Προς το περιεχόμενο

επιλογη server για wordpress site


giorgos_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας

θα ηθελα να με ενημερωσετε για ποιους σερβερ προτεινετε για φιλοξενια σαιτ με εκπαιδευτικο σκοπο,δλδ βιντεο μαθηματα τα οποια θα γινονται hosting αλλου.

επισης εχω ηδη ενα σαιτ στο top.host για την επιχειρηση μου ενημερωτικο κλπ που δεν ρολαρει και τελεια και θα ηθελα να το παω σε αλλον σερβερ.

σκοπος ειναι να μην κολλαει-φορτωνει γρηγορα,καθε πληροφορια καλοδεχουμενη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

κοιτα προς cretaforce η διαφορα αποδοσης και support με την tophost ειναι απλά χαοτική.

Ναι, αλλά ο χώρος δίσκου που δίνουν είναι αστείος: https://www.cretaforce.gr/shared-hosting/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, giorgos_t said:

γνωμη για cloudways?

Κάποια VULTR (κάτι high frequency συγκεκριμένα) που έχω δεί ήταν μια χαρά, ανώτερα από κλασικά shared ελληνικά με την τιμή να μην είναι ιδιαίτερα φθηνή. Υποστήριξη δεν χρειάστηκε, δεν έχω άποψη.

Δες και στη hetzner, όσα έχω και έχω δει εκεί είναι μια χαρά συναρτήσει κόστους - επιδόσεων.

Ελληνικά cretaforce εξαιρετικό support, πολύ καλοί οι shared τους, όχι τόσο ανταγωνιστικά πακέτα οικονομικά ειδικά αν το site σου μεγαλώνει σε όγκο θα έχεις και ανεβασμένο κόστος. Δεν έχω άποψη για πιο premium πακέτα.

Παπάκι, τοπ και τα συναφή της μαμάς εταιρείας τα τελευταία χρόνια δεν έχω καλή εμπειρία ούτε σε επιδόσεις ούτε σε υποστήριξη, δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν για αυτό που θέλεις να κάνεις.

Γενικά ανάλογα με το budget και τις γνώσεις σου πάνω σε σέρβερ, υπάρχουν άπειρες επιλογές. Αν οι γνώσεις σου είναι λίγες και το budget μικρό λιγοστεύουν. Δεν έχεις αναφέρει το ποσό που θέλεις να διαθέσεις για κάτι τέτοιο, ούτε τι βλέψεις έχεις για ταυτόχρονη θέαση μαθημάτων από πολλούς χρήστες.

Σε παρόμοιο project που έτυχε να συμμετέχω κάτι τέτοιο δούλευε αξιόπιστα μόνο σε dedicated μεγάλα μηχανήματα όταν αυξήθηκε ο αριθμός των χρηστών. Σε ένα πιο μικρό ήταν οκ σε ένα cloud της hetzner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vngls7 είπε

Κάποια VULTR (κάτι high frequency συγκεκριμένα) που έχω δεί ήταν μια χαρά, ανώτερα από κλασικά shared ελληνικά με την τιμή να μην είναι ιδιαίτερα φθηνή. Υποστήριξη δεν χρειάστηκε, δεν έχω άποψη.

Δες και στη hetzner, όσα έχω και έχω δει εκεί είναι μια χαρά συναρτήσει κόστους - επιδόσεων.

Ελληνικά cretaforce εξαιρετικό support, πολύ καλοί οι shared τους, όχι τόσο ανταγωνιστικά πακέτα οικονομικά ειδικά αν το site σου μεγαλώνει σε όγκο θα έχεις και ανεβασμένο κόστος. Δεν έχω άποψη για πιο premium πακέτα.

Παπάκι, τοπ και τα συναφή της μαμάς εταιρείας τα τελευταία χρόνια δεν έχω καλή εμπειρία ούτε σε επιδόσεις ούτε σε υποστήριξη, δεν ξέρω κατά πόσο κάνουν για αυτό που θέλεις να κάνεις.

Γενικά ανάλογα με το budget και τις γνώσεις σου πάνω σε σέρβερ, υπάρχουν άπειρες επιλογές. Αν οι γνώσεις σου είναι λίγες και το budget μικρό λιγοστεύουν. Δεν έχεις αναφέρει το ποσό που θέλεις να διαθέσεις για κάτι τέτοιο, ούτε τι βλέψεις έχεις για ταυτόχρονη θέαση μαθημάτων από πολλούς χρήστες.

Σε παρόμοιο project που έτυχε να συμμετέχω κάτι τέτοιο δούλευε αξιόπιστα μόνο σε dedicated μεγάλα μηχανήματα όταν αυξήθηκε ο αριθμός των χρηστών. Σε ένα πιο μικρό ήταν οκ σε ένα cloud της hetzner.

