Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ KUBUNTU ΚΑΙ WINDOWS 11 ΣΤΟ ΙΔΙΟ PC ΑΛΛΑ ΣΕ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, blackm76 είπε

1)τι εννοεις business διανομη;;;;ποιο επαγγελματικη;;

Nαι , πιο επαγγελματικη. Εχει το "yast" , που ειναι σαν control center για να ρυθμιζεις σχεδον τα παντα απο αυτο. Περα απο τις κλασικες ρυθμισεις δηλ.
 

5 λεπτά πριν, blackm76 είπε

2)τι διαφορες εχει το opensuse tw με το manjaro και ποιο ειναι καλυτερο;;;;

Το Manjaro ειναι arch-based , το opensuse ειναι "μητρικη" διανομη. Δεν μπορεις να πεις οτι η μια διανομη ειναι καλυτερη απο την αλλη. Κατι κανει καλα η μια που δεν το κανει η αλλη και το αναποδο. Το manjaro εχει προσβαση σε πολυ μεγαλυτερο ογκο πακετων λογω AUR , το opensuse ειναι πιο σοβαρη  , σταθερη διανομη , με προσβαση σε λιγοτερα πακετα. Ξεκινα με Manjaro , μιας και εισαι μεταξυ αυτων των δυο , και αν δεν σε βολεψει , πας στο opensuse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Nαι , πιο επαγγελματικη. Εχει το "yast" , που ειναι σαν control center για να ρυθμιζεις σχεδον τα παντα απο αυτο. Περα απο τις κλασικες ρυθμισεις δηλ.
 

Το Manjaro ειναι arch-based , το opensuse ειναι "μητρικη" διανομη. Δεν μπορεις να πεις οτι η μια διανομη ειναι καλυτερη απο την αλλη. Κατι κανει καλα η μια που δεν το κανει η αλλη και το αναποδο. Το manjaro εχει προσβαση σε πολυ μεγαλυτερο ογκο πακετων λογω AUR , το opensuse ειναι πιο σοβαρη  , σταθερη διανομη , με προσβαση σε λιγοτερα πακετα. Ξεκινα με Manjaro , μιας και εισαι μεταξυ αυτων των δυο , και αν δεν σε βολεψει , πας στο opensuse.

με τρωει  το χερι μου για το opensuse να ξερεις.....χαχαχαχαχ

ειναι αληθεια οτι η μητρικη εταιρεια του opensuse η novell ανηκει στην microsoft;;;;η δεν διαβασα καλα στο ιντερνετ;;;
αν ισχυει αυτο ειναι το μονο που δε θα μου αρεσει....

οσον αφορα το manjaro το ειχα δοκιμασει πρωτο στο λαπτοπ  αλλα αποσυνδεοταν συνεχεια απο το wifi παρολο που ειχα εγκαταστησεις του κλειστους driver της ασυρματης καρτας δικτυου.και για αυτο εψαξα για κατι αλλο για το λαπτοπ αλλιως δεν ειχα προβλημα.τωρα εχω fedora.απλα πρεπει να καταληξω σε μια διανομη παντου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, blackm76 είπε

ειναι αληθεια οτι η μητρικη εταιρεια του opensuse η novell ανηκει στην microsoft;;;;η δεν διαβασα καλα στο ιντερνετ;;;
αν ισχυει αυτο ειναι το μονο που δε θα μου αρεσει....

H Novell ειχε εξαγοραστει απο την Microsoft καποια στιγμη αλλα μετα εξαγοραστηκε απο αλλες εταιριες (Attachmate Group και Micro Focus). Αρα δεν νομιζω η Microsoft να εχει καποια σχεση με την εταιρια πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

H Novell ειχε εξαγοραστει απο την Microsoft καποια στιγμη αλλα μετα εξαγοραστηκε απο αλλες εταιριες (Attachmate Group και Micro Focus). Αρα δεν νομιζω η Microsoft να εχει καποια σχεση με την εταιρια πια.

