Προς το περιεχόμενο

Η αγορά υπολογιστών γνωρίζει τη μεγαλύτερη πτώση εδώ και μία 20ετία


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, allure_boy είπε

δεν μιλαω με  σταθερο υπολογιστη ... αυτο δεν με ενδιαφερει προσωπικα . μιλαω για λαπτοπ σε λαπτοπ να ανοιγεις 50 σελδες και να μην κολανε δεν νομιζω ... 

Αμά αγοράζεις laptop απτήν λαική όντως, μπορεί να μην ανοίγουν. Πάνω από 170 tabs είχα στο surface laptop που ήταν του 2017 με ποταπό CPU για ultrathin. Συγκεντρώσου


Αύριο αν θες θα σου βγάλω video από laptop του 500€ να ανοίγει όσα tabs θες  και να πάει σφαίρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, allure_boy said:

εννοεις σαφως για λαπτοπ mac γιατι δεν νομιζω απο το 2012  να υπαρχει υπολογιστης και να τρεχει γρηγορα ... ουτε για πλακα  :)

Ένα PC με Phenom II X4 πάντως που έχω μέχρι πριν λίγο καιρό που το είχα σε λειτουργία μια χαρά γρήγορο ήταν.

Προφανώς είχα βάλει SSD αλλά το υπόλοιπο ήταν το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ένα PC με Phenom II X4 πάντως που έχω μέχρι πριν λίγο καιρό που το είχα σε λειτουργία μια χαρά γρήγορο ήταν.

Προφανώς είχα βάλει SSD αλλά το υπόλοιπο ήταν το ίδιο. 

η απλ δεν ειναι μονο το χαρντουερ ... ειναι και λαπτοπαρες ... αλουμινο ολο λεπτοι υπολογιστες που δυστηχως δεν εχει καμια αλλη εταιρια και με το λογισμικο της απλ . ενας μακ ειναι πανεμορφο λαπτοπ 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Αμά αγοράζεις laptop απτήν λαική όντως, μπορεί να μην ανοίγουν. Πάνω από 170 tabs είχα στο surface laptop που ήταν του 2017 με ποταπό CPU για ultrathin. Συγκεντρώσου


Αύριο αν θες θα σου βγάλω video από laptop του 500€ να ανοίγει όσα tabs θες  και να πάει σφαίρα. 

απο της καλυτερες μαρκες εχω χρησιμοποιησει ... αξιας 500 και 800 ευρω λαπτο toshiba και dell καλα ναι τα ανοιγει ... σε 3 χρονια θα σερνετε ... 

1 λεπτό πριν, allure_boy είπε

η απλ δεν ειναι μονο το χαρντουερ ... ειναι και λαπτοπαρες ... αλουμινο ολο λεπτοι υπολογιστες που δυστηχως δεν εχει καμια αλλη εταιρια και με το λογισμικο της απλ . ενας μακ ειναι πανεμορφο λαπτοπ 

απο της καλυτερες μαρκες εχω χρησιμοποιησει ... αξιας 500 και 800 ευρω λαπτο toshiba και dell καλα ναι τα ανοιγει ... σε 3 χρονια θα σερνετε ... 

εγω μια χαρα  συγκεντρωμενος ειμαι κριτικη κακοπροερετη κανε την αλλου . ακου συγκεντρωσου .... ελεος 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, allure_boy είπε

η απλ δεν ειναι μονο το χαρντουερ ... ειναι και λαπτοπαρες ... αλουμινο ολο λεπτοι υπολογιστες που δυστηχως δεν εχει καμια αλλη εταιρια και με το λογισμικο της απλ . ενας μακ ειναι πανεμορφο λαπτοπ 

απο της καλυτερες μαρκες εχω χρησιμοποιησει ... αξιας 500 και 800 ευρω λαπτο toshiba και dell καλα ναι τα ανοιγει ... σε 3 χρονια θα σερνετε ... 

εγω μια χαρα  συγκεντρωμενος ειμαι κριτικη κακοπροερετη κανε την αλλου . ακου συγκεντρωσου .... ελεος 

Α τώρα από τα 50 tab πήγαμε στο ότι σε 3 χρόνια θα σέρνετε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Α τώρα από τα 50 tab πήγαμε στο ότι σε 3 χρόνια θα σέρνετε...

δεν ειναι μονο τα tab και βαθους χρονου εννοω σαφως . ενας μακ ειναι  για 7 ετη μην σου πω 10 με αλλαγη μπαταριας καινουργιο γινετε   . ενα λαπτοπ με windows σε 3 χρονια τελος ... αρχιζει και κολλαει . τοσα χρονια windows ειχα ειναι αχρηστα ! για μενα σε οποιον αρεσουν ας παρει ... προτιμο να δωσω 1100 και 1200 ευρω οπως εδωσα και για 6 χρονια που θα το εχω θα πεταει σε ολα . και μετα πουλημα 500 ευρω οποτε τι μου λες τωρα . τεσπα της λεξεις συγκεντρωσου ... κτλ εδω μεσα δεν αρμοζουν που λες . συζητηση κανουμε αν εισαι κακοπροαιρετος μην απαντας σε αναρτηση αλλου 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, allure_boy said:

η απλ δεν ειναι μονο το χαρντουερ ... ειναι και λαπτοπαρες ... αλουμινο ολο λεπτοι υπολογιστες που δυστηχως δεν εχει καμια αλλη εταιρια και με το λογισμικο της απλ . ενας μακ ειναι πανεμορφο λαπτοπ

Και το Honor των 550€ που έχω μεταλλικό είναι. 