καλημερα ευχαριστω για την απαντηση.

κοιτα το ξεκιναω πειραματικα γιατι δεν ξερω πως θα παει.εφοσον τα βιντεο θα ειναι ανεβασμενα αλλου δεν νομιζω οτι θα χρειαζεται καποιος δυνατος σερβερ για αρχη,ειδικα οτι δεν θα εχει κ επισκεψιμοτητα.

με ενδιαφερει να επιλεξω κατι που ευκολα μπορω να παω σε κατι πιο δυνατο αμεσα εαν χρειαστει.

γνωσεις απο σερβερς δεν εχω κ ιδιαιτερα,χομπιστικα το κανω περισσοτερο το ολο εγχειρημα.

αυτο που προτεινεις για την hetzner ποιο πακετο δηλαδη δουλεψατε αρχικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, randomcat είπε

Ναι, αλλά ο χώρος δίσκου που δίνουν είναι αστείος: https://www.cretaforce.gr/shared-hosting/

Όπου δίνουν πολύ χώρο ψάξε για τα "ψιλά" γράμματα στους όρους χρήσης, όπως για παράδειγμα τα inodes, περιορισμός σε μέγεθος βάσεων δεδομένων και mailboxes που αποτρέπουν τη χρήση του χώρου.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Όπου δίνουν πολύ χώρο ψάξε για τα "ψιλά" γράμματα στους όρους χρήσης, όπως για παράδειγμα τα inodes, περιορισμός σε μέγεθος βάσεων δεδομένων και mailboxes που αποτρέπουν τη χρήση του χώρου.

Ωστόσο το πιο φτηνό shared της TopHost είναι στην ίδια τιμή με το πιο φτηνό της CretaForce, αλλά δίνει 8GB που είναι κατά πολύ περισσότερα και από το πιο ακριβό της CretaForce... Επίσης, ο χώρος για τα mailboxes αναγράφεται χωριστά.

Η TopHost μέχρι πριν μερικές εβδομάδες νομίζω έγραφε "unlimited" για το χώρο (όχι ότι ίσχυε στην πράξη, αλλά υπήρχε μια ελευθερία) και τώρα θέτουν ορατά και σαφή όρια και αυτοί. Για αυτόν το λόγο και επειδή Papaki, TopHost, και τα "συναφή της μαμάς εταιρείας" που έγραψε και ένας πιο πάνω, δεν μας τα λένε καλά στις επιδόσεις, και επειδή δεν μας τα λένε καλά και στην τιμολογιακή τους πολιτική και στις ανατιμήσεις, προσωπικά κοιτάζω για αλλού όσον αφορά το shared hosting.

Θα ήθελα Ελληνική εταιρεία αλλά όπου και αν κοίταξα οι χώροι δίσκου που δίνουν δεν είναι ικανοποιητικοί και συχνά είναι αστείοι. Κοίταξα δηλαδή και για Creta που έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, αλλά τι να την κάνω με τέτοιους χώρους...

Εδώ ακόμα και η TopHost που δίνει τουλάχιστον 8GB, για κάποιους πελάτες μου είναι οριακά, όταν εκείνοι θέλουν ένα απλό portfolio σάιτ χωρίς ιδιαίτερο traffic, αλλά έχουν μερικές χιλιάδες φωτογραφίες να δείξουν για τα έργα τους (π.χ. 100+ έργα επί 15 φωτογραφίες το καθένα συν τις φωτογραφίες διαφορετικών διαστάσεων που παράγει και χρειάζεται ένα WordPress theme, συν τα υπόλοιπα media του σάιτ).

Σε αυτούς πρέπει να πω ότι ή θα πληρώνεις ~200 το χρόνο σε κάποια CretaForce και ο χώρος πάλι δεν θα είναι αρκετός (5GB !!!) αλλά θα έχεις γρήγορο σάιτ, ή περίπου 70 το χρόνο σε κάποια TopHost αλλά το σάιτ σου μπορεί και να σέρνεται, ή να κάνουμε κάποια πατέντα με τα media να φορτώνουν εκτός σάιτ από το Cloud ή... άσε κοιτάζω για εξωτερικό. Hetzner, Bluehost, SiteGround κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ωστόσο το πιο φτηνό shared της TopHost είναι στην ίδια τιμή με το πιο φτηνό της CretaForce, αλλά δίνει 8GB που είναι κατά πολύ περισσότερα και από το πιο ακριβό της CretaForce... Επίσης, ο χώρος για τα mailboxes αναγράφεται χωριστά.

