Προς το περιεχόμενο

Οι PC gamers αφήνουν πίσω τους επιτέλους «το μίσος» για τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, SpiromaN είπε

Ακριβώς έτσι είναι. Η παγκόσμια έρευνα του Steam επηρεάστηκε από αυτούς που αγόρασαν από πλαίσιο. Για σκέψου ξανά τι έγραψες.

Παιδιά στην εποχή των μηνυμάτων πρέπει να μάθετε να αναγνωρίζετε και το ύφος των μηνυμάτων πέρα από το λογικό συμπέρασμα πού βγάζουν. Μήν θέλετε να κάνετε συνέχεια τους έξυπνους. Το παλικάρι πιθανολογώ προφανώς  δεν εννοεί το Πλαίσιο κυριολεκτικά αλλά τα μαγαζιά τέτοιου τύπου οπός και τα έτοιμα pc.

Πως αποφυγή παρεξηγήσεις γιατί φενετε να χρειάζεται. Το ύφος του μηνύματος τώρα είναι επιθετικό και ειρωνικό γιατί θέλω και εγώ να πω την εξυπνάδα μου 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα windows 11 θα "στρώσουν" πιο σύντομα απ'ότι τα Win10, μέχρι τότε η πλειοψηφία των χρηστών δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο λόγο να πάνε σε 11 εφόσον τα 10 έχουν ακόμα τουλάχιστον 3 χρόνια υποστήριξης και είναι ουσιαστικά ώριμα\optimized.

Προσωπικά θα μείνω για τουλάχιστον 1 χρόνο σε 10 και απλώς θα τσεκάρω τα 11 όποτε βγαίνουν νέα features, που είναι περασμένα σε ένα απλό sata drive που έχω για testings.

Δεν αποκλείω καθόλου την πιθανότητα να είμαι ακόμα στα 10 όταν θα βγούν τα 12.

Επεξ/σία από Ai7isoLinear
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ifrit21 είπε

Είμαι ένας από αυτούς που το έκανα "κατά λάθος" σε ένα update of windows.......κλαψ

Κατέβασε το TIW11.zip από το GitHub (open source and safe) https://github.com/builtbybel/ThisIsWin11/releases

και ακολούθησε τον οδηγό από εδώ 

για να τα κάνεις γρήγορα και καθαρά, καλύτερα κι από τα WIN10.

Στήνεις το απόλυτο gaming pc με 80 services max και διαχειρίζεσαι απόλυτα τα MS Updates..το έχω από την 1η μέρα και πάει σφαίρα, ακόμα και σε VM.

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

ρε πλακα μας κανετε τωρα
με αυτα τα ερμα τα 10ρια θα λυθουν επιτελους τα χρονια θεματα που εχουν
update στο update και οχι μονο δεν λυνεται κατι αλλα δημιουργουνται νεα θεματα
ο μονος λογος που ακομη υπαρχουν τα windows ειναι τα παιχνιδια αλλα ουτε για αυτο δεν κανουν
η υπαρχουσα ενδεδειγμενη λυση ειναι μακιντος και μια κονσολιτσα και να πανε στο διαολο τοσα χρονια μας φαγανε τη ζωη

kde neon or PopOS και με VM win10-11 αν θες και είσαι κομπλέ..😉👍

Επεξ/σία από xristosb
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpiromaN είπε

Ακριβώς έτσι είναι. Η παγκόσμια έρευνα του Steam επηρεάστηκε από αυτούς που αγόρασαν από πλαίσιο. Για σκέψου ξανά τι έγραψες.

Για σκέψου ξανά τη διάβασες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sorath είπε

Επιτέλους drag & drop πάλι στην taskbar με το 22H2. Ουφ....

Ναι..μας ακούνε που και που εκει στην MS τελικά..😂😂😉👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pikita είπε

Δεν έχουμε μίσος.απλά γουστάρουμε windows 7 ultimate και ξερό ψωμι.

Φαντάζομαι είχες πολύ σοβαρό λόγο για Ultimate. Ή απλά ήταν ότι πιο ακριβό βρήκες που μπορούσες να "σπάσεις";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικη αποψη και οχι τα διαφορα που θα δεις στο ιντερνετ
με windows 11 απο την πρωτη μερα του launch κανενα θεμα σε games και γενικα.
σε pc που εχω εκδοση Windows Insiders εκει ναι εχω θεματακια αλλα ειναι ολα ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ και οχι Live εκδοσεις!
Σιγουρα υπαρχουν προβληματα με λογισμικο αλλα και με drivers που σιγουρα φταιει η MS αλλα καπου καπου φταινε και οι εταιριες !
Βλεπε Nvidia - αποδοση με αποκλειση αναλογα τον Driver και την εκδοση!
Amd - αποδοση με βαση το Driver και την εκδοση !

πηρα 6600 και εχω θεματα με καθε driver update!

Και μην βιαστείτε να πειτε γιατι δοκιμασα την καρτα και σε 10 και ειχα τα ιδια ακριβως θεματα !

