Προς το περιεχόμενο

Σε ισχύ από σήμερα το Gov.gr Wallet σε τράπεζες και παρόχους τηλεφωνίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αυτά δεν τα γράφουμε εδώ. Μέτρα dislike και αρνητικές αντιδράσεις τώρα...

Να μη σου πω και για μηνύματα του τύπου "είσαι τεχνοφοβικός, γκρινιάρης¨" κτλ:D

Από εμένα like γιατί δεν ήξερα το νομοθετικό υπόβαθρο της κίνησης αυτής. Ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Χαχαχαχαχαχα μα για πληροφορηση το εβαλα. Οχι γιατι δεν ειναι καλη ως λυση. Απλα ως λυση εξυπηρετει ως εχει μια πολυ συγκεκριμενη χρηση και αναγκη για την οποια βγηκε αρχικα βασει της αρχικης ΚΥΑ.

Η λογικη ηταν να γινεται αποδεκτη για ολες τις χρησεις ταυτοποιησης με δημοσιες και δικαστικες αρχες. Απλα καποιος εξυπνος στο Υπουργειο πεταξε σαν τελευταια διαταξη στην ΚΥΑ "για τις εταιρειες του χρηματοπιστωτικου τομεα και τους φορεις τηλεπικοινωνιων η εφαρμογη ισχυει απο 1/10/2022" το οποιο προφανως επειδη δεν μπορουσαν να το εφαρμοσουν σωστα και πληρως οπως ανεφερα ανωτερω "γκρινιαξαν" και με το δικιο τους τεκμηριωμενα στην ΤτΕ και στο Υπουργειο και το Υπουργειο το Σεπτεμβρη με νεοτερη ΚΥΑ πηγε την εφαρμογη απο 1/10 σε 1/11.

Δεν σκεφτεται δυστυχως κανενας στα Υπουργεια τα πρακτικα θεματα οτι τελικως υπαρχει πιθανοτητα να βαλει τον απλο πολιτη να "τσακωνεται" με τον Χ μανδαρινο/υπαλληλο μιας τραπεζας που πρεπει να ακολουθησει τυπολατρικα καποιες αλλες υποχρεωτικες νομοκανονιστικες υποχρεωσεις χρονων, που εχουν ποινικη αποχρωση, και που ειναι και ευρωπαικη προσταγη (το AML). Και οτι και οι δυο και ο πολιτης και ο τραπεζουπαλληλος θα εχουν εκαστος δικιο απο την πλευρα του αλλα που θα το βρουν?

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Από 1η Σεπτεμβρίου 2022 είναι για 10 χρόνια.

Οντως το ερωτημα ειναι ομως ισχυει και για οσα υπαρχουν ηδη και επεκτεινεται αυτοδικαια η ληξη τους? (μαλλον οχι αλλα θα ειχε ενδιαφερον να το μαθουμε).

Ή αφορα οσα εκδιδονται/ανανεωνονται μετα την 1/9/2022? (το πιθανοτερο).

Οπως και να εχει αναγκαιο και χρησιμο. Μια φορα και μετα σε 10 χρονια παλι. Προφανως βεβαια τα παραβολα θα αυξηθουν αντιστοιχα, σιγα μην χασει το κρατος λεφτα 😂

Με τις αστυνομικες ταυτοτητε να δουμε τι θα γινει....που "ακυρωθηκε" παλι ο διαγωνισμος για τις καινουριες βασει Ευρωπαικων προδιαγραφων ασφαλειας.

Τη στιγμη που οσες εχουμε ηδη βασει νομου εχουν ισχυ 15 χρονια και κανονικα θα επρεπε να ληγουν (μη ρωτησετε γιατι δεν φερουν ημερομηνια ληξης 😝) αλλα σιγα τωρα μην κυνηγαει το κρατος τους πολιτες να αλλαξουν ταυτοτητες απλα και μονο για να τους ξαναφακελωσει με νεοτερη φωτογραφια (υψος ετσι και αλλιως βαζουν κατα δηλωση τουλαχιστον ετσι ειχε συμβει στην ανανεωση που ειχα κανει προ ετων).

Επισης για το εν λογω θεμα εχει διαρρευσει στα παραπολιτικα οτι για αυτο ο Πιερακακης βιαστηκε να βγαλει τωρα το wallet gov.gr γιατι διαπιστωσε το κενο οτι ο διαγωνισμος για τις ταυτοτητες ακυρωθηκε και ηθελε να καρπωθει προσωπικα αλλη μια τεχνολογικη επιτυχια, καθως αντιληφθηκε οτι ακυρωση σημαινει, νεος διαγωνισμος μετα τις οποιες εκλογες αρα καλο 2024 για να γινει και καλο 2025-2026 για να τρεξει.

