Προς το περιεχόμενο

Ειδοποίηση για 2πλή κλήση παρκαρίσματος Δήμου Ν. Σμύρνης βεβαιωμένη από Α.Τ. Νέας Σμύρνης


geodimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφώς. Θα τους ρωτήσεις ποια είναι η διαδικασία για να αποδείξεις ότι το όχημα ήρθε στην κατοχή σου ένα χρόνο μετά από την κλήση. Μπορεί να θέλουν μια υπεύθυνη δήλωση και συνημμένο το αντίγραφο της άδειας, μπορεί κάτι άλλο. Δε θα χεις θέμα θεωρώ από τη στιγμή που κάποιο επίσημο έγγραφο το αποδεικνύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, deadforest είπε

Καλημέρα σε όλους..Μου ήρθε κλήση από τη δημοτική αστυνομία για κάποια παρανομία που έγινε το 2015. Εγώ το όχημα το αγόρασα το 2016 και προφανώς η κλήση αφορά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη..Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνουμε?Θα ψάξω το χαρτί μεταβίβασης αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα το βρω..Η άδεια όμως αναφέρει ημερομηνία, αν προσκομίσω την άδεια θα είμαι οκ?Η θα χρειαστεί να αποδείξω ότι δεν είναι ελέφαντας?

Η άδεια λογικά δεν κάνει, η ημερομηνία που αναφέρει είναι η ημερομηνία έκδοσης της και όχι απαραίτητα η ημερομηνία που ήρθε στην ιδιοκτησία σου.

Ίσως χρειαστεί κάποιο χαρτί από την εφορία, παλιότερα η βεβαίωση τελών κυκλοφορίας που έδιναν συνοδευόταν από μια λίστα με όλες τις μεταβολές ιδιοκτησίας.

Όπως είπαν και παραπάνω ρώτησε τους τι ακριβώς θέλουν, θα βγάλεις άκρη, το μόνο που παίζεται είναι το αν και πόσο θα χρειαστεί να τρέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η άδεια λογικά δεν κάνει, η ημερομηνία που αναφέρει είναι η ημερομηνία έκδοσης της και όχι απαραίτητα η ημερομηνία που ήρθε στην ιδιοκτησία σου.

Ίσως χρειαστεί κάποιο χαρτί από την εφορία, παλιότερα η βεβαίωση τελών κυκλοφορίας που έδιναν συνοδευόταν από μια λίστα με όλες τις μεταβολές ιδιοκτησίας.

Όπως είπαν και παραπάνω ρώτησε τους τι ακριβώς θέλουν, θα βγάλεις άκρη, το μόνο που παίζεται είναι το αν και πόσο θα χρειαστεί να τρέξεις.

Η άδεια γράφει την ημερομηνία μετάβιβασης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η άδεια γράφει την ημερομηνία μετάβιβασης 

Όπως πάντα γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν, την ημερομηνία έκδοσης της άδειας γράφει.

Αναφορά σε κείμενο
I  Ημερομηνία έκδοσης της άδειας κυκλοφορίας στην οποία αναφέρεται η παρούσα άδεια

https://troxoikaitir.gr/article/xereis-ti-odigeis

Στο δικό μου η μεταβίβαση έγινε το 2010 αλλά η άδεια λόγω λάθους αλλάχτηκε το 2012, 2012 λέει η άδεια μου στο επίμαχο πεδίο:

image.png.1b796857087e600c7734114b6f25f890.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Η άδεια λογικά δεν κάνει, η ημερομηνία που αναφέρει είναι η ημερομηνία έκδοσης της και όχι απαραίτητα η ημερομηνία που ήρθε στην ιδιοκτησία σου.

Ίσως χρειαστεί κάποιο χαρτί από την εφορία, παλιότερα η βεβαίωση τελών κυκλοφορίας που έδιναν συνοδευόταν από μια λίστα με όλες τις μεταβολές ιδιοκτησίας.

Όπως είπαν και παραπάνω ρώτησε τους τι ακριβώς θέλουν, θα βγάλεις άκρη, το μόνο που παίζεται είναι το αν και πόσο θα χρειαστεί να τρέξεις.

Θα πάρω ένα τηλ αύριο να ρωτήσω.Αν βγαλω ακρη θα ενημερώσω for future reference.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όπως πάντα γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν, την ημερομηνία έκδοσης της άδειας γράφει.

