Προς το περιεχόμενο

Insomnia Forumvision #2


mic2mic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 386
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Mrs. Hyde είπε

Κρατήσου. Θα μας πνίξει εκείνος, έτσι κι αλλιώς. 😅:lol:

Αυτή η σιωπή του με τρομάζει χαχα θα μας ρίξει αστροπελέκι 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πού σε έκρυβε η Τζενουίτα σου στο προηγούμενο παιχνίδι; Θα κάναμε τρομερό ντουέτο τα δυο μας. Κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι του. Βρήκε ο Φίλιππας τον Ναθαναήλ του. Γιου Άμποτ, μι Κοστέλο. Μι Ταρζάν, γιου Τζέιν. Και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα. *βέλος διαπερνά καρδούλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Mrs. Hyde είπε

Μα πού σε έκρυβε η Τζενουίτα σου στο προηγούμενο παιχνίδι; Θα κάναμε τρομερό ντουέτο τα δυο μας. Κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι του. Βρήκε ο Φίλιππας τον Ναθαναήλ του. Γιου Άμποτ, μι Κοστέλο. Μι Ταρζάν, γιου Τζέιν. Και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα. *βέλος διαπερνά καρδούλα

Με είχε στην βιτρίνα με τα μπιμπελό και με έβγαλε να με ξεσκονίσει λιγουλάκι χαχα 😆πράγματι η μια θα έκοβε και η άλλη θα έραβε κάτι κουστουμάκιαααα εεε?  

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ariadnimusiclover είπε

Με είχε στην βιτρίνα με τα μπιμπελό και με έβγαλε για να με ξεσκονίσει χαχα 😆πράγματι η μια θα έκοβε και η άλλη θα έραβε κάτι κουστουμάκιαααα εεε?  

Τς τς τς. Και τη βγάλαμε και πρώτη. 😠 (edit: βλ. που σε κράταγε μακριά μας)

Ε, μα ναι. Η τρέλα μας είναι συμβατή. Άι λάικ γιου. 

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mrs. Hyde είπε

Τς τς τς. Και τη βγάλαμε και πρώτη. 😠

Ε, μα ναι. Η τρέλα μας είναι συμβατή. Άι λάικ γιου. 

Λαικ γιου τουυυ:wub:

Αμ το άλλο που το πας....έχουμε και τον JUD που δεν μπορεί να σταυρώσει ένα σωστό pain of salvation για να κάνει σεφτέ σε βαθμολογίες...και πατάει και κουμπάκι...αν δυσκολεύεται να του βρούμε ένα να τον διευκολύνουμε τον άνθρωπο χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ariadnimusiclover είπε

Λαικ γιου τουυυ:wub:

Αμ το άλλο που το πας....έχουμε και τον JUD που δεν μπορεί να σταυρώσει ένα σωστό pain of salvation για να κάνει σεφτέ σε βαθμολογίες...και πατάει και κουμπάκι...αν δυσκολεύεται να του βρούμε ένα να τον διευκολύνουμε τον άνθρωπο χαχα

Ο καημένος, αν θυμάμαι καλά, είχε πάει άπατος από την αφεντιά μου. 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

Ρε σειιιιιιιις!!!! Με φαγατε!!!

Τρωω και πνιγομαι!!
Περπαταω και φτερνιζομαι!!

Δεν ξερω που να παω να λυσω τα μαγια!! απαπαπα!

Θα λυθουν απο μονα τους αν βαλεις επιτελους τους βαθμους...και δεν θα τα λεμε συνεχεια... το 12ρι σε μενα αλλιως οχι μονο θα φτερνιζεσαι οχι μονο θα πνιγεσαι..για τo WC τρεχαλα και συνεχως...σε βλεπω χαχα😁🤣

Και ΝΑΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ το τρελό αγόρι ολοκλήρωσε με επιτυχία την βαθμολογία του και δεν με γελούν τα μάτια μου χαχα...Μα τι? τι είναι αυτό που ακούγεται τώρα? πρώτος πρώτος με το τσουλούφι :P

 

Αυτός ο JUD τι να κάνει άραγε? βρήκε κανένα καλό των pain of salvation ή....👀

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2022 στις 7:33 ΜΜ, ariadnimusiclover είπε

@Mrs. Hyde εθεάθη το παιντί έκανε λάααικκκ με το σταγονόμετρο μην θαρρείς ...και μετά έπιασε πάλι δουλειά χαχαχ

 

Μετα για τα δικα μου χρονακια λες!! Εγω φρεσκαδουρα ειμαι μπροστα σου!!!

