Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ KUBUNTU ΚΑΙ WINDOWS 11 ΣΤΟ ΙΔΙΟ PC ΑΛΛΑ ΣΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.
ΕΧΩ PC ΜΕ RYZEN 2700X,ΜΟΒΟ ACROCK X470 TAICHI ULTIMATE,GPU NVIDIA 1660 SUPER.KAI 2 ΔΙΣΚΟΥΣ Μ2.
ΕΝΑΝ SAMSUNG 960 PRO KAI ENAN WD BLUE SN570.

ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ WINDOWS 10 ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ WINDOWS 11 ΣΤΟΝ SAMSUNG ΚΑΙ KUBUNTU ΣΤΟΝ WD.

ΟΜΩΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

1)ΟΙ ΣΚΛΗΡΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ;;;;MBR Η GPT;;;;
2)ΤΑ ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΤΩΝ WINDOWS ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ GPT ΚΑΙ ΣΤΑ LINUX ΜΟΥ ΤΟ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΕ MRB.
3)ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ UEFI-BIOS ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ;;;ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ WINDOWS 11 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ SECURE BOOT,TPM KAI FASTBOOT.ΤΑ KUBUNTU ΘΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ UEFI-BIOS;;;

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΙ ΑΚΙΡΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ WINDOWS 11 KAI KUBUNTU ΣΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗς ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΔΙΣΚΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, blackm76 είπε

1)ΟΙ ΣΚΛΗΡΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ;;;;MBR Η GPT;;;;

Μιλαμε για συγχρονο μηχανημα , που σημαινει uefi κατα πασα πιθανοτητα , αρα GPT ξεκαθαρα.
 

5 ώρες πριν, blackm76 είπε

2)ΤΑ ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΤΩΝ WINDOWS ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ GPT ΚΑΙ ΣΤΑ LINUX ΜΟΥ ΤΟ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΕ MRB.

Θα κατεβασεις το ventoy. Θα το εγκαταστησεις στο στικακι σου. Θα προσεξεις να εγκατασταθει σε GPT mode. Εχει σχετικο μενου ο installer οπου επιλεγεις mbr/gpt. Εξαρχης ειναι σε mbr. Το ventoy δημιουργει δυο partitions στο στικακι. Στο αδειο partitions , απλα ριχνεις οτι iso θες να χρησιμοποιησεις. Δεν αποσυμπιεζεις , δεν κανεις τιποτα το iso. Οπως ειναι το iso , αντιγραφη εκει. Υποστηριζει τα παντα , window , linux iso .
 

5 ώρες πριν, blackm76 είπε

3)ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ UEFI-BIOS ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ;;;ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ WINDOWS 11 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ SECURE BOOT,TPM KAI FASTBOOT.ΤΑ KUBUNTU ΘΑ ΤΡΕΞΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ UEFI-BIOS;;;

Τα windows 11 θελουν υποστηριξη secure boot. Oχι ενεργοποιηση. Σοβαρες λινουξ διανομες , υποστηριζουν secure boot. Αλλα καλυτερα μην κανεις την ζωη σου δυσκολη. Secure boot off , uefi on , fast boot στα windows καλυτερα off (γλυτωνεις και τζαμπα εγγραφες στον δισκο).
 

5 ώρες πριν, blackm76 είπε

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΤΙ ΑΚΙΡΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ WINDOWS 11 KAI KUBUNTU ΣΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗς ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΔΙΣΚΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ;;;

Πως θα το εκανα εγω. Θα αφηνα τον δισκο με τα windows πανω μονο του. Θα εκανα την αναβαθμιση σε 11 , με τις ρυθμισεις που ανεφερα παραπανω. Μετα θα συνεδεα τον δευτερο δισκο οπου θα μπει το kubuntu και θα εκανα την εγκατασταση εκει , προσεχοντας τον bootloader (grub κατα πασα πιθανοτητα) να εγκατασταθει σε αυτον τον δευτερο δισκο. Το grub θα ανιχνευσει τους διαθεσιμους δισκους και θα δει οτι υπαρχει και δισκος με windows , οποτε θα κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις.**
Στο bios , στο boot order , θα βαλω πρωτο τον δισκο με το λινουξ. Θα ξεκιναει το μηχανημα , θα μπουταρει το grub , θα βγαζει λιστα με τα διαθεσιμα λειτουργικα (windows , kubuntu) και θα επιλεγεις ποιο να μπουταρει. Απλα και νοικοκυρεμενα πραγματα.

