Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα apple pay


baddiama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, ramarg είπε

Αυτό που σου είπαν δεν ισχύει. Προφανώς είναι κάποιο δικό τους τεχνικό ζήτημα που έχει να κάνει με την επιβεβαίωση των καρτών πριν την προσθήκη τους στο Πορτοφόλι.. Από την στιγμή που η Τράπεζα Πειραιώς εμφανίζεται στις επίσημες λίστες των υποστηριζόμενων τραπεζών, αυτό σημαίνει πως ΔΕΝ είναι η Apple αυτή που σε εμποδίζει να προσθέσεις την κάρτα. Από την στιγμή που εισάγεις τα στοιχεία της κάρτας (κατά προτίμηση κάνε το χειροκίνητα) και πατήσεις ''Επόμενο'' λαμβάνει χώρα η επικοινωνία με τον εκδότη της κάρτας (εκάστοτε τραπεζικό ίδρυμα) για διασταύρωση των στοιχείων, αποδοχή των όρων χρήσης και επιβεβαίωση 2factor. Σε κάθε περίπτωση εσύ κολλάς σε αυτό το τριπλό στάδιο που έχει να κάνει αποκλειστικά με την ΤΡΑΠΕΖΑ, με την συνδρομή της οποίας οριστικοποιείται η προσθήκη της κάρτας & ενεργοποιείται η δυνατότητα πληρωμών με αυτήν μέσω Apple Pay. Επικοινώνησε ξανά με την τράπεζα για να λάβεις σαφείς απαντήσεις.

ΥΓ: Υποθέτω ότι είσαι χρήστης Winbank & έχεις δηλώσει το κινητό σου στο Winbank Phone Banking & Winbank ExtraPIN. Χωρίς αυτά δεν θα μπορέσεις να επιβεβαιώσεις/ενεργοποιήσεις την κάρτα. Σε περίπτωση που δεν έχεις ίσως είναι αυτός ο λόγος που δεν μπορείς να περάσεις τις κάρτες. 

Σωστά τα λες εδώ και ένα μήνα προσπαθώ με άπειρα τηλέφωνα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη

1 ώρα πριν, Makis_01 είπε

Καλησπέρα @baddiama μήπως η κάρτα σου ειναι visa? Είχα το ίδιο πρόβλημα λίγες μέρες πριν μίλησα με την τράπεζα μου (εθνική) και μου είπαν ότι ειναι πρόβλημα των visa καρτών και ότι ις φτιαχτεί σύντομα. Δεν ξερω αν ωστόσο ειναι όντως αυτο το πρόβλημα

Έχω και visa αλλά και master card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/10/2022 στις 12:40 ΠΜ, baddiama είπε

Σωστά τα λες εδώ και ένα μήνα προσπαθώ με άπειρα τηλέφωνα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη

Έχω και visa αλλά και master card

Μίλησες με Πειραιώς; Λύθηκε τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2022 στις 10:29 ΜΜ, baddiama είπε

Δεν μπορώ να καταχωρήσω τις ελληνικές κάρτες μου στο apple pay την κάρτα της revolout όπως το δίπλωμα οδήγησης και την ταυτότητα της πήρε κανονικά.γνωριζει κάποιος μια λύση?

 

Στις 17/10/2022 στις 1:34 ΜΜ, baddiama είπε

Μάλλον εσύ εχεις μπερδευτεί το δίπλωμα και η ταυτότητα μπαίνουν στο apple pay 

Την revolout την έχω περάσει αλλά δεν μπορώ τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών

 

BE6FC313-5572-430A-9817-3E2EC8F8B45E.jpeg

Δεν προστέθηκε η κάρτα

Επικοινωνήστε με τον εκδότη της κάρτας

Πώς όμως η revolout μπαίνει?

Το μήνυμα αυτό το εμφανίζει όταν στις ρυθμίσεις ως χώρα διαμονής έχεις ορίσει διαφορετική από της Ελλάδας.

Μπορείς να κάνεις έλεγχο στο iCloud/App Store τι χώρα έχεις δηλωμένη?

 

Αν είναι όντως διαφορετική, γύρισε το σε Ελλάδα για να τις καταχωρήσεις και μετά επιστροφή όπως το είχες.

Μφχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kormos είπε

 

Το μήνυμα αυτό το εμφανίζει όταν στις ρυθμίσεις ως χώρα διαμονής έχεις ορίσει διαφορετική από της Ελλάδας.

Μπορείς να κάνεις έλεγχο στο iCloud/App Store τι χώρα έχεις δηλωμένη?

 

Αν είναι όντως διαφορετική, γύρισε το σε Ελλάδα για να τις καταχωρήσεις και μετά επιστροφή όπως το είχες.

Μφχ

Καλή πληροφορία, αλλά γνωρίζεις κατά πόσο ισχύει ή αν είναι ένα generic msg και μέσα σε αυτό είναι και το θέμα με τη χώρα διαμονής; Εγώ το καλοκαίρι στην Πειραιώς με το ίδιο μήνυμα και Ελλάδα ως χώρα διαμονής, είχα το ίδιο μήνυμα. Τελικά ρυθμίστηκε από τους ίδιους και με άφησε να την καταχωρήσω μετά από λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Καλή πληροφορία, αλλά γνωρίζεις κατά πόσο ισχύει ή αν είναι ένα generic msg και μέσα σε αυτό είναι και το θέμα με τη χώρα διαμονής; Εγώ το καλοκαίρι στην Πειραιώς με το ίδιο μήνυμα και Ελλάδα ως χώρα διαμονής, είχα το ίδιο μήνυμα. Τελικά ρυθμίστηκε από τους ίδιους και με άφησε να την καταχωρήσω μετά από λίγο. 

