Προς το περιεχόμενο

Ο κλώνος του Dynamic Island στο Android έχει ήδη 1 εκατομμύριο downloads


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Dynamic Island, ένα χαρακτηριστικό software (κυρίως) είναι αυτό που ξεχώρισε από την κυκλοφορία των νέων iPhone 14 Pro και Pro Max.

Αντί να εξαφανίσει τη μεγάλη εγκοπή στο άνω μέρος της εμπρόσθιας όψης, η Apple παρουσίασε τη συγκεκριμένη λειτουργία η οποία χρησιμοποιεί την εγκοπή για εμφάνιση διαφόρων μηνυμάτων με εντυπωσιακά animation.

Σχεδόν αμέσως, η κοινότητα προγραμματιστών του Android άρχισε να δημιουργεί τις δικές της υλοποιήσεις που μιμούνταν το εφέ του Dynamic Island στα Android smartphones. Το dynamicSpot ξεχώρισε σχεδόν αμέσως μετά την κυκλοφορία του, και με βάση τα τελευταία στοιχεία αποτελεί μία από τις πιο δημοφιλείς υλοποιήσεις στο Android.

Έχοντας επιλύσει τα σημαντικότερα προβλήματα που αναφέρθηκαν στις πρώτες ημέρες της κυκλοφορίας του, ο προγραμματιστής της εφαρμογής που έχει το ψευδώνυμο Jawomo (επίσης γνωστός για το remapper του κουμπιού Bixby για συσκευές Samsung) πρόσθεσε νέες λειτουργίες.

image.png.0d981e74e27d04f1dd06366bc5c0581d.png image.png.7393f843ab34f5ac0ec9ce195c02fb80.png

Αυτό που εντυπωσιάζει πάντως είναι ένα μεγάλο ορόσημο για το dynamicSpot, με την εφαρμογή να μετράει πάνω από ένα εκατομμύριο downloads στο Google Play Store όπου είναι στο top 10 αυτή την εβδομάδα, με παρόμοια επίδοση και στο APKMirror. Ο αριθμός των downloads για τη συγκεκριμένη εφαρμογή φανερώνει ότι αρκετοί χρήστες του Android θα ήθελαν να δουν πώς θα έδειχνε το Dynamic Island στα τηλέφωνά τους.

Το μέλλον των εγκοπών και των οπών στα περισσότερα android smartphones δεν είναι ακόμα σίγουρο αφού και η τεχνολογία με την κάμερα κάτω από την οθόνη που συναντάμε σε πολύ ακριβά smartphones, έχει αρκετούς περιορισμούς. Θεωρείτε σίγουρο ότι αρκετοί OEM κατασκευαστές θα προχωρήσουν σε δικές τους υλοποιήσεις για τις συσκευές τους που θα μιμούνται το Dynamic Island, «κρύβοντας» με αυτό το τρόπο την εγκοπή της selfie κάμερας στο μπροστινό μέρος.

Χάρη στην ανοιχτή φύση του Android, η πλατφόρμα παραμένει το ιδανικό πεδίο δοκιμών για αναδυόμενες τάσεις όπως η συγκεκριμένη, δίνοντας μια καλή ιδέα για έναν υποψήφιο αγοραστή ενός iPhone 14 Pro, να καταλάβει τι προσφέρει πάνω κάτω η λειτουργία.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Cook: - Οποιος καταφερει να κρυψει τη καμερα για να πουλησουμε τις ιδιες φτηνοοθονες πανακριβα, ταξιδακι στη Χαβάη!

 

Και μπαμ! Η αδυναμια (που παραμενει μια αηδια πανω στην οθονη) ξαφνικα Νο1 κατεβασματα στα android…

 

  • Like 15
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, floba είπε

Αφου οτι κανει το μηλο ειναι χαλια γτ το κανουν κοπυ παιστ;

Γιατί πολύ απλά,

"Κράζεις, θαυμάζεις".

Ταιριάζει γάντι σε τέτοιες περιπτώσεις.

  • Like 6
  • Thanks 7
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, kotronas είπε

Το εγκατέστησα αλλά μου ζήτησε δικαιώματα και στην γκαρνταρόμπα μου οπότε το έβγαλα επί και τόπου.