** Εχουν γινει καποιες αλλαγες με το grub και το os-prober που ανιχνευει τα αλλα λειτουργικα. Γενικως τα βηματα ειναι αυτα , αν χρειαστουν να γινουν ρυθμισεις κατοπιν εορτης. Οι οδηγιες ειναι για arch , αλλα σε γενικες γραμμες ισχυουν για ολες τις διανομες.
Iσως το systemd-boot (αντι του grub) να κανει καλυτερη δουλεια σε αυτον τον τομεα. Εξιδικευεται περισσοτερο σε uefi εγκαταστασεις.

ΥΓ : Μην γραφεις με κεφαλαια.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τα windows 11 θελουν υποστηριξη secure boot. Oχι ενεργοποιηση

φιλε μου εδω εννοεις να εχω secure boot off σωστα;;;
τα windows 11 ομως που το εχουν σαν προυποθεση θα εγκατασταθουν η θα βγαλουν σφαλμα;;;

 

το TPM απο το uefi να το εχω ενεργοποιημενο οπως ζητανε τα windows 11;;;;
 

 

12 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οι οδηγιες ειναι για arch

μιας που το ανεφερες φιλε μου τι να εγκαταστησω.....
kubuntu,manjaro kde η kde neon;;;;
στην αρχη ηθελα kde neon γιατι ειναι η διανομη που εκανε η ιδια η kde(εχω κολλημα με το kde) ομως οταν ειδα οτι δεν  εχει εφαρμογη για additional drivers αμεσως κοιταξα για manjaro kde με την προυποθεση οτι δεν θα ξανα κανω φορματ αλλα μονο αναβαθμισεις απλα φοβηθηκα για ασταθειες και μετα σκετηκα το kubuntu αλλα δεν ξερω εκει οταν βγαινει καινουρια εκδοση θελει εγκατασταση απο την αρχη η με αναβαθμιση περνιεται;;;

 

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

ΥΓ : Μην γραφεις με κεφαλαια.

ναι φιλε μου το πρωι εγραφα βιαστικα ,δεν θα το ξανα κανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, blackm76 είπε

φιλε μου εδω εννοεις να εχω secure boot off σωστα;;;
τα windows 11 ομως που το εχουν σαν προυποθεση θα εγκατασταθουν η θα βγαλουν σφαλμα;;;

Ναι , secure boot off. Τα windows 11 εχουν σαν προυποθεση την υποστηριξη του secure boot. Δεν σε αναγκαζουν να το ενεργοποιησεις. Εχω μηχανημα με 11αρια και το secure boot ειναι off. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
 

17 λεπτά πριν, blackm76 είπε

το TPM απο το uefi να το εχω ενεργοποιημενο οπως ζητανε τα windows 11;;;;

Ναι το TPM αστο ενεργοποιημενο. Εχε υποψη σου οτι καποιες διανομες π.χ. ubuntu (και οσες στηριζονται σε αυτες πολυ πιθανο) , ισως και το debian , εχουν ενα ψιλοκολλημα με το TPM 2.0. Δεν εχουν προβλημα με το TPM 1.2 . H Fedora δεν εχει προβλημα με κανενα. Ισως ειναι θεμα κερνελ (και πως τον κανανε compile) ή drivers ή δεν ξερω και γω τι.
 

17 λεπτά πριν, blackm76 είπε

μιας που το ανεφερες φιλε μου τι να εγκαταστησω.....
kubuntu,manjaro kde η kde neon;;;;
στην αρχη ηθελα kde neon γιατι ειναι η διανομη που εκανε η ιδια η kde(εχω κολλημα με το kde) ομως οταν ειδα οτι δεν  εχει εφαρμογη για additional drivers αμεσως κοιταξα για manjaro kde με την προυποθεση οτι δεν θα ξανα κανω φορματ αλλα μονο αναβαθμισεις απλα φοβηθηκα για ασταθειες και μετα σκετηκα το kubuntu αλλα δεν ξερω εκει οταν βγαινει καινουρια εκδοση θελει εγκατασταση απο την αρχη η με αναβαθμιση περνιεται;;;

Ανοιγεις μεγαλο θεμα εδω. Αρχικα , καταλαβαινω οτι θες KDE. KDE neon δεν θα το συνιστουσα. Ειναι μια ubuntu-based διανομη , που απλα εχει ο,τι πιο νεο σε kde. Τιποτα το ιδιαιτερο.  Αντιγραφω απο την σελιδα τους :
 

Is it a distro? 🔗

Not quite, it's a package archive with the latest KDE software on top of a stable base. While we have installable images, unlike full Linux distributions we're only interested in KDE software.

