Προς το περιεχόμενο

TV Season 2022-2023


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members
Στις 21/10/2022 στις 5:04 ΜΜ, Glikos είπε

To Shantaram το βρήκα απρόσμενα καλό, παρόλο που το ξεκίνησα έχοντας εντελώς διαφορετικές προσδοκίες. Ήθελα μια χαλαρή περιπέτεια τύπου "Jack-κάτι" (Reacher, Ryan κλπ) με δράση και χωρίς απαραίτητα σοβαρό σενάριο για να βλέπω 1-2 επεισόδια πριν κοιμηθώ (μου αρκούσε ένας Τζακ να πλακώνει κόσμο στο ξύλο και να σκοτώνει κακούς σε κάθε επεισόδιο). 

Το Shantaram, όμως, δεν είχε καμία σχέση με αυτό που περίμενα, και το λέω για καλό. Δεν είχε την καταιγιστική δράση, παρόλο που δεν σε αφήνει να βαρεθείς (τα τελευταία 5 επεισόδια τα είδα μονοκοπανιά), και το μεγάλο της ατού ήταν η απεικόνιση της Βομβάης του 80. Δεν έχω πάει ποτέ και δεν έχω ιδέα για το πόσο ρεαλιστική ήταν στα αλήθεια, αλλά με έπεισε 100% και με έβαλε στο κλίμα από το πρώτο επεισόδιο. Η σειρά είναι άλλωστε βασισμένη σε βιβλίο, το οποίο με τη σειρά του βασίζεται σε πραγματικές εμπειρίες του συγγραφέα (και με έχει ψήσει να το διαβάσω). 

Δεν είναι ότι η σειρά δεν είχε ατέλειες, και ίσως να ήταν καλύτερη με άλλο πρωταγωνιστή (δεν είμαι Αυστραλός και μπορεί να κάνω λάθος, αλλά η "Αυστραλιανή" προφορά του μου ακουγόταν κακή), αλλά στο σύνολό της είχε μια ιδιαίτερη γοητεία και δεν είναι από αυτές που ξεχνάς με το που τελειώνουν. Ίσως να παίζει ρόλο το ότι την ξεκίνησα με πολύ χαμηλές προσδοκίες ή και ότι έχω δει πολλά σκουπίδια τελευταία, αλλά θα την έβαζα αρκετά ψηλά στην όχι ιδιαίτερα μεγάλη λίστα με τις σειρές που μου άρεσαν φέτος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsarig είπε

To Shantaram το βρήκα απρόσμενα καλό, παρόλο που το ξεκίνησα έχοντας εντελώς διαφορετικές προσδοκίες. Ήθελα μια χαλαρή περιπέτεια τύπου "Jack-κάτι" (Reacher, Ryan κλπ) με δράση και χωρίς απαραίτητα σοβαρό σενάριο για να βλέπω 1-2 επεισόδια πριν κοιμηθώ (μου αρκούσε ένας Τζακ να πλακώνει κόσμο στο ξύλο και να σκοτώνει κακούς σε κάθε επεισόδιο). 

Το Shantaram, όμως, δεν είχε καμία σχέση με αυτό που περίμενα, και το λέω για καλό. Δεν είχε την καταιγιστική δράση, παρόλο που δεν σε αφήνει να βαρεθείς (τα τελευταία 5 επεισόδια τα είδα μονοκοπανιά), και το μεγάλο της ατού ήταν η απεικόνιση της Βομβάης του 80. Δεν έχω πάει ποτέ και δεν έχω ιδέα για το πόσο ρεαλιστική ήταν στα αλήθεια, αλλά με έπεισε 100% και με έβαλε στο κλίμα από το πρώτο επεισόδιο. Η σειρά είναι άλλωστε βασισμένη σε βιβλίο, το οποίο με τη σειρά του βασίζεται σε πραγματικές εμπειρίες του συγγραφέα (και με έχει ψήσει να το διαβάσω). 

Δεν είναι ότι η σειρά δεν είχε ατέλειες, και ίσως να ήταν καλύτερη με άλλο πρωταγωνιστή (δεν είμαι Αυστραλός και μπορεί να κάνω λάθος, αλλά η "Αυστραλιανή" προφορά του μου ακουγόταν κακή), αλλά στο σύνολό της είχε μια ιδιαίτερη γοητεία και δεν είναι από αυτές που ξεχνάς με το που τελειώνουν. Ίσως να παίζει ρόλο το ότι την ξεκίνησα με πολύ χαμηλές προσδοκίες ή και ότι έχω δει πολλά σκουπίδια τελευταία, αλλά θα την έβαζα αρκετά ψηλά στην όχι ιδιαίτερα μεγάλη λίστα με τις σειρές που μου άρεσαν φέτος. 

