Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου φακού


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, highpriest είπε

Εγώ δεν θα συμφωνήσω με τους προβληματισμούς των φίλων παραπάνω για το αν την χρειάζεσαι. 

Βλέπω τα θέματα που ανοίγεις για φακούς και πως γενικώς το ψάχνεις. Έχεις τον ενθουσιαμό να μάθεις, άρα την χρειάζεσαι.

H 2000d δεν είναι απλά entry level, αλλά έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες, ειδικά μόλις ξεφύγεις απο τις βασικές γνώσεις του τριγώνου έκθεσης aperture/shutter/iso. Έβλεπα τώρα τα specs της και κυριολεκτικά δεν μπορείς να πειραματιστείς σε κανένα είδος φωτογραφίας πέραν του να μάθεις να εκθέτεις σωστά την φωτογραφία και να καρδάρεις.

Η 80d είναι advanced μηχανή και θα σε βοηθήσει σε αρκετά είδη να πετύχεις αποτελέσματα (ανάλογα και με τον φακό που θα έχεις πάνω). Μεγαλύτερες (γρηγορότερες) ταχύτητες κλείστρου 1/8000 αντι για 1/4000, 5πλάσια σημεία φόκους, weather sealed, 7fps αντι για 3fps, anti flicker, 3πλάσιο iso, touch screen, σπαστή οθόνη, είναι λίγες μονο απο τις διαφορές με την "παιδική" 2000d. 

Να ανέβεις κατηγορία. Αλλιώς ο ενθουσιασμός που έχεις τώρα μπορεί να ξεφουσκώσει και είναι ότι χειρότερο.

Το είπα κυρίως για το ουσιαστικό της υπόθεσης για αυτό έβαλα και τιμές εξάλλου. Με το σκεπτικό πως επειδή δεν ξέρω τι χρήση θέλει να κάνει και πόσο τον περιορίζει το υπάρχον σώμα. Π.χ. για τοπία, δρόμο, γενικότερα ό,τι θεωρείται φωτογραφία ταξιδιών, πορτραίτα νομίζω πως δεν κερδίζει κάτι παραπάνω. Εννοείται πως όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά που αναφέρεις ισχύουν και είναι αναγκαία για άλλα είδη που όμως μπορεί να τον αφορούν. Για τα εργονομικά ζητήματα καθώς και το viewfinder καμία αντίρρηση. Για μένα και αυτά μόνο είναι λόγος αλλαγής. 

 

2 ώρες πριν, greekgreek είπε

Κάποια στιγμή το σκεφτόμουν ότι θα πάω στο ΄πιο πάνω επίπεδο , δεν ξέρω αν είναι νωρίς , ακόμη μαθαίνω την 2000d.

Βλέπω και η 200d είναι σε καλύτερο επίπεδο.

Από ότι είδα η 200d έχει καλύτερο επεξεργαστή από την 80d και σε συγκρίσεις που είδα πριν λίγο , δίνει την 200d να έχει καλύτερη ποιότητα στις φώτο , από την άλλη η 80d είναι πιο ποιοτική σαν κατασκευή.

Άμα είναι να αλλάξεις καλύτερα απευθείας σε κάτι σαν την 80D. Χωρίς να ξέρω σε ποιο συγκριτικό αναφέρεσαι εκτιμώ πως οι διαφορές θα είναι αρκετά μικρές μόλις επεξεργαστείς τα RAW αρχεία και των 2. Οπότε η αλλαγή ας έχει τουλάχιστον ουσιαστική διαφορά στο θέμα χειρισμού και κατασκευής. 

2 ώρες πριν, greekgreek είπε

Υ.Γ:Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο του νήματος.

Μην τα σκέφτεσαι αυτά. Με εξαίρεση ελάχιστα νήματα τα περισσότερα εδώ μέσα καταλήγουν αλλού :P 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, pifilos είπε

Το είπα κυρίως για το ουσιαστικό της υπόθεσης για αυτό έβαλα και τιμές εξάλλου. Με το σκεπτικό πως επειδή δεν ξέρω τι χρήση θέλει να κάνει και πόσο τον περιορίζει το υπάρχον σώμα. Π.χ. για τοπία, δρόμο, γενικότερα ό,τι θεωρείται φωτογραφία ταξιδιών, πορτραίτα νομίζω πως δεν κερδίζει κάτι παραπάνω. Εννοείται πως όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά που αναφέρεις ισχύουν και είναι αναγκαία για άλλα είδη που όμως μπορεί να τον αφορούν. Για τα εργονομικά ζητήματα καθώς και το viewfinder καμία αντίρρηση. Για μένα αυτά και μόνο είναι λόγος αλλαγής. 