Τελευταία, επειδή πολλοί έχουν δημιουργήσει λογαριασμούς σε άλλες χώρες για ασφάλεια διαβάζει την χώρα που έχεις δηλωμένη με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει την προσθήκη...και καλά κάνουν βέβαια!

Μου έχει τύχει σε 3 διαφορετικές περιπτώσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@baddiama τελικα εβγαλες ακρη με αυτο το σφαλμα?

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την καρτα της τραπεζας πειραιως, ενω η Revolut μπαινει κανονικα στο apple wallet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0s23 είπε

@baddiama τελικα εβγαλες ακρη με αυτο το σφαλμα?

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την καρτα της τραπεζας πειραιως, ενω η Revolut μπαινει κανονικα στο apple wallet. 

Θέματα των τραπεζών είναι αυτά τις περισσότερες των περιπτώσεων. Δεν φταίει η apple 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Θέματα των τραπεζών είναι αυτά τις περισσότερες των περιπτώσεων. Δεν φταίει η apple 

Και με την τραπεζα ακρη δεν βγαζεις καθως υποστηριζουν οτι δεν υπαρχει καποιο δικο τους προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick0s23 είπε

@baddiama τελικα εβγαλες ακρη με αυτο το σφαλμα?

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την καρτα της τραπεζας πειραιως, ενω η Revolut μπαινει κανονικα στο apple wallet. 

Και της Πειραιώς λειτουργεί κανονικά και μπάινει....

Έχεις προσπαθήσει να μιλήσεις μαζί τους ώστε να δουν αν είναι καθαρά σφάλμα της κάρτας / λογαριασμού σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kormos είπε

Και της Πειραιώς λειτουργεί κανονικά και μπάινει....

Έχεις προσπαθήσει να μιλήσεις μαζί τους ώστε να δουν αν είναι καθαρά σφάλμα της κάρτας / λογαριασμού σου;

Ναι τους εχω καλεσει, δυο φορες κιολας σκεψου! Ο λογαριασμος μου λεει δεν εχει καποιο προβλημα και ουτε καποιο γνωστο σφαλμα απο την δικη τους πλευρα, παρολα αυτα θα το μεταβιβασουν στο τεχνικο τμημα.

Στο μεταξυ εχω ελεγξει οτι η χωρα στις ρυθμισεις του icloud και της συσκευης οτι ειναι η Ελλαδα και απο τον λογαριασμο του winbank η καρτα εχει ενεργες τις επιλογες για χρηση στο εξωτερικο και διαδιακτυακες αγορες.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0s23 είπε

Ναι τους εχω καλεσει, δυο φορες κιολας σκεψου! Ο λογαριασμος μου λεει δεν εχει καποιο προβλημα και ουτε καποιο γνωστο σφαλμα απο την δικη τους πλευρα, παρολα αυτα θα το μεταβιβασουν στο τεχνικο τμημα.

Στο μεταξυ εχω ελεγξει οτι η χωρα στις ρυθμισεις του icloud και της συσκευης οτι ειναι η Ελλαδα και απο τον λογαριασμο του winbank η καρτα εχει ενεργες τις επιλογες για χρηση στο εξωτερικο και διαδιακτυακες αγορες.  

 

Σε καταλαβαινω, δείχνει όμως ξεκάθαρα εφόσον έχεις κάνει και τον έλεγχο στην Χώρα της συσκευής/iCloud σου και είναι Ελλάδα...ότι προέρχεται από αυτούς...

Δοκίμασε λίγο αργότερα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχω και εγω το ιδιο θεμα με καρτες της Πειραιως και ακρη δε βγαζω. Απο την τραπεζα τα φορτώνουν στην apple ομως δεν εχουν απαντηση στο γιατι ολες οι αλλες τραπεζες συμπεριλαμβανομενων revolut, curve , payzy δεν εχουν κανενα θεμα.

 

Τελικά βρεθηκε καποιο workaround?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έβγαζε και εμένα από την διαδικασία που προσφέρει η συσκευή. Μπές στην εφαρμογή της τράπεζας και μέσα από εκεί βρες το εικονίδιο να προσθέσεις την κάρτα στο apple wallet και πάτα το. Θα δείς ότι η κάρτα σου θα προστεθεί κανονικά. Είναι για λόγους ασφαλείας που κάποιες τράπεζες δεν επιτρέπουν να ολοκληρωθεί η διαδικασία μέσα του κινητού αλλά μέσω της εφαρμογής της ίδιας της τράπεζας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2023 στις 3:10 ΜΜ, mistiri0 είπε

Το ίδιο έβγαζε και εμένα από την διαδικασία που προσφέρει η συσκευή. Μπές στην εφαρμογή της τράπεζας και μέσα από εκεί βρες το εικονίδιο να προσθέσεις την κάρτα στο apple wallet και πάτα το. Θα δείς ότι η κάρτα σου θα προστεθεί κανονικά. Είναι για λόγους ασφαλείας που κάποιες τράπεζες δεν επιτρέπουν να ολοκληρωθεί η διαδικασία μέσα του κινητού αλλά μέσω της εφαρμογής της ίδιας της τράπεζας.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα δεν μου προτιθεται η κάρτα ουτε απο το app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...