Προς το περιεχόμενο

Η Sony ενεργοποιεί multipoint bluetooth στα LinkBuds, LinkBuds S και WF-1000XM4 ακουστικά


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sony δεν αναβαθμίζει απλώς τα ασύρματα ακουστικά της με φιλικό προς το περιβάλλον πλαστικό.

Η εταιρεία υπόσχεται τώρα ότι τα μοντέλα LinkBuds, LinkBuds S και WF-1000XM4 θα λάβουν υποστήριξη multipoint αυτό το φθινόπωρο, κάτι που δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε. Όπως συμβαίνει και με ορισμένα αντίπαλα ακουστικά, η λειτουργία multipoint επιτρέπει στον χρήστη να συνδέσει τα ακουστικά του ταυτόχρονα με 2 συσκευές (πχ. Smartphone και laptop), επιτρέποντας την αυτόματη εναλλαγή χωρίς να χρειάζεται να μπαίνει στις ρυθμίσεις. Για παράδειγμα, μπορείτε να μεταβείτε σε μια κλήση στο τηλέφωνό σας ενώ παρακολουθείτε βίντεο στο tablet ή τον υπολογιστή σας.

Η νέα λειτουργία θα διατεθεί μέσω της εφαρμογής Headphones Connect της Sony που είναι διαθέσιμη στο App Store και το Play Store. Αρχικά η λειτουργία θα προστεθεί στα LinkBuds και LinkBuds S μέσα στο Νοέμβριο, ενώ το ίδιο θα συμβεί και με τα κορυφαία WF-1000XM4, κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα.

Όπως επεσήμανε το The Verge, η αναβάθμιση του WF-1000XM4 είναι κάπως απροσδόκητη. Η Sony κυκλοφόρησε τα συγκεκριμένα ακουστικά στα μέσα του 2021 και δεν είχε αναφερθεί καθόλου στο ενδεχόμενο προσθήκης μιας τέτοιας λειτουργίας, ενώ και τα reviews το ανέφεραν ως ένα από τα μεγαλύτερα μειονεκτήματά τους. 

Η αναβάθμιση δίνει στη Sony ένα πλεονέκτημα έναντι μεγάλου μέρους του ανταγωνισμού αφού άλλες προτάσεις όπως τα AirPods της Apple, συχνά περιορίζονται στο οικοσύστημα μιας εταιρείας. Η λειτουργικότητα multipoint της Sony θα μπορούσε να έχει περισσότερο νόημα αν δεν θέλετε να είστε δεσμευμένοι σε συγκεκριμένες πλατφόρμες ή προϊόντα μόνο και μόνο για να αποφύγετε την περιπλάνηση στις ρυθμίσεις Bluetooth διαφόρων συσκευών.

Screen_Shot_2022_10_25_at_12.webp.bd4dba5fb7fba94f3deaacbec14fa993.webp

Παράλληλα η Sony ανακοίνωσε νέες εκδόσεις των LinkBuds και LinkBuds S. Αυτόν τον χειμώνα, η εταιρεία θα κυκλοφορήσει μια έκδοση των LinkBuds που είναι πιστοποιημένη για το Microsoft Teams - με ένα USB dongle που σας επιτρέπει να αντιστοιχίσετε τις ενέργειες του Teams (όπως η σίγαση ή το σήκωμα του χεριού) στα χειριστήρια των ακουστικών. Τα "LinkBuds UC for Teams" θα έρθουν με κόστος 249,99 δολάρια έναντι 179,99 δολάρια του αρχικού μοντέλου.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα κάνει η Sony να το ενεργοποιήσει και στα 1000xm3 τα οποία απολαμβάνω 3 χρόνια και ενω έχουν multipoint (γιατι μπορείς να έχεις δυο συσκευές συνδεδεμένες αρκεί να μην είναι τηλέφωνικές συνδέσεις) , επι της ουσίας δεν εχει γιατι φύλαξε το feature για τα 1000xm4........τετοιες μαμακίες ούτε η Apple δεν τις έκανε (και βεβαια δεν τις κάνει πια) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα κάνουν να βγάλουν ένα firmware να κάνει κάτι με το τρέλο battery drain που έχουν τα ακουστικά βλέπουμε για το multipoint....