Μετα εχουμε τις release-point διανομες και τις rolling. Οι σοβαρες release point διανομες εχουν upgrade διαδικασια που συνηθως ειναι χωρις προβληματα. Αρα ναι , το kubuntu μπορει να αναβαθμιστει στην επομενη εκδοση μεσω καποιας διαδικασιας χωρις προβλημα.
Το Manjaro ειναι arch-based , που ειναι rolling (προφανως) , αλλα αργει τις καθυστερησεις λιγο παραπανω απο ο,τι το archlinux , για να κανει καποιους παραπανω ελεγχους και να ειναι σιγουρη οτι δεν υπαρξουν προβληματα.

Απο κει και περα , χρησιμοποιεις οποια διανομη σε βολευει καλυτερα και αναλογα τα κριτηρια σου. Αν θες πληθωρα πακετων , πας σε κατι arch-based (manjaro , endeavouros , κλπ). Aν θες κατι mainstream , με πολλα πακετα , και υποστηριξη , πας σε κατι ubuntu-based , π.χ. kubuntu. Θες σοβαροτητα και κυρος ? Πας σε fedora :) (εχει εκδοση και με KDE). Θα προτεινα και το openSUSE , που ισως εχει την καλυτερη υλοποιηση του KDE , αλλα ειναι λιγο business-oriented διανομη , και ισως το yast να ξενισει πολλους.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μετα εχουμε τις release-point διανομες και τις rolling. Οι σοβαρες release point διανομες εχουν upgrade διαδικασια που συνηθως ειναι χωρις προβληματα. Αρα ναι , το kubuntu μπορει να αναβαθμιστει στην επομενη εκδοση μεσω καποιας διαδικασιας χωρις προβλημα.

δεν βγαινει στην εφαρμογη αναβαθμισεις μηνυμα και πατας αναβαθμιση και την κανεις;;;στην επισημη σελιδα του kubuntu ετσι λεει αν δεν θες να κανεις αναβαθμιση απο τερματικο.

το manjaro ειναι σταθερο οπως το kubuntu υπαρχει κινδυνος να σπασει κατι οπως το arch;;;

16 λεπτά πριν, mphxths είπε

Θες σοβαροτητα και κυρος ? Πας σε fedora

αυτο το σκεφτηκα αλλα δεν ξερω αν εχει εφαρμογη για additional drivers και δεν ξερω αν η αναβαθμιση γινετε αυτοματα εστο με τον τροπο που γινετε σε kubuntu.
opensuse ειχα δοκιμασει παλιοτερα αλλα δεν με τρελανε.και εχω τις ιδιες αποριες με to fedora.....🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, blackm76 είπε

δεν βγαινει στην εφαρμογη αναβαθμισεις μηνυμα και πατας αναβαθμιση και την κανεις;

Ισχυει αυτο. Αλλα γινεται και απο το τερματικο.
"sudo update-manager -d"  και τσεκαρει για ενημερωσεις και πιθανες νεες εκδοσεις του λειτουργικου. Απλη διαδικασια.
 

2 λεπτά πριν, blackm76 είπε

το manjaro ειναι σταθερο οπως το kubuntu υπαρχει κινδυνος να σπασει κατι οπως το arch;;;

Κοιτα , η πιθανοτητα να σπασει κατι παντα υπαρχει. Σε μικρο ή μεγαλο βαθμο. Το οτι σπαει κατι στο arch , ειναι fake news. Που και που, ισως περασει καποιο προβλημα απο τον ελεγχο που γινεται , και να προκυψει θεμα αλλα αυτο γινεται σε ολες τις διανομες κατα καιρους. Το να σου φερνει τις νεες εκδοσεις γρηγορα εχει και το αντιτιμο του. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Μονο στο debian stable δεν σπαει τιποτα που ειναι 100 εκδοσεις πισω στα παντα.
Επισης παιζει ρολο και ποιος φτιαχνει την εκαστοτε διανομη. Κανα γκρουπ απο χομπιστες ή καμμια σοβαρη εταιρια ? Και τι ειδους ελεγχους κανουν.
Εν κατακλειδι , δεν σπαει κατι ευκολα ή συχνα σε καμμια διανομη. Εκτος και αν κανει καμμια μαλακια ο χρηστης.