Το λογισμικό είναι επιλογή του καθενός. 

Βέβαια δεν ξεκίνησε από εκεί η κουβέντα. 

1 hour ago, allure_boy said:

ενα λαπτοπ με windows σε 3 χρονια τελος ... αρχιζει και κολλαει

Ξεκάθαρα όχι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Herald είπε

Για macbook του 2012 δεν έλεγες? Ναι σίγουρα δεν μπορείς να ανοίξεις 10 σελίδες στα windows, είναι γνωστό πρόβλημα των windows αυτό. Κανείς ποτέ δεν κατάφερε να ανοίξει 10 σελίδες στον browser σε windows.....

Νομίζω ο άνθρωπος αναφέρεται σε windows laptop του 2012. Εκεί πράγματι, μία φορά πήγα να ανοίξω ενδέκατη σελίδα και μου την έκλεισε το chrome απευθείας και με μάλωσε και από πάνω. Μετά ήρθε ειδοποίηση ότι για ενδέκατη σελίδα θα χρειαστώ macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ίσως περάσουμε σε άλλο level κάποια στιγμή.

Πχ γυρίζεις στο σπίτι, βάζεις το κινητό σε ένα docking station και μετατρέπεται σε pc.

 

Μακάρι. Οτι καλύτερο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Progfusion είπε

Νομίζω ο άνθρωπος αναφέρεται σε windows laptop του 2012. Εκεί πράγματι, μία φορά πήγα να ανοίξω ενδέκατη σελίδα και μου την έκλεισε το chrome απευθείας και με μάλωσε και από πάνω. Μετά ήρθε ειδοποίηση ότι για ενδέκατη σελίδα θα χρειαστώ macbook.

O άνθρωπος όπου και να αναφέρεται είναι πέρα για πέρα λάθος. Macbook 2012 έχει χειρότερο CPU (i5), λιγότερη ram και σκληρό 5400 στροφών σε σχέση πχ. με ένα dell xps 12 του 2012 που έχει 8gb ram, SSD και i7.

Όποιος πιστεύει ότι το πρώτο είναι πιο γρήγορο του 2ου σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ απλά δεν έχει ιδέα για τι πράμα μιλάει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

O άνθρωπος όπου και να αναφέρεται είναι πέρα για πέρα λάθος. Macbook 2012 έχει χειρότερο CPU (i5), λιγότερη ram και σκληρό 5400 στροφών σε σχέση πχ. με ένα dell xps 12 του 2012 που έχει 8gb ram, SSD και i7.

Όποιος πιστεύει ότι το πρώτο είναι πιο γρήγορο του 2ου σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ απλά δεν έχει ιδέα για τι πράμα μιλάει.

Μάλλον έχει να κάνει με το θαυματουργό MacOS, που είναι πολλαπλάσια πιο γρήγορο οπότε εκτοξεύει τις επιδόσεις οποιουδήποτε μηχανήματος. Είναι κατά μέσο όρο 6,27 φορές πιό γρήγορο από τα windows, οπότε δεν έχει σημασία η παραπάνω ram και ο i7!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Progfusion είπε

Μάλλον έχει να κάνει με το θαυματουργό MacOS, που είναι πολλαπλάσια πιο γρήγορο οπότε εκτοξεύει τις επιδόσεις οποιουδήποτε μηχανήματος. Είναι κατά μέσο όρο 6,27 φορές πιό γρήγορο από τα windows, οπότε δεν έχει σημασία η παραπάνω ram και ο i7!

Συμφωνα με εγκριτες μελετες τα windows ειναι 19,23 φορες πιο γρηγορες απτο Macos, αυτο που λες δεν στεκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Progfusion είπε

Μάλλον έχει να κάνει με το θαυματουργό MacOS, που είναι πολλαπλάσια πιο γρήγορο οπότε εκτοξεύει τις επιδόσεις οποιουδήποτε μηχανήματος. Είναι κατά μέσο όρο 6,27 φορές πιό γρήγορο από τα windows, οπότε δεν έχει σημασία η παραπάνω ram και ο i7!

Πιστεύεις και στις νεράιδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, itanium είπε

Πιστεύεις και στις νεράιδες?

Βέβαια.. γιατί όχι;

Edit: Τα πας καλά με τον σαρκασμό βλέπω.

Επεξ/σία από Progfusion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2022 στις 9:39 ΜΜ, MrRush είπε

Τούμπανο PC έχω (3700x με 5700 XT GPU) αλλά το παλιό μου (που είναι με 3570k και on board GPU) είναι ακόμα μια χαρά PC για οτιδήποτε εκτός από παιχνίδια και βαριά προγράμματα.

Ναι, δηλαδή μόνο για office, internet, video και μουσική, ό,τι κάνεις δηλαδή και με ένα... τάμπλετ. 

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα. 

Εγώ αυτά τα κάνω και με Pentium του 2012, τι σημαίνει αυτό; 

Στις 13/10/2022 στις 9:03 ΜΜ, allure_boy είπε

δεν μιλαω με  σταθερο υπολογιστη ... αυτο δεν με ενδιαφερει προσωπικα . μιλαω για λαπτοπ σε λαπτοπ να ανοιγεις 50 σελδες και να μην κολανε δεν νομιζω ... 

Να σου ανοίξω εγώ καμιά 200αριά για πλάκα στο laptop μου Win10 Ryzen 7, έτσι να στανιάρεις λίγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...