Επεξ/σία από venuets
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Τις ημερομηνίες τις είδες?

Ναι και;

 Το τελευταίο με την nvidia έχει ημερομηνία 26 Σεπτέμβρη 2022.

Το θέμα είναι ότι κάθε λίγους μήνες κάτι γίνεται και χαλάει το performance. Το pc gaming έχει καταντήσει πανάκριβο σπορ, δεν χρειάζεται αν έχουμε και τα Windows να μας εξαφανίζουν το μισό performance επειδή ξύπνησαν στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, utchihasassuke είπε

Ορίστε φίλε, το πρώτο πράγμα που άλλαξα μ'ολις έβαλα τα 11...

https://pureinfotech.com/bring-back-classic-context-menu-windows-11/

Ωραίος, ευχαριστώ.

Μ' ενοχλούσε αφάνταστα το μενού.

Στον οδηγό αναφέρει πως θέλει επανεκίνηση ο υπολογιστής, δεν χρειάζεται.

Κάνεις επανεκκίνηση το service Windows Explorer στο Task Manager.

2 ώρες πριν, xristosb είπε

Ευκολάκι.. win key & R
Γράψε regedit  kai πάτα ok
Στο registry tree πήγαινε και βρές την διαδρομή
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\CLASSES\CLSID
Δεξί κλικ στο CLSID και πάτα Δημιουργία και στο μενού που ανοίγει επέλεξε Κλειδί
Δώσε αυτό το όνομα, στο κλειδί που έφτιαξες: copy.. paste..
{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2} 
Πατάς enter
Τώρα πατάς δεξί κλικ επάνω στο νέο κλειδί που έκανες το {86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2} και πάτα Δημιουργία και στο μενού που ανοίγει επέλεξε πάλι Κλειδί
Δώσε αυτό το όνομα, στο κλειδί που έφτιαξες: copy.. paste..
InprocServer32
Πατώντας επάνω στο κλειδί, "InprocServer32" στο λευκό παραθυρο δεξια που εμφανίζεται στο reg value "Προεπιλογή" πατάς επάνω να ανοίξει και μετά το κλέινεις όπως είναι χωρίς να πειράξεις κάτι.
Τέλος πήγαινε στην διαχείριση εργασιών Διεργασίες ..βρες και πάτα επανεκκίνηση στο File Explorer (Εξερεύνηση των Windows δλδ)..
Είσαι κομπλέ με τα μενού των 10 στο file explorer.

Σωστόοος..👍😉

Άψογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή διαβάζω ότι κάποιοι παραμείνουν στα 7 γιατί είναι γρηγορότερα σε παιχνίδια. Πραγματικά εντυπωσιαστηκα πρόσφατα που είδα ένα βίντεο όπου τεστάριζε την ταχύτητα (frames per second) σε ολες τις εκδόσεις των Windows σε διάφορα γνωστα παιχνίδια.. Τα περισσότερα παιχνίδια ξέρετε που παίζανε γρήγοροτερα? Ορισμένα μάλιστα με εντυπωσιακη διαφορά απο ολες τις υπόλοιπες εκδόσεις. 

Στα Windows 8 που τα έχουν καταθαψει ολοι.. Κατα τα υπόλοιπα ψαγμένοι ολοι.. Δε θυμάμαι τώρα το λινκ να το βάλω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, utchihasassuke είπε

Ορίστε φίλε, το πρώτο πράγμα που άλλαξα μ'ολις έβαλα τα 11...

https://pureinfotech.com/bring-back-classic-context-menu-windows-11/

Επειδή καπνίζουν από μπαζούκα εκεί στην MS ,θα κάτσω να κάνω παπάτζες για να έχω ένα λειτουργικό... λειτουργικό. Μαζί με How to bring classic Start menu back on Windows 11, How to restore classic Taskbar with location options on Windows 11 κλπ κλπ που μετά από κάθε update μπορεί να μαλ...ται.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mordred είπε

Επειδή καπνίζουν από μπαζούκα εκεί στην MS ,θα κάτσω να κάνω παπάτζες για να έχω ένα λειτουργικό... λειτουργικό. Μαζί με How to bring classic Start menu back on Windows 11, How to restore classic Taskbar with location options on Windows 11 κλπ κλπ που μετά από κάθε update μπορεί να μαλ...ται.

Κοιτα εντάξει, αυτοι που φτιάχνουν το λειτουργικό κανουν συνέχεια αλλαγες. Για εμας σαν χρηστες πολλες φορές οι αλλαγες μας αρέσουν ή οχι. Ας πουμε στα 11 περα απο την αλλαγη στο δεξι κλικ, δεν με ενοχλησε κάτι αλλο τοσο πολυ. (Καλα πήγα και το start menu αριστερα, αλλα αυτο ηταν απο setting των windows). Παντως συμφωνω, έπρεπε να ειναι στα options των windowns να τα κανεις να φαινονται οπως θες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...