Προς το περιεχόμενο

Το νέο Mavic 3 Classic της DJI έχει τιμή που ξεκινάει από τα $1.469


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο χαρακτηρισμός «προσιτό», ειδικά όταν πρόκειται για consumer drones θα λέγαμε ότι είναι μία αρκετά «διευρυμένη έννοια».

Κατά καιρούς, έχουμε δει πολλά συστήματα να διαφημίζονται ή να προωθούνται ως προσιτά -ή ακόμα και φθηνά- ωστόσο η μείωση στο κόστος συνήθως συνοδεύεται από αρκετούς συμβιβασμούς που έχουν να κάνουν με τα χαρακτηριστικά, την ποιότητα κ.ά. Και αυτό είναι κάτι που και η ίδια η DJI έχει «φλερτάρει» σε ορισμένες περιπτώσεις, κυρίως με τα πιο basic και εισαγωγικά μοντέλα της.

Η σειρά Mavic ωστόσο αποτελούσε μέχρι στιγμής τη «χρυσή τομή» μεταξύ της προσβασιμότητας και της ποιότητας κατασκευής. Ήταν σίγουρα πιο προσιτό από πολλά επαγγελματικών προδιαγραφών συστήματα, αλλά προσιτό ή οικονομικό δεν μπορούσες να το πεις. Σε αυτήν την εποχή όπου υπάρχει έλλειψη σε εξαρτήματα, με τον πληθωρισμό να αποτελεί θέμα καθημερινής συζήτησης, με οικονομικές δυσχέρειες και άλλα προβλήματα, η DJI τοποθετεί το Mavic 3 Classic ως το πιο προσιτό της drone έως σήμερα.

unnamed-14.webp

Το σύστημα, το οποίο ανακοινώθηκε πρόσφατα, κοστίζει $1.469. Και αυτή η τιμή αφορά μόνο το drone. Όπως πάντα, η εταιρεία έχει κάθε είδους πρόσθετα πακέτα που προσφέρει με επιπλέον μπαταρίες, θήκες μεταφοράς και άλλα αξεσουάρ που μπορείτε να επιλέξετε (ή όχι) με την ανάλογη αύξηση στην τιμή. Το σύστημα βασίζεται στην ίδια κάμερα Hasselblad 4/3 CMOS 20 MP με το τυπικό Mavic 3 και με τον μέγιστο χρόνο πτήσης να είναι 46 λεπτά. 

Το Classic είναι μέρος μιας αυξανόμενης τάσης στα ηλεκτρονικά είδη ευρείας κατανάλωσης που θέλει τις εταιρείες να «κόβουν» ορισμένες λειτουργίες και να προσφέρουν την ίδια συσκευή με μειωμένο κόστος. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η εταιρεία ουσιαστικά προχώρησε στη μείωση του κόστους του προϊόντος κατά περίπου $400 σε βάρος του τηλεφακού κατά κύριο λόγο, αλλά κατά τα άλλα δεν θυσιάζει και πολλά, καθώς έχει στόχο να προσελκύσει εκείνους τους πελάτες που δίσταζαν να το αγοράσουν λόγω της τιμής. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dogkon είπε

Έχει κάνα νόημα να λέτε τιμές δολαρίων ?.

Ελεύθερη μετάφραση. 😅

 

15 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Όσο και να το κοστολογησουν είναι ένα προϊόν για λίγους.

So ...

Είναι για πολλούς ένα επαγγελματικό προϊόν δουλειάς οπότε για αυτούς που προορίζεται τα λεφτά του θα τα βγάλει. Για τους υπόλοιπους υπάρχουν φθηνότερες εξίσου αξιόπιστες λύσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσκοπη και μόνο η αναφορά του μοντέλου χωρίς το τηλεχειριστήριο. Άρα ουσιαστικά από 1849€ ξεκινάει στην Ελλάδα όπως παρέθεσε ο από πάνω φίλος. 

Ενα gadget για συγκεκριμένο κοινό, οπότε δεν βλέπω το λόγο τόσης εμμονής δτο κείμενο σχετικά με το αν είναι ή δεν είναι «προσιτό».

Για mainstream drone flights στα μισά λεφτά παίρνεις κάτι που θα σε καλύψει φουλ από την ίδια εταιρία. 