 

Άμα είναι να αλλάξεις καλύτερα απευθείας σε κάτι σαν την 80D. Χωρίς να ξέρω σε ποιο συγκριτικό αναφέρεσαι εκτιμώ πως οι διαφορές θα είναι αρκετά μικρές μόλις επεξεργαστείς τα RAW αρχεία και των 2. Οπότε η αλλαγή ας έχει τουλάχιστον ουσιαστική διαφορά στο θέμα χειρισμού και κατασκευής. 

Μην τα σκέφτεσαι αυτά. Με εξαίρεση ελάχιστα νήματα τα περισσότερα εδώ μέσα καταλήγουν αλλού :P 

     Μα πολύ αλλού ........ 🤣🤣🤣 ....... 

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Κάποια στιγμή το σκεφτόμουν ότι θα πάω στο ΄πιο πάνω επίπεδο , δεν ξέρω αν είναι νωρίς , ακόμη μαθαίνω την 2000d.

Βλέπω και η 200d είναι σε καλύτερο επίπεδο.

Από ότι είδα η 200d έχει καλύτερο επεξεργαστή από την 80d και σε συγκρίσεις που είδα πριν λίγο , δίνει την 200d να έχει καλύτερη ποιότητα στις φώτο , από την άλλη η 80d είναι πιο ποιοτική σαν κατασκευή.

Υ.Γ:Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο του νήματος.

     Η Canon 2000D δεν είναι 80D , παρόλαυτα μπορεί να αποτελέσει μία εξαιρετική βάση μάθησης . Κάποια στιγμή θα διαπιστώσεις ότι δεν φτάνει τόσο ψηλά σε διαβάθμιση ISO , αν πραγματικά σου χρειάζεται μία μηχανή με τόσο υψηλό συντελεστή ISO . 

    Όταν φτάσει εκείνη η στιγμή θα γνωρίζεις εσύ καλύτερα από τον καθένα αν και πόσο υψηλό συντελεστή ISO χρειάζεσαι πραγματικά σε ένα σώμα .

   Σαφώς η 80D είναι weather sealed εφόσον όμως έχεις και αντίστοιχους weather sealed φακούς , αλλιώς δώρον αδωρον και δεν θες να μάθεις πόσο κάνουν οι weather sealed φακοί . 

   Η 2000D δεν έχει 7 fps , αλλά δεν χρειάζεται και γρήγορη κάρτα μνήμης για να αδειάζει σύντομα αυτά που θα μαζέψουν τα 7 fps μέσα στο buffer . Και στα 7 fps , χρειαζεσα και μεγαλούτσικια σε χωρητικότητα κάρτα η οποία δεν θυμάμαι πόσο κοστίζει . 

   Και να σκεφτείς ότι η 90D είναι ακόμη καλύτερη , ενώ ακόμη πιο καλή είναι η 5DS ........ τώρα το τι βρήκες με το τι ακριβώς χρειάζεσαι ....... 

   Καλά κάνεις και ψάχνεσαι , αν ψάχνεσαι πραγματικά σε DSLR , ρίξε μιά ματιά σε βάθος σε Pentax K - 3 iii , σε καμιά Nikon D500 ....... σε καμιά Canon 5DS ..... 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

   Καλά κάνεις και ψάχνεσαι , αν ψάχνεσαι πραγματικά σε DSLR , ρίξε μιά ματιά σε βάθος σε Pentax K - 3 iii 

  

Ανησύχησα προς στιγμήν! Ολόκληρο κατεβατο και δεν έβλεπα να κάνει την εμφάνιση της η Pentax.

Αλλά εντάξει....αποζημιώθηκα στο τέλος!😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ανησύχησα προς στιγμήν! Ολόκληρο κατεβατο και δεν έβλεπα να κάνει την εμφάνιση της η Pentax.