Η TopHost μέχρι πριν μερικές εβδομάδες νομίζω έγραφε "unlimited" για το χώρο (όχι ότι ίσχυε στην πράξη, αλλά υπήρχε μια ελευθερία) και τώρα θέτουν ορατά και σαφή όρια και αυτοί. Για αυτόν το λόγο και επειδή Papaki, TopHost, και τα "συναφή της μαμάς εταιρείας" που έγραψε και ένας πιο πάνω, δεν μας τα λένε καλά στις επιδόσεις, και επειδή δεν μας τα λένε καλά και στην τιμολογιακή τους πολιτική και στις ανατιμήσεις, προσωπικά κοιτάζω για αλλού όσον αφορά το shared hosting.

Θα ήθελα Ελληνική εταιρεία αλλά όπου και αν κοίταξα οι χώροι δίσκου που δίνουν δεν είναι ικανοποιητικοί και συχνά είναι αστείοι. Κοίταξα δηλαδή και για Creta που έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, αλλά τι να την κάνω με τέτοιους χώρους...

Εδώ ακόμα και η TopHost που δίνει τουλάχιστον 8GB, για κάποιους πελάτες μου είναι οριακά, όταν εκείνοι θέλουν ένα απλό portfolio σάιτ χωρίς ιδιαίτερο traffic, αλλά έχουν μερικές χιλιάδες φωτογραφίες να δείξουν για τα έργα τους (π.χ. 100+ έργα επί 15 φωτογραφίες το καθένα συν τις φωτογραφίες διαφορετικών διαστάσεων που παράγει και χρειάζεται ένα WordPress theme, συν τα υπόλοιπα media του σάιτ).

Σε αυτούς πρέπει να πω ότι ή θα πληρώνεις ~200 το χρόνο σε κάποια CretaForce και ο χώρος πάλι δεν θα είναι αρκετός (5GB !!!) αλλά θα έχεις γρήγορο σάιτ, ή περίπου 70 το χρόνο σε κάποια TopHost αλλά το σάιτ σου μπορεί και να σέρνεται, ή να κάνουμε κάποια πατέντα με τα media να φορτώνουν εκτός σάιτ από το Cloud ή... άσε κοιτάζω για εξωτερικό. Hetzner, Bluehost, SiteGround κ.λπ.

ναι επειδη της tophost σερνεται αυτο που εχω γι αυτο ρωτησα,να ανεβει το νεο αλλου και να ερθει και το παλιο μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, giorgos_t είπε

ναι επειδη της tophost σερνεται αυτο που εχω γι αυτο ρωτησα,να ανεβει το νεο αλλου και να ερθει και το παλιο μαζι.

Για εταιρείες του εξωτερικού, ανέφερα μερικές π.χ. Hetzner, Bluehost, SiteGround, DigitalOcean. Αν ψάχνεσαι για Ελληνική, ψάχνομαι και εγώ για κάποια που να συνδυάζει ταχύτητα μαζί με αρκετό χώρο. Έχω αρκετά σάιτ στην TopHost με πρόβλημα στις επιδόσεις...

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε η χρήση του χώρου από server ελληνικού webhost (δεν αναφέρω ποιος είναι για ευνόητους λόγους) που δίνει πακέτα semi-dedicated:

/dev/md2        1.8T  1.7T   39G  98% /

Με λιγότερο από 39GB ελεύθερο χώρο σε όλο το server και πακέτα που "παρέχουν" έως και 160GB χώρο καταλαβαίνετε ότι η συνταγή για την καταστροφή είναι σίγουρη.

Ή σε άλλον ελληνικό webhost που έχει να περάσει αναβαθμίσεις σχεδόν 3 έτη:

Αναφορά σε κείμενο

Linux xxxxxxx 3.10.0-1062.12.1.el7.x86_64 #1 SMP Tue Feb 4 23:02:59 UTC 2020 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Στους servers μας (CretaForce) γίνεται συμπίεση στα αποθηκευμένα δεδομένα, οπότε ανάλογα το είδος των δεδομένων μπορεί κάποιος να κερδίσει αρκετά σε χώρο.

Όμως δεν θεωρώ ότι υπάρχει καλύτερος webhost για ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις. Εάν πράγματι κάποιος δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις από την υποστήριξη, εάν δεν τον ενδιαφέρει να αργεί λίγο παραπάνω να φορτώσει η σελίδα του, εάν η σελίδα του έχει χαμηλή επισκεψιμότητα και δεν καταναλώνει πολλούς πόρους από CPU ή/και I/O, εάν χρειάζεται πολύ χώρο στο δίσκο και θέλει να πληρώνει τη χαμηλότερη τιμή, σίγουρα τις ανάγκες τους θα τις καλύψει καλύτερα κάποιος άλλος webhost και όχι εμείς. Πάντως το να δίνει κάποιος τις καλύτερες παροχές και σε ποιότητα και σε ποσότητα και στη χαμηλότερη τιμή δεν ισχύει πουθενά, ότι και να αγοράσεις.