6 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Ελεύθερη μετάφραση. 😅

Είναι για πολλούς ένα επαγγελματικό προϊόν δουλειάς οπότε για αυτούς που προορίζεται τα λεφτά του θα τα βγάλει. Για τους υπόλοιπους υπάρχουν φθηνότερες εξίσου αξιόπιστες λύσεις. 

Ο επαγγελματίας θα δώσει και τα +400 για να πάρει το «κανονικό», όχι το κουτσουρεμένο.

Το classic το βγάλανε για τον απλό καθημερινό χρήστη-χομπίστα  που δεν έχει πρόβλημα να δώσει 2 και 2,5k (μαζί με μπαταριες και αξεσουάρ) για το χόμπι του. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να δώσεις + 100€ και να το πάρεις από Ελλάδα ? Αφού έτσι και αλλιώς αν χαλάσει θα το στείλεις στην DJI για repair.

https://store.dji.com/gr/product/dji-mavic-3-classic

676369323_djioptions.PNG.59a902c91e98d3157506f2b4a6a92cfc.PNG

Επεξ/σία από RcManiac
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheoAlex50 είπε

Ελεύθερη μετάφραση. 😅

Είναι για πολλούς ένα επαγγελματικό προϊόν δουλειάς οπότε για αυτούς που προορίζεται τα λεφτά του θα τα βγάλει. Για τους υπόλοιπους υπάρχουν φθηνότερες εξίσου αξιόπιστες λύσεις. 

Τι επαγγέλεσαι και κάθε πότε χρονικά αλλάζεις drone? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Τι επαγγέλεσαι και κάθε πότε χρονικά αλλάζεις drone? 

μετά από τέτοιου είδους ερωτήσεις συνήθως πέφτει μούγκα ή ψέμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Mavic 3 η αναβάθμιση έγινε για να ξεφορτωθώ τον όγκο του Phantom 4 pro και όλη την προίκα του μαζί με το backpack (πολύ ευχαριστημένος από το p4p) και να πάω σε κάτι πολύ πολύ portable και εξίσου ποιοτικό (φωτογραφικά) και να το παίρνω πάντα μαζί μου χωρίς να σκέφτομαι "ΠΦΦΦΦΦΦ ποιος τα κουβαλάει όλα αυτά τώρα...".

Μπορώ να πω ότι είμαι 99% καλυμμένος με το m3, μου την σπάει το παιχνίδι που δίνουν για RC και σκέφτομαι να το αλλάξω με το νέο rc με την οθόνη, (όχι το RC PRO) που κατά την γνώμη μου σε τόσο ακριβό drone θα έπρεπε εξ αρχής να το δίνουν μαζί. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά είχα βρει αρκετά αλμυρή την τιμή του m3 πόσο μάλλον του m3 cine.

Εαν υπήρχε αυτή η πρόταση εξ' αρχής (m3 classic) θα πήγαινα στην έκδοση χωρίς τον τηλεφακό, ΒΕΒΑΙΑ οφείλω να ομολογήσω πως μετά τα updates, ο τηλεφακός βγάζει αρκετά decent αποτέλεσμα και δίνει άλλες προοπτικές και compression στο background που αρχίζω να σκέφτομαι ότι τελικά αν και αλμυρή η τιμούλα αξίζει (ο τηλεφακός) αν και το main παράπονό μου είναι το τηλεχειριστήριο, είναι πραγματικά toy.

Μπράβο στην DJI που δίνει επιλογές, αν και το έβγαλε κατόπιν εορτής για να κάνει maximize τα κέρδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dogkon said:

Έχει κάνα νόημα να λέτε τιμές δολαρίων ?. Στην Ελλάδα ξεκινάει πάντως από τα 1600...!!! (τιμή αλυσίδας)

 

image.png.978c0a0d9a075d34dfc0c932e4bdee9c.png

Όταν κάνεις μετάφραση από ξένα άρθρα έχεις και το δικό τους νόμισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Τι επαγγέλεσαι και κάθε πότε χρονικά αλλάζεις drone? 

Αγαπητέ συμφορουμιτη ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι νόημα έχει να μάθεις τον προσωπικό μου επάγγελματικο προσανατολισμό. 