καταλαβα.τωρα το βασικοτερο για το opensuse με τα drivers τριτων κλειστου κωδικα.
με τις αναβαθμισεις θα υπαρχει προβλημα σε opensuse η θα αναβαθμιζονται και εκεινα αυτοματα χωρις κινδυνος λειτουργικοτητας;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, blackm76 είπε

με τις αναβαθμισεις θα υπαρχει προβλημα σε opensuse

Το openSUSE TW ειναι rolling. Απλα τραβας ενημερωσεις και παει στην επομενη εκδοση αναιμακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Το openSUSE TW ειναι rolling. Απλα τραβας ενημερωσεις και παει στην επομενη εκδοση αναιμακτα.

το ιδιο ισχυει και για το manjaro;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Nαι.

σκεφτομαι το opensuse γιατι μπορεις να κατεβασεις αρχεια rpm οπως και στο fedora (οπως τα deb se ubuntu)και να κανει προγραμματα εγκατασταση ετσι.

τωρα θα μου πεις το manjaro εχει το aur αλλα αν πας να βρεις κατι σε linux οπως παραδειγμα οι drivers gia epson printer ειναι πολυ ευκολο αν τους κατεβασεις απο την επισημη σελιδα τους σε deb η rpm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2022 στις 10:42 ΜΜ, mphxths είπε

Nαι.

μπορεις φιλε μου να μου πεις πως μπορω να εγκαταστησω το scaner απο τον epson l3151 se opensuse tw;;;
οτι δοκιμασα δεν λειτουργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, blackm76 είπε

μπορεις φιλε μου να μου πεις πως μπορω να εγκαταστησω το scaner απο τον epson l3151 se opensuse tw;;;
οτι δοκιμασα δεν λειτουργησε.

Κατεβασα τους drivers και τους εβαλα σε ενα zip εδω. Το ενα rpm ειναι ο printer driver , το αλλο ενα printer utility δεν ξερω τι ειναι ακριβως , και το τριτο που ειναι ενα συμπιεσμενο αρχειο (tar.gz) , ειναι τα περι του scanner αρχεια.
Θεωρητικα το αποσυμπιεζεις και τρεχεις το "install.sh" αρχειο που εχει μεσα και κανεις τον σταυρο σου. Θεωρω οτι θα εγκαταστησει τα δυο rpm που ειναι στους δυο φακελους. Δεν ειναι ωραιο να τρεχουμε σκριπτακια για εγκατασταση πακετων , αλλα δεν ξερω αν στην συγκεκριμενη περιπτωση μπορεις να κανεις και αλλιως.

Για το μελλον , να ξερεις οτι την καλυτερη υποστηριξη εχουν οι HP , στο λινουξ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Κατεβασα τους drivers και τους εβαλα σε ενα zip εδω. Το ενα rpm ειναι ο printer driver , το αλλο ενα printer utility δεν ξερω τι ειναι ακριβως , και το τριτο που ειναι ενα συμπιεσμενο αρχειο (tar.gz) , ειναι τα περι του scanner αρχεια.
Θεωρητικα το αποσυμπιεζεις και τρεχεις το "install.sh" αρχειο που εχει μεσα και κανεις τον σταυρο σου. Θεωρω οτι θα εγκαταστησει τα δυο rpm που ειναι στους δυο φακελους. Δεν ειναι ωραιο να τρεχουμε σκριπτακια για εγκατασταση πακετων , αλλα δεν ξερω αν στην συγκεκριμενη περιπτωση μπορεις να κανεις και αλλιως.

Για το μελλον , να ξερεις οτι την καλυτερη υποστηριξη εχουν οι HP , στο λινουξ. 

Φίλε μου τα ξέρω αυτά τα αρχεία.λειτουργουν σε fedora αλλά σε opensuse όχι.

Βρήκα τον driver στα αποθετήρια του opensuse καί λειτούργησε ο εκτυπωτής.

Το σκάνερ όμως δεν το αναγνωρίζει.

Πραγματικά το opensuse είναι τρομερή διανομή και έχει το τελευταίο KDE σαν το neon.

Για τις Nvidia δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι απλά ενεργοποιείς το ξεχωριστό αποθετήριο τίς Nvidia καί εγκαθιστά τα σωστά drivers αυτόματα.

