκριση Ε.Α.Τ.)

 6.  Διενέργεια νομικού & τεχνικού ελέγχου από την Τράπεζα (εντός εξήντα (60) ημερών από την ημερομηνία ένταξης στο Πρόγραμμα ή εκατόν είκοσι (120) ημερών σε περίπτωση προσκόμισης στοιχείων/δικαιολογητικών άλλου ακινήτου)

 7.   Προσκόμιση μεταγεγραμμένου συμβολαίου /οριστική έγκριση δανείου/υπογραφή δανειακής σύμβασης (εντός έξι (6) μηνών από την έγκριση της Ε.Α.Τ)

 8.  Υποβολή στοιχείων δανειακής σύμβασης στην Ε.Α.Τ από την Τράπεζα και λήψη έγκρισης

 9.  Προσημείωση ακινήτου

10. Υποβολή αιτήματος εκταμίευσης στην Ε.Α.Τ από την Τράπεζα και λήψη έγκρισης

11.  Εκταμίευση δανείου (εντός έξι (6) μηνών από την έγκριση της Ε.Α.Τ με δυνατότητα παράτασης 2 επιπλέον μηνών, εφόσον η αίτηση εγγραφής προσημείωσης έχει υποβληθεί εντός έξι (6) μηνών από την έγκριση της Ε.Α.Τ ) και ενημέρωση της Ε.Α.Τ για την ημερομηνία ολοκλήρωσης της.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Εδώ είναι τα επίσημα χρονικά όρια του προγράμματος.

Συνοπτική Διαδικασία Συμμετοχής στο Πρόγραμμα

 1.  Προσκόμιση απαιτούμενων δικαιολογητικών από τον δικαιούχο στο Κατάστημα και Υποβολή αίτησης δανείου

 2.  Αξιολόγηση πιστοληπτικής ικανότητας και κριτηρίων επιλεξιμότητας δικαιούχου (εντός εξήντα (60) ημερών από την υποβολή της αίτησης δανειοδότησης)

 3.  Γνωστοποίηση αποτελέσματος αξιολόγησης στον δικαιούχο

 4.   Προσκόμιση εγγράφων νομικού & τεχνικού ελέγχου από τον δικαιούχο, ενημέρωση στοιχείων και τιμής αγοράς ακινήτου (εντός προθεσμίας εξήντα (60) ημερών από την ημερομηνία προέγκρισης του δανείου)

 5.  Αποστολή στοιχείων στην Ε.Α.Τ. από την Τράπεζα, διενέργεια ελέγχων, δέσμευση κονδυλίων και αποστολή ενημέρωσης για το αποτέλεσμα των ελέγχων & την ημερομηνία ένταξης στο Πρόγραμμα (έγκριση Ε.Α.Τ.)

 6.  Διενέργεια νομικού & τεχνικού ελέγχου από την Τράπεζα (εντός εξήντα (60) ημερών από την ημερομηνία ένταξης στο Πρόγραμμα ή εκατόν είκοσι (120) ημερών σε περίπτωση προσκόμισης στοιχείων/δικαιολογητικών άλλου ακινήτου)

 7.   Προσκόμιση μεταγεγραμμένου συμβολαίου /οριστική έγκριση δανείου/υπογραφή δανειακής σύμβασης (εντός έξι (6) μηνών από την έγκριση της Ε.Α.Τ)

 8.  Υποβολή στοιχείων δανειακής σύμβασης στην Ε.Α.Τ από την Τράπεζα και λήψη έγκρισης

 9.  Προσημείωση ακινήτου

10. Υποβολή αιτήματος εκταμίευσης στην Ε.Α.Τ από την Τράπεζα και λήψη έγκρισης

11.  Εκταμίευση δανείου (εντός έξι (6) μηνών από την έγκριση της Ε.Α.Τ με δυνατότητα παράτασης 2 επιπλέον μηνών, εφόσον η αίτηση εγγραφής προσημείωσης έχει υποβληθεί εντός έξι (6) μηνών από την έγκριση της Ε.Α.Τ ) και ενημέρωση της Ε.Α.Τ για την ημερομηνία ολοκλήρωσης της.

Εντός 6 μηνών λέει μπορεί και 1 εβδομάδα μπορεί 6 μήνες. Εάν δούμε ότι λένε προέγκριση 60 μέρες και γίνετε σε 5 έως 10 μέρες δεν νομίζω να τραβήξει τόσο(6 μήνες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, MorcyGr είπε

Που είδατε ότι θέλει 6 μήνες για της απαντήσεις? Μην τα λέτε έτσι και πάθουμε εγκεφαλικά

 

25 λεπτά πριν, MorcyGr είπε

Εντός 6 μηνών λέει μπορεί και 1 εβδομάδα μπορεί 6 μήνες. Εάν δούμε ότι λένε προέγκριση 60 μέρες και γίνετε σε 5 έως 10 μέρες δεν νομίζω να τραβήξει τόσο(6 μήνες) 

Αυτό που ενδιαφέρει, που είναι η έγκριση και η δέσμευση κονδυλίων από την Ε.Α.Τ. είναι άγνωστο πόσο θα τραβήξει. Όταν η κουβέντα στην αγορά είναι ότι αν βάλεις σπίτι στο πρόγραμμα λεφτά θα δεις σε 10 μήνες, καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MorcyGr είπε

Εντός 6 μηνών λέει μπορεί και 1 εβδομάδα μπορεί 6 μήνες. Εάν δούμε ότι λένε προέγκριση 60 μέρες και γίνετε σε 5 έως 10 μέρες δεν νομίζω να τραβήξει τόσο(6 μήνες) 

ναι δεν μπορούμε να ξέρουμε για το ακριβές χρονικό διάστημα ,αλλά θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι και για τα ανώτερα χρονικά περιθώρια που δίνονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vs_skg είπε

 

Αυτό που ενδιαφέρει, που είναι η έγκριση και η δέσμευση κονδυλίων από την Ε.Α.Τ. είναι άγνωστο πόσο θα τραβήξει. Όταν η κουβέντα στην αγορά είναι ότι αν βάλεις σπίτι στο πρόγραμμα λεφτά θα δεις σε 10 μήνες, καταλαβαίνεις.

Σε 2 τράπεζες περιμένω πάνω από 15 μέρες για απάντηση.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vs_skg είπε

 

Αυτό που ενδιαφέρει, που είναι η έγκριση και η δέσμευση κονδυλίων από την Ε.Α.Τ. είναι άγνωστο πόσο θα τραβήξει. Όταν η κουβέντα στην αγορά είναι ότι αν βάλεις σπίτι στο πρόγραμμα λεφτά θα δεις σε 10 μήνες, καταλαβαίνεις.

Είναι δυνατόν να πάρει τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα?? Να έχεις δώσει προκαταβολή και μετά από 10 μήνες θα πάρει τα υπόλοιπα??

 
Αυτα δεν πανε μαζί??

Προσκόμιση μεταγεγραμμένου συμβολαίου /οριστική έγκριση δανείου/υπογραφή δανειακής σύμβασης (εντός έξι (6) μηνών από την έγκριση της Ε.Α.Τ)

Εκταμίευση δανείου (εντός έξι (6) μηνών από την έγκριση της Ε.Α.Τ με δυνατότητα παράτασης 2 επιπλέον μηνών, εφόσον η αίτηση εγγραφής προσημείωσης έχει υποβληθεί εντός έξι (6) μηνών από την έγκριση της Ε.Α.Τ ) και ενημέρωση της Ε.Α.Τ για την ημερομηνία ολοκλήρωσης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...