Ελλας το μεγαλειο σου. Παντως εξωτερικο εδω και χρονια μονο με διαβατηριο ακομα και εντος ΕΕ. Οσοι ειναι με ταυτοτητες τους ψειριζουν στις πυλες εισοδου, μολις βγουν απο το αεροπλανο στην αερογεφυρα, ακομα και εντος Σεγκεν (μου ετυχε περσι Βιεννη) γιατι ειμαστε ορθανοιχτοι και μπαινουν λαθρο και τους βγαζουν πλαστες ταυτοτητες, εχει κυκλοφορησει παραεξω, ενω οσοι ειναι με διαβατηρια τους περνανε πιο γρηγορα/μπαμ μπαμ. Αντε να βγουν νεες ταυτοτητες ασφαλειας να κανουμε και εκειν ενα βημα προοδου.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, GeorgeVasil είπε

Μαζί σου...συμφωνώ,

ΑΛΛΑ έπειτα από συζήτηση με άτομο που κάνει καταγραφή τροχαίων κτλ. η καινούργια διάταξη νομικά δεν τροποποιεί την προηγουμένη που είχες υποχρέωση να φέρεις το έγγραφο.(είναι σαν να είναι σε ισχύ ακόμα)

Οπότε...

έχει κάθε δικαίωμα να σε γράψει επειδή δεν το είχες μαζί σου, για να είναι και αυτός καλυμμένος, όπου σε αυτή την περίπτωση το πας σε δεύτερο χρόνο και σου σβήνει την κλήση νόμιμα. (πόσο μάλλον σε περίπτωση ατυχήματος που πρέπει να γίνει επιπλέον διερεύνηση)

Ας απαντήσει κάποιος από τροχαία.

Έχουν ΙΔΙΑ ισχύ!
Αυτό που λες οτι επικαλούνται είναι το αντίστοιχο του να με  γράψουν επειδή αντί για ταυτότητα έδειξα το διαβατήριο μου που έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ΙΔΙΑ  ισχύ με την ταυτότητα ως προς την ταυτοποίηση των στοιχείων μου.

Είναι βλαμμένοι λέμε.

11 ώρες πριν, crossmo είπε

Καλέ δεν το είχα σκεφτεί ότι όταν βάλεις την ψηφιακή ταυτότητα και το δίπλωμα στο κινητό είναι σίγουρο ότι θα το χάσεις, ενώ αν δεν τα έχεις βάλει τότε το κινητό δεν το χάνεις με τίποτε...νάσαι καλά μας άνοιξες τα μάτια.

Ρε κόλημα με τα ταξίδια!! Βρε ο Δούσης είσαι?

 

Αν σου μυρίζει κάτι είναι ο εγκέφαλός του που ψήθηκε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία φαίνονται όλα αυτά αλλά δυστυχώς ακόμα στην επίσημη εφαρμογή δεν μπορούμε να κάνουμε ψηφιακό ούτε το δίπλωμα οδήγησης παρά μόνο την ταυτότητα δεν ξέρω γιατί αυτό έχει καθυστερήσει πολύ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sebu είπε

Χαχαχαχαχαχα μα για πληροφορηση το εβαλα. Οχι γιατι δεν ειναι καλη ως λυση. Απλα ως λυση εξυπηρετει ως εχει μια πολυ συγκεκριμενη χρηση και αναγκη για την οποια βγηκε αρχικα βασει της αρχικης ΚΥΑ.

Η λογικη ηταν να γινεται αποδεκτη για ολες τις χρησεις ταυτοποιησης με δημοσιες και δικαστικες αρχες. Απλα καποιος εξυπνος στο Υπουργειο πεταξε σαν τελευταια διαταξη στην ΚΥΑ "για τις εταιρειες του χρηματοπιστωτικου τομεα και τους φορεις τηλεπικοινωνιων η εφαρμογη ισχυει απο 1/10/2022" το οποιο προφανως επειδη δεν μπορουσαν να το εφαρμοσουν σωστα και πληρως οπως ανεφερα ανωτερω "γκρινιαξαν" και με το δικιο τους τεκμηριωμενα στην ΤτΕ και στο Υπουργειο και το Υπουργειο το Σεπτεμβρη με νεοτερη ΚΥΑ πηγε την εφαρμογη απο 1/10 σε 1/11.

Δεν σκεφτεται δυστυχως κανενας στα Υπουργεια τα πρακτικα θεματα οτι τελικως υπαρχει πιθανοτητα να βαλει τον απλο πολιτη να "τσακωνεται" με τον Χ μανδαρινο/υπαλληλο μιας τραπεζας που πρεπει να ακολουθησει τυπολατρικα καποιες αλλες υποχρεωτικες νομοκανονιστικες υποχρεωσεις χρονων, που εχουν ποινικη αποχρωση, και που ειναι και ευρωπαικη προσταγη (το AML). Και οτι και οι δυο και ο πολιτης και ο τραπεζουπαλληλος θα εχουν εκαστος δικιο απο την πλευρα του αλλα που θα το βρουν?

Οντως το ερωτημα ειναι ομως ισχυει και για οσα υπαρχουν ηδη και επεκτεινεται αυτοδικαια η ληξη τους? (μαλλον οχι αλλα θα ειχε ενδιαφερον να το μαθουμε).

