Προς το περιεχόμενο

Η νέα mirrorless A7R V της Sony τραβάει βίντεο 8K


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Sony ανακοίνωσε τη νέα high-end mirrorless κάμερα A7R V, η οποία απευθύνεται σε επαγγελματίες και έχει κόστος $3.900.

Η νέα κορυφαία κάμερα της Ιαπωνικής εταιρείας σχεδιάστηκε για τη λήψη πορτραίτων, τοπίων και άλλων θεμάτων που απαιτούν όσο το δυνατόν υψηλότερη ανάλυση.

Αν και η A7R V προσφέρει την ίδια υψηλή ανάλυση 61 Megapixels με τον προκάτοχό της (A7R IV) εντούτοις εξοπλίζεται με έναν αρκετά ισχυρότερο επεξεργαστή Bionz XR που όχι μόνο συμβάλει στη βελτιωμένη, AI-based αυτόματη εστίαση και στη καλύτερη σταθεροποίηση αλλά επιτρέπει και στη κάμερα να τραβάει βίντεο ανάλυσης 8K (24p). Η κάμερα, για πιο συγκεκριμένα, ενσωματώνει έναν αισθητήρα εικόνας 35mm πλήρους καρέ με οπίσθιο φωτισμό Exmor R CMOS με περίπου 61.0 αποτελεσματικά Megapixels.

Η βασική βελτίωση παρατηρείται στην αυτόματη εστίαση, καθώς η A7R V είναι η πρώτη κάμερα της Sony που εισήγαγε κάτι που ονομάζεται «εκτίμηση ανθρώπινης στάσης» με στόχο τη βελτίωση της ακρίβειας αναγνώρισης θέματος. Το σύστημα μπορεί να εντοπίσει 20 διαφορετικά σημεία στο ανθρώπινο σώμα και έτσι μπορεί να αντιληφθεί που υποτίθεται ότι πρέπει να βρίσκεται το μάτι. Το σύστημα είναι σε θέση να παρακολουθεί με ακρίβεια κάποιον που μπορεί να κινείται ή και να απομακρύνεται από την κάμερα και να τον παρακολουθεί ακόμα και αν βρεθεί εκτός πλάνου για λίγο. Επιπλέον, μπορεί πλέον να επιλέξει από διαφορετικά θέματα όπως αυτοκίνητα, τρένα, τοπία, ζώα και έντομα.

Αν και η A7R V απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες φωτογράφους, οι δυνατότητες της στη λήψη βίντεο είναι καλύτερες από ποτέ. Εκεί που η A7R IV περιοριζόταν σε βίντεο 8-bit 4K στα 30 fps -είτε με cropping, είτε μεline-skipping- η A7R V μπορεί και τραβάει βίντεο 8K με έως και 24 fps καθώς και βίντεο ανάλυσης 6.2K χωρίς line-skipping ή pixel binning. Έχοντας την ίδια ψύκτρα με την A7S III, η κορυφαία κάμερα της Sony μπορεί να εγγράφει βίντεο 4K χωρίς περιορισμό και έως και 30 λεπτά βίντεο ανάλυσης 8K.

5f03f640-553b-11ed-be7c-a13dbf1c834f.webp

Η κάμερα μπορεί επίσης να διαχειριστεί supersampled βίντεο 10-bit σε ανάλυση 4K χρησιμοποιώντας ολόκληρο το πλάτος του αισθητήρα έως και στα 30 fps ή στα 60 fps με 1,2x cropping. Μπορείτε επίσης να τραβήξετε βίντεο RAW 16 bit σε εξωτερικές συσκευές εγγραφής έως και 4K στα 60p. Η Sony αναβάθμισε το σύστημα σταθεροποίησης στο σώμα (IBS) από 5,5 στα 8-stop, ισοφαρίζοντας ότι κάνει η Canon με την EOS R5 που βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο τιμής. Και αντί της ανακλινόμενης οθόνης που χρησιμοποιείται στο μοντέλο A7R IV, υπάρχει πλέον μία πλήρως αρθρωτή οθόνη, που είναι εξαιρετικά ποιο χρήσιμη για λήψεις υπό μεγάλη γωνία κ.λπ.