To ένα earbud είναι στο 10% μέσα σε μια ώρα χρήσης και το άλλο στο 80%.. Πρόβλημα εδώ και μερικούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Xamoulis είπε

Καλά θα κάνουν να βγάλουν ένα firmware να κάνει κάτι με το τρέλο battery drain που έχουν τα ακουστικά βλέπουμε για το multipoint....

To ένα earbud είναι στο 10% μέσα σε μια ώρα χρήσης και το άλλο στο 80%.. Πρόβλημα εδώ και μερικούς μήνες.

Ποιο μοντέλο από περιέργια;

Γιατί εγώ, με τα LinkBuds S, ξεχνάω να τα φορτίσω πολλές φορές με τη χρήση που τους κάνω.

Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα hardware;

 

Το multipoint ευπρόσδεκτο προφανώς από τη Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Xamoulis είπε

Έχω τα sony wf 1000 xm4, και τώρα είναι ήδη στο service και περιμένω απάντηση, εάν θα τα φτιάξουν ή θα μου τα αλλάξουν. 

Θα σου το αλλαξουν. Το επαθα και εγω μαζι με πολλους αλλους απο εξωτερικο(πολλοι λενε οτι φταιει η εκδοση 1.4.2). Αφου μου το αντικατεστησαν μου ηρθε με εκδοση 1.5.0(δεν εχει βγει ακομα στο app) και τωρα δεν εχω αλλο θεμα.

Στις 31/10/2022 στις 8:53 ΜΜ, dasimo είπε

Καλά θα κάνει η Sony να το ενεργοποιήσει και στα 1000xm3 τα οποία απολαμβάνω 3 χρόνια και ενω έχουν multipoint (γιατι μπορείς να έχεις δυο συσκευές συνδεδεμένες αρκεί να μην είναι τηλέφωνικές συνδέσεις) , επι της ουσίας δεν εχει γιατι φύλαξε το feature για τα 1000xm4........τετοιες μαμακίες ούτε η Apple δεν τις έκανε (και βεβαια δεν τις κάνει πια) 

Τελικα εχουν η οχι; Αν και δυστυχως δεν νομιζω να ασχοληθει με τοσο παλιο μοντελο...

Στις 1/11/2022 στις 10:04 ΠΜ, mariosCS είπε

SONY: Σας δίνουμε ένα feature σε προϊόν που βγήκε πριν από 1 χρόνο και, χωρίς να το έχουμε υποσχεθεί.

Insomnia: Κρα κρα κρα κρα κρα apple κρα κρα

Δεν ξερω αν φανταζεσαι πραγματα η κατι τετοιο αλλα κανεις δεν εκραξε. Επισης το multipoint βγηκε με το Bluetooth 4.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xotz είπε

Δεν ξερω αν φανταζεσαι πραγματα η κατι τετοιο αλλα κανεις δεν εκραξε.

Ναι φαντάζομαι πράγματα ... :P

Στις 31/10/2022 στις 8:53 ΜΜ, dasimo είπε

Καλά θα κάνει η Sony να το ενεργοποιήσει και στα 1000xm3 [...]

 

Στις 31/10/2022 στις 9:17 ΜΜ, gregory22 είπε

Νομίζω οτι με τα Airpods γινεται εδώ και χρονια

 

Στις 31/10/2022 στις 9:43 ΜΜ, Xamoulis είπε

Καλά θα κάνουν να βγάλουν ένα firmware να κάνει κάτι με το τρέλο battery drain που έχουν τα ακουστικά βλέπουμε για το multipoint....[...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, xotz είπε

Θα σου το αλλαξουν. Το επαθα και εγω μαζι με πολλους αλλους απο εξωτερικο(πολλοι λενε οτι φταιει η εκδοση 1.4.2). Αφου μου το αντικατεστησαν μου ηρθε με εκδοση 1.5.0(δεν εχει βγει ακομα στο app) και τωρα δεν εχω αλλο θεμα.

Το ελπίζω, σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω με το τι έγινε τελικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...