Προς το περιεχόμενο

Χαμηλός ήχος σε ειδοποιήσεις και μηνυματα


Alex206akias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Mosar είπε

Όχι, όπου και να είναι το τηλέφωνο το ίδιο κάνει. Σίγουρα είναι κάποια ρύθμιση γιατί κάποια στιγμή κατά λάθος, έτσι όπως κρατούσα το κινητό, μου ήρθε μήνυμα στο Viber και χτύπησε δυνατά. Αλλά αυτό έγινε μία και μοναδική φορά.

Παλιά δεν είχα δυστυχώς καθώς έρχομαι από Android.

άρα κάτι Κατα λάθος θα πάτησες μπορει κ μέσα στο μενου του viber.

έλεγα μήπως ξανα ειχες προηγ.iphone κ αν στο εκανε στη παλιά.

με επαναφορά αφού πρωτα κάνεις backup 

βάλε 2-3 εφαρμογές για 1-2 μερες να δεις αν στο κανει παλι κ μετά ξαναπερναςτο ickoud backup.

αν κ νομίζω κάποια ρύθμιση θα είναι κατι πιο απλο k δεν φταει η συσκευή γιατί επαναφορά κάνουμε ως τελευταία επιλογη πάντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, djtutis είπε

Μήνυμα σου ήρθε ή μήπως το είχες σε τέρμα ένταση και πάτησες να επιλέξεις ήχο ειδοποίησης και ακούστηκε τέρμα δυνατά;

Αν εννοείς στα settings μέσα από το ίδιο το viber, εκεί που αν θες να αλλάξεις τον ήχο ηδοποιησης από το κλασικό ήχο viber σε άλλο ήχο κλπ κλπ, στο σημείο αυτό λοιπόν, παρατήρησα πως από τα πλαϊνά κουμπιά του κινητού, η ένταση όντως  επηρεαζεται. Αν βάλεις τέρμα την ένταση λοιπόν απ' τα πλαϊνά κουμπιά  και επιλέξεις οποιοδήποτε ήχο θες να ακούγεται στο viber , στη φάση αυτή ακούγεται ΔΥΝΑΤΑ.

Το θεμα είναι γιατί αφού αποθηκεύσεις τα settings αυτά και βγεις απ' την εφαρμογή, έχει κλειδωθεί η οθονη κλπ, σου έρθει κάποιο νέο μήνυμα στο viber , θα ακουστεί πάλι χαμηλόφωνα. Και είναι πρόβλημα αυτό , γιατί μου χει τύχει να μου στείλουν σημαντικό μήνυμα την ώρα που οδηγούσα, άρα υπήρχε ένας σχετικος θόρυβος υπό λογικά πλαίσια, αλλά δε πήρα χαμπάρι καν το μήνυμα. Το είδα πολύ αργότερα και αυτό επειδή πήρα το κινητό στα χέρια μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Αν εννοείς στα settings μέσα από το ίδιο το viber, εκεί που αν θες να αλλάξεις τον ήχο ηδοποιησης από το κλασικό ήχο viber σε άλλο ήχο κλπ κλπ, στο σημείο αυτό λοιπόν, παρατήρησα πως από τα πλαϊνά κουμπιά του κινητού, η ένταση όντως  επηρεαζεται. Αν βάλεις τέρμα την ένταση λοιπόν απ' τα πλαϊνά κουμπιά  και επιλέξεις οποιοδήποτε ήχο θες να ακούγεται στο viber , στη φάση αυτή ακούγεται ΔΥΝΑΤΑ.

Το θεμα είναι γιατί αφού αποθηκεύσεις τα settings αυτά και βγεις απ' την εφαρμογή, έχει κλειδωθεί η οθονη κλπ, σου έρθει κάποιο νέο μήνυμα στο viber , θα ακουστεί πάλι χαμηλόφωνα. Και είναι πρόβλημα αυτό , γιατί μου χει τύχει να μου στείλουν σημαντικό μήνυμα την ώρα που οδηγούσα, άρα υπήρχε ένας σχετικος θόρυβος υπό λογικά πλαίσια, αλλά δε πήρα χαμπάρι καν το μήνυμα. Το είδα πολύ αργότερα και αυτό επειδή πήρα το κινητό στα χέρια μου.