Το manjaro λοιπον ειναι σταθερο , εχει ωραια εργαλειακια για την διαχειριση του συστηματος , αλλα σε καποιες φασεις αργει πολυ τις ενημερωσεις σε καποια πακετα. Για παραδειγμα , νομιζω οτι ακομα δεν εχει περασει το gnome 43 που βγηκε 21/9. Δηλαδη κοντευουμε δυο μηνες. Αυτο ειναι λογικο μιας και το manjaro κανει πολλες custom-ιες στα DEs που χρησιμοποιει και πρεπει σε καθε μεγαλη εκδοση να προσαρμοσει τα παντα απο την αρχη ωστε να δουλευουν σωστα. Αυτο παιρνει χρονο.
Το kubuntu , σταθερο , αλλα και αυτο ακολουθει το release plan της μαμας ubuntu. Αρα θα αργεις να εχεις ο,τι νεοτερο βγαινει στο KDE.

Aν θες σταθεροτητα , γρηγορες ενημερωσεις και σοβαροτητα , τοτε πας ειτε σε debian testing/unstable , fedora workstation , opensuse tumbleweed. Αντε ισως και σε καθαροαιμο archlinux. Οτιδηποτε αλλο θα εχει τις παραξενιες του. Θα σε καλυπτει σε εναν τομεα , δεν θα σε καλυπτει σε αλλον.

ΥΓ : Σκεψου και το pop!_os. Eιναι ubuntu-based , αρα ισχυει ο,τι εχω πει για τις ubuntu-based διανομες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

fedora workstation

αυτο ειδα οτι εχει kde και το σκεφτομαι σοβαρα γιατι ειναι απο την redhat.αλλα οπως προειπα εχω 2 αποριες....
1)εχει εφαρμογη additional drivers;;;;;πως εγκαθιστω drivers;;;;(ιδιος κλειστου κωδικα οπως drivers gpu και μερικες καρτες δικτυου.
2)πως γινετε η αναβαθμιση σε νεοτερη εκδοση;;;οπως γινετε σε kubuntu;;;;

ΥΓ.οση ωρα γραφω εχω βαλει να γινει το στικακι με ventoy και μετα θα δοκιμασω να κανω αυτιο που ειπες φιλε μου.....🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, blackm76 είπε

1)εχει εφαρμογη additional drivers;;;;;πως εγκαθιστω drivers;;;;(ιδιος κλειστου κωδικα οπως drivers gpu και μερικες καρτες δικτυου.

Οχι δεν εχει τετοια εφαρμογη. Κλειστου κωδικα driver θα χρειαστεις για καμμια καρτα γραφικων και κανα usb wifi stick. Δεν μου εχει τυχει να χρειαστει (οποιαδηποτε διανομη) driver για κατι αλλο , οσον αφορα το hardware ενος μηχανηματος , δεν μιλαμε για εξτρα συσκευες.
To fedora ειναι λιγο δυσκοιλιο με καποια πραγματα και για αυτο υπαρχει το rpmfusion repo. Απο αυτο μπορεις να βρεις πολλα πραγματα που δεν συμπεριλαμβανονται εξαρχης στο Fedora. Mεσω λοιπον του rpmfusion repo , εχεις προσβαση και στους nvidia drivers.

Οταν εγκαθιστας το Fedora , σε ρωταει αν θες να ενεργοποιησεις 3rd party repos. Αν απαντησεις "ναι" , ενεργοποιει το υπο-ρεπο του rpmfusion για τους nvidia drivers και το steam. Δεν ενεργοποιει το συνολο του rpmfusion. Οποτε δεν υπαρχει προβλημα με τους nvidia drivers ... θα ειναι διαθεσιμοι.
Εγω σε fedora εγκαταστασεις του λεω να μην ενεργοποιησει τα 3rd party repos και απλα μετα προσθετω το rpmfusion repo με το χερι (μια εντολη ειναι στο τερματικο) , που περιλαμβανει πολυ περισσοτερα πραγματα και οχι μονο τους nvidia drivers/steam που ειναι ενα μονο μερος του rpmfusion.
 

