Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτες χρεώσεις τραπεζών για διατήρηση επαγγελματικού λογαριασμού όψεως


darkmatinee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/07/2023 at 11:31, mezger said:

Δεν υπάρχει τίποτα στο νόμο που να λέει ότι ο λογαριασμός που θα ορίσεις στην ΑΑΔΕ ως "επαγγελματικό"  (δηλαδή, λογαριασμός στον οποίο δέχεσαι πληρωμές) θα πρέπει να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ή η εμπορική ονομασία του να περιλαμβάνει τη λέξη "επαγγελματικός".

Συμφωνώ. Άλλωστε, μεσολαβει και κάποιος έλεγχος από την ΑΑΔΕ (εννοώντας ότι δεν εγκρίνεται άμεσα η καταχώρηση του, αλλά μεσολαβει κάποιο μικρό χρονικό διάστημα).

Εχω δηλώσει έναν όψεως μηχανικού; τον έχω πάνω από 15 χρόνια) και τέσσερις ταμιευτηρίου. Όλοι έχουν εγκριθεί κανονικότατα.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 246
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2023 στις 4:59 ΜΜ, walex είπε

Που μπορούμε να το βρούμε αυτό ότι επιτρέπεται γιατί ο λογιστής μου επιμένει να ανοίξω επαγγελματικό λογαριασμό για την ατομική και δεν έχω κάνει κάτι ακόμα. είμαι χρόνια με ταμιευτήριο (δεν χρειάζομαι POS) και θεωρούσα ότι κάνω κάτι λάθος.

https://www.taxheaven.gr/news/43939/epaggelmatikoi-logariasmoi-nees-dieykriniseis-apo-thn-aade

Στις 2/7/2023 στις 10:27 ΠΜ, skiace είπε

δεν κανει λαθος ο λογιστης σου.

εφοσον εχεις επιχειρηση ακομη και αν ειναι ατομικη, υποχρεουσαι να εχεις και να διενεργεις τις επαγγελματικες συναλλαγες απο επαγγελματικο λογαριασμο. Αν ειναι ατομικη επιχειρηση, ο επαγγελματικος λογαριασμος σε alpha και Πειραιως δεν εχει χρεωση (στην Εθνικη εχει), αν ειναι οποιασδηποτε μορφης εταιρεια, ο επαγγελματικος ειναι σε ολες με χρεωση με πιο οικονομικη μεχρι αυτη την εποχη την Εθνικη.

https://www.taxheaven.gr/news/43939/epaggelmatikoi-logariasmoi-nees-dieykriniseis-apo-thn-aade

Έψαξα αρκετά πριν χρειαστεί να ανοίξω επαγγελματικούς λογαριασμούς στην ατομική.
Τελικά άνοιξα μόνο απλούς λογαριασμούς.
Τους πέρασα κανονικά στην ΑΑΔΕ, πέρασαν από έλεγχο και εγκρίθηκαν.
Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑΝ επαγγελματικό σε ΚΑΜΙΑ τράπεζα.
Σε ειδικές περιπτώσεις όπως αναφέρει ο MauroPaltoudias π.χ. μηχανικοί, τους υποχρεώνει σε όψεως.

Δεν είμαι λογιστής, αλλά φυσικά πριν αποφασίσω οτιδήποτε, ρώτησα το λογιστή μου και 2-3 ακόμη πελάτες μου λογιστές.
 

Στις 2/7/2023 στις 7:28 ΜΜ, walex είπε

δηλαδή αυτό που είπε ο highlander δεν ισχυεί?

Αν έχετε ατομική επιχείρηση και όχι ΟΕ, ΕΕ, ΙΚΕ κλπ και δεν χρειάζεστε POS, κλείστε τους επαγγελματικούς και μείνετε με ταμιευτηρίου.
Δηλώνονται κανονικά στην ΑΑΔΕ χωρίς πρόβλημα.
Επαγγελματικός σε ατομική χρειάζεται μόνο για POS.

Δεν είμαι λογιστής, ρωτήστε το λογιστή σας, από εμπειρία είναι ότι γράφω.