Ή αφορα οσα εκδιδονται/ανανεωνονται μετα την 1/9/2022? (το πιθανοτερο).

Οπως και να εχει αναγκαιο και χρησιμο. Μια φορα και μετα σε 10 χρονια παλι. Προφανως βεβαια τα παραβολα θα αυξηθουν αντιστοιχα, σιγα μην χασει το κρατος λεφτα 😂

Με τις αστυνομικες ταυτοτητε να δουμε τι θα γινει....που "ακυρωθηκε" παλι ο διαγωνισμος για τις καινουριες βασει Ευρωπαικων προδιαγραφων ασφαλειας.

Τη στιγμη που οσες εχουμε ηδη βασει νομου εχουν ισχυ 15 χρονια και κανονικα θα επρεπε να ληγουν (μη ρωτησετε γιατι δεν φερουν ημερομηνια ληξης 😝) αλλα σιγα τωρα μην κυνηγαει το κρατος τους πολιτες να αλλαξουν ταυτοτητες απλα και μονο για να τους ξαναφακελωσει με νεοτερη φωτογραφια (υψος ετσι και αλλιως βαζουν κατα δηλωση τουλαχιστον ετσι ειχε συμβει στην ανανεωση που ειχα κανει προ ετων).

Επισης για το εν λογω θεμα εχει διαρρευσει στα παραπολιτικα οτι για αυτο ο Πιερακακης βιαστηκε να βγαλει τωρα το wallet gov.gr γιατι διαπιστωσε το κενο οτι ο διαγωνισμος για τις ταυτοτητες ακυρωθηκε και ηθελε να καρπωθει προσωπικα αλλη μια τεχνολογικη επιτυχια, καθως αντιληφθηκε οτι ακυρωση σημαινει, νεος διαγωνισμος μετα τις οποιες εκλογες αρα καλο 2024 για να γινει και καλο 2025-2026 για να τρεξει.

Ελλας το μεγαλειο σου. Παντως εξωτερικο εδω και χρονια μονο με διαβατηριο ακομα και εντος ΕΕ. Οσοι ειναι με ταυτοτητες τους ψειριζουν στις πυλες εισοδου, μολις βγουν απο το αεροπλανο στην αερογεφυρα, ακομα και εντος Σεγκεν (μου ετυχε περσι Βιεννη) γιατι ειμαστε ορθανοιχτοι και μπαινουν λαθρο και τους βγαζουν πλαστες ταυτοτητες, εχει κυκλοφορησει παραεξω, ενω οσοι ειναι με διαβατηρια τους περνανε πιο γρηγορα/μπαμ μπαμ. Αντε να βγουν νεες ταυτοτητες ασφαλειας να κανουμε και εκειν ενα βημα προοδου.

Τα διαβατήρια που βγαίνουν απο 1-09-22 έχουν 10ετή διάρκεια.Αυτά που έχουν εκδοθεί πιο πριν λήγουν στην ημερομηνία που γράφουν,δεν υπάρχει παράταση κλπ.Η ημερομηνία είναι τυπωμένη και δεν μπορεί να αλλάξει.Δεν έχουν αυξηθεί τα παράβολα.

1 λεπτό πριν, freegr είπε

Ωραία φαίνονται όλα αυτά αλλά δυστυχώς ακόμα στην επίσημη εφαρμογή δεν μπορούμε να κάνουμε ψηφιακό ούτε το δίπλωμα οδήγησης παρά μόνο την ταυτότητα δεν ξέρω γιατί αυτό έχει καθυστερήσει πολύ.

Κάτι λάθος κάνεις.

Το Gov.gr Wallet δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας, αποθήκευσης και ελέγχου των νέων ψηφιακών δελτίων ταυτότητας και ψηφιακών αδειών οδήγησης.

Τα νέα ψηφιακά δελτία ταυτότητας και της άδειας οδήγησης είναι ψηφιακά έγγραφα που εκδίδονται μέσω του gov.gr και είναι πλήρως ισάξια με τα έγχαρτα έγγραφα, για κάθε νόμιμη χρήση εντός της Ελληνικής επικράτειας. Δεν αποτελούν διεθνή ταξιδιωτικά έγγραφα.

https://wallet.gov.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, freegr είπε

Ωραία φαίνονται όλα αυτά αλλά δυστυχώς ακόμα στην επίσημη εφαρμογή δεν μπορούμε να κάνουμε ψηφιακό ούτε το δίπλωμα οδήγησης παρά μόνο την ταυτότητα δεν ξέρω γιατί αυτό έχει καθυστερήσει πολύ.

Φίλε μου μπορείς και ταυτότητα και δίπλωμα να βάλεις! Το έχω κάνει από τον Αύγουστο…

Μηπως κατεβάζεις λάθος εφαρμογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sebu είπε

Καλο ως πρωτο βημα αλλα με μικρη χρησιμοτητα/μη πληρη χρησιμοτητα προς το παρον.

Το app/διπλωμα/ταυτοτητα που εμφανιζει στην οθονη ειναι μονο για επιτοπια χρηση/επιτοπια ταυτοποιηση.