22 λεπτά πριν, blackm76 είπε

2)πως γινετε η αναβαθμιση σε νεοτερη εκδοση;;;οπως γινετε σε kubuntu;;;;

Με παρομοιο τροπο. Πρωτος τροπος ειναι μεσω του "gnome software" αν μιλαμε για την κλασικη εκδοση του Fedora με το gnome. Στην εκδοση με το KDE δεν ξερω αν το αντιστοιχο software center υποστηριζει κατι αναλογο. Δευτερος τροπος , μεσω τερματικου.  Υπαρχουν απειρα guides που λενε τα βηματα. 2-3 εντολες χτυπας και γινονται ολα αυτοματα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγω σε fedora εγκαταστασεις του λεω να μην ενεργοποιησει τα 3rd party repos και απλα μετα προσθετω το rpmfusion repo με το χερι (μια εντολη ειναι στο τερματικο) , που περιλαμβανει πολυ περισσοτερα πραγματα και οχι μονο τους nvidia drivers/steam που ειναι ενα μονο μερος του rpmfusion.

αν μου πεις την εντολη και μετα πως εγκαθιστω drivers κλειστου κωδικα με βλεπω για fedora γιατι παρολο που στις best kde distros 2022 δεν την βγαζει πρωτη επιλογη ολο το ιντερνετ βουηζει οτι ειναι η καλυτερη απλα δεν την εχω δοκιμασει ποτε.
 

 

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δευτερος τροπος , μεσω τερματικου.  Υπαρχουν απειρα guides που λενε τα βηματα. 2-3 εντολες χτυπας και γινονται ολα αυτοματα.

ενα λινκ παρακαλω;;;;🙂

 

3 λεπτά πριν, andreoulios είπε

Βάζεις Ubuntu και ξεμπερδεψες. Lts αλλα και η 22.10 ειναι καλη. Για κάτι ποιο κοντά σε windows, βαζεις Kubuntu.

ναι αυτο ειναι το ποιο ευκολο και στανταρακι αλλα θελω να δοκιμασω κατι αλλο και αν υπαρχει καλυτερο γιατι οχι να μην το δοκιμασω.....
το σκεφτομαι παλι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, blackm76 είπε

αν μου πεις την εντολη και μετα πως εγκαθιστω drivers κλειστου κωδικα με βλεπω για fedora γιατι παρολο που στις best kde distros 2022 δεν την βγαζει πρωτη επιλογη ολο το ιντερνετ βουηζει οτι ειναι η καλυτερη απλα δεν την εχω δοκιμασει ποτε.

Για να εγκαταστησεις το rpmfusion repo με το χερι απο τερματικο , χτυπας :
 

sudo dnf install https://mirrors.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm https://mirrors.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

Εγκαθιστα το ρεπο για την τρεχουσα εκδοση της εγκαταστασης. Μετα δεν ξεχναμε ενα "sudo dnf --refresh up" για να κανει refresh το νεο ρεπο.
Πως εγκαθιστας κλειστο driver , ας πουμε της nvidia. Αφου εχεις ενεργοποιησεις το rpmfusion repo , χτυπας μια εκ των παρακατω , αναλογως το μοντελο της καρτας.

For the most recent GeForce:

sudo dnf install akmod-nvidia

For Legacy GeForce 400/500:

sudo dnf install xorg-x11-drv-nvidia-390xx akmod-nvidia-390xx

For Legacy GeForce 8/9/200/300:

sudo dnf install xorg-x11-drv-nvidia-340xx akmod-nvidia-340xx

Δεν εχω μηχανημα με nvidia , oποτε μονο να υποθεσω μπορω , οτι οι εντολες αυτες κανουν ο,τι χρειαζεται αυτοματα. Μετα κανεις τον σταυρο σου και restart :) 

41 λεπτά πριν, blackm76 είπε

ενα λινκ παρακαλω;;;;🙂

Για ενημερωση του συστηματος στην επομενη εκδοση , τα βηματα ειναι τα εξης.
 

sudo dnf --refresh update (σε περιπτωση που υπαρχουν ενημερωσεις να περαστουν. Αν υπαρχουν κανεις και restart)
sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade (το plugin του package manager (dnf) που θα αναλαβει το system upgrade)
sudo dnf system-upgrade download --releasever=36 (οπου 36 βαζεις την επομενη εκδοση απο αυτην που εχεις.)
sudo dnf system-upgrade reboot (κανει επανεκιννηση και κανει το system upgrade).