Ακριβώς αυτό το πρόβλημα το έχω σε 3 συσκευές... Και όλες clean install χωρίς να κάνω καμία απολύτως ρύθμιση πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, djtutis είπε

Ακριβώς αυτό το πρόβλημα το έχω σε 3 συσκευές... Και όλες clean install χωρίς να κάνω καμία απολύτως ρύθμιση πουθενά.

Το "Δυνατότητες προσοχής" μέσα στο μενου "Face ID και κωδικός" είναι στο off απενεργοποιημένο??

Αν ναι και εφοσον μιλαμε για 3 συσκευες και οχι 1 συγκεκριμένη κ εφοσον εκανες και καθαρη εγκατασταση/clean install (χωρις να ξαναπερασεις το icloud backup) κ το δουλεψες 1-2 μερες με τις εφαρμογες που σου βγαζει χαμηλη ενταση  το πας στα διαγωνιστικά στα επίσημα για έλεγχο (κανε 1 τελευταιο icloud backup) όποτε εχεις χρόνο αν ειναι οντως πολυ χαμηλα ο ηχος ειδοποιήσεων.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, djtutis είπε

Ακριβώς αυτό το πρόβλημα το έχω σε 3 συσκευές... Και όλες clean install χωρίς να κάνω καμία απολύτως ρύθμιση πουθενά.

Υπάρχουν παρομια θεματα στο διαδυκτιο. Προφανώς είναι γνωστό bug από έκδοση ios 15 μέχρι και σήμερα, για την ένταση στα notifications.

Σε μένα προσωπικά το viber είναι που μου φαίνεται χαμηλόφωνα, αλλά μέσα στο σπίτι σήμερα που ήρθε νέο μήνυμα μου ακούστηκε κάπως πιο δυνατα. Δε ξέρω αν ήταν η ιδέα μου η επειδή σκαλησα λίγο τις εντάσεις και αναβάθμισα σε ios 16.3 το οποίο βγήκε χθες. Στα sms, messenger, ibank notifications μου ακούγονται κανονικά όσο πρέπει. Τώρα για το viber δε ξέρω τι να πω, ίσως επειδή προέρχομαι και από android συσκευή να είχα συνηθίσει μεγαλύτερη ένταση. Θα έχω το νου μου πάντως να δω αν στη πράξη, πχ οδηγώντας η σε εξωτερικούς χώρους μπορώ και παίρνω χαμπάρι πλέον ότι μου στέλνουνε.

Δοκίμασε να αναβαθμίσεις σε 16.3

Κάνε updates στο app store ότι εφαρμογές βγαλει να θέλουν ενημέρωση.

Και κάτι που διάβασα πρώτη φορά και κάποιους τους βοήθησε, στα Ήχοι οπτικά - στη μπάρα για ένταση ήχου - συρτή τέρμα αριστερά χαμηλα, μετά τέρμα δεξιά δυνατά, και μετά στην ένταση που χρειάζεσαι πχ 60% (δε χάνεις και τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update.

Συνειδητοποίησα (κατά λάθος) πως όταν είμαι μέσα στις εφαρμογές (στην αρχή έγινε τυχαία στο Viber καθώς την ώρα που το είχα ανοιχτό, μου έστειλαν μήνυμα και στη συνέχεια το δοκίμασα και στο Messenger) δηλαδή όταν είμαι στο σημείο που βλέπω την λίστα με τις συνομιλίες μου και μου έρθει μήνυμα, χτυπάει δυνατά, όπως θα έπρεπε. Όταν βγαίνω από τις εφαρμογές, κλειδώσω δε κλειδώσω την οθόνη, ο ήχος ειδοποίησης μηνύματος πέφτει κατά πολύ. Πήγα και από κατάστημα iRepair, δεν είχαν ιδέα. Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mosar είπε

Oταν βγαίνω από τις εφαρμογές, κλειδώσω δε κλειδώσω την οθόνη, ο ήχος ειδοποίησης μηνύματος πέφτει κατά πολύ.