3278d140-5540-11ed-b3ba-91234167f218.webp

Η A7R V μπορεί να τραβήξει φωτογραφίες με ταχύτητα έως και 10 fps, κάτι ιδιαίτερα εντυπωσιακό για μια κάμερα τόσο υψηλής ανάλυσης. Πλέον όμως μπορεί να τραβήξει συμπιεσμένα αρχεία RAW και όχι μόνο ασυμπίεστα όπως παλαιότερα. Το buffer μπορεί επίσης να διαχειριστεί έως και 583 λήψεις, επιτρέποντάς σας να τραβάτε συνεχόμενα για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Η κάμερα διαθέτει ένα κορυφαίο στην κατηγορία ηλεκτρονικό σκόπευτρο (EVF) 9,44-mil dots και εξοπλίζεται με δύο υποδοχές καρτών -όπως μία επαγγελματική κάμερα που σέβεται τον επαγγελματία- που δέχονται είτε γρήγορες (αλλά ακριβές) κάρτες CFexpress Type A ή UHS-II. Ένα άλλο νέο χαρακτηριστικό είναι το pixel shift multishot (μόνο για χρήση τρίποδων), το οποίο συνθέτει μία τεράστια εικόνα 240,8 Megapixels από 16 λήψεις λήψεων χρησιμοποιώντας τεχνητή νοημοσύνη (AI) για την αυτόματη ανίχνευση και διόρθωση της κίνησης μεταξύ των καρέ.

4d171660-5540-11ed-bdf7-993d36c6f159.webp

Η ισορροπία λευκού επίσης έχει τη βοήθεια τεχνητής νοημοσύνης, υποστηρίζεται focus stacking με έως και 299 καρέ για αυξημένο βάθος πεδίου, χρωματικό προφίλ Cinetone για ένα περισσότερο κινηματογραφικό αποτέλεσμα, αναβαθμισμένο σώμα με περιστροφικά χειριστήρια και διακόπτες παρόμοιους με της το A7 IV, φόρτιση USB-C με Power Delivery και συμβατότητα webcam. Η Sony A7R V πρόκειται να κυκλοφορήσει τον Δεκέμβριο με τιμή $3.900.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που έχουμε όλοι 8Κ τηλεόραση και τα προγράμματα είναι 8Κ και στο τέλος δεν θα μπορούμε να πληρώσουμε το ρεύμα.. για να βλέπουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aligato1000 είπε

Είναι που έχουμε όλοι 8Κ τηλεόραση και τα προγράμματα είναι 8Κ και στο τέλος δεν θα μπορούμε να πληρώσουμε το ρεύμα.. για να βλέπουμε...

Το 8Κ εγω προσωπικα στην Α1 που εχω το βρίσκω παρα πολύ χρήσιμο κι ας μην εχω 8Κ οθόνη. Μπορεις να κάνεις crop/zoom/pan στο post εχοντας σταθερη 4Κ αναλυση. Μου εχει λυσει τα χέρια, ειναι σα να εχω δικάμερο και να κανω εναλλαγη πλανων οποτε θελω χρησιμοποιωντας απλα εναν wide φακό.

  • Like 10
  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, aligato1000 είπε

Είναι που έχουμε όλοι 8Κ τηλεόραση και τα προγράμματα είναι 8Κ και στο τέλος δεν θα μπορούμε να πληρώσουμε το ρεύμα.. για να βλέπουμε...