Για σκοπους KYC (Know Your Customer)/AML των τραπεζων δεν εχει χρησιμοτητα και εφαρμογη και δεν μπορει να γινει αποδεκτο γιατι για σκοπους KYC απαιτειται υποχρεωτικα απο το νομοκανονιστικο πλαισιο AML να υπαρχει audit trail/αντιγραφο του στοιχειου με το οποιο ταυτοποιηθηκε λ.χ. το Ονοματεπωνυμο σου. Το οτι το ειδε εκεινη τη στιγμη ειναι καλο για να ξερει ποιον εχει μπροστα του αλλα για σκοπους KYC/AML ειναι "άχρηστο".

Αχρηστο οσο το app δεν δινει τη δυνατοτητα αποθηκευσης/διαμοιρασμου (σε συνεχεια συναινεσης του φυσικου προσωπου) του σχετικου αντιγραφου του δημοσιου εγγραφου. Εναλλακτικα θα πρεπει το app να ανακατευθυνει στο eKYC gov.gr ωστε παλι μεσω συναινεσης του φυσικου προσωπου να μπορει λχ η Τραπεζα να αντλησει το dato από την Ψηφιακη Πυλη του Δημοσιου ως audit trail/αποδεικτικο. Κατι το οποιο δεν προβλεπει και δεν καλυπτει αυτη τη στιγμη το wallet.gov.gr.

Αλλα φυσικα οι εξυπνοι του Υπουργειου εβγαλαν απλα μια ΚΥΑ που υποχρεωσαν "υποχρεα προσωπα" του νομου AML, χωρις να εχουν αλλαξει το νομοκανονιστικο πλαισιο AML ωστε να ειναι αποδεκτο ως στοιχειο επαληθευσης KYC, χωρις να εχουν διαβουλευθει με τα υποχρεα προσωπα και την Τραπεζα της Ελλαδος. Ελλας το μπανανομεγαλειο σου.....

O πελατης ομως της τραπεζας που δεν γνωριζει τα ανωτερω θα παει στο καταστημα και θα "απαιτει" με το δικιο του οτι φαινεται στην οθονη του κινητου να γινει αποδεκτό για πάση χρήση τραπεζικη γιατι έτσι ειπε ο Πιερακακης που δεν εχει καμια σχεση με τραπεζες ουτε με ΤτΕ. Οταν δεν μιλανε μεταξυ τους και ο καθενας πεταει πυροτεχνηματα για προσωπικο/βουλευτικο/πολιτικο οφελος τι περιμενεις?

 Διαφωνώ με κάποιους χαρακτηρισμούς όπως "άχρηστο", τους οποίους θεωρώ μηδενιστικούς (γιατί το ότι βολεύει στην καθημερινότητα για απλά πράγματα τόσους ανθρώπους αυταπόδεικτα το κάνει χρήσιμο).

Κατά τα άλλα, ΑΥΤΗ ήταν μια τοποθέτηση με επίπεδο. Όπως και στην... άλλη, επίσης εκφράζει προβληματισμούς για την πληρότητα του app. Και εκεί σταματά κάθε ομοιότητα στις δύο αυτές τοποθετήσεις:

Στη μεν υπάρχουν πραγματικά επιχειρήματα που θίγουν κάποιο συγκεκριμένο ζήτημα, στη δε, το... πρόβλημα που θίγεται ειναι ότι το κομμάτι που δουλεύει σωστά, είναι... άχρηστο επειδή ο γράφων δεν θέλει να το χρησιμοποιήσει! Η πλάκα είναι ότι ο... δε, πιστεύει ότι   ο μεν θα τα "ακούσει" από το φόρουμ επειδή θίγει κάποια κακώς κείμενα όπως υποτίθεται ότι κάνει και αυτός. Μπάτσος - μπουζούκι - όργανο καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Tlykog είπε

Επειδή έχω κάνει συγκεντρώσει τα έγγραφα για τη διαδικασία, για ένα πελάτη, να πω ότι στην ιστορία του άρθρου, που παράθεσες, υπάρχουν αρκετά ερωτηματικά. Συνοπτικά θα πω ότι για να γίνει αυτό χρειάζεσαι και για τα δύο συμβαλλόμενα μέρη τα ακόλουθα: ταυτότητα/διαβατήριο, διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, αριθμό Δημοτολογίου, Αριθμό Φορολογικού Μητρώου (Α.Φ.Μ.) και Δ.Ο.Υ., Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (Α.Μ.Κ.Α.), πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, καθώς και αναφορά του συνταξιοδοτικού φορέα ασφάλισης και το επάγγελμα.

Όχι μόνο μία ταυτότητα. Κάτι "μπάζει" στην ιστορία... Υπάρχουν πολλά ερωτηματικά για το πως μαζεύτηκαν αυτά τα έγγραφα χωρίς να το ξέρει το θύμα. Επιπλέον, πως δέχτηκε ο συμβολαιογράφος να συντάξει το έγγραφο και να υπογράψει κάποια άλλη ερήμην της;...

