Προς το περιεχόμενο

Οι περισσότεροι χρήστες εξακολουθούν να πιστεύουν ότι τα έξυπνα ηχεία κατασκοπεύουν τις συζητήσεις τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, gorge18 είπε

Λειτουργικό της Google ανάβει σηματάκι οταν ενεργοποιείτε το mic για δεδομένα που συλλέγει η google. 

Did 'Spider-Man: No Way Home' Recreate the 'Spideys Pointing ...

Αντε η google το κρύβει. Οι άλλες εφαρμογες; 
Και γράφω πιο πάνω, βαλ τε ένα wireshark και δείτε ποιος στέλνει τι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, azuli είπε

...εχει συμβει να μιλαω με καποιον φιλο,οχι στο τηλεφωνο αλλα στον εξω κοσμο...

Ρε συ πως τα λες έτσι... το διάβασα μεσάνυχτα και αγριεύτηκα... κάγκελο η τρίχα... :)

Πάντως κι εμένα μιά φορά μου έτυχε να πειράξω μεσημέρι μια θεογκόμενα "τι μωράκι είσαι εσύ κούκλα μου, ζαχαροπλάστης είναι ο πατέρας σου"... και μετά μέχρι το βράδυ μου ερχόντουσαν διαφημίσεις για παιδικές τροφές, Barbie και προσφορές σε άλευρα... :) - Αν κατέβαζα και κανα καντήλι, ή ξεσταύρι, θα ερχόντουσαν εκπτωτικά κουπόνια για τους Αγίους Τόπους...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτινειχε γίνει παλιότερα θεμα με την αγαπητη σε ολους απλ οτι ακούει γοα το καλο μας και αναλογα παλι για το καλο μας στέλνει διαφιμησεις.

Εκραζε η σαμσουνγκ μέχρι που εγινε θεμα και σε αυτην την αγαπητή μας εταιρεία (για σαμσουνγκ ισως κανω λαθος για απλ οχι μαλιστα παίζει και βιντεο αρκετα νομιζω σε youtube)

Οποτε η αλλη αγαπητή εταιρεία που σιχαίνεται τα απαραδεκτα κλειστα λειτουργικά της απλ και κανει ακριβως το ιδιο πλεον. Ε γιατι να μην παρακολουθεί.

Και εμεινε βέβαια ευτηχως η μαικροσοφτ να μην μας παρακολουθεί (επισημα οπως οι αλλες) καλα καλα πλακα κανω ολες μας παρακολουθούν.

Το χειρότερο βέβαια δεν ειναι αυτο αλλα οτι ολοι λεμε ε καλα δεν το ξερουμε σιγα τι να κρύψουμε αλώστε. Αυτοι το κανουν για διαφιμηση.

Και λες οκ το αποδέχομαι σιωπηλά.

Και βαζεις youtube και σε γα..... Σε διαφιμησεις και λες έλεος ρε φιλε αφου οτι και να κανω με παρακολουθεις για αυτο το σκοπό ε γιατι θες και λεφτα ωστε για να  με παρακολουθείς;;;;

 

Παιδια συγνωμη τα εναλα ολα μμεσα. αλλα δεν φταιω εγω αυτοί εχουν γίνει ενα πραφμα όλοι.

Καλα αγησα εσκεμμένα απεξω φβ και λοιπές εφαρμογές γιατι αυτες φτιάχτηκαν γιαυτο το σκοπό και εκει εμεις τους τα δίνουμε τα δεδομένα και επιτέλους ο αλγόριθμος κανει σωστα τβν δουλειά του χωρις να πρεπει να παρακολουθεί κρυφά...

Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο έξυπνα και αν είναι τόσο ταιριάζει και στο κινητό τηλέφωνο που μας ακούνε. Είναι αλήθεια ότι δεν πρόκειται για σενάρια επιστημονικής φαντασίας και για ταινία που επιβεβαιώνεται αφού είχε αποδειχθεί ακόμα και οι  έξυπνες τηλεοράσεις μαθαίνουν τις προτιμήσεις του χρήστη. Οπότε ναοί απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλήσουμε για το κινητό μας. Κατεβάζοντας εφαρμογές σε αυτό, αποδεχόμαστε δικαιώματα στο μικρόφωνο και στην κάμερα κυρίως. Είχα διαβάσει σε κάποιο ξενόγλωσσο άρθρο ότι εφαρμογές όπως το Facebook,Instagram,Messenger κ.α. ανά τακτά χρονικά διαστήματα ανοίγουν το μικρόφωνο και καταγράφουν συζητήσεις που γίνονται γύρω από τη συσκευή. Αυτό δε γίνεται για να μας κατασκοπεύσει ακριβώς αλλά γιατί θέλει να μας πετάξει μια διαφήμιση η οποία θα είναι όσο πιο κοντά στα δικά μας γούστα, μια στοχευμένη διαφήμιση δηλαδή. Είναι η εποχή της πληροφορίας και όποιος την έχει ,κατέχει τη δύναμη. Προσωπικά έχω πάρα πολλά τέτοια παραδείγματα και σε μένα τον ίδιο αλλά και σε οικείους μου.

Λογικό είναι να το κάνουν οι περισσότερες συσκευές για να μπορέσουν να μας μάθουν καλύτερα και να μας πετάξουν αυτό που χρειαζόμαστε πριν ακόμα το ψάξουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικά εγώ επιδιώκω το αντίθετο , να με κυνηγάνε οι διαφημίσεις με προτάσεις , με αυτο τον τρόπο έχω ανακαλύψει αξιόλογα προϊόντα , websites , εφαρμογές , εταιρίες , δεν το αλλάζω με τίποτα , τα έξυπνα ηχεία έχουν ενδιαφέρον λόγω τεχνητής νοημοσύνης

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Source, dude trust me!

Οταν δουλεύει το mic στο κινητό βγάζει σηματάκι. Έλεος πια. Και στο φινάλε στήστε ένα wireshark, αφήστε μόνο το smart speaker πάνω στο δίκτυο και δείτε τι στέλνει και τι όχι. Άντε, σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε. 

Υπάρχουν APIs που μπορούν να ανοίξουν το μικρόφωνο χωρίς να γίνει trigger η ειδοποίηση για το αυτό. Το απλό παράδειγμα είναι το Google assistant που αν το έχεις όλη την ώρα ανοιχτό ακούει χωρίς να φαίνεται το σήμα του μικροφώνου.

Source ναι, dude trust me, είμαι Android developer και σιγά μην κάτσω να σου βάλω και links από το κινητό που γράφω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι περισσότερο τρομακτική από το ότι ακούνε όλη μέρα τις βαρετές συνομιλίες μας. 

Είμαστε τρομακτικά προβλέψιμοι. Η μοναδικότητα μας και η ελεύθερή μας βούληση είναι ψευδαισθήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επιβεβαιώσει προσωπικά ότι με άκουγε και αναπροσάρμοζε τις αναζητήσεις μου στο Google ανάλογα με αυτά που έλεγα το Surface μου. Ναι ξέρω, είναι δύο διαφορετικές εταιρίες αλλά φαίνεται πως τα δεδομένα ρέουν από την μία στην άλλη μια χαρά και μάλιστα άμεσα. Σαφώς και κάνει το ίδιο κάθε smartphone με κάθε δεδομένο που του δίνεις και η αποστολή προσαρμοσμένων διαφημίσεων και αναζητήσεων γίνεται φυσικά από αλγόριθμους, όχι από ανθρώπους. Το παράξενο θα ήταν το να μην το κάνουν τα έξυπνα ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MrRush είπε

Υπάρχουν APIs που μπορούν να ανοίξουν το μικρόφωνο χωρίς να γίνει trigger η ειδοποίηση για το αυτό. Το απλό παράδειγμα είναι το Google assistant που αν το έχεις όλη την ώρα ανοιχτό ακούει χωρίς να φαίνεται το σήμα του μικροφώνου.

Source ναι, dude trust me, είμαι Android developer και σιγά μην κάτσω να σου βάλω και links από το κινητό που γράφω.

Για πες μου ένα API να το δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...