Έχει κάτι σαν επαναφορά συστήματος όπως στα Windows.γενικα βλέπεις μία ασφάλεια που δεν την έχει καμία άλλη διανομή.πάνω σέ αυτό να ενημερώσω, ότι αν θες να εγκαταστήσεις αρχείο RPM πρέπει να απενεργοποιήσεις το firewall γιατί αλλιώς δεν σέ αφήνει.

Με λίγα λόγια είναι κυλιόμενη αλλά και σταθερή σαν βράχος.εχει το τελευταίο KDE.οι κάρτες τίς Nvidia έχουν πλήρη υποστήριξη καί εγκαθιστας τούς drivers για πλάκα και αυτόματα.

Δεν ξέρω τι άλλο να ζητήσει κάποιος.αλλα αν δεν μπορώ να λειτουργήσω τον εκτυπωτή μου είναι πρόβλημα.

Οι διανομές που μου αρέσουν πάντα στο τέλος κάνουν κάτι που με στεναχωρούν.ουφ δεν ξέρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, blackm76 είπε

Το σκάνερ όμως δεν το αναγνωρίζει.

Αυτα τα αρχεια ειναι απευθειας απο την epson , οχι τα αποθετηρια. Δοκιμασες το αρχειο για το σκανερ απο το zip που εφτιαξα και δεν σου δουλεψε ?
 

3 ώρες πριν, blackm76 είπε

πάνω σέ αυτό να ενημερώσω, ότι αν θες να εγκαταστήσεις αρχείο RPM πρέπει να απενεργοποιήσεις το firewall γιατί αλλιώς δεν σέ αφήνει.

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο. Εχω εγκατασταση opensuse , εγκαθιστω rpm (εκτος αποθετηριων) και δεν πειραξα κανενα firewall. Δεν ξερω τι εχεις κανει εκει περα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αυτα τα αρχεια ειναι απευθειας απο την epson , οχι τα αποθετηρια. Δοκιμασες το αρχειο για το σκανερ απο το zip που εφτιαξα και δεν σου δουλεψε ?
 

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο. Εχω εγκατασταση opensuse , εγκαθιστω rpm (εκτος αποθετηριων) και δεν πειραξα κανενα firewall. Δεν ξερω τι εχεις κανει εκει περα.
 

Βασικά μου βγάζει ότι η εγκατάσταση ματαιώθηκε σύμφωνα με τους κανόνες.

 

Όσον αφορά το σκάνερ θα το δοκιμάσω αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Αυτα τα αρχεια ειναι απευθειας απο την epson , οχι τα αποθετηρια. Δοκιμασες το αρχειο για το σκανερ απο το zip που εφτιαξα και δεν σου δουλεψε ?
 

Δεν νομιζω να ισχυει αυτο. Εχω εγκατασταση opensuse , εγκαθιστω rpm (εκτος αποθετηριων) και δεν πειραξα κανενα firewall. Δεν ξερω τι εχεις κανει εκει περα.
 

φιλε μου τα εγκτεστησα αλλα παλι δεν λειτουργει.συγκεκριμενα τωρα λειτουργει το σκανερ αλλα δεν εμφανιζει τον εκτυπωτη.εχω αρχισει να εκνευριζομαι.θα σπασω την οθονη.
ενω το opensuse ειναι τελειο τα εχει ολα οσα θελω δεν μπορω να εγκαταστησω τον εκτυπωτη αλλα ειναι εργακλειο και δεν μπορω χωρις αυτον.τι κανω τωρα;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, blackm76 είπε

τι κανω τωρα;;;

Απο την στιγμη που δεν ξερω τι ακριβως κινησεις κανεις , δεν μπορω να σε βοηθησω. Επισης δεν ξερω τι υποστηριξη εχει ο epson σου. Ο driver ειναι για το κομματι του εκτυπωτη μονο ? Ας πουμε στον δικο μου περνας εναν driver και λειτουργουν ολες οι λειτουργιες του (printer,scanner,φωτοτυπικο,κλπ).

Στο zip που σου λινκαρα υποτι8εται οτι εχει driver για printer , scanner και ενα printer utility. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...