Εχεις δικιο, θα επρεπε η σονυ και η καθε σονυ να σταματησει οτιδηποτε πανω απο 720p, γιατι εχετε μεινει ολοι σε τηλεορασεις hd ready του 2009, γιατι "μια χαρα ειναι"

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4000$ USA σε μας 5500 από skroutz 7322€ από Κωτσόβολο (κλπ)…απλά να ξέρετε ότι πολύ απλά ΔΕΝ πρόκειται να έρθουν πάνω από 1000 κομμάτια στην χώρα μας,ειδικα με την μεγάλη έλλειψη τσιπ κ κομματιών.Για παράδειγμα για να πάρεις πχ την α6000,αρχικά η τιμή της έχει ανεβεί κοντά στα 200€ και υπάρχει μόνο μεταχειρισμένη αλλιώς περίμενε μήνα και βάλε…δες ξέρω πως την έχουν δει οι εταιρίες και πλασάρουν χαλαρά μια κάμερα των 5κ σαν να είναι καραμέλες..ακόμα πλέον και apsc να θες πρέπει να το σταξεις το 1,5κ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GlBodhi είπε

4000$ USA σε μας 5500 από skroutz 7322€ από Κωτσόβολο (κλπ)…απλά να ξέρετε ότι πολύ απλά ΔΕΝ πρόκειται να έρθουν πάνω από 1000 κομμάτια στην χώρα μας,ειδικα με την μεγάλη έλλειψη τσιπ κ κομματιών.Για παράδειγμα για να πάρεις πχ την α6000,αρχικά η τιμή της έχει ανεβεί κοντά στα 200€ και υπάρχει μόνο μεταχειρισμένη αλλιώς περίμενε μήνα και βάλε…δες ξέρω πως την έχουν δει οι εταιρίες και πλασάρουν χαλαρά μια κάμερα των 5κ σαν να είναι καραμέλες..ακόμα πλέον και apsc να θες πρέπει να το σταξεις το 1,5κ

Εγώ είχα δώσει ένα 10χίλιαρο το 2006, για να πάρω την 1η μου HD (1080i τότε), και μετά 2008, 20Κ € για 1080p. Περισσότερο με αυτές λειτουργώ, προφανώς για να πάρεις κάμερες της προκοπής πρέπει να δώσεις πολλά. Προσωπικά οι dslr/mirrorless δεν με τράβηξαν, προτιμώ τις broadcast, ειδικά αν έχεις καλομάθει με τόσα καλούδια που έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GlBodhi είπε

ΔΕΝ πρόκειται να έρθουν πάνω από 1000 κομμάτια στην χώρα μας,ειδικα με την μεγάλη έλλειψη τσιπ κ κομματιών.Για παράδειγμα για να πάρεις πχ την α6000,αρχικά η τιμή της έχει ανεβεί κοντά στα 200€ και υπάρχει μόνο μεταχειρισμένη αλλιώς περίμενε μήνα και βάλε…δες ξέρω πως την έχουν δει οι εταιρίες και πλασάρουν χαλαρά μια κάμερα των 5κ σαν να είναι καραμέλες..ακόμα πλέον και apsc να θες πρέπει να το σταξεις το 1,5κ

Εσυ τι λες ? δεν υπάρχουν 1.000 πλούσιοι στα 10 μυρια ? Το πρόβλημα σου πιο είναι ?  Οτι δε στέλνουν ή οτι δεν έχεις λ7 ? Μήπως θες να την αγοράσουμε όλοι και να χαρίζουμε τα προηγούμενα μοντέλα στις αγγελίες ? Βρίσκεσαι απο τη σωστή πλευρά της ιστορίας , μη δυσανασχετείς  !

Επεξ/σία από Ringo106
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, sazistas είπε

Το 8Κ εγω προσωπικα στην Α1 που εχω το βρίσκω παρα πολύ χρήσιμο κι ας μην εχω 8Κ οθόνη. Μπορεις να κάνεις crop/zoom/pan στο post εχοντας σταθερη 4Κ αναλυση. Μου εχει λυσει τα χέρια, ειναι σα να εχω δικάμερο και να κανω εναλλαγη πλανων οποτε θελω χρησιμοποιωντας απλα εναν wide φακό.