Αλλά εντάξει....αποζημιώθηκα στο τέλος!😆

     Ξεκάθαρα θα έβαζα και καμιά S1 , αλλά είπα να μην το ξεχειλώσω τελείως ........ 

3 ώρες πριν, greekgreek είπε

Η 2000 μου φαίνεται περιορισμένων δυνατοτήτων.

Δεν αξίζει η Canon 80D;

     Να ασχοληθείς με τους φακούς . Σώματα υπάρχουν πολλά και δεν πρόκειται ούτε να σου λείψουν , ούτε και να τελειώσουν . Όταν κατασταλάξεις με τους φακούς , ποιούς και πόσους χρειάζεσαι , τότε θα ψάξεις για ένα άλλο σώμα , ας πούμε καλύτερο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Ξεκάθαρα θα έβαζα και καμιά S1 , αλλά είπα να μην το ξεχειλώσω τελείως ........ 

Υπάρχουν κάμερες και κάμερες. 

Δεν είναι ανάγκη να είναι τελευταίας τεχνολογίας ή πανάκριβη. Αλλά μια μεταχειρισμένη 80d σε σχέση με μια καινούρια 2000d είναι σαφώς καλύτερο deal και μπορεί να σε πάει μακρύτερα, πριν αρχίσεις να ψάχνεσαι τι σου φταίει και δεν μπορείς να κάνει πράγματα που βλέπεις να κάνουν άλλοι.

Καλώς ή κακώς δεν είμαστε στην εποχή που ερχόμαστε απο το φιλμ στον ψηφιακό κόσμο, αλλά στην εποχή που ανοίγεις το youtube και βλεπεις να κάνουν παπάδες με τις φωτογραφικές μηχανές.

Ο χρόνος εκμάθησης έχει ελαχιστοποιηθεί. Θυμάμαι μόλις 15 χρόνια πριν που αγόραζα περιοδικά για να μάθω πράγματα μήνα με τον μήνα, πάνω στην κομπακτ μου ή όταν τελικά πήρα την Ε-520 μου που μου φαινόταν διαστημόπλοιο, ενώ σήμερα όσα πράγματα μάθαινα σε 12 τεύχη και έναν χρόνο μπορώ να τα δώ σε blog και video μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο.

Με αυτό το σκεπτικό, και για κάποιον που την ψάχνει την φάση, μια entry level μηχανή τύπου 2000d με έναν κιτ φακό, μπορεί να ξεπεραστεί μέσα σε 2-3 μήνες το πολύ, αν μπει ορεξάτος στον χώρο.

Εγώ είμαι πολύ υπερ των κατάλληλων εργαλείων για να κάνει ο άλλος το χόμπυ του όπως θέλει να το κάνει και χωρίς συμβιβασμούς. Αν μπορεί να το υποστηρίξει και χρηματικά, βουρ στο ψητό. Αν δεν μπορεί, θέλει μελέτη το πράγμα, για να πάρει το καλύτερο δυνατόν στο budget του.

Γενικά πάντως (και αυτό είναι απλά μια προσωπική άποψη) είμαι κατά των entry level μηχανών, με κιτ φακούς όπως η 2000d. Δεν τις θεωρώ καθόλου value for money και με εύρος χρήσης αποκλειστικά σαν εκπαιδευτικά εργαλεία. Καλύτερα μια advanced μεταχειρισμένη σε κάθε περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, highpriest είπε

Υπάρχουν κάμερες και κάμερες. 

Δεν είναι ανάγκη να είναι τελευταίας τεχνολογίας ή πανάκριβη. Αλλά μια μεταχειρισμένη 80d σε σχέση με μια καινούρια 2000d είναι σαφώς καλύτερο deal και μπορεί να σε πάει μακρύτερα, πριν αρχίσεις να ψάχνεσαι τι σου φταίει και δεν μπορείς να κάνει πράγματα που βλέπεις να κάνουν άλλοι.

Καλώς ή κακώς δεν είμαστε στην εποχή που ερχόμαστε απο το φιλμ στον ψηφιακό κόσμο, αλλά στην εποχή που ανοίγεις το youtube και βλεπεις να κάνουν παπάδες με τις φωτογραφικές μηχανές.