 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

Μετα για τα δικα μου χρονακια λες!! Εγω φρεσκαδουρα ειμαι μπροστα σου!!!

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Nαι ναι πωωωςςς φρεσκαδούρα έτοιμος να παίξεις κουτσό με τα παιντιάαα της γειτονίας!!! 

Spoiler

AC/DC's Angus Young: his top five rock'n'roll moves | AC/DC | The GuardianWhen Angus Young criticized Led Zeppelin, Stones and Deep Purple

 

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2022 στις 6:30 ΜΜ, Mrs. Hyde είπε

Μα πού σε έκρυβε η Τζενουίτα σου στο προηγούμενο παιχνίδι; Θα κάναμε τρομερό ντουέτο τα δυο μας. Κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι του. Βρήκε ο Φίλιππας τον Ναθαναήλ του. Γιου Άμποτ, μι Κοστέλο. Μι Ταρζάν, γιου Τζέιν. Και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα. *βέλος διαπερνά καρδούλα

Spoiler

Ο Pinky και ο Brain.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος #5 - Αποτελέσματα

ΤίτλοςARDAVODRHERAFLOGABGBOJENJUDLOVMAXNOMNOVRIFRIO
1 Parkway Dri… 90078212620127812#86
2 Σ.Καζαντζίδ… 78101000612121004#41000
3 Pulp - The … 7230361001051#00121012
4 John Grant … 70#86005312701080110
5 David Gilmo… 692524#81061066865
6 Rosemary & … 631212412100#20123041
7 Dream, Ivor… 591610123356004027#
8 Billy Cobha… 560#120710308154123
9 L'arpeggiat… 53030087805123#700
10 Johnossi - … 4960510107282000#8
11 Faun - Fede… 4652035#074557300
12 Pain Of Sal… 4580750468#101104
13 Benedetta C… 44040702#006710530
13 Wheel - Syn… 4440#8400110022652
15 Papa Roach … 32711#00443300027


Σχόλια ανά τραγούδι

Round #5:
MAX: Δεν ηξερα που να πρωτοβαλω τα μηδενικα!! Τελεια!!
NOM: Μου άρεσε πολύ ο γύρος. Είχα γράψει - όπως πάντα - σχόλια αλλά δεν τα δημοσίευσα, γιατί πολλά απ' αυτά, ήταν σχεδόν ίδια. Μου άρεσαν εξίσου, τα 5 πρώτα τραγούδια της βαθμολογίας μου, τα οποία με δυσκόλεψαν στην κατάταξη. 'Οσα έβαλα στο μηδέν, ήταν ακριβώς αυτά που δεν με συγκίνησαν ιδιαίτερα. Τα υπόλοιπα, μου άρεσαν αρκετά. Καλή συνέχεια...
NOV: Πολύ ωραίος γύρος και αυτός με πολλά καλά κομμάτια.
Εύγε στους συμπαίκτες

Parkway Drive - Darker Still :
DRH (8): Αυτοί είναι με τις ώρες τους. Στις πιο prog στιγμές τους με αρέσουν, στις πιο metalcore προσπερνώ αδιάφορα

Σ.Καζαντζίδης,α.Βαρδής,χ.& Π. Κατσιμίχας - Στην Ελλάς Του 2000 :
ARD (10): Επειδή επιμένεις Ελληνικά !! και μου αρέσει...you crazy boy lol😁 αλλά είσαι και σπαστικούλης αφού συνέχεια πατάς το κομβίον της παράτασης λές και θα βάλεις γκολάκια από τα αποδυτήρια αμ δεν το βλέπω😁😂
MAX (#): Αυτο γιατι να το βγαλετε τελευταιο;; Οεο;

Pulp - The Trees :
DRH (3): Τώρα εδώ τι να βάλω; Είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα. Έχω αγορασμένα σχεδόν τα πάντα...μέχρι και τα σινγκλάκια...ευτυχώς που υπήρχε η λέσχη στο απθ και είχα κάπου να φάω όταν έδινα όλα μου τα λεφτά στους δίσκους.
Ωραίο είναι το Trees...αλλά δεν θα το έβαζα καν στα 50 καλύτερα κομμάτια τους. Είναι όμως πάρα πολυ ακουσμένο (τουλάχιστον από μένα). Δε θέλω να το βάλω πολύ ψηλά.