Εκτός αυτού, τί ακριβώς γλύτωσε επειδή ζήτησε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης; Ήταν ήδη παντρεμένη στα χαρτιά... Τελοσπάντων...

Δεν τα ξέρεις καθόλου καλά τα πράγματα και λες ότι είσαι και επαγγελματίας. Σε μία ώρα έχεις τα πάντα όλα, όταν έχεις την ταυτότητα στα χέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, freegr είπε

Ωραία φαίνονται όλα αυτά αλλά δυστυχώς ακόμα στην επίσημη εφαρμογή δεν μπορούμε να κάνουμε ψηφιακό ούτε το δίπλωμα οδήγησης παρά μόνο την ταυτότητα δεν ξέρω γιατί αυτό έχει καθυστερήσει πολύ.

Και το δίπλωμα είναι ψηφιακό με την φωτογραφία της ταυτότητας όμως. 
Τώρα όσοι δεν έχουν κανονική ταυτότητα, όπως οι αστυνομικοί, δεν σας θυμήθηκαν εσάς μάλλον... 
 

Spoiler

LEq1hDt.jpg

 

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα medley για να καταλάβουμε με ποιον χάνουμε τον χρόνο μας:

-------------

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Καταρχήν, θεωρείς στη συζήτησή μας, ότι είμαι ΚΑΤΑ της εφαρμογής. Πράγμα εντελώς λάθος

8 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ποιος είπε ότι είναι άχρηστη; Πότε το έγραψα αυτό.

Στις 1/11/2022 στις 7:56 ΜΜ, Tlykog είπε

Για ανθρώπους με πορτοφόλι (όπως εγώ) είναι η πλέον άχρηστη εφαρμογή.

-------------
 

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Πότε απαξίωσα την κίνηση; Σε προκαλώ ανοιχτά και δημόσια να το αποδείξεις.

Στις 1/11/2022 στις 7:56 ΜΜ, Tlykog είπε

Επιτέλους! Είχα σοβαρό πρόβλημα στο να κουβαλάω την ταυτότητά μου (ζυγίζει και 10 γραμμάρια...) τώρα όλα στο κινητό... Άσε το δίπλωμα... Άλλα 10 γραμμάρια εκεί... Πραγματικά σωτήριο... Μας έπεφταν τα σορτσάκια τα καλοκαίρια από το βάρος.

Για ανθρώπους με πορτοφόλι (όπως εγώ) είναι η πλέον άχρηστη εφαρμογή.

(καμία απαξίωση!)

-------------
 

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ποιος μίλησε για εφεδρεία σε περίπτωση κλοπής; Σε προκαλώ δημόσια να κάνεις παραπομπή που να το γράφω. Το ΄χω για εφεδρεία αν ξεχάσω τα χαρτιά μου πχ στο σπίτι ή στο γραφείο.

Στις 1/11/2022 στις 7:56 ΜΜ, Tlykog είπε

να πω ότι έχω κατεβάσει την εφαρμογή, αλλά την έχω για την περίπτωση που χάσω τα φυσικά έγγραφα.

12 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ξεκαθαρίζω: έχω κατεβάσει την εφαρμογή, αλλά την έχω για περίπτώσεις που μπορεί να χάσω ταυτότητα και δίπλωμα. Σπάνια περίπτωση, αλλά μπορεί να συμβεί.


-------------
 

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το λένε συζήτηση. Για να υπάρχει λόγος, πρέπει να υπάρχει και αντίλογος. Οι διαφορέτικές απόψεις δημιουργούν τον εποικοδομητικό διάλογο. Βασικά πράγματα. Αν δε σου αρέσει να κάνεις διάλογο, τότε μην κάνεις.

8 ώρες πριν, Tlykog είπε

Άρα προφανώς δε με γνωρίζεις καθόλου. Είμαι από τους λίγους, από όσο έχω δει, που ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ το αν έχω δίκιο ή άδικο και δεν προσπαθώ να βγω από πάνω. Έχω συνειδητοποιήσει, από χρόνια, ότι μία σωστή συζήτηση σου δίνει μεγαλύτερο κέρδος όταν έχεις άδικο. Το να έχω δίκιο ικανοποιεί το "εγώ" μου, αυτό είναι ένα κέρδος σε ψυχολογικό επίπεδο. Το να έχεις άδικο και μέσα από διάλογο να το συνειδητοποιείς σου δίνει γνώση, κέρδος που θεωρώ ακόμη μεγαλύτερο από το να ικανοποιήσω το "εγώ" μου. Οπότε, ειλικρινά, δε με νοιάζει. Πολλές φορές έχω ζητήσει δημόσια συγνώμη, εδώ στο insomnia και είμαι απόλυτα εντάξει με αυτό. Πάμε παρακάτω.

Αλήθεια, πόση υποκρισία, πόση δηθενιά, για "επίπεδο" και "πολιτισμό" στη συζήτηση. Τα "βασικά πράγματα" αρχίζουν από τη στοιχειώδη εντιμότητα και ειλικρίνεια σε αυτά που λέμε. Εντελώς πολιτικάντικη συμπεριφορά!