Eχε και αυτο το λινκ σε κανα bookmark για το μελλον. Αυτη την στιγμη ειναι στην εκδοση 36 και εχει βγει και 37 beta. Αν θες να δοκιμασεις την διανομη , κατεβασε την 37 beta , ωστε οταν βγει η τελικη εκδοση μεσα στον Νοεμβρη , να γλυτωσεις ενα περιττο system upgrade μιας και η beta θα προαχθει σε stable μεσω updates. Kαταλαβαινεις οτι απο τις παραπανω εντολες , η 2η ειναι για μια φορα μονο μιας και το πακετο θα ειναι πλεον εγκατεστημενο. Απλα θα αλλαζεις το νουμερακι στο νουμερο της επομενης εκδοσης... ολα τα υπολοιπα θα ειναι ακριβως τα ιδια.

39 λεπτά πριν, andreoulios είπε

Δεν υπάρχει καλύτερο, υποκειμενικά μιλάμε πάντα.

Aντικειμενικα ομως υπαρχει :) Αν δεν ειχε τοσο αργο release cycle και μια εμμονη να μας προωθησει τα snaps , θα ηταν top διανομη. Παρολα αυτα ειναι καλογυαλισμενη διανομη , να λεμε τα πραγματα οπως εχουν.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Για να εγκαταστησεις το rpmfusion repo με το χερι απο τερματικο , χτυπας :
 

sudo dnf install https://mirrors.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm https://mirrors.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

Εγκαθιστα το ρεπο για την τρεχουσα εκδοση της εγκαταστασης. Μετα δεν ξεχναμε ενα "sudo dnf --refresh up" για να κανει refresh το νεο ρεπο.
Πως εγκαθιστας κλειστο driver , ας πουμε της nvidia. Αφου εχεις ενεργοποιησεις το rpmfusion repo , χτυπας μια εκ των παρακατω , αναλογως το μοντελο της καρτας.

For the most recent GeForce:

sudo dnf install akmod-nvidia

For Legacy GeForce 400/500:

sudo dnf install xorg-x11-drv-nvidia-390xx akmod-nvidia-390xx

For Legacy GeForce 8/9/200/300:

sudo dnf install xorg-x11-drv-nvidia-340xx akmod-nvidia-340xx

Δεν εχω μηχανημα με nvidia , oποτε μονο μπορω να υποθεσω , οτι οι εντολες αυτες κανουν ο,τι χρειαζεται αυτοματα. Μετα κανεις τον σταυρο σου και restart :) 
 

Για ενημερωση του συστηματος στην επομενη εκδοση , τα βηματα ειναι τα εξης.
 

sudo dnf --refresh update (σε περιπτωση που υπαρχουν ενημερωσεις να περαστουν. Αν υπαρχουν κανεις και restart)
sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade (το plugin του package manager (dnf) που θα αναλαβει το system upgrade)
sudo dnf system-upgrade download --releasever=36 (οπου 36 βαζεις την επομενη εκδοση απο αυτην που εχεις.)
sudo dnf system-upgrade reboot (κανει επανεκιννηση και κανει το system upgrade).

Eχε και αυτο το λινκ σε κανα bookmark για το μελλον. Αυτη την στιγμη ειναι στην εκδοση 36 και εχει βγει και 37 beta. Αν θες να δοκιμασεις την διανομη , κατεβασε την 37 beta , ωστε οταν βγει η τελικη εκδοση μεσα στον Νοεμβρη , να γλυτωσεις ενα περιττο system upgrade μιας και η beta θα προαχθει σε stable μεσω updates.