John Grant - Where Dreams Go To Die :
MAX (10): Νατος και ο Ozzy!
ARD (#): Ο εξαιρετικά πνευματώδης τραγουδοποιός-τραγουδιστής αν και έζησε στο χείλος του γκρεμού είτε από ναρκωτικά είτε από αλκοόλ είτε από αλόγιστο σεξ και το πρόβλημα υγείας που απέκτησε,κατάφερε να ανακάμψει και να δημιουργήσει υπέροχα τραγούδια που τα σφράγισε με την ερμηνεία του αν και έγινε αργότερα επιτυχημένος και γνωστός. Τα παιδικά του χρόνια άσχημα...
Ο ίδιος είχε πει «Όταν ήμουν στο σχολείο, όποτε γελούσα ή χαμογελούσα, γυρνούσα και έβρισκα κάποιον να με κοιτάζει με αυτό το τρομερό μίσος και αηδία», λέει με ένα πυκνό υπόλειμμα συναισθήματος. «Έπρεπε να ελέγχω τα πάντα – να ελέγξω τη φωνή μου, τις εκφράσεις του προσώπου μου, να ελέγξω τα μαλλιά και τα ρούχα μου και πού περπατούσα και πού καθόμουν – σε κάθε στιγμή. Νομίζω ότι αυτό με οδήγησε σε τρομερό άγχος». Και όλα αυτά λόγω της ομοφοβίας στη νιότη του.
«Εάν δεν λαμβάνετε υποστήριξη στο σπίτι ή έξω, δεν υπάρχει πού να πάτε. Δεν θα μπορούσα να είμαι ο εαυτός μου πουθενά» πάλι έλεγε....
Πραγματικά είναι τραγικό να μην είσαι ο εαυτός σου και να σε κάνουν να μοιάζεις ξεχωριστός όχι από προτερήματα αλλά από κοινωνικής φύσης ελαττώματα κάτι που σίγουρα δεν πρέπει να ισχύει ποτέ και για κανένα λόγο....
Ο Grant το 2010 δέχτηκε μεγάλη βοήθεια από το τεξανικό συγκρότημα Midlake, με το οποίο είχε συνεργαστεί όταν ήταν με τους Czars και συνέχισε να πιστεύει σε αυτόν. Παρήγαγαν το πρώτο του σόλο άλμπουμ, Queen of Denmark, το οποίο έκανε αίσθηση και κέρδισε το άλμπουμ της χρονιάς του Mojo.

Το Where Dreams Go To Die εξερευνά μια συγκεκριμένη δυναμική σχέσης κατά την οποία κάποιος βρίσκεται να συμβιβάζεται επ' αόριστον για έναν όμορφο άνθρωπο στη ζωή του.
Σε μια συνέντευξη με τον The Guardian (2010), ο John Grant σχολιάζει:
Το τραγούδι δεν αφορά ένα συγκεκριμένο άτομο, αλλά έχει να κάνει με το πώς μερικές φορές μπορείς να σε παρασύρει η σωματική ομορφιά κάποιου και πριν τον γνωρίσεις, κάνεις τόσα πολλά γι' αυτόν που στην πραγματικότητα δεν θα πρέπει να κάνεις - παρακάμπτεις όλα τα είδη των σταδίων της σχέσης απλώς και μόνο επειδή είναι όμορφος και καθώς το θεωρώ αρνητικό πράγμα, εκεί πεθαίνουν τα όνειρα...
Εμείς στην Ελλάδα έχουμε το <<Όνειρο ήτανε και πάει>> <<Άπιαστο όνειρο>> <<κάνε όνειρα>> <<Μόνο στα όνειρα>> <<όνειρο απατηλό>> <<όνειρο τρελό>>και άλλες πολλές εκφράσεις όταν απομυθοποιούμε ένα πρόσωπο. Από όμορφος γίνεται ξαφνικά άσχημος γιατί είναι μόνο μια βιτρίνα και εντός δεν υπάρχουν γλυπτά...
Ένας συγκεκριμένος στίχος του τραγουδιού <<I regret the day your lovely carcass caught my eye>> Εμεις στην Ελλάδα το λέμε ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που σου γνώρισα ή ανάθεμα την ώρα που έπεσε το βλέμμα μου πανω σου το ίδιο και το αυτό...