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sebu είπε

Επισης για το εν λογω θεμα εχει διαρρευσει στα παραπολιτικα οτι για αυτο ο Πιερακακης βιαστηκε να βγαλει τωρα το wallet gov.gr γιατι διαπιστωσε το κενο οτι ο διαγωνισμος για τις ταυτοτητες ακυρωθηκε και ηθελε να καρπωθει προσωπικα αλλη μια τεχνολογικη επιτυχια, καθως αντιληφθηκε οτι ακυρωση σημαινει, νεος διαγωνισμος μετα τις οποιες εκλογες αρα καλο 2024 για να γινει και καλο 2025-2026 για να τρεξει.

Μπα, ξέραμε ότι θα βγουν τέτοιες ταυτότητες από τότε με το πιστοποιητικό εμβολιασμού, πολύ πριν ακυρωθεί ξανά ο διαγωνισμός. 
Fun Fact: Άμα θέλαμε θα είχαμε ήδη ταυτότητες υψηλής ασφαλείας καθώς ήδη από τότε που άλλαξαν τα διαβατήρια προβλεπόταν να αλλάξουν και οι ταυτότητες των πολιτών. Άλλαξαν τα διπλώματα, των αστυνομικών και οι άδειες διαμονής, εμάς μας άφησαν από έξω. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, apos είπε

Ένα medley για να καταλάβουμε με ποιον χάνουμε τον χρόνο μας:

-------------

-------------
 

(καμία απαξίωση!)

-------------
 


-------------
 

Αλήθεια, πόση υποκρισία, πόση δηθενιά, για "επίπεδο" και "πολιτισμό" στη συζήτηση. Τα "βασικά πράγματα" αρχίζουν από τη στοιχειώδη εντιμότητα και ειλικρίνεια σε αυτά που λέμε. Εντελώς πολιτικάντικη συμπεριφορά!

Νομίζω τα είπες όλα.. Τα γραπτά μένουν. Και όντως πρόκειται για πολιτικαντικη συμπεριφορά. Πιθανόν είναι εντελώς εναντίον της σημερινής κυβέρνησης με αποτέλεσμα να μη μπορεί να αναγνωρίσει ουτε τα αντικείμενικα καλα (μεσα σε πολλά αρνητικά). Αμα έβγαζε ενα νόμο να δωρίσει 10.000€ σε κάθε πολίτη πάω στοίχημα θα έλεγε τα ίδια.. Τι να τα κάνω εγώ τα 10.000 χρωστάω περισσότερα, τουλάχιστον 100.000 έπρεπε να δωσει.. :)

Άμα μονίμως ψάχνεις να γκρινιάξεις και τρώγεσαι με τα ρούχα σου, ολο και κάτι θα βρεις.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2022 στις 8:57 ΜΜ, Stoliver είπε

Μπα, και να μην ερχόταν η πανδημία πάλι θα τα είχαμε αυτά. Αν τον παρακολουθούσες θα ήξερες ότι τα είχε σχεδιάσει να γίνουν αυτά πριν την όλη ιστορία.
Το μόνο που δεν έκανε είναι να φέρει ψηφιακές κάρτες ταυτότητας μιας και ο διαγωνισμός ξανά-ακυρώθηκε. 

θα νιώθαμε  blessed αν το συζητούσαμε το 2004! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2022 στις 8:11 ΜΜ, GeorgeVasil είπε

Παντως σε προσφατο ελεγχο τροχαιας...δεν το δέχονται...δεν ειναι νομιμο να μην κουβαλας "χαρτι" και μπορουν να σε γραψουν κιολας!

Με την προφαση οτι δεν ξερουν αν στο εχουν παρει η οχι...

Γελοια πραγματα... 

Όχι δεν μπορούν να σε γράψουν. Το ότι ένας αστυνομικός το έκανε σε κάποιον δεν σημαινιε ότι είναι νόμιμο ή ότι μπορουον να στο κάνουν. Άλλος αστυνομικός μπορεί να χτύπησε κάποιον ή να τον απείλησε με το όπλο του χωρίς να έχει κάνει τίποτα. Δεν σημαίνει ότι "μπορούν να στο κάνουν" επειδή το έκανε ένας ακατάλληλος.

Στις 1/11/2022 στις 9:41 ΜΜ, Tlykog είπε

Να πω ότι μετά από αυτό το ποστ μου διαπιστώνω ότι επαναλαμβάνομαι. Οπότε αν δε προκύψει κάποιο καινούριο επιχείρημα σε αυτά που έχω γράψει δεν έχει νόημα να γράφω τα ίδια.

Εσύ φίλε μου επαναλαμβάνεσαι; Εσύ; Τι είναι αυτά που λες; Ούτε οι μισές σελίδες στο thread δεν είναι δικές σου. Σε παρακαλώ μη σταματάς να μας εξηγείς γιατί για σένα είναι άχρηστη η εφαρμογή. Το έχω διαβάσει μόνο 15 φορές και νομίζω θα ήθελα άλλες τόσες για να το εμπεδώσω.

