Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα apple pay


baddiama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με ενα iphone 12 pro max, και εαν μπορω να το συνδιασω, με παρουσιαστηκε απο την ημερα που ειχα κανει αμβισβητηση συναλλαγης. Δεν μπορω να βαλω καμια καρτα μου στο apple pay εκτος απο την revolut. Το κουλο βεβαια ειναι οτι μπορω να βαλω τις καρτες μου σε iphone φιλων μου, οπως και το οτι μπορω να βαλω καρτες φιλων μου στο δικο μου το τηλεφωνο. Επισης μπορω να βαλω τις καρτες μου στο macbook που εχω, και μου τις εμφανιζει στο iphone αλλα παλι δεν μπορω να τις προσθεσω. Με τραπεζες που μιλησα ξεκινωντας απο την Πειραιως τα εριξαν στην apple, μετα μιλησα με την apple και αφου οι ανθρωποι εκαναν διαφορα installation στο τηλεφωνο μου, μου ειπαν οτι προβλημα ειναι απο την visa, δηλαδη απο την τραπεζα, μου ειπαν να τους πω να τρεξουν αυτοι ενα installation στο τηλεφωνο μου γιατι εχει φλαγκαρη για καποιο λογο το τηλεφωνο μου, ξανα περνω την Πειραιως και τους το λεω, και μου ειπαν οτι το προβλημα αυτο το εχουν πολλοι διοτι η Πειραιως δεν τηρει τα κρητηρια ασφαλειας που εχει apple και κοιτανε πως να το διορθωσουν. Σκεφτομαι και λεω, αντε η Πειραιως δεν τα τηρει, ολες δεν τα τηρουν? Πέρνω την eurobank και ακομα να με παρουν, Δηλαδη εχει 3 μηνες τυρανιεμαι και ακομα δεν εχω βγαλει ακρη, αφου σκεφτομαι να το δωσω.

Επεξ/σία από bezas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από την εμπειρία μου σε πληροφοριακά ελληνικών τραπεζών, η Πειραιώς είναι μακράν η χειρότερη με σοβαρά συστημικά προβλήματα, αλλά και νοητικά λάθη σε αρκετές διαδικασίες.

Προσωπικά δεν έχω Πειραιώς, και όποτε έχω αναγκαστεί να υποστηρίξω σε συγγενικό πρόσωπο, έχω φρίξει. Μακριά και αγαπημένοι, που λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ρε παιδιά εμείς έχουμε ένα πρόβλημα  που αφορά όλες τις κάρτες των τραπεζών. , όχι μόνο την Πειραιώς. Άλλο τι κάνει η Πειραιώς ως τράπεζα. Και προσπαθούμε να το λύσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bezas είπε

Εδώ ρε παιδιά εμείς έχουμε ένα πρόβλημα  που αφορά όλες τις κάρτες των τραπεζών. , όχι μόνο την Πειραιώς. Άλλο τι κάνει η Πειραιώς ως τράπεζα. Και προσπαθούμε να το λύσουμε. 

Μάλλον δεν διάβασες το θέμα. Ο ίδιος ο ts ανέφερε στην πορεία παρακάτω ότι το πρόβλημα δεν το έχει γενικά, αλλά με κάρτα Τράπεζας Πειραιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σού εμφανίζεται με όλες;
Επικοινώνησες με όλες τις Τράπεζες και τί σού απάντησαν; Αν δεν μιλήσεις, δεν μπορεί να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα για το πρόβλημα.
Ποιό κινητό και έκδοση λογισμικού έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραιώς δεν την εμπιστεύομαι. Eurobank επίσης. Μακράν οι 2 χειρότεροι.

Την Alpha, όμως, την έχω ψηλότερα από όλους στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα. Σπανίως κάνει λάθος.

Ανέφερες παραπάνω ότι τη Revolut στην περνάει. Αυτό μου γεννά ερωτηματικά, μήπως έχει γίνει κάτι με τις ελληνικές τράπεζες.

