Προς το περιεχόμενο

Επίσημες οι RTX 4090 και RTX 4080 της Nvidia με 2-4x καλύτερες επιδόσεις από τις Ti εκδόσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδιάφορη ανακοίνωση, όταν παρουσιάσουν του χρόνου τις 4060/4070 τα λέμε, μέχρι τότε για την κανονική αγορά κάτω των 500-600 δεν αλλάζει κάτι

 

1 hour ago, music_lover said:

Υ.Γ. 2 Δεν είσαι casual gamer? Θέλεις πολλά hz και σε υψηλές αναλύσεις? Είσαι competitive player? Ως γνωστόν τα γούστα πληρώνονται..

Οι competitive players στο CSGO πχ παίζουν με όλα στο low και πολύ συχνά σε 1280x960 :P

https://prosettings.net/cs-go-pro-settings-gear-list/

https://www.esports.com/en/csgo-pro-settings-of-s1mple-zywoo-and-device-286867

 

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να μείνω με το series x για κανένα χρόνο ακόμα;λέω εγώ τώρα...γιατί τώρα που βλέπω όλα αυτά αρχίζω και το ξανασκέφτομαι που το έβαλα αγγελία..😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Devil9697 είπε

ελα που δεν παιρνεις γιατι και το yaris με εχτρα καινουριο θελει 30.000!

εσυ θες και yaris,, με κανενα bmw h mercedez να κάνεις την δουλειά σου 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αντικειμενικός είπε

Καποιοι μετα απο τοσα χρονια πιστευουν τις εταιρειες που ταζουν χ2-4

Αυτο το εχουμε ακουσει καμια 10 φορες και δεν ισχυε καμια. Και παλι εκει ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.

Καλα μας κανουν στις εκλογες!

Πόσο σωστός είσαι αδερφε. Αυτό ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H ονοματοδοσία της αρχιτεκτονικής που χρησιμοποιεί nVidia είναι αναφορά σε διάσημους επιστήμονες. Πχ Pascal από τον Blaise Pascal, Ampere από τον André-Marie Ampère. Τώρα, Lovelace από την Ada Lovelace, (κόρη του λόρδου Βύρωνα). Θεωρώ πως όταν ένα προϊόν έχει όνομα και όχι απλά ένα κωδικό, το κάνει πιο ελκυστικό στον καταναλωτή και προσθέτει κάτι στη φιλολογία γύρω από αυτό.

Επεξ/σία από CyanBlue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, NickTG είπε

Τα κράνη σίγουρα δεν είναι πέταμα χρημάτων. 

Κακό παράδειγμα. 

Για καποιον που δεν εχει μηχανη ειναι το ιδιο αχρηστο με μια 4090 για καποιον που παιζει 1080p .
Απο εκει και περα καποιες φορες ναι ειναι πεταμενα χρηματα οχι απο θεμα ασφαλειας αλλα απο θεμα επιλογης κρανους.
Υπαρχουν αξιοπρεπεστατα κρανη με 600-700ε παρολα αυτα υπαρχουν ατομα που εχουν τη κ@υλα και θα πανε να παρουν ενα Arai RX-7V RC Carbon που κοστιζει 3200€.
Αντιστοιχα και η 4090 δεν ειναι για τον φοιτητη που παιζει dota ουτε για αυτον που δουλευει part time για 350€,θα τη παρει αντιστοιχα αυτος που εχει τη κ@υλα να παιζει 4k Ultra σε οσο το δυνατον περισσοτερα fps.

Mε λιγα λογια ο καθε ενας εχει το χομπυ του και χαλαει τα χρηματα του οπως τον ευχαριστει ειτε ειναι κρανος ειτε ειναι καλαμι ειτε ειναι μια 4090.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδες το εχω χασει λιγο με τις τιμες...

ενας φιλος ανεφερε οτι η 4080 θα παει ευρωπη/ελλαδα καπου στα 1100 ευρω. Επισης λεμε σε ολο το thread οτι οι 3000 δε θα πεσουν ιδιαιτερα σε τιμη. Η 3080 ομως αυτη τη στιγμη ειναι εκει στα 1100 ευρω.

Αρα τι συμπερασμα βγαζουμε; Θα παραμεινει η 3080 στα 1100 ευρω και οι 4080 θα εκτοξευθει στο Θεο ή θα πεσει κατα παλυ η 3080 για να την αντικαταστησει στο φασμα των 1100 ευρω η 4080;

Επεξ/σία από kostasmath23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, kostasmath23 είπε

ρε παιδες το εχω χασει λιγο με τις τιμες...

ενας φιλος ανεφερε οτι η 4080 θα παει ευρωπη/ελλαδα καπου στα 1100 ευρω. Επισης λεμε σε ολο το thread οτι οι 3000 δε θα πεσουν ιδιαιτερα σε τιμη. Η 3080 ομως αυτη τη στιγμη ειναι εκει στα 1100 ευρω.

Αρα τι συμπερασμα βγαζουμε; Θα παραμεινει η 3080 στα 1100 ευρω και οι 4080 θα εκτοξευθει στο Θεο ή θα πεσει κατα παλυ η 3080 για να την αντικαταστησει στο φασμα των 1100 ευρω η 4080;

Οι 3000 θα πεσουν κιαλο οπως γινεται παντα με τη κυκλοφορια νεας σειρας.
Τωρα η 3080 εχει 840€.

Screenshot_10.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οι 3000 θα πεσουν κιαλο οπως γινεται παντα με τη κυκλοφορια νεας σειρας.
Τωρα η 3080 εχει 840€.

Screenshot_10.jpg

εχεις δικιο απλα εχω στο μυαλο μου τις πιο ακριβες της σειρας τυπου asus strix ή tuf που ειναι στα 1000-1100..

οκ λοιπον αρα αξιζει να περιμενει καποιος για πτωση τιμων λετε, γιατι σκεφτομουν να παρω μια νεα καρτα μετα απο χρονια τωρα

Επεξ/σία από kostasmath23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasmath23 είπε

εχεις δικιο απλα εχω στο μυαλο μου τις πιο ακριβες της σειρας τυπου asus strix ή tuf που ειναι στα 1000-1100..

οκ λοιπον αρα αξιζει να περιμενει καποιος για πτωση τιμων λετε, γιατι σκεφτομουν να παρω μια νεα καρτα μετα απο χρονια τωρα

909€ εχει η TUF 3080 και 1180€ εχει η Asus TUF 3090...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...