Στις 2/7/2023 στις 8:00 ΜΜ, skiace είπε

ξαναδιευκρινιζω για πολλοστη φορα πως δεν υπαρχει χρεωση αν ειναι ατομικη επιχειρηση. Αν ειναι οποιασδηποτε εταιρικης μορφης υπαρχει χρεωση 5€/μηνα.

το οτι μπορει να δηλωθει και το αν θα υπαρξει προβλημα σε φορολογικο ελεγχο ειναι 2 διαφορετικα πραγματα. Σε καθε περιπτωση οταν εχεις οποιασδηποτε μορφης επαγγελματικης δραστηριοτητα κανεις αυτο που σου λεει ο λογιστης σου και οχι την οποιαδηποτε αποψη διαβασεις σε ενα φορουμ. Επισης τα pos ειναι πλεον υποχρεωτικα εδω και καιρο.

Στα ΚΑΔ που έχω δεν με υποχρεώνει για POS.
Έχω συναλλαγές ΜΟΝΟ με επιτηδευματίες, οπότε δεν υποχρεούμαι σε POS.
 

Στις 2/7/2023 στις 10:26 ΜΜ, Qsou είπε

Καλησπέρα, δεν είμαι λογιστής αλλά επειδή έψαχνα και εγώ τρόπο να γλυτώσω από τα κερατιάτικά τους, δείτε εδώ:

https://www.aade.gr/egkyklioi-kai-apofaseis/e-2037-01-03-2019

ΑΑΔΕ  Ε. 2037 /01-03-2019

σελίδα 4
[...]
ε) Τραπεζικός λογαριασμός που τηρείται ως κοινός λογαριασμός με συνδικαιούχα πρόσωπα μπορεί να δηλωθεί ως επαγγελματικός μόνον από τον ένα από τους συνδικαιούχους.
[...]

Άρα, όποιος δεν χρειάζεται POS ή έχει το POS από Viva μπορεί να δηλώσει και απλό / ταμιευτηρίου, εφόσον δεν τον έχει δηλώσει σαν επαγγελματικό κάποιος συνδικαιούχος.

Αυτό ακριβώς.

Στις 3/7/2023 στις 2:47 ΜΜ, skiace είπε

δεν ισχυει αυτο που γραφεις και θα προτεινα να εισαι πιο προσεκτικος σε αυτα που γραφεις για να μην παιρνεις κοσμο στο λαιμο σου. Τωρα βεβαια αν θελει ο αλλος αντι να ακουει τον λογιστη του, να ακουει εσενα η εμενα η τον καθενα ειναι επιλογη του.

Στο δια ταυτα ο παροχος πληρωμων (τραπεζα) εφοσον υπαρχει επιχειρηματικη δραστηριοτητα ανοιγει επαγγελματικο λογαριασμο και οχι ιδιωτικο. Δεν επιλεγεις εσυ δηλαδη. Οπως ισχυει φυσικα και το αναποδο, δηλαδη αν δεν εχεις επιχειρηματικη δραστηριοτητα δεν μπορεις να ανοιξεις επαγγελματικο λογαριασμο.

ιβ) Δεν επιβάλλεται πρόστιμο στην περίπτωση που από Λογαριασμό ο οποίος έχει δηλωθεί ως επαγγελματικός διενεργούνται συναλλαγές οι οποίες δεν αφορούν την εμπορική, επιχειρηματική ή επαγγελματική δραστηριότητα του υπόχρεου.

 

Επεξ/σία από Highlander
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 30/06/2023 at 10:26, Highlander said:

Αν έχετε ατομική επιχείρηση και όχι ΟΕ, ΕΕ, ΙΚΕ κλπ και δεν χρειάζεστε POS, κλείστε τους επαγγελματικούς και μείνετε με ταμιευτηρίου.
Δηλώνονται κανονικά στην ΑΑΔΕ χωρίς πρόβλημα.
Επαγγελματικός σε ατομική χρειάζεται μόνο για POS.

Στα διάλα με τα λαμόγια...