Το εξώφυλλο του δίσκου εξαιρετικό αφού δείχνει ξεκάθαρα τις δυο όψεις του εαυτού μας ...αυτός και ο άλλος...με τις σκοτεινές και ανύπωτες σκέψεις και φαντασιώσεις...και όπως είχε πει και ο αείμνηστος Δημήτρης Χορν στο Μια ζωή την έχουμε...όταν το ρωτάει η Μπιμπί ..σκότωσες κανέναν? Ναι τον εαυτό μου πάει αυτός πέθανεεεε και φυσικά στον βωμό της ομορφιά της έκανε τα απίστευτα και δεν ήταν ο εαυτό του...και από το ταξίδι στα Κύθηρα κατέληξε να πει ότι...Δεν υπάρχουν τα Κύθηρα Μανώλη...και το γνωστό τέλος ελπιδοφόρο ευτυχώς...

Τελικά είναι πολύ σπάνιο να βλέπεις έναν όμορφο άνθρωπο.. πλέον...και από μέσα και απ έξω...γι αυτό κι εγώ προτιμώ το μέσα.... βέβαια χωρίς μούσια και τατουάζ απ εξω χαχα 😁😜😅

David Gilmour - In Any Tongue :
ARD (2): Από τα λίγο τραγούδια τους που δεν μπορώ να ακούσω με τίποτε από στίχο δεν είναι κακό αλλά μουσικά δεν...
DRH (2): Να, αυτά είναι που δεν ξέρω τι να βάλω. Δεν είναι το Comfortably numb να το βάλω άμεσα 0 να μην το σκέφτομαι. Εδώ δεν είναι και τόσο γνωστό το κομμάτι. Και είναι και πολύ ωραίο. Είναι όμως από έναν από τους σημαντικότερους καλλιτέχνες (όλων των τεχνών, όλων των εποχών) στην ιστορία της ανθρωπότητας...και είμαι σίγουρος ότι δεν υπερβάλλω καθόλου. Θα προτιμούσα αυτά τα ονόματα να μην είναι στο παιχνίδι.
ps. πολύ ωραίο το σόλο στο τέλος...ξέρει αυτός

Rosemary & Garlic - The Dancers :
ARD (12): Αν όχι το ομορφότερο τραγούδι στον γύρο αυτό. Αρχίζει με μπαλάντα και καταλήγει σε post rock μελωδικό και πρωτότυπο...εξαιρετικό bouch fermee .... Είναι ωραιότερο και από το δικό μου τέλος...😍😘 Επίσης πρώτη φορά το ακούω και έχω συγκινηθεί από την τόση ανεπιτήδευτη ομορφιά της μελωδικής γραμμής μέσα από αυτή την αγγελική σχεδόν αθώα εφηβική φωνή...Θεία έμπνευση το έχω ακούσει πάνω από 20 φορές έχει μπει ήδη στα αγαπημένα μου...και το εξώφυλλο με το εστεμμένο κολιμπρί μούρλια🎤🐦
DRH (4): Ολλανδοί είναι! Είναι η κόρη της Anneke; Ένα γιο θυμόμουν ότι έχει.

Billy Cobham & Novecento - Stratus :
DRH (12): Άνετο 12άρι, σε έναν καλό γύρο! Το άκουγα και έλεγα ότι ακούω το Safe from harm των Massive Attack. Ψάχνω τα samples και όντως! Μα τι αφτί έχω πχια!!! Και τι βιογραφικό έχει αυτός ο τύπος!!!
ARD (0): Εξαιρετικό και αγαπημένο!!!!... άλλα μόνο μουσική οπότε 0 θα παραμείνω πιστή στις δηλώσεις μου.😁😁😁

L'arpeggiata- Christina Pluhar: - Barbara Furtuna - Maria (Sopra La Carpinese) :
ARD (0): thanks 🎡😁 God Bless you😇
NOM (#): Η συμμετοχή μου.
H Christina Pluhar γεννήθηκε το 1965 στο Craz της Αυστρίας. Σπούδασε λαούτο στο Βασιλικό Ωδείο της
Χάγης, αλλά έχει κυριαρχήσει σε πολλά διαφορετικά αν και παρόμοια όργανα: μπαρόκ κιθάρα, αναγεννησιακό
λαούτο, archiute, θρόμβη, μπαρόκ άρπα. 'Εχει εμφανιστεί τόσο ως σολίστ, όσο και ως continuo, σε πολλά
διάσημα μουσικά σύνολα. Το 2000 ίδρυσε το Appregiata, ένα μουσικό σύνολο που αριθμεί 10 μέλη. Μαζί τους,
έκανε πολλές ηχογραφήσεις.
Το κομμάτι αυτό, είναι από το album "Via Crucis", που κυκλοφόρησε το 2010.

