Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου φακού


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

      Κάποιος που ψάχνει τέτοιες εστιακές αποστάσεις είναι προτιμότερο να κοιτάξει για bridge όπου υπάρχουν αξιόλογες και οικονομικές λύσεις , παρά να ψάχνεται αν ένας 70 - 200 είναι καλύτερος από έναν 18 - 300 και σε ποιά μάρκα . Τουλάχιστον , μία bridge θα έχει φακό της ίδιας εταιρείας , ενώ παρά τους όποιους περιορισμούς , καλύπτει άνετα τις ανάγκες ενός ερασιτέχνη που δεν θέλει να μπλέξει με φακούς και κόντρα φακούς , είναι σαφώς εύκολη στην μεταφορά και χωρίς το συνολικό βάρος μιάς DSLR .

Συμφωνούμε απόλυτα.

Δυστυχώς σήμερα οι καλές bridge έχουν χάσει το κοινό τους. Έχει κοπεί ο συνδετικός κρίκος πραγματικών αναγκών των καταναλωτών με το τι προσφέρει το κάθε σύστημα. Και πολλοί "τα χώνουν" ανεξέλεγκτα για αγορές μηχανών κατηγοριών και συστημάτων πολύ πάνω απο αυτό που χρειάζονται, αλλά και μπορούν να εκμεταλλευτούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, highpriest είπε

Όπως και να έχει, πλέον ζούμε τον πυρετό της FF mirrorless εποχής. Βομβαρδισμός απο παντου για την ανάγκη αγοράς FF.  Ήμουν προχτές σε παρέα ερασιτεχνών φωτογράφων και χαβαλεδιάζαμε για εξοπλισμό και το peer presure να "αναβαθμιστώ" κι εγώ σε mirrorless FF ήταν σχεδόν αστείο.

 

Και γιατί να αναβαθμιστούμε σε τόσο μικρό αισθητήρα ; Λες και δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι :D  

Άμα με το καλό εμφανιστεί κάποια που να μη μοιάζει με DSLR, να μην έχει PASM χειρισμό αλλά να μη λέγεται Leica (κυρίως γιατί δεν υπάρχει το ρευστό) τότε ευχαρίστως να συζητηθεί η αλλαγή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Είχα ,τον πούλησα πριν καμιά εβδομάδα.

 

Και τι κατάλαβες ;;; 

 

Αγαπημένος μου φακός και για 150 που τον πήρες δε θα τον έδινα με την καμία.

Μερικές λήψεις μου με αυτόν:

Forest Path

Balance

Meteora Nature never gives up Lake Doxa Parthenon Acropolis Purple Dust Purple Velvet (3)

 

Ποιότητα όχι μ@λ@κιες.. και δεν εννοώ ότι οι φωτογραφίες είναι καλές αυτό είναι υποκειμενικό.. εννοώ πως μπορείς να καταλάβεις πόσο καλά αποδίδει ο φακός βλέποντας τες ..

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

 

Και τι κατάλαβες ;;; 

 

Αγαπημένος μου φακός και για 150 που τον πήρες δε θα τον έδινα με την καμία.

Μερικές λήψεις μου με αυτόν:

Forest Path

Balance

Meteora Nature never gives up Lake Doxa Parthenon Acropolis Purple Dust Purple Velvet (3)

 

Ποιότητα όχι μ@λ@κιες.. και δεν εννοώ ότι οι φωτογραφίες είναι καλές αυτό είναι υποκειμενικό.. εννοώ πως μπορείς να καταλάβεις πόσο καλά αποδίδει ο φακός βλέποντας τες ..

Δεν θα διαφωνήσω, ήθελα να πάρω κάποιον με μεγαλύτερο εστιακό μήκος και έπρεπε να δώσω κάτι.

Κράτησα τον sigma 17-70  που έχει και αυτός ποιότητα που με ικανοποιεί ,αλλά τον γρατζούνισα αυτόν και δύσκολα θα "έφευγε".

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekgreek είπε

Δεν θα διαφωνήσω, ήθελα να πάρω κάποιον με μεγαλύτερο εστιακό μήκος και έπρεπε να δώσω κάτι.

Κράτησα τον sigma 17-70  που έχει και αυτός ποιότητα που με ικανοποιεί ,αλλά τον γρατζούνισα αυτόν και δύσκολα θα "έφευγε".

 

Α έχεις και άλλο παιδί της εταιρείας... Οκ, συγχωρείται ότι έκανες.. και εγώ στη θέση σου πέραν της γρατσουνιας μάλλον θα κράταγα 17-70 για αυτά τα παραπάνω 20μμ. Καλός και αυτός από δείγματα που βλέπω, δεν τον εχω δουλέψει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Συμφωνούμε απόλυτα.