Στις 2/11/2022 στις 10:52 ΠΜ, GeorgeVasil είπε

Μαζί σου...συμφωνώ,

ΑΛΛΑ έπειτα από συζήτηση με άτομο που κάνει καταγραφή τροχαίων κτλ. η καινούργια διάταξη νομικά δεν τροποποιεί την προηγουμένη που είχες υποχρέωση να φέρεις το έγγραφο.(είναι σαν να είναι σε ισχύ ακόμα)

Οπότε...

έχει κάθε δικαίωμα να σε γράψει επειδή δεν το είχες μαζί σου, για να είναι και αυτός καλυμμένος, όπου σε αυτή την περίπτωση το πας σε δεύτερο χρόνο και σου σβήνει την κλήση νόμιμα. (πόσο μάλλον σε περίπτωση ατυχήματος που πρέπει να γίνει επιπλέον διερεύνηση)

Ας απαντήσει κάποιος από τροχαία.

Λάθος. Ο νόμος λέει ρητά ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ έχει την υποχρέωση να φέρεις το φυσικό έγγραφο. Επομένως δεν έχει και κανένα δικαίωμα να σε γράψει.

Στις 2/11/2022 στις 11:26 ΠΜ, Sotorious είπε

εγω θα ηθελα πχ οταν χρειαζεται σε καποιο site να στειλω αντιγραφο της ταυτοτητας, γιατι να μην μπορω να το κανω μεσω της εφαρμογης  απο το να πηγαινω φωτοτυπειο να μου το βαζει στο usb stick και να την στελνω , αυτο δεν θσ μπορουσε να γινεται?

Αυτό γίνεται ήδη για όσους χρειάζονται φωτοαντίγραφο της ταυτότητας όπως πχ τράπεζες ή τηλεπικοινωνιακοι πάροχοι. Δεν ξέρω αν είναι εφικτο και σε αλλά νομικά πρόσωπα ακόμα.

22 ώρες πριν, Sebu είπε

Καλο ως πρωτο βημα αλλα με μικρη χρησιμοτητα/μη πληρη χρησιμοτητα προς το παρον.

Το app/διπλωμα/ταυτοτητα που εμφανιζει στην οθονη ειναι μονο για επιτοπια χρηση/επιτοπια ταυτοποιηση.

Για σκοπους KYC (Know Your Customer)/AML των τραπεζων δεν εχει χρησιμοτητα και εφαρμογη και δεν μπορει να γινει αποδεκτο γιατι για σκοπους KYC απαιτειται υποχρεωτικα απο το νομοκανονιστικο πλαισιο AML να υπαρχει audit trail/αντιγραφο του στοιχειου με το οποιο ταυτοποιηθηκε λ.χ. το Ονοματεπωνυμο σου. Το οτι το ειδε εκεινη τη στιγμη ειναι καλο για να ξερει ποιον εχει μπροστα του αλλα για σκοπους KYC/AML ειναι "άχρηστο".

Αχρηστο οσο το app δεν δινει τη δυνατοτητα αποθηκευσης/διαμοιρασμου (σε συνεχεια συναινεσης του φυσικου προσωπου) του σχετικου αντιγραφου του δημοσιου εγγραφου. Εναλλακτικα θα πρεπει το app να ανακατευθυνει στο eKYC gov.gr ωστε παλι μεσω συναινεσης του φυσικου προσωπου να μπορει λχ η Τραπεζα να αντλησει το dato από την Ψηφιακη Πυλη του Δημοσιου ως audit trail/αποδεικτικο. Κατι το οποιο δεν προβλεπει και δεν καλυπτει αυτη τη στιγμη το wallet.gov.gr.

Αλλα φυσικα οι εξυπνοι του Υπουργειου εβγαλαν απλα μια ΚΥΑ που υποχρεωσαν "υποχρεα προσωπα" του νομου AML, χωρις να εχουν αλλαξει το νομοκανονιστικο πλαισιο AML ωστε να ειναι αποδεκτο ως στοιχειο επαληθευσης KYC, χωρις να εχουν διαβουλευθει με τα υποχρεα προσωπα και την Τραπεζα της Ελλαδος. Ελλας το μπανανομεγαλειο σου.....

O πελατης ομως της τραπεζας που δεν γνωριζει τα ανωτερω θα παει στο καταστημα και θα "απαιτει" με το δικιο του οτι φαινεται στην οθονη του κινητου να γινει αποδεκτό για πάση χρήση τραπεζικη γιατι έτσι ειπε ο Πιερακακης που δεν εχει καμια σχεση με τραπεζες ουτε με ΤτΕ. Οταν δεν μιλανε μεταξυ τους και ο καθενας πεταει πυροτεχνηματα για προσωπικο/βουλευτικο/πολιτικο οφελος τι περιμενεις?

Σχολιάζεις την είδηση όπου το bold στο κειμενο σου καθισταται πλεον εφικτο και μας λες οτι κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο. Σωραιος.

22 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ποιος είπε ότι είναι άχρηστη; Πότε το έγραψα αυτό.