Johnossi - Late Night Rider :
JUD (8): Στην αρχή δεν με τρέλανε, αλλά τελικά μου άρεσε!
ARD (6): κάπου έπρεπε να το βάλω...😂

Faun - Federkleid :
JUD (4): Eurovisionato τραγούδι :P
DRH (0): Στην αρχή νόμισα ότι είναι οι Fauns, αλλά που τέτοια τύχη. Εύκολο 0 δε χρειάζεται να χαραμίσω και πολύ χρόνο για να προσπεράσω.

Pain Of Salvation - Nightmist :
ARD (8): Eίναι κακό αλλά όχι το χειρότερο ....(υπάρχει και το papa roach no apologies LOL )που πρέπει να κάψω το 8ρι μου μην το πάρεις κάποιος άλλος που δεν θέλω χαχαχ είσαι η λύση που μου λύνει τα χέρια...αυτή τη φορά είσαι το καλύτερο από τα χειρότερα 😁.
DRH (7): Επιτέλους! Αυτός πρέπει να είναι ο καλός δίσκος των Pain of salvation! Και ωραίο κομμάτι! Αν και όχι σε όλη του τη διάρκεια. Έχουμε άλλους 7 γύρους να δούμε αν έχουν και κάτι άλλο αξιόλογο

Benedetta Caretta - Now We Are Free :
ARD (0): Μες αυτή τη βάαααρκα είμαι μοναχήηηη και χω συντροφιά μου κατασπρο πουλίιιιιι😁 όλα τα λεφτά το...μακρύ μικρόφωνο πως δεν έβαζαν και μακρύ καλώδιο....χμμμμμ

Wheel - Synchronise :
JUD (10): Ωπα! Insideout music βλέπω η δισκογραφική! Ξέρετε ποιοι άλλοι είναι στην insideout;
Οι Pain of Salvation! Θα τους ξαναβάλω μιας και το θυμήθηκα!
Α, ωραίο τραγούδι κιόλας!

Papa Roach - No Apologies :
ARD (7): Ό τι χειρότερο έχω ακούσει και δει από όλους τους γύρους του παιχνιδιού γι αυτο 7 το 0 το θελω για αλλού..είσαι τυχερός/η....ευτυχώς που το βίντεο έχει αίσιο τέλος γιατί θα σου βαζα 10 😤😁...και δεν απολογούμαι έτσι??
MAX (0): CockRoach...