Απορία.Η 4κ ανάλυση που καταλήγεις να έχεις συγκρητικά με το να τραβοούσες native 4k πως είναι ? Ρωτάω καθώς ενώ στη θεωρία θα έπρεπε να είναι ίδια ποτέ δεν τοο έχω δει στην πράξη.Βέβαια ποτέ δεν έχω δει 8κ.Αλλά απο 4κ σε 1080 το 1080 καταλήγει να είναι χειρότερο απο το native 1080 κατά πολύ.Περισσότερο μοιάζει με 720p θα έλεγα.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Απορία.Η 4κ ανάλυση που καταλήγεις να έχεις συγκρητικά με το να τραβοούσες native 4k πως είναι ? Ρωτάω καθώς ενώ στη θεωρία θα έπρεπε να είναι ίδια ποτέ δεν τοο έχω δει στην πράξη.Βέβαια ποτέ δεν έχω δει 8κ.Αλλά απο 4κ σε 1080 το 1080 καταλήγει να είναι χειρότερο απο το native 1080 κατά πολύ.Περισσότερο μοιάζει με 720p θα έλεγα.

Ειναι το ίδιο με την native 4K, ακομα και αν κανω zoom 200% δεν φαινεται η παραμικρη διαφορα. Σίγουρα κάτι κανεις λαθος στο post processing. Το 4Κ αν γινει downscale σε 1080 δειχνει πολυ καλυτερο απο το native 1080 γιατι υπαρχει ξεχωριστη πληροφορια για καθε Pixel σε αντιθεση με το native 1080 που οι περισσοτερες full frame μηχανες κανουν pixel bining η line skipping. Ακόμα όμως και εαν εννοεις να κανεις crop την 4Κ αναλυση ωστε να βγαλεις ενα καδρο 1080 απο αυτο τοτε ακομα κι ετσι παλι θα ειναι καλυτερο το αποτελεσμα ειδικα οταν η καμερα κανει oversampling απο 6.4Κ π.χ. σε 4Κ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εντάξει το  insomnia έπιασε τώρα στο άρθρο του σοβαρή μηχανή. Απλησίαστη όμως για τους περισσότερους από εμάς. Σαν υποσημείωση να πω ότι έχω δει αναλυτικό review και λέει ότι με την αναγνώριση στα έντομα δεν τα πάει και τόσο καλά, ίσως γιατί είναι η πρώτη φορά που το εισάγει αυτό το χαρακτηριστικό η Sony. Αλλά η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας... Με την Canon να απαγορεύει φακούς τρίτων στις μηχανές της ίσως κάνει καλές πωλήσεις στην κατηγορία της. Μακάρι να γινόντουσαν πιο προσιτές τέτοιες φωτογραφικές μηχανές να μπορούσαν και οι χομπίστες να τολμήσουν να ονειρευτούν να τις πιάσουν στα χέρια τους κάποια στιγμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Ringo106 είπε

Εσυ τι λες ? δεν υπάρχουν 1.000 πλούσιοι στα 10 μυρια ? Το πρόβλημα σου πιο είναι ?  Οτι δε στέλνουν ή οτι δεν έχεις λ7 ? Μήπως θες να την αγοράσουμε όλοι και να χαρίζουμε τα προηγούμενα μοντέλα στις αγγελίες ? Βρίσκεσαι απο τη σωστή πλευρά της ιστορίας , μη δυσανασχετείς  !

Οποίο γουστάρω είναι το πρόβλημα μου 

Το ότι θα πεταχτεί το κάθε βλήμα να μου πει το τι θα πω το περίμενα να έρχεται βέβαια.Ελευθερία λόγου μικρέ..αν δεν σ αρέσει τραβά ζήσε σε καμία σπηλιά 

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

Εγώ είχα δώσει ένα 10χίλιαρο το 2006, για να πάρω την 1η μου HD (1080i τότε), και μετά 2008, 20Κ € για 1080p. Περισσότερο με αυτές λειτουργώ, προφανώς για να πάρεις κάμερες της προκοπής πρέπει να δώσεις πολλά. Προσωπικά οι dslr/mirrorless δεν με τράβηξαν, προτιμώ τις broadcast, ειδικά αν έχεις καλομάθει με τόσα καλούδια που έχουν.

Ναι έχεις δίκιο γιατί σε αυτες έχεις μεγάλες λήψεις διαρκείας καθώς και καλό ζουμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...