Δυστυχώς σήμερα οι καλές bridge έχουν χάσει το κοινό τους. Έχει κοπεί ο συνδετικός κρίκος πραγματικών αναγκών των καταναλωτών με το τι προσφέρει το κάθε σύστημα. Και πολλοί "τα χώνουν" ανεξέλεγκτα για αγορές μηχανών κατηγοριών και συστημάτων πολύ πάνω απο αυτό που χρειάζονται, αλλά και μπορούν να εκμεταλλευτούν.

     Φίλος από Αθήνα , πήρε πέρσι μία Lumix fz 300 , ελαφρώς μεταχειρισμένη , στα 200 ευρώ με τα όλα της . Επειδή έχει φυσική αναπηρία στο ένα χέρι λειτουργούσε με Sony rx 100 mk κάτι και παράλληλα δούλευε και με δανεική Nikon D810 καποιες φορές με τρίποδα . 

   Η fz 300 βγήκε παραπάνω από καλή , για την χρήση που την χρειάζεται σε wide λήψεις , μπορεί να την χειρίζεται άνετα με το ένα χέρι , ενώ για λήψεις που κάνει με πτηνά κλπ και πάλι φάνηκε πολύ μα πολύ αξιόλογη από εικόνες του που είδα , παρά τον μικρό αισθητήρα , την αργή κίνηση ? στον μηχανισμό ζουμ του φακού και ότι άλλο ειπώθηκε ως μειονέκτημα .

  Κι' όλα αυτά για 200 ευρώ , χωρίς την ανάγκη ψαξίματος για φακούς που κάνουν η δεν κάνουν , αλλά και το σχετικό βάλε βγάλε , κουβάλα κοκ .

  Ότι λειτουργεί καλύτερα για τον καθένα με βάση τις ανάγκες του , την τσέπη του και άλλα πολλά .

  Οι ζουμ που έχω αυτή την στιγμή , τέσσερις εν συνόλω , κάθονται αναπαυτικά μέσα στο ντουλάπι ενώ την θέση τους έχει πάρει ένας Sigma 30 f/1.4 ......... επί 1.5 ίσον 45 , ενώ ψάχνω να τους αντικαταστήσω με καποιους prime εφόσον βρεθεί κάτι αξιόλογο . Όσο για το ζουμ της υποθεσης , έχω εξηγήσει ότι σπάνια θα δουλέψω στα 100mm του Tamron 100 - 300 f/...... από άστα να πάνε μέχρι για τ' ανάθεμα ....... ενώ συνεχώς θα βρίσκεται στο τέρμα . Αντίθετα χαίρομαι να δουλεύω με τον έναν από τους δύο Jupiter 200m ....... κι' ας όψεται το βάρος για τα περαιτέρω ...... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pifilos είπε

Και γιατί να αναβαθμιστούμε σε τόσο μικρό αισθητήρα ; Λες και δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι :D  

Άμα με το καλό εμφανιστεί κάποια που να μη μοιάζει με DSLR, να μην έχει PASM χειρισμό αλλά να μη λέγεται Leica (κυρίως γιατί δεν υπάρχει το ρευστό) τότε ευχαρίστως να συζητηθεί η αλλαγή. 

Εγώ δεν το αποκλείω κιόλας, αλλά θα πρέπει η αγορά να μου ικανοποιεί κάποιες ανάγκες που η τωρινή δεν μπορεί.

Το να πάρω FF απλά για να έχω "το καλύτερο" σύστημα δεν μου λέει κάτι. Αν δω πως θέλω να κάνω κάτι με την μηχανή μου και δεν μπορώ, ενώ με μια FF θα μπορούσα, τότε ναι. Για την ώρα δεν μου έχει παρουσιαστεί αυτή η ανάγκη. Τις λίγες φορές που θα μου ήταν πιο χρήσιμη μια FF απο την Μ4/3 μου, βρήκα τρόπους να το "προσομοιώσω" και να πάρω το ίδιο αποτέλεσμα.

Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, ακόμη δεν μου έφυγε η κάψα για την Olympus E-m1 iii. Θα μου πεις, πάνω κάτω τα ίδια δεν κάνει και η δική σου; Ναι μεν, αλλά καμιά φορά είναι και τι μας τραβάει περισσότερο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, babisskg είπε

      Κάποιος που ψάχνει τέτοιες εστιακές αποστάσεις είναι προτιμότερο να κοιτάξει για bridge όπου υπάρχουν αξιόλογες και οικονομικές λύσεις , παρά να ψάχνεται αν ένας 70 - 200 είναι καλύτερος από έναν 18 - 300 και σε ποιά μάρκα . Τουλάχιστον , μία bridge θα έχει φακό της ίδιας εταιρείας , ενώ παρά τους όποιους περιορισμούς , καλύπτει άνετα τις ανάγκες ενός ερασιτέχνη που δεν θέλει να μπλέξει με φακούς και κόντρα φακούς , είναι σαφώς εύκολη στην μεταφορά και χωρίς το συνολικό βάρος μιάς DSLR .

Έχοντας αλλάξει αρκετές bridge, διαφωνώ κάθετα. Βάρος και όγκο έχουν και επιπλέον έχουν μικρή ζωή. Ενώ μια D90 ή D80 πχ με όλα αυτά τα χρόνια στην πλάτη , έχει πολύ ζωή. Για σύγκριση αισθητήρων και ποιότητας φωτογραφίας, ας μην το συζητάμε . Μία καινούρια bridge είναι ακριβότερη από μεταχειρισμένο πακέτο ενός 18-200 και μιας dslr. Μεταχειρισμένη bridge , είναι κάτι για το οποίο εύχεται κανείς καλή τύχη στον αγοραστή. Ίσως πρέπει να δοκιμάσει κάποιος , για να μάθει . Πιστεύω όσοι έχουν χρησιμοποιήσει κάμποσες και αφού τους πέθαναν στα χέρια όλες, δεν ξανακοιτάνε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σχεδόν μαζί βρήκα και ήρθα σε μια αρχική συμφωνία τους canon ef-s 55-250mm STM και canon ef 70-300 f4-5.6 is usm σε παρόμοια τιμή.

Προτίμησα και προχώρησα τον 55-250mm γιατί είναι crop.

Σήμερα ή αύριο θα πάρω τον 55-250mm STM και συμφώνησα με τον ίδιο και για 50mm f/1.8 STM πακέτο οι δυο φακοί, ελπίζω όλα να πάνε καλά.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω καινούριο νήμα μιας και σ΄ αυτό αναφερόμαστε σε μεταχειρισμένους φακούς.

Γράφω για φίλο που δεν έχει λογαριασμό εδώ και θέλει να αγοράσει ευρυγώνιο zoom.

Είναι μεταξύ του Nikon 16-35/4 και του Tamron 17-35/2.8-4 Di LD Asferical IF για full frame.

Για πέστε γνώμες για συγκριτικό μεταξύ τους ή αν έχετε να προτείνετε ίσως και κάποιους άλλους

παρόμοιους στο ανάλογο εύρος zoom.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από konkarien
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, konkarien είπε

Γράφω για φίλο που δεν έχει λογαριασμό εδώ και θέλει να αγοράσει ευρυγώνιο zoom.

Είναι μεταξύ του Nikon 16-35/4 και του Tamron 17-35/2.8-4 Di LD Asferical IF για full frame.

Είχα το nikon  . Απλά κορυφαίος φακός. Μη σκεφτεί τίποτε άλλο . Εννοείται ότι έχει nikon fx. Για dx θα είναι λάθος αγορά, μεγάλο βάρος, πεταμένα λεφτά και κακό εύρος εστιακών αποστάσεων . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάρω τον Canon EF-S 55-250mm μιλούσα με κάποιον με μηνύματα για έναν Tamron .

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι έγραφε ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση από την Tamron, αλλά δεν μεταβιβάζεται η εγγύηση.

Αυτό το είδα μετά στην αγγελία του ,για αυτό δεν τον ρώτησα όταν μιλούσαμε για τον φακό.

Να υποθέσω ότι κάνεις επέκταση της εγγύησης μέσω εγγραφής στη σελίδα της Tamron (έκανα κάτι τέτοιο για μια ηλεκτρική συσκευή) ,για αυτό δεν μπορεί να γίνει μεταβίβαση της;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2022 στις 9:37 ΠΜ, konkarien είπε

Καλημέρα.

Ναι, έχει FX.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Είναι λίγο το 16/17 - έως ....... και για FX και σε ότι αφορά τους ευρυγώνιους . Πρέπει να πάει προς τα 11 - έως ....... κλπ .

   Το 16 - κάτι δεν έχει ιδιαίτερη οπτική διαφορά από έναν ταπεινό 18 - 55 . Είναι περισσότερο της μόδας . Το πιθανότερο που θα συμβεί είναι να πιάσει τον εαυτό του τραβώντας συνέχεια στα 16 , σαν να ζητάει δλδ κι' άλλο πιο κάτω .

  

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...