Σχόλια ανά παίκτη

ARD:
Rosemary & Garlic - The Dancers (12): Αν όχι το ομορφότερο τραγούδι στον γύρο αυτό. Αρχίζει με μπαλάντα και καταλήγει σε post rock μελωδικό και πρωτότυπο...εξαιρετικό bouch fermee .... Είναι ωραιότερο και από το δικό μου τέλος...😍😘 Επίσης πρώτη φορά το ακούω και έχω συγκινηθεί από την τόση ανεπιτήδευτη ομορφιά της μελωδικής γραμμής μέσα από αυτή την αγγελική σχεδόν αθώα εφηβική φωνή...Θεία έμπνευση το έχω ακούσει πάνω από 20 φορές έχει μπει ήδη στα αγαπημένα μου...και το εξώφυλλο με το εστεμμένο κολιμπρί μούρλια🎤🐦
Σ.Καζαντζίδης,α.Βαρδής,χ.& Π. Κατσιμίχας - Στην Ελλάς Του 2000 (10): Επειδή επιμένεις Ελληνικά !! και μου αρέσει...you crazy boy lol😁 αλλά είσαι και σπαστικούλης αφού συνέχεια πατάς το κομβίον της παράτασης λές και θα βάλεις γκολάκια από τα αποδυτήρια αμ δεν το βλέπω😁😂
Pain Of Salvation - Nightmist (8): Eίναι κακό αλλά όχι το χειρότερο ....(υπάρχει και το papa roach no apologies LOL )που πρέπει να κάψω το 8ρι μου μην το πάρεις κάποιος άλλος που δεν θέλω χαχαχ είσαι η λύση που μου λύνει τα χέρια...αυτή τη φορά είσαι το καλύτερο από τα χειρότερα 😁.
Papa Roach - No Apologies (7): Ό τι χειρότερο έχω ακούσει και δει από όλους τους γύρους του παιχνιδιού γι αυτο 7 το 0 το θελω για αλλού..είσαι τυχερός/η....ευτυχώς που το βίντεο έχει αίσιο τέλος γιατί θα σου βαζα 10 😤😁...και δεν απολογούμαι έτσι??
Johnossi - Late Night Rider (6): κάπου έπρεπε να το βάλω...😂
David Gilmour - In Any Tongue (2): Από τα λίγο τραγούδια τους που δεν μπορώ να ακούσω με τίποτε από στίχο δεν είναι κακό αλλά μουσικά δεν...
Billy Cobham & Novecento - Stratus (0): Εξαιρετικό και αγαπημένο!!!!... άλλα μόνο μουσική οπότε 0 θα παραμείνω πιστή στις δηλώσεις μου.😁😁😁
L'arpeggiata- Christina Pluhar: - Barbara Furtuna - Maria (Sopra La Carpinese) (0): thanks 🎡😁 God Bless you😇
Benedetta Caretta - Now We Are Free (0): Μες αυτή τη βάαααρκα είμαι μοναχήηηη και χω συντροφιά μου κατασπρο πουλίιιιιι😁 όλα τα λεφτά το...μακρύ μικρόφωνο πως δεν έβαζαν και μακρύ καλώδιο....χμμμμμ
John Grant - Where Dreams Go To Die (#): Ο εξαιρετικά πνευματώδης τραγουδοποιός-τραγουδιστής αν και έζησε στο χείλος του γκρεμού είτε από ναρκωτικά είτε από αλκοόλ είτε από αλόγιστο σεξ και το πρόβλημα υγείας που απέκτησε,κατάφερε να ανακάμψει και να δημιουργήσει υπέροχα τραγούδια που τα σφράγισε με την ερμηνεία του αν και έγινε αργότερα επιτυχημένος και γνωστός. Τα παιδικά του χρόνια άσχημα...
Ο ίδιος είχε πει «Όταν ήμουν στο σχολείο, όποτε γελούσα ή χαμογελούσα, γυρνούσα και έβρισκα κάποιον να με κοιτάζει με αυτό το τρομερό μίσος και αηδία», λέει με ένα πυκνό υπόλειμμα συναισθήματος. «Έπρεπε να ελέγχω τα πάντα – να ελέγξω τη φωνή μου, τις εκφράσεις του προσώπου μου, να ελέγξω τα μαλλιά και τα ρούχα μου και πού περπατούσα και πού καθόμουν – σε κάθε στιγμή. Νομίζω ότι αυτό με οδήγησε σε τρομερό άγχος». Και όλα αυτά λόγω της ομοφοβίας στη νιότη του.
«Εάν δεν λαμβάνετε υποστήριξη στο σπίτι ή έξω, δεν υπάρχει πού να πάτε. Δεν θα μπορούσα να είμαι ο εαυτός μου πουθενά» πάλι έλεγε....
Πραγματικά είναι τραγικό να μην είσαι ο εαυτός σου και να σε κάνουν να μοιάζεις ξεχωριστός όχι από προτερήματα αλλά από κοινωνικής φύσης ελαττώματα κάτι που σίγουρα δεν πρέπει να ισχύει ποτέ και για κανένα λόγο....
Ο Grant το 2010 δέχτηκε μεγάλη βοήθεια από το τεξανικό συγκρότημα Midlake, με το οποίο είχε συνεργαστεί όταν ήταν με τους Czars και συνέχισε να πιστεύει σε αυτόν. Παρήγαγαν το πρώτο του σόλο άλμπουμ, Queen of Denmark, το οποίο έκανε αίσθηση και κέρδισε το άλμπουμ της χρονιάς του Mojo.

Το Where Dreams Go To Die εξερευνά μια συγκεκριμένη δυναμική σχέσης κατά την οποία κάποιος βρίσκεται να συμβιβάζεται επ' αόριστον για έναν όμορφο άνθρωπο στη ζωή του.
Σε μια συνέντευξη με τον The Guardian (2010), ο John Grant σχολιάζει:
Το τραγούδι δεν αφορά ένα συγκεκριμένο άτομο, αλλά έχει να κάνει με το πώς μερικές φορές μπορείς να σε παρασύρει η σωματική ομορφιά κάποιου και πριν τον γνωρίσεις, κάνεις τόσα πολλά γι' αυτόν που στην πραγματικότητα δεν θα πρέπει να κάνεις - παρακάμπτεις όλα τα είδη των σταδίων της σχέσης απλώς και μόνο επειδή είναι όμορφος και καθώς το θεωρώ αρνητικό πράγμα, εκεί πεθαίνουν τα όνειρα...
Εμείς στην Ελλάδα έχουμε το <<Όνειρο ήτανε και πάει>> <<Άπιαστο όνειρο>> <<κάνε όνειρα>> <<Μόνο στα όνειρα>> <<όνειρο απατηλό>> <<όνειρο τρελό>>και άλλες πολλές εκφράσεις όταν απομυθοποιούμε ένα πρόσωπο. Από όμορφος γίνεται ξαφνικά άσχημος γιατί είναι μόνο μια βιτρίνα και εντός δεν υπάρχουν γλυπτά...
Ένας συγκεκριμένος στίχος του τραγουδιού <<I regret the day your lovely carcass caught my eye>> Εμεις στην Ελλάδα το λέμε ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που σου γνώρισα ή ανάθεμα την ώρα που έπεσε το βλέμμα μου πανω σου το ίδιο και το αυτό...