Ο χρόνος εκμάθησης έχει ελαχιστοποιηθεί. Θυμάμαι μόλις 15 χρόνια πριν που αγόραζα περιοδικά για να μάθω πράγματα μήνα με τον μήνα, πάνω στην κομπακτ μου ή όταν τελικά πήρα την Ε-520 μου που μου φαινόταν διαστημόπλοιο, ενώ σήμερα όσα πράγματα μάθαινα σε 12 τεύχη και έναν χρόνο μπορώ να τα δώ σε blog και video μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο.

Με αυτό το σκεπτικό, και για κάποιον που την ψάχνει την φάση, μια entry level μηχανή τύπου 2000d με έναν κιτ φακό, μπορεί να ξεπεραστεί μέσα σε 2-3 μήνες το πολύ, αν μπει ορεξάτος στον χώρο.

Εγώ είμαι πολύ υπερ των κατάλληλων εργαλείων για να κάνει ο άλλος το χόμπυ του όπως θέλει να το κάνει και χωρίς συμβιβασμούς. Αν μπορεί να το υποστηρίξει και χρηματικά, βουρ στο ψητό. Αν δεν μπορεί, θέλει μελέτη το πράγμα, για να πάρει το καλύτερο δυνατόν στο budget του.

Γενικά πάντως (και αυτό είναι απλά μια προσωπική άποψη) είμαι κατά των entry level μηχανών, με κιτ φακούς όπως η 2000d. Δεν τις θεωρώ καθόλου value for money και με εύρος χρήσης αποκλειστικά σαν εκπαιδευτικά εργαλεία. Καλύτερα μια advanced μεταχειρισμένη σε κάθε περίπτωση.

     Δεν θέλω να αναδείξω τέτοιο ζήτημα , ούτε και θα διαφωνήσω ........ όμως μπορώ να ξεχωρίσω από μακριά το G.A.S ( Gear Acquisition Syndrom ) και εδώ μάλλον με τέτοιο έχουμε να κάνουμε . Στο κάτω κάτω θα τον γλυτώσουμε από κάποια έξοδα . 

    Οι ερωτήσεις μου παραμένουν πάντα οι ίδιες αν μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση : Μία άλλη φωτογραφική μηχανή θα με κάνει να δώ πολύ διαφορετικά τα πράγματα ? Αν δεν γνωρίζω τι να κάνω με την μηχανή που έχω στα χέρια μου , ότι και να πάρω πάλι δεν θα ξέρω τι να κάνω .

  Αφήνω μία χαραμάδα σχετικά με τις entry level στο γεγονός πως , η έλλειψη κάποιων πραγμάτων σε επίπεδο τεχνικών χαρακτηριστικών και χειριστηρίων , ίσως , λέω ίσως , δίνει την εντύπωση ότι ΚΑΤΙ λείπει , ενώ δεν είναι έτσι , από την άλλη δεν ορκίζομαι πως αποκλείεται να είναι επιτηδευμένη για να οδηγήσει σύντομα τον νεοεισερχόμενο στην ανάγκη του ΑΛΛΟΥ ....... είπα παραπάνω πως αφήνω μία χαραμάδα ώστε να δικαιώσω πως μπορεί και να μην είναι τόσο χρήσιμες .

  Αν βάλετε έναν 24 - 70 f/2.8 επάνω σε D3300 θα πάθετε ένα σοκ ....... από την βελτίωση σε πολλά . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, babisskg είπε

Αν βάλετε έναν 24 - 70 f/2.8 επάνω σε D3300 θα πάθετε ένα σοκ ....... από την βελτίωση σε πολλά . 