Δε γίνεται αυτό που λες γιατί αν κάνεις μεταφορά χρημάτων από απλό λογαριασμό σε επαγγελματικό, μετράει η συναλλαγή στις προσωπικές δαπάνες (αφορολογητο). Κι άντε μέχρι τώρα, το κουτάκι στο E1 για τις προσωπικές δαπάνες μπορεί να διορθωθεί χειροκίνητα αλλά αν του χρόνου η ΑΑΔΕ το κλειδώσει... άντε γεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, ekrepali said:

Δε γίνεται αυτό που λες γιατί αν κάνεις μεταφορά χρημάτων από απλό λογαριασμό σε επαγγελματικό, μετράει η συναλλαγή στις προσωπικές δαπάνες (αφορολογητο). Κι άντε μέχρι τώρα, το κουτάκι στο E1 για τις προσωπικές δαπάνες μπορεί να διορθωθεί χειροκίνητα αλλά αν του χρόνου η ΑΑΔΕ το κλειδώσει... άντε γεια.

Εννοεις απο δικο σου απλο λογαριασμο σε δικο σου δηλωμενο ως επαγγελματικο? Επειδη το ειχα κανει μια χρονια, οντως τα ποσα εμφανιζονταν σαν ηλεκτρονικες συναλλαγες. Ομως στο τελος της χρονιας η τραπεζα αφαιρεσε ολα τα ποσα που προερχονταν απο δικο μου απλο λογαριασμο και δεν τα εστειλε στην ΑΑΔΕ. Στην μπλε τραπεζα αυτα.

Εγω παντως σε ατομικη χωρις υποχρεωση POS εχω δηλωσει εναν απλο ταμιευτηριου. Ο λογιστης μου λεει ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ξανανοίγω το post.

έχω ατομική επιχείρηση εδώ και λίγες μέρες και σκέφτομαι για επαγγελματικους/εμπορικούς λογαριασμούς, pos και τις χρεώσεις αυτών.

αν πάρω pos από viva (είτε αυτό μέσω κινητού, είτε κανονικό, γιατί πλέον αλλάζει και ο νόμος με τα pos που πρέπει να είναι συνδεδεμένα στην ταμειακή) αν καταλαβα καλα, μπορω(?) να έχω απλούς ταμιευτηρίου σε πειραιως, εθνική και άλφα για να μην έχω επιπλέον χρεώσεις και προμήθειες?

ο επαγγελματικος γίνεται σε περίπτωση που θες σε μια τράπεζα να έχεις και pos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chocorellos είπε

ξανανοίγω το post.

έχω ατομική επιχείρηση εδώ και λίγες μέρες και σκέφτομαι για επαγγελματικους/εμπορικούς λογαριασμούς, pos και τις χρεώσεις αυτών.

αν πάρω pos από viva (είτε αυτό μέσω κινητού, είτε κανονικό, γιατί πλέον αλλάζει και ο νόμος με τα pos που πρέπει να είναι συνδεδεμένα στην ταμειακή) αν καταλαβα καλα, μπορω(?) να έχω απλούς ταμιευτηρίου σε πειραιως, εθνική και άλφα για να μην έχω επιπλέον χρεώσεις και προμήθειες?

ο επαγγελματικος γίνεται σε περίπτωση που θες σε μια τράπεζα να έχεις και pos?

Το τελευταίο ναι. Και το άλλο που ρωτάς ναι. Υπόψην η πειραιώς ακόμα έχει δωρεάν επαγγελματικό λογ/σμο. Όλες οι άλλες έχουν προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Το τελευταίο ναι. Και το άλλο που ρωτάς ναι. Υπόψην η πειραιώς ακόμα έχει δωρεάν επαγγελματικό λογ/σμο. Όλες οι άλλες έχουν προμήθεια.

άρα παρότι που η Πειραιώς έχει δωρεάν ακόμα όπως λες(η Εθνική νομίζω είναι στα 2.5€) να δοκιμάσω να προχωρήσω με απλούς ταμιευτηρίου σε όσες θέλω να έχω επαγγελματικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, chocorellos είπε

άρα παρότι που η Πειραιώς έχει δωρεάν ακόμα όπως λες(η Εθνική νομίζω είναι στα 2.5€) να δοκιμάσω να προχωρήσω με απλούς ταμιευτηρίου σε όσες θέλω να έχω επαγγελματικό?