Το εξώφυλλο του δίσκου εξαιρετικό αφού δείχνει ξεκάθαρα τις δυο όψεις του εαυτού μας ...αυτός και ο άλλος...με τις σκοτεινές και ανύπωτες σκέψεις και φαντασιώσεις...και όπως είχε πει και ο αείμνηστος Δημήτρης Χορν στο Μια ζωή την έχουμε...όταν το ρωτάει η Μπιμπί ..σκότωσες κανέναν? Ναι τον εαυτό μου πάει αυτός πέθανεεεε και φυσικά στον βωμό της ομορφιά της έκανε τα απίστευτα και δεν ήταν ο εαυτό του...και από το ταξίδι στα Κύθηρα κατέληξε να πει ότι...Δεν υπάρχουν τα Κύθηρα Μανώλη...και το γνωστό τέλος ελπιδοφόρο ευτυχώς...

Τελικά είναι πολύ σπάνιο να βλέπεις έναν όμορφο άνθρωπο.. πλέον...και από μέσα και απ έξω...γι αυτό κι εγώ προτιμώ το μέσα.... βέβαια χωρίς μούσια και τατουάζ απ εξω χαχα 😁😜😅

DRH:
Billy Cobham & Novecento - Stratus (12): Άνετο 12άρι, σε έναν καλό γύρο! Το άκουγα και έλεγα ότι ακούω το Safe from harm των Massive Attack. Ψάχνω τα samples και όντως! Μα τι αφτί έχω πχια!!! Και τι βιογραφικό έχει αυτός ο τύπος!!!
Parkway Drive - Darker Still (8): Αυτοί είναι με τις ώρες τους. Στις πιο prog στιγμές τους με αρέσουν, στις πιο metalcore προσπερνώ αδιάφορα
Pain Of Salvation - Nightmist (7): Επιτέλους! Αυτός πρέπει να είναι ο καλός δίσκος των Pain of salvation! Και ωραίο κομμάτι! Αν και όχι σε όλη του τη διάρκεια. Έχουμε άλλους 7 γύρους να δούμε αν έχουν και κάτι άλλο αξιόλογο
Rosemary & Garlic - The Dancers (4): Ολλανδοί είναι! Είναι η κόρη της Anneke; Ένα γιο θυμόμουν ότι έχει.
Pulp - The Trees (3): Τώρα εδώ τι να βάλω; Είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα. Έχω αγορασμένα σχεδόν τα πάντα...μέχρι και τα σινγκλάκια...ευτυχώς που υπήρχε η λέσχη στο απθ και είχα κάπου να φάω όταν έδινα όλα μου τα λεφτά στους δίσκους.
Ωραίο είναι το Trees...αλλά δεν θα το έβαζα καν στα 50 καλύτερα κομμάτια τους. Είναι όμως πάρα πολυ ακουσμένο (τουλάχιστον από μένα). Δε θέλω να το βάλω πολύ ψηλά.
David Gilmour - In Any Tongue (2): Να, αυτά είναι που δεν ξέρω τι να βάλω. Δεν είναι το Comfortably numb να το βάλω άμεσα 0 να μην το σκέφτομαι. Εδώ δεν είναι και τόσο γνωστό το κομμάτι. Και είναι και πολύ ωραίο. Είναι όμως από έναν από τους σημαντικότερους καλλιτέχνες (όλων των τεχνών, όλων των εποχών) στην ιστορία της ανθρωπότητας...και είμαι σίγουρος ότι δεν υπερβάλλω καθόλου. Θα προτιμούσα αυτά τα ονόματα να μην είναι στο παιχνίδι.
ps. πολύ ωραίο το σόλο στο τέλος...ξέρει αυτός
Faun - Federkleid (0): Στην αρχή νόμισα ότι είναι οι Fauns, αλλά που τέτοια τύχη. Εύκολο 0 δε χρειάζεται να χαραμίσω και πολύ χρόνο για να προσπεράσω.