Δοκίμασες όταν βγεις από την εφαρμογή αλλά να μη την κλείσεις τελείως, σαν ελαχιστοποίηση να είναι ανοιχτή backround δηλαδή, να δεις τότε πως ακούγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το έχω δοκιμάσει. Για την ακρίβεια, με το μπαίνω σε άλλη εφαρμογή ή απλά είμαι στην αρχική οθόνη του κινητού (και όχι στη λίστα των συνομιλιών του Viber) ο ήχος ειδοποίησης πέφτει. Ενώ αν έρθει μήνυμα την ώρα που είμαι μέσα στην εφαρμογή, ο τόνος ειδοποίησης είναι πολύ δυνατός.

Επεξ/σία από Mosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Mosar είπε

Ναι το έχω δοκιμάσει. Για την ακρίβεια, με το μπαίνω σε άλλη εφαρμογή ή απλά είμαι στην αρχική οθόνη του κινητού (και όχι στη λίστα των συνομιλιών του Viber) ο ήχος ειδοποίησης πέφτει. Ενώ αν έρθει μήνυμα την ώρα που είμαι μέσα στην εφαρμογή, ο τόνος ειδοποίησης είναι πολύ δυνατός.

Όσο είσαι σε άλλη εφαρμογή σημαίνει ότι κοιτάς το κινητό και αυτό το αντιλαμβάνεται (εκτός αν έχεις off το συγκεκριμένο feature) και λογικό να ρίχνει την ένταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η χαμηλή ένταση συνεχίζει να υπάρχει ακόμα και αν έχω αφήσει το τηλέφωνο στο τραπέζι, κρεβάτι κτλ. Δεν πέφτει μόνο όταν είμαι σε κάποια άλλη εφαρμογή. Αυτό το feature που αναφέρεις το είχα απενεργοποιήσει αλλά επειδή έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (μπας και στρώσει) δε ξέρω αν ενεργοποιήθηκε ξανά και αν παίζει κάποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mosar είπε

Μα η χαμηλή ένταση συνεχίζει να υπάρχει ακόμα και αν έχω αφήσει το τηλέφωνο στο τραπέζι, κρεβάτι κτλ. Δεν πέφτει μόνο όταν είμαι σε κάποια άλλη εφαρμογή. Αυτό το feature που αναφέρεις το είχα απενεργοποιήσει αλλά επειδή έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (μπας και στρώσει) δε ξέρω αν ενεργοποιήθηκε ξανά και αν παίζει κάποιο ρόλο.

Δοκίμασες re-install τις συγκεκριμένες εφαρμογές που στο παρουσιάζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω κάνει και αυτό, δυστυχώς κανένα αποτέλεσμα. Θεωρώ πως είναι κάποιο bug καθώς όπως προείπα, εάν σου έρθει μήνυμα ενώ έχεις ανοιχτές τις εφαρμογές, ο ήχος ειδοποίησης είναι δυνατός. Ελπίζω να το φτιάξουν με κάποια μελλοντική αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mosar είπε

Ναι το έχω κάνει και αυτό, δυστυχώς κανένα αποτέλεσμα. Θεωρώ πως είναι κάποιο bug καθώς όπως προείπα, εάν σου έρθει μήνυμα ενώ έχεις ανοιχτές τις εφαρμογές, ο ήχος ειδοποίησης είναι δυνατός. Ελπίζω να το φτιάξουν με κάποια μελλοντική αναβάθμιση.

Αν υποθέσουμε πως η ένταση σε μνμ στο viber πάει ανάλογα με την μπάρα που έχουμε στο ήχοι-οπτικά για ένταση ήχου κλήσεων και ειδοποιήσεων, εκεί που λες ότι το βάζεις τέρμα και ο ήχος κλήσης ακούγεται πολύ δυνατά.

Έχεις δοκιμάσεις να κάνεις το ανάποδο; Δηλαδή να πας τη μπάρα στη πιο χαμηλή ένταση και να δεις αν πχ στο viber ακούγεται ακόμα πιο σιγά από πριν. Αν ναι τότε ίσως πρόκειται κάποιου είδος bug όπου πρέπει να φτιάξουν (στο ios η στο viber, δε ξέρω) ώστε ο ήχος να ανεβαίνει σε αντίστοιχα επίπεδα και στις υπόλοιπες εφαρμογές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...