Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου φακού


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Επειδή άρχισα να βλέπω Tamron, Sigma  (υπάρχει κάποια άλλη αξιόπιστη) ποια εταιρεία θεωρείται καλύτερη για φακούς για crop frame;

Η viltrox βγάζει αξιόλογους prime και είναι και VFM, αλλά δεν ξέρω αν τους βγάζει και για EF-S σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για την canon σου, την canon . Έχει φακούς όλων των εστιακών αποστάσεων για κάθε χρήση δεν χρειάζεται να κοιτάξεις τίποτε άλλο . Αντο κάνεις, μετά θα αρχίσεις να ψάχνεις γιατί έχεις προβλήματα calibration (η μηχανή σου δεν έχει af tuning όπως οι μεγαλύτερες) , γιατί έχεις προβληματική αυτόματη εστίαση κτλ. 

Δες την πλήρη γκάμα που έχει η canon , εδώ. Βγάζεις τα πάντα με αυτούς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 9:51 ΠΜ, greekgreek είπε

Επειδή άρχισα να βλέπω Tamron, Sigma  (υπάρχει κάποια άλλη αξιόπιστη) ποια εταιρεία θεωρείται καλύτερη για φακούς για crop frame;

Tokina. Έχει καλούς υπερευρυγώνιους και macro. Αυτοί οι φακοί γενικά δε χρειάζονται σταθεροποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Tokina. Έχει καλούς υπερευρυγώνιους και macro. Αυτοί οι φακοί γενικά δε χρειάζονται σταθεροποίηση.

Εφόσον ψάχνει για canon ef-s για ευρυγώνιο δεν χρειάζεται να κοιτάξει τίποτε άλλο πέρα από τον Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM .

Έχει και σταθεροποίηση , είναι πιο ευρυγώνιος από τον tokina (10mm αντί 11mm) και είναι πάμφθηνος. Στο review παραπάνω, αναφέρει :

 

Tokina's ultrawide lenses are OK and bigger, heavier and tougher, but they have poorer ergonomics, won't be sharper, and cost much more. Forget them, too.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πριν από λίγο τον Sigma Crop 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM μεταχειρισμένο στα 150 ευρώ, περιμένω και έναν άλλο Sigma.

Είναι σε άριστη κατάσταση και τον δοκίμασα κιόλας.

Δεν μπορώ να μιλήσω για διαφορές , είχε βραδιάσει όταν έβγαλα κάποιες φώτο ,τα πήγε καλά.

Με τον Canon EF-S 18-55 δεν έβγαλα βράδυ κάποια φώτο ,ώστε να κάνω μια σύγκριση.

Αύριο έχουμε αργία στη δουλειά ,θα κάνω μια εξόρμηση για να τον δοκιμάσω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2022 στις 1:59 ΜΜ, Dr_73 είπε

Εφόσον ψάχνει για canon ef-s για ευρυγώνιο δεν χρειάζεται να κοιτάξει τίποτε άλλο πέρα από τον Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM .

Έχει και σταθεροποίηση , είναι πιο ευρυγώνιος από τον tokina (10mm αντί 11mm) και είναι πάμφθηνος. Στο review παραπάνω, αναφέρει :

 

Tokina's ultrawide lenses are OK and bigger, heavier and tougher, but they have poorer ergonomics, won't be sharper, and cost much more. Forget them, too.

 

 

 

Οι Tokina έχουν μεγαλύτερα διαφράγματα (f2.8). Μπορεί για τα φωτογραφικά ενδιαφέρονται του Ken Rockwell να είναι μια χαρά ο Canon 10-18 αλλά κάποιοι ασχολούνται με αστροφωτογραφία για παράδειγμα και εκεί το f2.8 δίνει πλεονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα τον Sigma 17-50mm.

Έχω διαβάσει ότι είναι ο καλύτερος Crop της Sigma .

Σε σχέση με τον Canon EF-S 18-55 νομίζω ότι είναι σε πολλά καλύτερος.

Ο Canon EF-S 18-55 στην τιμή 18mm βγάζει σχετικά καλές φώτο , όταν αυξάνεις όμως το εστιακό μήκος τα πράγματα γίνονται χειρότερα.