Προσοχή όμως στο ότι εταιρίες που έχουν παράλογα χαμηλές τιμές για να προσελκύσουν πελάτες, πολλές φορές με έκπτωση που ισχύει μόνο στο πρώτο έτος, έχουν περιορισμούς που αναφέρονται στα ψιλά γράμματα των όρων χρήσης και που σε αναγκάζουν να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις το χώρο ή και να μην μπορείς να φιλοξενήσεις και τελείως την ιστοσελίδα σου. Αρκετοί webhosts έχουν περιορισμό στο πόσες σελίδες μπορούν να φιλοξενηθούν στο ίδιο πακέτο, στον αριθμό των αρχείων της ιστοσελίδας και των αριθμό των αποθηκευμένων e-mails, δεν επιτρέπουν mailbox μεγαλύτερα π.χ. από 100MB, δεν κάνουν backup τα e-mails ή τα sites, έχουν όρια στη χρήση των βάσεων δεδομένων, και γενικότερα έχουν χαμηλά όρια στη χρήση CPU/RAM κάτι που όμως είναι σημαντικό σε ιστοσελίδες με πολλά άρθρα και επισκεψιμότητα ή στα e-shops που λόγο της φύσης της εφαρμογής χρειάζονται πολλούς πόρους από τον server.

Στόχος τέτοιων webhosts είναι να μαζέψουν λόγο του επιθετικού marketing πολλούς πελάτες, κάποιοι από αυτούς που χρειάζονται πράγματι αυτά που τους υπόσχονται και δεν τους τα παρέχουν, αναγκάζονται και φεύγουν και έτσι κρατάνε αυτούς που έχουν μηδενικές απαιτήσεις. Εμείς θέλουμε να είναι ξεκάθαρο το τι παρέχουμε, να έχουμε λογικές τιμές σε αντιστοιχία με το επίπεδο της υπηρεσίας και να έχουμε μακροχρόνια συνεργασία με τον κάθε πελάτη μας.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, giorgos_t είπε

ναι επειδη της tophost σερνεται αυτο που εχω γι αυτο ρωτησα,να ανεβει το νεο αλλου και να ερθει και το παλιο μαζι.

Έχω χρησιμοποιήσει και την Multihosting.gr και έχω μείνει ικανοποιημένος από τις επιδόσεις, αλλά και εκεί θα ήθελα κάποια ενδιάμεσα πακέτα όσον αφορά το χώρο του δίσκου... πάει από τα 5GB στα 20GB, αλλά τουλάχιστον 8 ευρώ για 20GB είναι καλά (εφόσον τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του πακέτου με καλύπτουν). Οπότε η αναζήτηση συνεχίζεται...

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, randomcat είπε

Έχω χρησιμοποιήσει και την Multihosting.gr και έχω μείνει ικανοποιημένος από τις επιδόσεις, αλλά και εκεί θα ήθελα κάποια ενδιάμεσα πακέτα όσον αφορά το χώρο του δίσκου... πάει από τα 5GB στα 20GB, αλλά τουλάχιστον 8 ευρώ για 20GB είναι καλά (εφόσον τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του πακέτου με καλύπτουν). Οπότε η αναζήτηση συνεχίζεται...

H MultiHosting έχει εξαγοραστεί από την Enartia (Papaki, Top.Host) που έχει εξαγοραστεί από την βέλγικη team.blue:

https://top.host/blog/el/multihosting-stin-oikogeneia-tis-enartia/

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, giorgos_t said:

αυτο που προτεινεις για την hetzner ποιο πακετο δηλαδη δουλεψατε αρχικα;

Ήταν ένα 2 core / 4gb ram από τα cloud πακέτα τους, δεν ξέρω κατά πόσο ήταν ίδιο με αυτά που έχει τώρα. Και είχαν στήσει επάνω ένα DirectAdmin, δεν είχα εμπλακεί στο σεταρισμα ή την αγορά του πακέτου. Είχε 15 άτομα ταυτόχρονη θέαση max, και λειτουργούσε χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι πριν κάνα μήνα που είχα δει. Δες κάνα βίντεο για να δεις αν σου κάνει γιατί θέλει δουλίτσα να το σεταρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...