Αρα λοιπον αν δεν εχεις εκδοσει νεα αδεια και εχεις αυτη που εκδοθηκε οταν εγινε η μεταβιβαση του αυτοκινητου Η ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όπως πάντα γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν, την ημερομηνία έκδοσης της άδειας γράφει.

https://troxoikaitir.gr/article/xereis-ti-odigeis

Στο δικό μου η μεταβίβαση έγινε το 2010 αλλά η άδεια λόγω λάθους αλλάχτηκε το 2012, 2012 λέει η άδεια μου στο επίμαχο πεδίο:

image.png.1b796857087e600c7734114b6f25f890.png

Εμένα από την άλλη γράφει:

(4) Ημ.Πρωτης άδειας: 2002

(Ι) Ημ.Χορήγησης : 2016

(Η) Ημ. Μεταβολής : 2016

Είναι η φωτοτυπία που δίνανε όταν τελείωσαν οι πράσινες. Ωστόσο στις πράσινες, στις παρατηρήσεις γράφει το που μεταβιβάστηκε. Από την άλλη αν εκδόθηκε νέα άδεια γράφει την ημερομηνία της νέας έκδοσης οπότε πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα, ξεκάθαρα δείχνει ότι το όχημα άλλαξε ιδιοκτήτη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Εμένα από την άλλη γράφει:

(4) Ημ.Πρωτης άδειας: 2002

(Ι) Ημ.Χορήγησης : 2016

(Η) Ημ. Μεταβολής : 2016

Είναι η φωτοτυπία που δίνανε όταν τελείωσαν οι πράσινες. Ωστόσο στις πράσινες, στις παρατηρήσεις γράφει το που μεταβιβάστηκε. Από την άλλη αν εκδόθηκε νέα άδεια γράφει την ημερομηνία της νέας έκδοσης οπότε πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα, ξεκάθαρα δείχνει ότι το όχημα άλλαξε ιδιοκτήτη.

Μην μπερδεύεσαι, το (H) δεν είναι "ημερομηνία μεταβολής" (ότι και να εννοείς με αυτό), είναι "Διάρκεια ισχύος της άδειας (όπου προβλέπεται)". Στη δική σου περίπτωση φαντάζομαι πως είναι συμπληρωμένο επειδή δεν έχεις κανονική άδεια αλλά υπηρεσιακό αντίγραφο, στις κανονικές άδειες (σε πράσινο χαρτί) είναι κενό επειδή η διάρκεια είναι απεριόριστη, δλδ δεν λήγουν ποτέ.

image.png.536374cb7da87812ce8f8da05adcb90d.png

Όσο για την ημερομηνία μεταβίβασης εξήγησα παραπάνω με πραγματικό παράδειγμα ότι ενδέχεται να μην συμπίπτει με την ημερομηνία χορήγησης της άδειας, η μεταβίβαση είναι ο πιο συνηθισμένος αλλά όχι ο μοναδικός λόγος έκδοσης άδειας.

Υπόψιν το χαρτί που έχεις δεν υποκαθιστά την νόμιμη άδεια, σε τυχόν έλεγχο το όργανο έχει δικαίωμα να σου βεβαιώσει παράβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε με τον νηματοθέτη, δε γίνεται να καταλογιστεί πρόστιμο για την ίδια παράβαση δύο φορές εντός 10λεπτου. Για παρκάρισμα πάντα ίσχυε το τρίωρο. Οπότε πρέπει να σβηστεί η μία κληση και όλες οι σχετικές προσαυξήσεις που αντιστοιχούν σε αυτήν. Υποθέτω ότι όλα τα άλλα στοιχεία οδός, αριθμός, ημερομηνία είναι ευανάγνωστα και σαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, το (H) δεν είναι "ημερομηνία μεταβολής" (ότι και να εννοείς με αυτό), είναι "Διάρκεια ισχύος της άδειας (όπου προβλέπεται)". Στη δική σου περίπτωση φαντάζομαι πως είναι συμπληρωμένο επειδή δεν έχεις κανονική άδεια αλλά υπηρεσιακό αντίγραφο, στις κανονικές άδειες (σε πράσινο χαρτί) είναι κενό επειδή η διάρκεια είναι απεριόριστη, δλδ δεν λήγουν ποτέ.

image.png.536374cb7da87812ce8f8da05adcb90d.png

Όσο για την ημερομηνία μεταβίβασης εξήγησα παραπάνω με πραγματικό παράδειγμα ότι ενδέχεται να μην συμπίπτει με την ημερομηνία χορήγησης της άδειας, η μεταβίβαση είναι ο πιο συνηθισμένος αλλά όχι ο μοναδικός λόγος έκδοσης άδειας.