Thanks για το feedback. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει την σειρά ακόμα, την έχω στην λίστα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2022 στις 4:25 ΜΜ, DeadOrganPlayer είπε

The Devil's Hour

Εξαιρετική μινι σειρά. Θέλει προσοχή στις λεπτομέρειες και όλα δένουν στο τέλος. Δείτε τη.

Πολυ καλη σειρα αλλα πιστευω οτι θα υπαρχει κι δευτερη σεζον (επιβεβαιωμενο)

Στις 28/12/2022 στις 4:46 ΜΜ, bardull01 είπε

The recruit, μου άρεσε πάρα πολύ... 

Και μενα μου αρεσε η σειρα,αν κι το σεναριο σε καποια σημεια μου φανικε αφελες .

Επεξ/σία από power_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/12/2022 στις 4:21 ΜΜ, john_dr είπε

Tulsa King (TV Series 2022– ) - IMDb

Διαμαντάκι μέχρι τώρα.

Ο Άρνι θα το βλέπει και θα ζηλεύει.

Θα δω πρώτα την δεύτερη σεζόν του The Head στο Cosmote TV και μετά ίσως δω και αυτό.

Επεξ/σία από Brainmorf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2022 στις 4:21 ΜΜ, john_dr είπε

Tulsa King (TV Series 2022– ) - IMDb

Διαμαντάκι μέχρι τώρα.

Ο Άρνι θα το βλέπει και θα ζηλεύει.

Μόλις το ξεκίνησα και τα επεισόδια φεύγουν μονορούφι. Δεν είναι τα 8,5-9 που βλέπω στο IMDb αλλά πρόκειται για solid 7 με 8. Τιμιοτατο. Μόνο κάποιες στιγμές είναι κάπως awkward οι ερμηνείες με το preachy ύφος που παίρνει ο Slay…. αλλά δεν εχει καθόλου άδικο στις συμβουλές που δίνει και στην κοινωνική κριτική που κάνει απέξω απέξω. Μου είχε λείψει μια γκάνγκστερικη σειρά με ιταλική μαφία….. έστω και αν είναι δοσμένη σε πιο soft ύφος σε σχέση με ότι έχουμε δει στο παρελθόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2023 στις 12:34 ΜΜ, HALF EVIL είπε

Είδε κανείς το Kaleidoscope ;

Το είδα. Μου φάνηκε διασκεδαστικό, πέρασα μερικές ευχάριστες ώρες ομολογώ. 

Βέβαια συμβουλεύτηκα ένα άρθρο για το ποια είναι ενδεχομένως η καλύτερη σειρά να το δει κανείς. Αν έβλεπα το τελευταίο χρονολογικά πιο πριν θα χαλιόμουν νομίζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

the rig : https://www.imdb.com/title/tt14273790/

υποθεση: ενα προιστορικο παρασιτο προσπαθει να σωσει το περιβαλλον.

τσαμπα εχασα το χρονο μου και το αστειο ειναι οτι παει για δευτερη σεζον

Επεξ/σία από stelioz78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, stelioz78 είπε

the rig : https://www.imdb.com/title/tt14273790/

υποθεση: ενα προιστορικο παρασιτο προσπαθει να σωσει το περιβαλλον.

τσαμπα εχασα το χρονο μου και το αστειο ειναι οτι παει για δευτερη σεζον

Και ημουν έτοιμος να το ξεκινησω αυτό...

 

Αντιθετα ξεκίνησα το Hunters

https://m.imdb.com/title/tt7456722/

Μολις τελειωσα το 2ο επεισόδιο και εχω μείνει με το στομα ανοιχτο! Αν συνεχίζει ετσι θα είναι υπερσειραρα, απλως αναρωτιέμαι γιατι κανεις δεν μιλαει για αυτήν, παρόλο που η δεύτερη σεζόν ξεκινησε τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετριότατο το Tulsa King κατ εμε. Αφελές και κακογραμμένοι χαρακτήρες (πλην του Σλαι). Ειδικά ο κακός γτπ τελείως.

Ασύνδετη ροή σε κάποιες φάσεις, ειδικά το τελευταίο επεισόδιο βιαστικό και εντελώς μη ρεαλιστικό.

Ευχάριστα βλέπεται δε λέω, αλλά ούτε καν δίπλα σε άλλες σοβαρες σειρές.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...