Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου φακού


greekgreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, babisskg είπε

    Είναι λίγο το 16/17 - έως ....... και για FX και σε ότι αφορά τους ευρυγώνιους . Πρέπει να πάει προς τα 11 - έως ....... κλπ .

   Το 16 - κάτι δεν έχει ιδιαίτερη οπτική διαφορά από έναν ταπεινό 18 - 55 .

 

Τα μπερδεύεις άσχημα. Οι ταπεινοί 18-55 , δεν είναι full frame. Οπότε δεν δουλεύουν σε full frame. Σε crop , τα 18mm , είναι 28mm . Και 28mm με 16mm , δεν έχουν καμία σχέση . 

Τα 28mm έχουν γωνία 78.4 μοίρες

και τα 16mm έχουν 101 μοίρες.

Πραγματικά, καμία σχέση . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τα μπερδεύεις άσχημα. Οι ταπεινοί 18-55 , δεν είναι full frame. Οπότε δεν δουλεύουν σε full frame. Σε crop , τα 18mm , είναι 28mm . Και 28mm με 16mm , δεν έχουν καμία σχέση . 

Τα 28mm έχουν γωνία 78.4 μοίρες

και τα 16mm έχουν 101 μοίρες.

Πραγματικά, καμία σχέση . 

   Τίποτε δεν μπέρδεψα , μίλησα για το γεγονός πως ο 16 / 17 είναι λίγος σαν ευρυγώνιος και για FX ....... καλός αλλά λίγος σαν ευρυγώνιος . Πρότεινα αντί αυτού έναν που να ξεκινάει από 10 / 11 όπου κατά την γνώμη μου είναι προτιμότερος . Η αναφορά στον 18 - 55 είχε να κάνει με το εστιακό εύρος που προσφέρει σε σχέση με έναν 16 - έως .

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Τίποτε δεν μπέρδεψα , μίλησα για το γεγονός πως ο 16 / 17 είναι λίγος σαν ευρυγώνιος και για FX ....... καλός αλλά λίγος σαν ευρυγώνιος . Πρότεινα αντί αυτού έναν που να ξεκινάει από 10 / 11 όπου κατά την γνώμη μου είναι προτιμότερος . Η αναφορά στον 18 - 55 είχε να κάνει με το εστιακό εύρος που προσφέρει σε σχέση με έναν 16 - έως .

    

Έτσι συνεχίζεται το μπέρδεμα full frame-crop . Ξέρεις ευρυγώνιους 10mm & 11mm σε full frame ; Μιλάς για 10mm σε crop , που είναι ισοδύναμα με 15mm ή 16mm σε full frame. Σε full frame, ευρυγώνιος ζουμ με 11mm, υπάρχει ένας , ο canon ef 11mm - 24mm f/4 L , ο οποίος είναι φακός που κάνει 3500€+ . 

Οι 10mm - 18mm , 10mm-24mm τόσο canon , όσο nikon (και pentax) , είναι crop . Οπότε τα 10mm στις canon είναι ισοδύναμα με 16mm σε full frame και 15mm σε nikon. Σε full frame, υπάρχουν 12mm - 24mm , τόσο canon , όσο nikon αλλά και sigma, αλλά δεν έχει καμία σχέση το πόσο ευρυγώνιοι είναι με τα 10mm των crop . Ο 10mm σε crop , είναι πολύ πιο wide από τα 11mm και τα 12mm σε full frame.  Αντίστοιχο του 16mm- 35mm nikon fx , σε dx, δηλαδή crop , είναι ο 10mm - 24mm, που ισοδυναμεί με 15-36mm σε full frame.  Ο 18-55 των crop , σε full frame , είναι ισοδύναμος με τους παλιούς 28-80 . Και ο 16-80 των crop , είναι σε full frame , ισοδύναμος με τον 24-120 . 

Η παρακάτω, είναι με τον 16-35 στη D610 στα 16mm. Από τη γωνία του κρεβατιού (στη μέση του κάδρου, κάτω) , είμαι ούτε μισό μέτρο . Νομίζω ότι είναι αρκετά ευρυγώνιος.

16mm.jpg.df8a5ae8a6c191a7ed65744b31e562ec.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Έτσι συνεχίζεται το μπέρδεμα full frame-crop . Ξέρεις ευρυγώνιους 10mm & 11mm σε full frame ; Μιλάς για 10mm σε crop , που είναι ισοδύναμα με 15mm ή 16mm σε full frame. Σε full frame, ευρυγώνιος ζουμ με 11mm, υπάρχει ένας , ο canon ef 11mm - 24mm f/4 L , ο οποίος είναι φακός που κάνει 3500€+ . 

Οι 10mm - 18mm , 10mm-24mm τόσο canon , όσο nikon (και pentax) , είναι crop . Οπότε τα 10mm στις canon είναι ισοδύναμα με 16mm σε full frame και 15mm σε nikon. Σε full frame, υπάρχουν 12mm - 24mm , τόσο canon , όσο nikon αλλά και sigma, αλλά δεν έχει καμία σχέση το πόσο ευρυγώνιοι είναι με τα 10mm των crop . Ο 10mm σε crop , είναι πολύ πιο wide από τα 11mm και τα 12mm σε full frame.  Αντίστοιχο του 16mm- 35mm nikon fx , σε dx, δηλαδή crop , είναι ο 10mm - 24mm, που ισοδυναμεί με 15-36mm σε full frame.  Ο 18-55 των crop , σε full frame , είναι ισοδύναμος με τους παλιούς 28-80 . Και ο 16-80 των crop , είναι σε full frame , ισοδύναμος με τον 24-120 . 