Μπάμπη, στο έχω γράψει ξανά. Δεν έχει νόημα να μπερδεύει κανείς full frame φακούς με crop σώματα, ειδικά σε αυτές τις εστιακές αποστάσεις (με τηλεφακούς, έχει νόημα).  Ο 24-70 στην D3300 , είναι 36-105. Και της πέφτει μεγάλος . Οι dx της nikon , έχουν απολύτως αντίστοιχο φακό και πιο ταιριαστό . Τον dx 17-55 f/2.8 . Που βρίσκεται και φθηνότερος και δένει σε διαστάσεις. Και η canon έχει αντίστοιχο . Και έχει και η pentax αντίστοιχο για crop . Πάντα με λίγη διαφορετικότητα. Τον 16-50 f/2.8 . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη, στο έχω γράψει ξανά. Δεν έχει νόημα να μπερδεύει κανείς full frame φακούς με crop σώματα, ειδικά σε αυτές τις εστιακές αποστάσεις (με τηλεφακούς, έχει νόημα).  Ο 24-70 στην D3300 , είναι 36-105. Και της πέφτει μεγάλος . Οι dx της nikon , έχουν απολύτως αντίστοιχο φακό και πιο ταιριαστό . Τον dx 17-55 f/2.8 . Που βρίσκεται και φθηνότερος και δένει σε διαστάσεις. Και η canon έχει αντίστοιχο . Και έχει και η pentax αντίστοιχο για crop . Πάντα με λίγη διαφορετικότητα. Τον 16-50 f/2.8 . 

    Yes Master Yoda ....... 🙏🙏🙏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

  Αν βάλετε έναν 24 - 70 f/2.8 επάνω σε D3300 θα πάθετε ένα σοκ ....... από την βελτίωση σε πολλά . 

Ένας φακός 2300 ευρώ σε μηχανή 200 ευρώ;  Δεν μπορεί καν να αξιοποιήσει τις δυνατότητες του. Ασε που είναι overkill χωρίς κανένα πρακτικό νόημα. Σαν να βάζεις μηχανή Ferrari σε φιατ Panda του 1997

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     

   Και να σκεφτείς ότι η 90D είναι ακόμη καλύτερη , ενώ ακόμη πιο καλή είναι η 5DS ........ τώρα το τι βρήκες με το τι ακριβώς χρειάζεσαι ....... 

 

  

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα να πάω στην 90D, αρχίζω το ψάξιμο 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekgreek είπε

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα να πάω στην 90D, αρχίζω το ψάξιμο 😂😂😂

    Άμα τουρκέψεις ....... να γίνεις Αγάς ...... όχι κατσίβελος ....... ισχύει ..... κι' αν χτυπήσεις μία 5ds ...... δες και τι φακό φοράει μπροστά ...... στην αρχή του βίντεο ...... άκου τον και τι λέει για κάτι μεγάλους φακέλους ...... 🤣🤣🤣 ........ 50mp είναι αυτά , δεν είναι παίξε γέλασε ....... 

    

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απο 24 mp δεν έχει νόημα εκτός και αν τα χρειάζεσαι πραγματικά.

Επειδή θα συμβούν δύο πολύ άσχημες συνθήκες.

Πρώτον, τα αρχεία θα είναι πολλαπλάσια σε μέγεθος. 

Δεύτερον, τα πολλά megapixels δεν συγχωρούν ούτε αρχάριους χρήστες ούτε φτηνούς φακούς. Μπορεί στο τέλος να πάρεις φωτογραφία πολύ χειρότερη ποιοτικά από ότι θα έπαιρνες με μία φτηνή μηχανή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πάνω απο 24 mp δεν έχει νόημα εκτός και αν τα χρειάζεσαι πραγματικά.

Επειδή θα συμβούν δύο πολύ άσχημες συνθήκες.

Πρώτον, τα αρχεία θα είναι πολλαπλάσια σε μέγεθος. 

Δεύτερον, τα πολλά megapixels δεν συγχωρούν ούτε αρχάριους χρήστες ούτε φτηνούς φακούς. Μπορεί στο τέλος να πάρεις φωτογραφία πολύ χειρότερη ποιοτικά από ότι θα έπαιρνες με μία φτηνή μηχανή