Αν έχεις αποφασίσει για pos viva, ναι. Θα πρέπει μόνο να τους δηλώσεις στην ααδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Αν έχεις αποφασίσει για pos viva, ναι. Θα πρέπει μόνο να τους δηλώσεις στην ααδε.

σε σκέψεις είμαι αλλά αν έχω καταλάβει καλά είναι το πιο συμφέρον. υπάρχει κάποιο νήμα σχετικό με pos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chocorellos είπε

σε σκέψεις είμαι αλλά αν έχω καταλάβει καλά είναι το πιο συμφέρον. υπάρχει κάποιο νήμα σχετικό με pos?

Όχι. Μόνο για πειραιώς ξέρω να σου πω αλλά παίζει να έχει ανέβει το ενοίκιο. Εγώ δίνω 3,72 το μήνα. Βιβα συμφέρει μόνο αν έχεις ελάχιστες συναλλαγές καθώς χρήματα στο χέρι δεν παίρνεις και θα πρέπει να χρησιμοποιείς την κάρτα τους για να μηδενίσεις την προμήθεια που είναι 1,5%+. Επίσης για μεταφορά σε τράπεζα πάλι χρεώνεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, 1comment said:

Όχι. Μόνο για πειραιώς ξέρω να σου πω αλλά παίζει να έχει ανέβει το ενοίκιο. Εγώ δίνω 3,72 το μήνα. Βιβα συμφέρει μόνο αν έχεις ελάχιστες συναλλαγές καθώς χρήματα στο χέρι δεν παίρνεις και θα πρέπει να χρησιμοποιείς την κάρτα τους για να μηδενίσεις την προμήθεια που είναι 1,5%+. Επίσης για μεταφορά σε τράπεζα πάλι χρεώνεσαι. 

Αν έχεις πολλές πληρωμές και μπορείς να πληρώσεις με κάρτα, σε συμφέρει η viva γιατί θα έχεις το cashback. Αλλιώς κοίτα και στις μικρές τράπεζες για καλύτερες προμήθειες (Αττικής, Παγκρήτια ή κάποια από τις συνεταιριστικές που υπάρχουν ακόμα σε περίπτωση που ζεις επαρχία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η nbg pay (Εθνικη), ξεκινησε να χρεωνει τις επιχειρησεις ετησια συνδρομη απο 48€ ακομη και σε συμβασεις που ειχαν δωρεαν χρηση pos απο την συμβαση με την τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, skiace είπε

η nbg pay (Εθνικη), ξεκινησε να χρεωνει τις επιχειρησεις ετησια συνδρομη απο 48€ ακομη και σε συμβασεις που ειχαν δωρεαν χρηση pos απο την συμβαση με την τραπεζα.

Για να έχεις καλύτερη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, η εθνική χρεώνει 96€ πλέον ετήσιο τέλος για το pos, μου τα τράβηξαν προχτές. Πήρα τηλέφωνο και λένε πως με ειδοποίησαν το καλοκαίρι με επιστολή και με πήραν τηλέφωνο αλλά δε με βρήκαν. Επιπλέον, 2,5€ το μήνα συντήρηση pos , 3,90€ το μήνα το ενοίκιο για τη συσκευή, 60€ το χρόνο ο λογαριασμός όψεως και αν δεν κάνω λάθος 0,8% η προμήθεια για κάθε συναλλαγή...

Τους λέω θα φύγω με όλα αυτά και μου λένε πως μπορώ να βάλω την εφαρμογή για pos στο κινητό, να επιστρέψω τη συσκευή και να γλιτώσω τα περισσότερα έξοδα αλλά πληροφορήθηκα πως το ψηφιακό pos στο κινητό είναι κάπως δύσχρηστο προς το παρόν...

Επεξ/σία από sivirias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές δλδ κάποιος επιχειρηματίας, πρέπει να πληρώνει 20€/μηνα + 0.8% επι του τζίρου που κάνει.

Δεν φαίνεται και τραγικό ποσό, επιχείρηση έχετε βρε παιδιά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...