Η παρακάτω, είναι με τον 16-35 στη D610 στα 16mm. Από τη γωνία του κρεβατιού (στη μέση του κάδρου, κάτω) , είμαι ούτε μισό μέτρο . Νομίζω ότι είναι αρκετά ευρυγώνιος.

16mm.jpg.df8a5ae8a6c191a7ed65744b31e562ec.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Προσωπικά αυτό είχα ενδεικτικά στο μυαλό μου.Τους εσωτερικούς χώρους ,όπου νομίζω πως τα 16mm  είναι η χρυσή τομή καθώς καλύπτουν το 80% των περιπτώσεων, και η συγκεκριμένη εστιακή απόσταση χωράει πολλά.Από εκεί και κάτω είναι αρκετά υπερβολικές οι εστιακές αποστάσεις ,ίσως για πιο εξειδικευμένες λήψεις και σίγουρα λίγο πιο δύσκολες συνθετικά (άδεια πρώτα πλάνα) καθώς χωρούν πολλά και έχουν μεγάλες παραμορφώσεις.

Επεξ/σία από konkarien
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Η παρακάτω, είναι με τον 16-35 στη D610 στα 16mm. Από τη γωνία του κρεβατιού (στη μέση του κάδρου, κάτω) , είμαι ούτε μισό μέτρο . Νομίζω ότι είναι αρκετά ευρυγώνιος.

καλησπέρα,    επειδή δεν  έτυχε να  χρησιμοποιήσω ποτέ   16, 18, 20mm σε ff  έχει γίνει διόρθωση προοπτικής μετά,  και φαίνονται κάθετα ή σχεδόν κάθετα κάποια στοιχεία π. χ. κουρτίνες, παράθυρο.. ή δεν χρειάστηκε..

επίσης,  διάφραγμα που χρησιμοποιήθηκε;

και επ'' ευκαιρία.. αν έτυχε να κάνετε ταυτόχρονα καμμιά συγκριση  όταν τον είχατε, του 16/35  περίπου   στα 20 -  24m  με τον σταθερό  nikon 20 ή και 24mm  af - s f1.8 g ed .  ρωτάω μιας και κάτι σκέφτομαι..  είτε για τον 16/35  f4  ή αν για  σταθερό, τον 20mm - μάλλον - σε μετ/νο πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, NickSyk είπε

καλησπέρα,    επειδή δεν  έτυχε να  χρησιμοποιήσω ποτέ   16, 18, 20mm σε ff  έχει γίνει διόρθωση προοπτικής μετά,  και φαίνονται κάθετα ή σχεδόν κάθετα κάποια στοιχεία π. χ. κουρτίνες, παράθυρο.. ή δεν χρειάστηκε..

επίσης,  διάφραγμα που χρησιμοποιήθηκε;

Ο συγκεκριμένος , έχει σταθερό ελάχιστο σταθερό f/4. Στη φωτογραφία που έβαλα , ήταν σε f/4.5 . 

Όταν είναι οριζόντιος , δεν παραμορφώνει , ειδικά αν είναι ενεργοποιημένη η επιπλέον διόρθωση , είτε από τη μηχανή είτε από πρόγραμμα επεξεργασίας μετά με το προφίλ του φακού. 

Για nikon και σταθερούς prime, ο f/2.8 είναι πολύ παλιός φακός , δεν αξίζει να δώσεις 400€ με 450€ που τον πουλάνε καινούριο (λέω για τα 20mm). Αν τον βρεις μεταχειρισμένο ευκαιρία, είναι άλλη υπόθεση . Ο νέος f/1.8 , είναι φοβερός φακός, αν είσαι σίγουρος ότι σου αρκούν τα 20mm . Έχεις μόνο μία εστιακή απόσταση, αλλά έχεις φοβερές δυνατότητες για νυχτερινές φωτογραφίες. Αν σκεφτείς ότι είναι 20mm , με νορμάλ σταθερό χέρι , βγάζεις ακούνητες φωτογραφίες με 1/20 . Σε συνδιασμό με το f/1.8 μπορείς να βγάζεις σε μαύρα σκοτάδια , με iso 100 , 200 άντε μέχρι 800 , που οι FX δεν έχουν ούτε υποψία κόκκου. 

 

Με τέτοιο σκεπτικό , σκέφτομαι για την RP που έχω τώρα, να πάρω τον 16mm f/2.8 . Μιας και έχω ζουμ 24-105. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχουν πάρει πολλοί τον 16mm σε RF mount και βλέπω αποδίδει μια χαρα. Και έχει και χαμηλό κοστος.. γιατί όχι λοιπόν... Όρμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο ένας φακός που πήρα έχει μέσα σκόνη.

Η βλακεία είναι δική μου γιατί ενώ ήταν να γίνει συνάντηση στη Θεσ/νικη για να τον ελέγξω το φακό ,μετά βαρέθηκα και είπα να τα στείλει ,στις φώτο φαίνονταν μια χαρά.

Τον είπα όταν το διαπίστωσα, πέρα που μου είπε ότι δεν είχε δει κάτι κ.τ.λ μου είπε για το Canon dust delete data.

Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται με αυτό ,με την εφαρμογή της Canon, Digital Photo Professional 4 (που κατέβασα) μπορεί να αφαιρέσει τα σημάδια από σκόνη στις φωτογραφίες, όμως είδα βιντεάκια που δείχνει ότι έχουν τη ρύθμιση αυτή κάμερες και κάνουν τη διαδικασία ρυθμίζοντας και το φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...