      Εκεί που ήταν να πάρει ότι θέλει στο τέλος θα καταλήξει στα ίδια ......... είναι πολλά τα λεφτά για φακούς ....... Άρηηηηηηη ........... 🤣🤣🤣 ....... λοιπόν ..... να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή ......... ο άνθρωπος έπεσε σε σφάλμα με την Canon ...... τι να κάνουμε ..... ουδείς τέλειος ...... αφήστε να τον βοηθήσουμε ουσιαστικά ........ θα του δώσουμε την λύση που χρειάζεται δλδ μία Pentax η οποία θα έχει από χέρι on body image stabilization , θα δουλεύει άψογα με ένα κάρο φακούς της δικής του οικονομικής δυνατότητας ( μέσα και οι m42 ) , θα έχει focus confirmation άσχετα αν οι φακοί είναι manual η όχι , ενώ αν πάρει μια K - 3 στα 24mp την πρώτη θα ησυχάσει το κεφάλι του οριστικά και διά παντός ....... θα έχει και catch in focus ....... θα έχει και φωτομέτρηση με manual φακούς και χωρίς ηλεκτρονική επικοινωνία ....... φυσικά υπάρχουν κι' άλλες λύσεις σε καινούργιες κατασκευές βλέπε K - 70 ............ με τις ίδιες στάνταρ λειτουργίες και κυρίως χωρίς να χρειαστεί να πουλήσει το αυτοκίνητο του , το σπίτι του κλπ ........ 

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Εκεί που ήταν να πάρει ότι θέλει στο τέλος θα καταλήξει στα ίδια ......... είναι πολλά τα λεφτά για φακούς ....... Άρηηηηηηη ........... 🤣🤣🤣 ....... λοιπόν ..... να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή ......... ο άνθρωπος έπεσε σε σφάλμα με την Canon ...... τι να κάνουμε ..... ουδείς τέλειος ...... αφήστε να τον βοηθήσουμε ουσιαστικά ........ θα του δώσουμε την λύση που χρειάζεται δλδ μία Pentax η οποία θα έχει από χέρι on body image stabilization , θα δουλεύει άψογα με ένα κάρο φακούς της δικής του οικονομικής δυνατότητας ( μέσα και οι m42 ) , θα έχει focus confirmation άσχετα αν οι φακοί είναι manual η όχι , ενώ αν πάρει μια K - 3 στα 24mp την πρώτη θα ησυχάσει το κεφάλι του οριστικά και διά παντός ....... θα έχει και catch in focus ....... θα έχει και φωτομέτρηση με manual φακούς και χωρίς ηλεκτρονική επικοινωνία ....... φυσικά υπάρχουν κι' άλλες λύσεις σε καινούργιες κατασκευές βλέπε K - 70 ............ με τις ίδιες στάνταρ λειτουργίες και κυρίως χωρίς να χρειαστεί να πουλήσει το αυτοκίνητο του , το σπίτι του κλπ ........ 

     Πως είπαμε ξεκίνησε το νήμα ........ με την αγορά μεταχειρισμένου φακού ....... ΟΚ ........ 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την canon , έχει μπόλικους φακούς στα περίπτερα . Χιλιάδες, φθηνούς, παντού. Ακόμη και για την 5DS , έχει άπειρους full frame φακούς, από την εποχή των φιλμάτων eos , που δουλεύουν τέλεια. Και έχει επιλογές για όλα τα βαλάντια. Προσιτό σταθερό για την 5DS ; Canon EF 35mm f/2 . Βγαίνει από το 1990 . Τον βρίσκεις 250€ με λίγο ψάξιμο. Υποστηρίζει τα 50mp εύκολα. Εξωτικό σταθερό κορυφής ; Canon 35mm f/1.4 L , το 1998 είχε βγει . Με f/1.4 κάνουν bokeh και οι 35ρηδες !

Maïlys

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με την canon , έχει μπόλικους φακούς στα περίπτερα . Χιλιάδες, φθηνούς, παντού. Ακόμη και για την 5DS , έχει άπειρους full frame φακούς, από την εποχή των φιλμάτων eos , που δουλεύουν τέλεια. Και έχει επιλογές για όλα τα βαλάντια. Προσιτό σταθερό για την 5DS ; Canon EF 35mm f/2 . Βγαίνει από το 1990 . Τον βρίσκεις 250€ με λίγο ψάξιμο. Υποστηρίζει τα 50mp εύκολα. Εξωτικό σταθερό κορυφής ; Canon 35mm f/1.4 L , το 1998 είχε βγει . Με f/1.4 κάνουν bokeh και οι 35ρηδες !

Maïlys

 

     Σταματάω σε λίγο στο δρόμο σε ένα περίπτερο ........ έτσι και δεν έχουν φακούς Canon ....... την πάτησες ....... 🤣🤣🤣 ....... θα ρωτήσω αν έχουν 50αρι L f/1.2 ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...