Υπόψιν το χαρτί που έχεις δεν υποκαθιστά την νόμιμη άδεια, σε τυχόν έλεγχο το όργανο έχει δικαίωμα να σου βεβαιώσει παράβαση.

Ναι συμπληρωματικό είναι είναι, το Η περιγράφεται κανονικά και επίσης είναι απεριόριστο. Έκδοση άδειας σαφώς μπορεί να γίνει όχι μόνο για μεταβίβαση αλλά τι σημασία μπορεί να έχει; Το θέμα είναι ότι αποδεικνύει πως ένα όχημα είναι στην κατοχή κάποιου από την ημερομηνία χορήγησης (Ι). 

Το αντίγραφο από τη στιγμή που μου το δώσανε οι ίδιοι και το σφραγίσανε οι ίδιοι δε νομίζω ότι δε μπορεί να υποκαταστήσει την κανονική άδεια. Βασικά δε γνωρίζω κάποιο νόμο που να το λέει. Αυτό που ξέρω (αλλά δε θυμάμαι το νόμο) είναι ότι δεν γίνεται δεκτή άδεια σε μη σφραγισμένο φωτοαντίγραφο, ωστόσο άδεια (οποιαδήποτε και να είναι) δε μπορεί να πάρει γνήσιο υπογραφής μιας και είναι κάτι που μπορεί να ανακληθεί. 

Στην παρούσα φάση όμως εκ των έσω η συγκεκριμένη άδεια εκδόθηκε σε φωτοαντίγραφο και μάλιστα σφραγίστε από την αρμόδια υπηρεσία οπότε κομματάκι δύσκολο να βεβαιωθεί παράβαση, εκτός αν το όργανο είναι παντελώς στόκος. Όσες φορές έδωσα το αντίγραφο ποτέ δεν είχα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

έκδοση άδειας σαφώς μπορεί να γίνει όχι μόνο για μεταβίβαση αλλά τι σημασία μπορεί να έχει;

Έχω εξηγήσει αναλυτικά τι σημασία έχει, αλλά πάμε άλλη μία:

Η δική μου άδεια λέει πάνω ημερομηνία χορήγησης (I) 11ος 2012, αλλά πουθενά δεν αναφέρει 2010 δλδ το έτος που μεταβιβάστηκε στο όνομα μου, για αυτό ακριβώς θα ήταν λάθος αν ο Δήμος την δεχόταν σαν αποδεικτικό για το ότι ΔΕΝ μου ανήκε σε πιθανή παράβαση που είχε γίνει το 2011 πχ.

Όσο για αυτά που λες για το υπηρεσιακό αντίγραφο της άδειας θα συμφωνούσα αν είχε εκδοθεί πρόσφατα δλδ μέχρι πριν κανα μήνα, το δικό σου όμως έχει εκδοθεί πριν έξι ολόκληρα χρόνια... αυτό το έδιναν όποτε υπήρχε έλλειψη πράσινου χαρτιού για να κυκλοφορήσεις προσωρινά και να πας μετά από λίγες μέρες να πάρεις την πρωτότυπη, όχι για πάντα. Αν πράγματι είναι όπως τα περιγράφεις, δλδ στο (Η) γράφει 2016, τότε το αντίγραφο είχε περιορισμένη ισχύ και έχει λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβοητος ο δημος Νεας Σμυρνης βλεπω, για μαλ***σμενες αποπειρες εισπραξης χρηματων απο το πουθενα, αν κρινω και απο τη δικη μου εμπειρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/11/2022 στις 1:54 ΜΜ, deadforest είπε

Θα πάρω ένα τηλ αύριο να ρωτήσω.Αν βγαλω ακρη θα ενημερώσω for future reference.

Τελικά έκανα μια επίσκεψη στο δήμο συμπλήρωσα μια υπεύθυνη δήλωση ότι το όχημα δεν ήταν στη κατοχή μου για το χρονικό διάστημα της παράβασης με ενημέρωσαν ότι θα αναλάβουν να βρούνε τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και έφυγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...