Select Apps, Notification access, draw on screen με disclaimer ότι δεν κάνει χρήση internet και δεν μοιράζει κανένα δεδομένο σου. 

Υποθέτω δεν έχεις προφίλ σε social media. E;

Επεξ/σία από stivaks72
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι μέσα στην πώρωση σας χάνετε πάντα την ουσία, και ποια είναι αυτή ; Μα μια εφαρμογή (για εμένα άχρηστη και λέω για εμένα)  η οποία είναι για λίγα μοντέλα στα Iphone (2 προς το παρών), την περνάει άνετα ένας σε Android κινητό 5ετίας ή και πιο παλιά αν έχουν android 9 και πάνω (όπως το Galaxy s7  με Android 12 , που έχω για πειράματα και βλακείες) .

Από εκεί και πέρα όποιος μπορεί να καταλάβει τι λέω , κατάλαβε....

 

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lost2 είπε

Κάποιοι μέσα στην πώρωση σας χάνετε πάντα την ουσία, και ποια είναι αυτή ; Μα μια εφαρμογή (για εμένα άχρηστη και λέω για εμένα)  η οποία είναι για λίγα μοντέλα στα Iphone (2 προς το παρών), την περνάει άνετα ένας σε Android κινητό 5ετίας ή και πιο παλιά αν έχουν android 9 και πάνω (όπως το Galaxy s7  με Android 12 , που έχω για πειράματα και βλακείες) .

Από εκεί και πέρα όποιος μπορεί να καταλάβει τι λέω , κατάλαβε....

Νομιζω πως μια τέτοια σύγκριση μπορεί να κάνει κάποιος που το έχει δοκιμάσει τόσο σε android όσο και σε iphone 14.
Υποθέτω πως το dynamic island είναι κάτι περισσότερο απο ένα απλό εμφανισιακό prop στα συμβατά iphone.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, floba είπε

Αφου οτι κανει το μηλο ειναι χαλια γτ το κανουν κοπυ παιστ;

Ναι γιατί είναι ακριβώς το ίδιο ένα free app για να παίξεις και όποτε θες το κάνεις uninstall με ένα διαφημισμένο feature συσκευής που μόλις κυκλοφόρησε...

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δουλέψει αρκετά τα νέα 14 Pro, θεωρώ την υλοποίηση του λεγόμενου Dynamic Island ως κάτι πραγματικά ωραίο ειδικά από τη στιγμή που κατέληξε με δυο άνισες «τρύπες», τη μια δίπλα στην άλλη. 

Κρύβει δηλαδή, κάτι που δε δείχνει τόσο ωραίο με τη συσκευή σβηστή και προσθέτει μια Χ χρησιμότητα που σαφώς και χωρίς αυτή, δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας στη χρήση της συσκευής.

Αυτό που αρνούμαι να κατανοήσω είναι η ανάγκη αντιγραφής. Εντάξει, τα iPhone εδώ και πολλά χρόνια έχουν μια πεπατημένη - είτε αρέσει είτε όχι. Στο κόσμο του Android όμως περιμένω καινοτομίες (ακόμη κι αν αποτύχουν), όχι βιαστικές αντιγραφές σε κάτι που ακόμη και στην αυθεντική του μορφή είναι σε αρχικό στάδιο.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lost2 είπε

Κάποιοι μέσα στην πώρωση σας χάνετε πάντα την ουσία, και ποια είναι αυτή ; Μα μια εφαρμογή (για εμένα άχρηστη και λέω για εμένα)  η οποία είναι για λίγα μοντέλα στα Iphone (2 προς το παρών), την περνάει άνετα ένας σε Android κινητό 5ετίας ή και πιο παλιά αν έχουν android 9 και πάνω (όπως το Galaxy s7  με Android 12 , που έχω για πειράματα και βλακείες) .

Από εκεί και πέρα όποιος μπορεί να καταλάβει τι λέω , κατάλαβε....

Εγώ κατάλαβα πολύ καλά .

 Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό ακριβώς :

 585E9FDF-507B-4693-B796-49A568477C77.jpeg.2b0730bf777219db9cc7c90956afdceb.jpeg

 και οποίος κατάλαβε κατάλαβε 😎

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...