Όπου "πορτοφόλι", βάλε "τσέπη". Εγώ το βάζω στο πορτοφόλι. Εσύ βάλε την ταυτότητα στην τσέπη ή σε τσαντάκι ή όπου θέλεις. Η συζήτηση ήταν στο αν πρέπει να κουβαλάμε χαρτία ή φτάνει μόνο η ψηφιακή μορφή τους. 

Με το παραπάνω ως δεδομένο, πες μου ποιος θα σου κλέψει μόνο την ταυτότητα που έχεις στην τσέπη και όχι το κινητό;

Είμαι λογιστής με δικό μου λογιστικό γραφείο. Είμαι ο τελευταίος που θα γκρινάξει οτιδήποτε καταπολεμά την χαρτούρα. Η εφαρμογή αυτή, στην παρούσα μορφή, δεν καταπολεμά τη χαρτούρα με αποτελεσματικό τρόπο. Βάζει ένα απειροελάχιστο ληθαράκι και δείχνει να είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά έχει δρόμο. 

Δεν γκρινιάζω. Κάνω κριτική. Δε μου γλυτώνει τίποτα από τη γραφειοκρατική δουλειά μου και δε μου έχει γλυτώσει χρόνο. Την έχω εγκατεστημένη. 

Με πανευρωπαϊκη ισχυ (σε χωρες Ε.Ε.) ο ρόλος της θα αυξηθεί σημαντικά. Εκεί συμφωνώ μαζί σου.

Είπα ότι πήγε και την έσβησε. Απλά πέρασε μία μεγαλύτερη ταλαιπωρία από το να το εκτυπώσει απλά και να το έχει στο αυτοκίνητο μαζί του.

Αυτό που γράφεις είναι μία επιπλέον ταλαιπωρία, μεγαλύτερη από το να τυπώσεις απλά ένα χαρτί. Σου απαντησα ήδη από το προηγούμενο μήνυμα μου γι αυτό.

Εσύ δε θέλεις να το καταλάβεις. Από εδώ και πέρα αυτό θα κάνω. Θα βγάλω τα χαρτιά μου από το πορτοφόλι και θα τα βάλω στην τσέπη. Σε ενοχλεί κάπου αυτό; Άρα δε θα μου τα πάρουν.

Αν σου κλέψουν το κινητό και έχεις χρησιμοποιήσει πχ αυτοκίνητο, τότε πας με τα πόδια ή πχ με μετρό στο σπίτι σου, παίρνεις χρήματα, πηγαίνεις στο μαγαζί με κινητά της επιλογής σου, αγοράζεις συσκευή, πας στον πάροχο, αγοράζεις νέα SIM, βάζεις πακέτο data, κατεβάζεις την εφαρμογή έχεις επιτέλους χαρτιά. Μετά πας να πάρεις το αυτοκίνητό σου, που το έχεις αφήσει εκεί που ήσουν όταν σε έκλεψαν. Δεν είναι τα 10€, μπορεί να φτάσει έως τα 100€.

https://club.autodoc.gr/magazin/odhghsh-xwris-adeia-odhghshs-poinh-kai-synepeies

"...Η επικινδυνότητα συνήθως ορίζεται σε τρία επίπεδα.

  1. Χαμηλή, με πρόστιμο έως 100 ευρώ, όταν έχεις για παράδειγμα απλά ξεχάσει το δίπλωμα στο σπίτι με την εντολή επίδειξής του σε κάποιο αστυνομικό τμήμα."..

Το πρόστιμο είναι πιο υψηλό και από το να σου κλέψουν ταυτότητα και δίπλωμα και να τα βγάλεις από την αρχή...

Εγώ παίρνω το όχημα και φεύγω. Θα πάω σπίτι μου θα φάω, θα ξεκουραστώ και κάποια στιγμή θα πάω να πάρω και μία συσκευή και SIM από τον πάροχο, ίσως μετά τον απογευματινό καφε στον οποίο θα πάω οδηγώντας το όχημά μου ΝΟΜΙΜΑ...

Για τα iphone έχω αναφερθεί και έχω πει ότι είναι καλύτερα, αλλά ακόμα και εκεί υπάρχει λύση. Με ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο αν στο τυλίξουν δε θα βρείς τίποτα... Ούτε find my phone, ούτε τίποτα. Δεν περνάει κανένα σήμα. Μετά πχ από ένα μήνα, που θα έχει τελειώσει πλήρως και 100% η μπαταρία, στο ανοίγουν και το πουλάνε για ανταλλακτικά.

Εκτός αυτού αν θέλεις να κάνεις τον James Bond και να τους ξετρυπώσεις, τότε με γειά σου, με χαρά σου.

Για πορτοφόλι σου απάντησα: βάλε τα χαρτιά στην τσέπη σου. Λύθηκε το θέμα.

Πραγματικά φίλε αν δεν μας τρολάρεις όλους τόσες σελίδες τώρα, έχεις σοβαρό πρόβλημα.

 

Επεξ/σία από Choulio
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...