1)αφου ενεργοποιησω το rpmfusion repo μετα τα πακετα μπορω να τα βρω και στο software manager;;;;
2)η ενημερωση συστηματος δεν μπορει να γινει απο γραφικο περιβαλλον;;;;

3)σε ολα αυτα υπαρχει περιπτωση να παει κατι στραβα;;;η ειναι πολυ σπανιο γιατι ειναι σταθερο το fedora;;;;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, blackm76 είπε

1)αφου ενεργοποιησω το rpmfusion repo μετα τα πακετα μπορω να τα βρω και στο software manager;;;;

Υπο προυποθεσεις. Δεν ξερω τι γινεται με το software center του KDE , αυτα που θα γραψω ισχυουν κυριως για το software center του Gnome.
1. Καποια πακετα απο το rpmfusion , ενδεχεται να μην εμφανιστουν ποτε στο software center λογω "political issues". Μην ξεχναμε οτι υπαρχει και "κλειστο" λογισμικο εκει.
2. Τα πακετα πρεπει να παρεχουν καποια δεδομενα τα οποια θα τα διαβασει το software center για να μπορεσει να εμφανισει τα πακετα αυτα με τις σχετικες πληροφοριες κλπ. Για να γινει αυτο πρεπει να εγκατασταθουν δυο πακετα , τα οποια για καποιον αγνωστο λογο δεν εγκαθιστανται αυτοματα (με την εγκατασταση του rpmfusion repo).
 

sudo dnf install rpmfusion-free-appstream-data rpmfusion-nonfree-appstream-data

Kανεις και ενα restart/logout για να "διαβασει" τα αρχεια αυτα το software center και πλεον οσα πακετα μπορουν να εμφανιστουν σε αυτο , θα εμφανιστουν. Απο ο,τι βλεπω μεχρι και ο nvidia driver "φαινεται" στο software center , αρα καλλιστα θα μπορουσες να τον εγκαταστησεις και απο εκει.
 

38 λεπτά πριν, blackm76 είπε

2)η ενημερωση συστηματος δεν μπορει να γινει απο γραφικο περιβαλλον;;;;

Απο το software center του Gnome ναι , απο αυτο του KDE δεν ξερω.

39 λεπτά πριν, blackm76 είπε

3)σε ολα αυτα υπαρχει περιπτωση να παει κατι στραβα;;;η ειναι πολυ σπανιο γιατι ειναι σταθερο το fedora;;;;

Υπαρχει αλλα ειναι πολυ σπανιο φαινομενο. Το Fedora φημιζεται για την σταθεροτητα του παρολο που φερνει σχετικα γρηγορα τις τελευταιες ενημερωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Kανεις και ενα restart/logout για να "διαβασει" τα αρχεια αυτα το software center και πλεον οσα πακετα μπορουν να εμφανιστουν σε αυτο , θα εμφανιστουν. Απο ο,τι βλεπω μεχρι και ο nvidia driver "φαινεται" στο software center , αρα καλλιστα θα μπορουσες να τον εγκαταστησεις και απο εκει.

φιλε μου το εκανα και οντως εμφανιζει μερικα αλλα οχι ολα.
στο dnfdragora εμφανιζει περισσοτερα αλλα επισεις οχι ολα.
υπαρχει καποιο αλλο gui που να μπορω να τα βλεπω και να τα διαχειριζομαι;;;

εντομεταξυ κατι αλλο ....
αν δεν ενεργοποιουσα το rpmfusion repo ουτε το vlc δεν υπηρχε στο software manager.μονο απο flatpak υπηρχε.

τωρα ολα αυτα τα δοκιμασα σε ενα λαπτοπ πρωτα πριν κανω το εγχειρημα στον σταθερο που εχει nvidia.
εκει τι ακριβως πρεπει να κανω με το rpmfusion repo;
να εγκαταστησω πρωτα τους drivers tis nvidia  που θα μου προτεινει kai μετα να προσθεσω το rpmfusion repo με τις εντολες που μου ειπες;;;
γενικα ειναι ποιο δυσκολο σε σχεση με το kubuntu αλλα βλεπω λιγο περισσοτερη σταθροτητα.
και ειναι οπως το ubuntu δηλαδη αν πας να κατεβασεις καποιο προγραμμα σου εχει 2 επιλογες,deb kai rpm οποτε δεν υπαρχει ουτε εδω προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...