4 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

μετά από τέτοιου είδους ερωτήσεις συνήθως πέφτει μούγκα ή ψέμα :P

Όπως και το νόημα του παραπάνω σχολίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, decentintocerberon είπε

μετά από τέτοιου είδους ερωτήσεις συνήθως πέφτει μούγκα ή ψέμα :P

Μαλλόν γιατί ειναι πολύ κακής ποιότητας ερωτήσεις (εμένα μου θυμίζει λεκτικό μπούλιγκ όταν πήγαινα γυμνάσιο στο χωριό μου) 

Γιατί α) Δεν ειναι δύσκολο να πει κάποις στο internet ένα ψέμα για την δουλειά του, πχ Εγώ parttime σηκώνω stock footage απο ελληνικά νησιά και βγάζω λεφτά απο τουριστικές 
 




 Δεν έβγαλα το συγκριμένο βίντεο ούτε part time πουλάω footage σε τουριστικές απλά το είπα για ενδεικτικούς λόγους ώστε να φανεί πόσο εύκολο ειναι να πεις ψέμα για την δουλειά σου στο internet. (και άρα δεν ειναι λόγος να "πέσει μούγκα" αν σε ρωτήσουν για αυτή) 

Τέλος τι σημασία έχει (δες και το Β πιο κάτω σχετικά με αυτό) ;;;  Θέλω να πω και άστεγος να ειναι τι διαφορά κάνει; Σημασία έχει το αν ειναι η όχι λογικό αυτό που είπε τα άλλα όλα ειναι ειρωνείες... 


Β) Απορώ κιόλας μιας και αυτό που είπε ειναι 100% λογικό οπότε δεν καταλαβαίνω την ειρωνεία, εγώ θα συμπλήρωνα επίσης ότι πέρα απο αυτό πολλοί έχουν χόμπυ ακόμη και στην ελληνική αγορά το να δώσεις 1000-3000 ευρώ για το χόμπυ σου δεν ειναι υπερβολικό (και επίσης θα πρέπει να θυμόμαστε ΠΑΝΤΑ ότι είμαστε απο τους λιγότερο επιτυχημένους πολίτες συνολικά μιλάω όχι για τις εξαιρέσεις γιαυτό η χώρα ειναι μικρή και πτωχή οπότε οι μεγάλες πολυεθνικές σχεδόν ποτέ δεν βγάζουν προϊόντα με βάση το αν "το ανέχει η τσέπη του έλληνα"  ένας 22χρονος γερμανός είτε με τεχνική είτε με πανεπιστημιακή εκπαίδευση και με 0 προϋπηρεσία βγάζει περίπου 2500 με 3000 ευρώ τον μήνα στην χειρότερη  γιαυτόν η 2000 ευρώ αγορά (ειδικά με δόσεις) είναι αναλογικά σαν να λες στον έλληνα να αγοράσει κάτι με 600 ευρώ και μην μου πεις ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι πόσοι έλληνες έχουν PC λαπτοπ κονσόλες ποδήλατα κινητά  κτλ κτλ που κυμαίνονται ή και ξεπερνούν αυτό το κόστος! 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GlBodhi είπε

Πάντως σαν χρόνος πτήσης τα 46 λεπτά δεν ακούγονται κ άσχημα 

Συνήθως αυτά είναι σε εξαιρετικά σπάνιες/ανύπαρκτες συνθήκες(το αναφέρει και η εταιρία) Σε πραγματικές συνθήκες ανάλογα τον αέρα(εγώ που είμαι Κρήτη πχ δεν εχω πετάξει ποτέ χωρίς warning αέρα) θα κρατάει μισάωρο - 35 λεπτά.Πάλι είναι πάρα πολύ βέβαια.

Βέβαια χρειάζεσαι και πάλι 2η ή και 3η μπαταρία οι οποίες συνήθως αν τις αγοράσεις μεμονωμένα κοστίζουν 120-150€ έκαστη.Αν υπολογίσουμε το κακό ιστορικό με τις φουσκωμένες μπαταρίες σε πολλά μοντέλα , ακόμη και με 50 κύκλους φόρτισης μερικές φορές , πρέπει ο υποψήφιος αγοραστής να κάνει τα κουμάντα του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...