Αν θέλεις δοκίμασε να φτιάξεις και Payzy, είναι γρήγορο και δωρεάν. Δοκίμασε να φτιάξεις εκεί μια virtual κάρτα και να την περάσεις στο Apple wallet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν περνούν οι Virtual και όχι των ελληνικών κλασικών τραπεζών, τότε η τεκμηρίωση είναι υπέρ της Apple ότι δεν είναι δικό της το πρόβλημα.

Άρα μπορείς να τις πιέσεις αναφέροντας ότι τρίτες κάρτες εικονικές περνούν κανονικά.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήγα να περάσω μια νέα πιστωτική της Πειραιώς μέσα από την εφαρμογή της και δεν την περνούσε με τίποτα.

Παρατήρησα ότι η εφαρμογή περνούσε το όνομα μου με ελληνικούς χαρακτήρες, την πέρασα manual και έφτιαξε αμέσως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ενδιαφέρον ότι στο παραπάνω πρόβλημα οι ίδιες κάρτες περνούν σε κινητά φίλων, όπως επίσης κάρτες των άλλων περνούν στο κινητό που δεν μπορείς να περάσεις τις δικές σου.

Γενικότερα, από την εμπειρία μου ως τώρα, τα τραπεζικά πληροφοριακά συστήματα και διαδικασίες, είναι δύστροπα, κυρίως λόγω των αυστηρών δικλείδων ασφαλείας, αλλά και λόγω της ανικανότητας των διοικήσεων των Τραπεζών να επικεντρωθούν στην εξυπηρέτηση του πελάτη, παρά μόνο να προστατεύσουν τα ιδρύματά τους.

Για παράδειγμα, μού είχε τύχει σε Alpha Visa, ξαφνικά και χωρίς να έχει γίνει κάτι (π.χ. υποψία fraud, αμφισβήτηση χρέωσης, κλοπή, κλπ), να αρχίσει να μη γίνεται δεκτή σε φυσικά POS της Εθνικής και σε διαδικτυακά e-commerce τερματικά της Εθνικής πάλι! Σαν να είχε ταγκαριστεί η κάρτα μου ως μη αποδεκτή μόνο μέσα στα συστήματα της Εθνικής, ενώ στην εκδότρια Alpha και οπουδήποτε αλλού που δεχόταν Visa, πλήρωνα κανονικά. Μετά από επικοινωνία με την Alpha, έλυσαν το θέμα των φυσικών POS, αλλά συνέχισε να μη περνάει στα διαδικτυακά της Εθνικής! Μετά από πετσόκομμα επιστολών που έστειλα προς την Alpha και είπα ότι θα θέσω το θέμα στη Visa, πίεσαν την Εθνική (λόγω του ονόματος VISA, αλλιώς στα π@π@ρια τους), και το έλυσαν. Όλα αυτά πήραν μήνες, σχεδόν 1 χρόνο.

Η εμπειρία έχει δείξει ότι ΟΥ μπλέξεις με τεχνικά/διαδικαστικά θέματα τραπεζών. Είναι τραμπαρίφες με το κιλό, ακόμα και οι καλύτεροι. Να μην αναφερθούμε στους χειρότερους.

Αν δεν δεις άμεση λύση εντός 1 μήνα, πίεσέ τους για αλλαγή κάρτας με παροχή νέας με ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ αριθμό, με δική τους χρέωση και ευθύνη, ειδάλλως θα κινηθείς σε καταγγελία (πες τους). Αν έχει ταγκαριστεί η κάρτα με συγκεκριμένο αριθμό ως «κάτι», τεράστια η γραφειοκρατία να το λύσουν. Ειδικά, με βάζει σε σκέψεις ότι όλα ξεκίνησαν μετά από αμφισβήτηση χρέωσης, οπότε μπορεί ένα ταγκάρισμα για πιθανό fraud, μπορεί να έχει γίνει propagate και σε άλλα τραπεζικά συστήματα. Δράμα η κατάσταση σε αυτά να τα λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...