Με τον Sigma  τα πράγματα είναι καλά μέχρι στα 50mm και βλέπω καλύτερη αντίθεση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
1 λεπτό πριν, greekgreek είπε

Μια ερώτηση όχι για φακό αλλά για canon 80d ,χωρίς φακό μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση , ποια τιμή θεωρείται καλή;

    Σου χρειάζεται πραγματικά μία μεταχειρισμένη Canon 80D ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Δεν αξίζει;

https://www.mpb.com/en-eu/product/canon-eos-80d?page=2&sort[productPrice]=ASC

Αν εννοείς από ιδιώτη τσέκαρε τις παραπάνω τιμές και ανάλογα με την κατάσταση που βρίσκεται αφαίρεσε τουλάχιστον ένα κατοστάρικο. π.χ. αν είναι σε πραγματικά άριστη κατάσταση και έχει λίγα κλικ αντί για 639 που ζητάει το MPB, από ιδιώτη το πάρα πολύ 550. Ειδάλλως δεν αξίζει. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ιδιώτη είναι ,κοντά στην περιοχή μου για να γίνει συνάντηση.

Έχει 15.000 κλικ και μου την αφήνει 350 ευρώ, χωρίς τον φακό Canon 18-135mm STM που έχει μαζί, εγώ προχτές πήρα καινούριο τον Canon 18-135mm usm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Από ιδιώτη είναι ,κοντά στην περιοχή μου για να γίνει συνάντηση.

Έχει 15.000 κλικ και μου την αφήνει 350 ευρώ, χωρίς τον φακό Canon 18-135mm STM που έχει μαζί, εγώ προχτές πήρα καινούριο τον Canon 18-135mm usm.

Νορμαλ ακούγεται αν μπορείς να ελέγξεις ότι είναι και άριστη λειτουργική κατάσταση. Ωστόσο όπως είπε και ο Μπάμπης σκέψου αν όντως τη χρειάζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν θα συμφωνήσω με τους προβληματισμούς των φίλων παραπάνω για το αν την χρειάζεσαι. 

Βλέπω τα θέματα που ανοίγεις για φακούς και πως γενικώς το ψάχνεις. Έχεις τον ενθουσιαμό να μάθεις, άρα την χρειάζεσαι.

H 2000d δεν είναι απλά entry level, αλλά έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες, ειδικά μόλις ξεφύγεις απο τις βασικές γνώσεις του τριγώνου έκθεσης aperture/shutter/iso. Έβλεπα τώρα τα specs της και κυριολεκτικά δεν μπορείς να πειραματιστείς σε κανένα είδος φωτογραφίας πέραν του να μάθεις να εκθέτεις σωστά την φωτογραφία και να καρδάρεις.

Η 80d είναι advanced μηχανή και θα σε βοηθήσει σε αρκετά είδη να πετύχεις αποτελέσματα (ανάλογα και με τον φακό που θα έχεις πάνω). Μεγαλύτερες (γρηγορότερες) ταχύτητες κλείστρου 1/8000 αντι για 1/4000, 5πλάσια σημεία φόκους, weather sealed, 7fps αντι για 3fps, anti flicker, 3πλάσιο iso, touch screen, σπαστή οθόνη, είναι λίγες μονο απο τις διαφορές με την "παιδική" 2000d. 

Να ανέβεις κατηγορία. Αλλιώς ο ενθουσιασμός που έχεις τώρα μπορεί να ξεφουσκώσει και είναι ότι χειρότερο.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια στιγμή το σκεφτόμουν ότι θα πάω στο ΄πιο πάνω επίπεδο , δεν ξέρω αν είναι νωρίς , ακόμη μαθαίνω την 2000d.

Βλέπω και η 200d είναι σε καλύτερο επίπεδο.

Από ότι είδα η 200d έχει καλύτερο επεξεργαστή από την 80d και σε συγκρίσεις που είδα πριν λίγο , δίνει την 200d να έχει καλύτερη ποιότητα στις φώτο , από την άλλη η 80d είναι πιο ποιοτική σαν κατασκευή.

Υ.Γ:Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο του νήματος.

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...