JUD:
Wheel - Synchronise (10): Ωπα! Insideout music βλέπω η δισκογραφική! Ξέρετε ποιοι άλλοι είναι στην insideout;
Οι Pain of Salvation! Θα τους ξαναβάλω μιας και το θυμήθηκα!
Α, ωραίο τραγούδι κιόλας!
Johnossi - Late Night Rider (8): Στην αρχή δεν με τρέλανε, αλλά τελικά μου άρεσε!
Faun - Federkleid (4): Eurovisionato τραγούδι :P

MAX:
Round #5: Δεν ηξερα που να πρωτοβαλω τα μηδενικα!! Τελεια!!
John Grant - Where Dreams Go To Die (10): Νατος και ο Ozzy!
Papa Roach - No Apologies (0): CockRoach...
Σ.Καζαντζίδης,α.Βαρδής,χ.& Π. Κατσιμίχας - Στην Ελλάς Του 2000 (#): Αυτο γιατι να το βγαλετε τελευταιο;; Οεο;

NOM:
Round #5: Μου άρεσε πολύ ο γύρος. Είχα γράψει - όπως πάντα - σχόλια αλλά δεν τα δημοσίευσα, γιατί πολλά απ' αυτά, ήταν σχεδόν ίδια. Μου άρεσαν εξίσου, τα 5 πρώτα τραγούδια της βαθμολογίας μου, τα οποία με δυσκόλεψαν στην κατάταξη. 'Οσα έβαλα στο μηδέν, ήταν ακριβώς αυτά που δεν με συγκίνησαν ιδιαίτερα. Τα υπόλοιπα, μου άρεσαν αρκετά. Καλή συνέχεια...
L'arpeggiata- Christina Pluhar: - Barbara Furtuna - Maria (Sopra La Carpinese) (#): Η συμμετοχή μου.
H Christina Pluhar γεννήθηκε το 1965 στο Craz της Αυστρίας. Σπούδασε λαούτο στο Βασιλικό Ωδείο της
Χάγης, αλλά έχει κυριαρχήσει σε πολλά διαφορετικά αν και παρόμοια όργανα: μπαρόκ κιθάρα, αναγεννησιακό
λαούτο, archiute, θρόμβη, μπαρόκ άρπα. 'Εχει εμφανιστεί τόσο ως σολίστ, όσο και ως continuo, σε πολλά
διάσημα μουσικά σύνολα. Το 2000 ίδρυσε το Appregiata, ένα μουσικό σύνολο που αριθμεί 10 μέλη. Μαζί τους,
έκανε πολλές ηχογραφήσεις.
Το κομμάτι αυτό, είναι από το album "Via Crucis", που κυκλοφόρησε το 2010.

NOV:
Round #5: Πολύ ωραίος γύρος και αυτός με πολλά καλά κομμάτια.
Εύγε στους συμπαίκτες



Συγκεντρωτικά αποτελέσματα

+/- ΠαίκτηςΓ01Γ02Γ03Γ04Γ05Γ06Γ07Γ08Γ09Γ10Γ11Γ12
1 +1 NOV4099891547690
2 -1 JEN38526929610863
3 LOV3678952757972
4 ARD3636571807770
5 FLO3337282456569
6 GBO3037478614644
7 RIF2874558775849
8 AVO2705539507056
9 +1 DRH2575159515244
10 +1 RIO2515736435659
11 -3 ERA2468954442732
12 +2 MAX2311665254778
13 -1 NOM2144141453453
14 -1 JUD2013626197545
15 GAB175562647x46


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mic2mic είπε

David Gilmour - In Any Tongue :
ARD (2): Από τα λίγο τραγούδια τους που δεν μπορώ να ακούσω με τίποτε από στίχο δεν είναι κακό αλλά μουσικά δεν...

@ariadnimusiclover αυτό το κομμάτι δεν είναι Pink Floyd .. δεν είναι ''τους'' είναι ''του'' 👈.

Σιγά μην έβαζα στο παιχνίδι κομμάτι τους να έχω το μηδενικό σίγουρο :lol: .τώρα τουλάχιστον τσίμπησα το 2αράκι

Συγχαρητήρια @NovaLacertaeγια την πρώτη θέση και @MaXmaD@lovesucksγια την 2η και 3η θέση .

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...